+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Miraç Hakkında Bir Yazı

 1. #1
  Pürheves şamil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  196

  Standart Miraç Hakkında Bir Yazı

  BİR MİRAÇ YAZISI  Risale-i Nur külliyatına 31.söz olarak giren bu mevzuu Ankara’daki arkadaşlarımla beraber yapmış olduğumuz bir mütealadan, karşılıklı okumalardan sonra kıymetini ve güzelliğini anladığım, anlamaya çalıştığım bir şaheser. Bu risaleyi okumayı ve sohbet ortamlarında paylaşmayı sadece miraç kandillerine hasretmemek lazım olduğunu anladım. Zira Anamızdan, babamızdan hatta yapabilirsek nefsimizden de fazla sevmemiz lazım gelen Rasülü Ekrem Aleyhisselatü vesselam efendimiz hazretlerini miraç risalesi, daha ziyade tanımaya, sevmeye ve hayran olmama vesile oldu. Miraç risalesi Peygamberimizin velayet yönünü yani kulluktaki terakkisinin neticesinde daha bu dünyada ulaştığı manevi makamının nihai mertebesinin çok kıymetli bir tahlilidir.
  Şöyle bir soru soralım. Rasülü Ekrem Aleyhisselatü vesselamı Habibullah yapan şey nedir? Zira onu Cenab-ı hak terbiye etmiş sürekli kontrolü altında tutmuş gelmiş ve gelecek bütün hatalarını affetmiş, öyleyken; Nasıl habibullah, (rabbimizin sevgilisi) olmuş? Evet miraç mevzu bize bunun sırrını öğretiyor. Rasülü Ekrem efendimizin miracının onun velayet yönünün en büyük bir kerameti olduğunu gösteriyor. Keramet evliyalarda olur peygamberlerdeki harikulade olan şeyler mucizedir mi diyoruz. O vakit peygamberimizin abd yönünü unutuyoruz demektir. Evet o zat aleyhisselatü vesselam hem rasuldür hem kuldur. Bizde kelime-i şehadette Abduhu ve rasülühü diyoruz. Öyle bir abd ki. abdiyetin en zirvesinde, bu yönü itibariyle velayet mertebesinin en nihayetinde. Bunu nerden mi anlıyoruz? Birçok delili var fakat sadece miracın bu zat aleyhisselatü vesselama münhasır olması buna delil olarak yeter.
  Peygamberimizin velayet yönü bilinmeyince veya nazarlardan kaçınca o zatın (s.a.v.) hayatına, fiillerine şöyle yanlış bir bakış açısı olabiliyor; “O peygamber o yapar” diyerek bize örneklik teşkil ettiği yönleri bizim için ulaşılamaz hatta hiç yapılamaz gibi gelebilmektedir. Peygamberimiz (s.a.v.) gelen vahyi evvela bir abd olan, velayet mertebesinin en yükseğinde olan kendi zatına tebliğ ediyor. Emrolunduğun gibi dosdoğru ol emri adeta ihtiyarlatıyor. Rabbini zikret diyerek emreden rabbimizi en ziyade o anıyor. Öyle ki; Hz.Aişe annemizi şaşırtacak kadar, Ya Rasulullah geçmiş gelecek hataların affedildiği halde niye bu kadar kendine eziyet ediyorsun diyence peygamberimizin, şükreden bir kul olmayım mı? demiş. Yine bir sahabe efendimiz peygamberimizin secdesinin uzadığını görünce vefat ettiğini düşünmüş, bir rekâtta bakara suresi gibi uzun ayetleri okuduğu olmuş. Ona o ayetleri okumasını cenabı hak mı emretmiş hayır, kendi kulluğuyla yani velayetiyle yapmıştır. Hayatı boyunca kendisinden meşru olarak istenilen hiçbir şeye hayır dememiş. O zat (s.a.v.) sadece şahsi ibadetlerinde değil her halinde bizim hayalimizi zorlayan bir kulluk yaşamış, Taif’de taşlandığı zaman Rabbimiz tarafından eğer istersen şu dağı üzerine bırakayım diye gönderilen Cebrail’e (a.s.) velayetiyle hayır demiş ve onlardan sonraki nesillerin Kur’ana sahip çıkacağını söyleyerek mertebei şefkatinin ne kadar yüksek olduğunu göstermiştir. Peygamberimiz tebliğ ettiği emirlerde ilk muhatab olarak bizzat kendisi vahyi yaşamış öyle bir yaşamış ki bu hayatı onu miraca çıkaracak bir şerefiyete nail etmiştir.
  Miraç mevzu, peygamberimizin bilhassa velayet yönünü anlatıyor. Bu risaleyi okurken Onu habibullah yapan sırrı daha iyi anlıyorsunuz. Ayrıca O zatın ümmeti olmayı isteyen Hz. İsa (a.s.) nın bu isteğindeki sırrı bir nebze hissediyorsunuz.


  “İHTAR: Miraç meselesi, erkân-ı imaniyenin usulünden sonra terettüp eden bir neticedir. Ve erkân-ı imaniyenin nurlarından medet alan bir nurdur. Erkân-ı imaniyeyi kabul etmeyen dinsiz mülhidlere karşı, elbette bizzat ispat edilmez. Çünkü, Allah'ı bilmeyen, Peygamberi tanımayan ve melâikeyi kabul etmeyen veya semâvâtın vücudunu inkâr eden adamlara Miraçtan bahsedilmez; evvelâ o erkânı ispat etmek lâzım geliyor. Öyleyse, biz, Miraçta istib'âd (akıldan uzak görme ile) ile vesveseye düşen bir mü'mini muhatap ittihaz ederek, ona karşı beyan edeceğiz. Ara sıra, makam-ı istimâda (dinleme makamında olan zata) olan mülhidi nazara alıp serd-i kelâm edeceğiz.” Diye başlayan miraç risalesinde miracın lüzumunun sırrı, hakikati, hikmeti ve meyveleri gayet güzel temsillerle izah edilmekte, farazi olarak muhatap kabul edilerek Hem müminin kafasını kurcalayan hususlara ki bu sorular bir çok müslümanın iman edip fakat izahını yapamadığı hususları bu zamanın insanına gayet güzel ve ikna edici bir üslupla anlatır. Hem de hiç inanmayan dinsiz mülhide, cenabı hakkın, melaikenin vücudu, peygamberlik vazifesinin gereği gayet beliğ ifadelerle isbat edilir.
  Cenab-ı Hak Lokman suresi 6.ncı ayette: “Bayağı insanlardan kimi de vardır ki, bilgisizce Allah yolundan saptırmak ve onu eğlence yerine tutmak için laf eğlencesi (veya boş söz) satın alırlar. İşte onlar için aşağılayıcı bir azab vardır.” Buyurmaktadır. Bu ayette ifade edilen lehvel hadis kavramı (boş söz ile insanları hak kelamdan uzak tutmaya çalışan müşriklere karşı bir tehdit olmakla beraber mü’minlere karşıda bir ikazdır. Günümüzde Müslümanları Kur’an dan, hak sözlerden, güzel sohbetlerden ve onun hakikatlerini anlatan eserlerden uzaklaştırmak için yapılan bil umum tezgahları biliyorsunuz İnsanların zihinleri öylesine dolduruluyor ki orada iman hakikatlerine yer kalmasın. Amerika’da hapse düşen bilhassa zenciler arasında Müslüman olma oranı oldukça yüksekmiş, onlara şu soruyu soruyorlarmış. Neden dışarıda Müslümanlığı tercih etmediniz de burada hapisde Müslüman oldunuz. Verilen cevap gayet manidar. Dışarıda vaktimiz yoktu. Bizde de durum öyle değil mi? Tek bir misal verecek olursak müçtehit edasıyla saatlerce bir futbol maçını tahlil eden insanlar bizimde kıymetli zamanımızı boş şeylerle işgal etmiyorlar mı? Öyleyse gelin o boş insanların hakikatte boş olan bütün tezgahlarını boşa çıkaran Rasülü Ekrem Aleyhisselatü vesselamı tanıyalım. Zira tanıyan sever, Tuttuğu takımın 11’ni sayan nesil eğer Rabbinin 11 ismini manasıyla bilemiyor, Peygamberini tanımıyorsa nasıl sevecek ve sevilmeyi bekleyecek.
  Siz siz olun 31.söz Mirac-ı Ahmediye ye dair olan bu risaleyi okumak için miraç kandillerini beklemeyin. Mümkünse bir okuma grubu oluşturun beraber okumaya başlayın, İnşallah bizim kısmen tanıttırmaya çalıştığımız güzelliklerinin tamamına, istidadınız, kabiliyetleriniz ve ıhlâsınız nispetinde nail olun. Ve o Zata, Aleyhissalatü vesselamın sünnet-i seniyye”sine uymaya daha bir gayret göstermeye ve okuduğumuz salatü selamları daha bir içten yapmaya vesile olsun İnşaallah.

  Enes KARA
  Konu şamil tarafından (11.07.08 Saat 10:12 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Yasaklı Üye abdussamedfani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  kayseri
  Yaş
  46
  Mesajlar
  1.195

  Standart

  vay be.
  daha önce hiç rast gelmedim Enes Kara isimli yazarın yazısına.
  Başka yazıları da var mı acaba ?
  Nerden ulaşabilirm.


  Haşiye: Abi dün gece ki mesajına cevap veremedim. özür...

 3. #3
  Pürheves şamil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  196

  Standart

  Alıntı abdussamedfani Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  vay be.
  daha önce hiç rast gelmedim Enes Kara isimli yazarın yazısına.
  Başka yazıları da var mı acaba ?
  Nerden ulaşabilirm.


  Haşiye: Abi dün gece ki mesajına cevap veremedim. özür...
  canın sağolsun,

  var bi tanede laşerikeh yazısı var onuda yayınlarız inşaallah.

 4. #4
  Yasaklı Üye abdussamedfani - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  kayseri
  Yaş
  46
  Mesajlar
  1.195

  Standart

  ilgiyle takipteyim.

 5. #5
  Ehil Üye _MerHeM_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  Alem-i şehadet
  Mesajlar
  2.225

  Standart

  vaybe maşallah enes abimze...

  dikkatle takip ediyoruz..

  Amelinizde rıza-yı İlâhî olmalı.

  Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok.

  Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok.


 6. #6
  Vefakar Üye zerre06 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  ANKARA
  Mesajlar
  510

  Standart

  Alıntı şamil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  onlara şu soruyu soruyorlarmış. Neden dışarıda Müslümanlığı tercih etmediniz de burada hapisde Müslüman oldunuz. Verilen cevap gayet manidar. Dışarıda vaktimiz yoktu. Bizde de durum öyle değil mi? Tek bir misal verecek olursak müçtehit edasıyla saatlerce bir futbol maçını tahlil eden insanlar bizimde kıymetli zamanımızı boş şeylerle işgal etmiyorlar mı? Öyleyse gelin o boş insanların hakikatte boş olan bütün tezgahlarını boşa çıkaran Rasülü Ekrem Aleyhisselatü vesselamı tanıyalım. Zira tanıyan sever, Tuttuğu takımın 11’ni sayan nesil eğer Rabbinin 11 ismini manasıyla bilemiyor, Peygamberini tanımıyorsa nasıl sevecek ve sevilmeyi bekleyecek.

  Enes KARA
  Allah cc razı olsun.! Güzel bir yazıydı gerçekten.

  zira tanıyan sever.!
  muhabbetimizin, Allah için,samimi olması için tanımalı..bizlere tahkik lazım- değilse nasıl o kapıları açan sırra ulacağız- ihlasa.!

  Cenab-ı Hakk ın rızası ne ile kazanılır-ihlasla..
  20. ve 21.lema daki mühim mesele-ihlas .

  20.lemada 1- "Muhakkak ki Biz sana kitabı hak ile indirdik. İbadetini ihlâs ile Ona yönelterek sadece Allah'a kulluk et. Bilin ki, şirkten ve riyadan uzak hâlis din Allah'a mahsustur." (Zümer Sûresi: 39:2-3) ayeti

  ve
  "İnsanlar helâk oldu-âlimler müstesna. Âlimler de helâk oldu-ilmiyle amel edenler müstesna. Amel edenler de helâk oldu-ihlâs sahipleri müstesna. İhlâs sahiplerine gelince, onlar da pek büyük bir tehlike ile karşı karşıyadırlar." (Keşfü'l-Hafa, 2:3:12) hadisinin tefsirini,

  21.lemadaki,1.düsturda olarak da,"amelinizde rıza-ı ilahi olmalı"yı anlatır üstad.

  1-İhlasın birinci rüknü şeriata uymaktır.

  2 Allahın razı olduğu ameli işlerken orada da munafıklık yapmamak-munafığın da ameli şeriata uyar..O zaman kalp giriyor işin içine..
  Kitaba uymak.! ; Rıza ı ilahi için yapmak.!

  amelin şeriata uyması
  niyetin şeriata uyması –munafık gibi olmama..

  ihlas dini sadece Allah a kılmaktır.
  Sadece Allah ın emrettiğini yapmaktır,nehyinden sakınmaktır.. Onun emrine ve nehyine muhalefet etmemektir..ve yerine getirirken ,Onun rızasından başka bir şey de talep etmemektir.
  Evvela Allah ın razı olduğu ameli işleyeceğiz.

  Allahın rızasını, razı olduğu amel içinde arayacağız inşaallah..Allah cc, nasıl razı olduğunu,rızasının hangi amel içinde olduğunu Kuran da beyan etmiş ,belirtmiş.

  Amelimiz emr-i ilahiye uymuyor..Allah ondan razı değil..razı olmadığını bildiğimiz halde,Cenab-ı.Hakkın o emrine muhalefet ederek,nasıl Onun rızasını talep edebiliriz.

  "yalnız kalp değil-kalıpla beraber kalp önemlidir..insanı fiile götüren kalpteki sıfatlar önemlidir.
  mesela sevmek diyorsak,Allahı Sevmek ten murad-Allahın sevdiği zata benzemektir..sevdiği işleri yapmak tır.!"

  ki 11.lemada,sünnet-i seniyye risalesinde yine bu meseleyi üstad ne güzel anlatmıştır.


  Ayette: Gul in kuntum tuhibbunallahe fettebiuni yuhbib kümüllah-“De ki: Eğer Allah'ı seviyorsanız bana uyun ki, Allah da sizi sevsin. (Al-i İmrân Sûresi: 31.)”
  Allah ı sevmek,Allahın sevdiği tarza girmektir..sevdiği tarz ise,ayette de açık ve vazıh olduğu gibi peygamberine asm itaat etmektir.
  Cenab-ı Hakk ne kadar güzel hal varsa,Efendimiz asm üstünde göstermiş.!
  bize düşen Onu asm daha iyi tanımaya ve Onun gibi yaşamaya gayret etmek bi-iznillah.!.Bu yönde bizlere hayırlısıyla,samimi ,daim ,güzel gayretler nasip etsin Rabbimiz.! Amin.
  "Subhansın ya Rab!senin bize bildirdiğinden başka ne bilebiliriz ki?herşeyi hakkiyle bilen,herşeyi hikmetle yapan Sensin."(Bakara suresi 2/32)

  "insan ilim tahsil ettikçe cehlini anlar.ilmin nihayeti de yoktur."

  ”bu zamanda feragat ve fedakarlık bir iksir gibi,magnetizma gibi tesir eder.”

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Mirac Hakkında Bir Soru ?
  By gulsah in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 26.04.19, 07:24
 2. Miraç
  By *ruveyda* in forum Şiirler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.03.08, 13:57
 3. Mirac ve Zaman
  By zeynelabidin in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 15.04.07, 23:54
 4. Miraç!!!
  By nihannn in forum Şiirler
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 25.08.06, 16:25
 5. Miraç Nedir?Bu Pazar Miraç Kandili;)
  By elff in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 16.08.06, 17:11

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0