+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Uhud Geçidini Terk Eden Okçular Gibi miyiz?

 1. #1
  Ehil Üye Şahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  9.198

  Question Uhud Geçidini Terk Eden Okçular Gibi miyiz?

  Ali FERŞADOĞLU
  Uhud geçidini terk eden okçular gibi miyiz?


  P
  utperest Kureyşliler 3000 bin kişilik askerî kuvvet hazırlayıp Medine üzerine yürür. Bunu haber alan Resûlullah (asm) meseleyi ayrıntılı olarak olarak ashabıyla istişare eder. Kendisi düşmanı şehir dışında karşılama yerine, şehir müdafaası yapma taraftarıydı. Ne var ki, çoğunluk meydan savaşı istiyordu. Peygamberimiz (asm) istişareye uyar.

  Savaş Uhud önlerinde yapılacaktır. Müslüman ordusu ise, 1000 kişidir.-1- Resulullah (asm), düşmanın sızabileceği, kuşatmayı yarabileceği, özellikle ordunun sol tarafındaki dağın vadisini beklemek üzere Abdullah b. Cübeyr kumandasında 50 kişilik bir okçu birliği bırakır ve sıkı sıkıya şu tembihte bulunur:

  ''Bizi arkamızdan koruyunuz, sakın yerinizden ayrılmayınız. Bizim öldürüldüğümüzü görseniz de yardımımıza gelmeyiniz. Ganimet topladığımızı görseniz de bize katılmayınız. Kuşların bizleri kapıştığını görseniz de, ben size haber göndermedikçe sakın yerlerinizden ayrılmayınız. Siz yerinizde durmazsanız biz galip olamayız.''

  Müşrikler bütün güçleriyle yüklenmelerine rağmen bozguna uğrayıp kaçmaya başlar. Bunu gören Müslümanların bazıları dünyaya meylederek, ganimet toplamaya koşar. Ordunun gerisindeki vadiyi bekleyen 50 okçudan bazıları, komutanları Abdullah b. Cübeyr'in (ra) sıkı emirlerine rağmen ''Ne duruyorsunuz, Allah düşmanı bozguna uğrattı, kardeşlerimiz ganimet topluyor, siz de toplayınız!'' diyerek görevlerini terk edip, ganimet, dünyalık toplamaya koştu!

  Oysa henüz kesin netice alınmamıştı. Okçular yerlerini terk edince, bu ânı gözetlemekte olan 200 kişilik düşman süvari birliği komutanı Halid b. Velid vadiden girerek İslâm ordusunu arkadan çevirir. Böylece Müslümanlar iki ateş arasında kalır.

  Üstünlüğü sağlamışken dünyalığa meyletmeleri ve Peygamberimizin (asm) emrini çiğnemeleri yüzünden zor duruma düşerler. Sonuç malûm:

  Peygamberimiz (asm) ölüm tehlikesi geçirir; iki mübarek dişi kırılır; 70 şehid ve Uhud Savaşı kaybedilir...

  Uhud'dan günümüze gelirsek:

  Müslümanlar; dinsizlik, ahlâksızlık, zındıklık, sapıtmışlık vs.'den müteşekkil deccalizmin ordusuyla savaşmıyor mu? Cehaletle savaşmıyor mu?

  Peki, çağdaş ''Uhud okçuları'' bizlere ne oluyor ki, hubb-u cah (şan, şöhret, makam, mevki sevgisiyle) tama/açgözlülük ile ganimet toplamaya, köşe dönmeye koşuyoruz!

  Ehl-i imanı sahil-i selâmete ulaştıracak gemide çalışan hademeler, yani geçidi tutan ehl-i hizmet yerlerini terk ederek, para kazanma, makam ve mevki peşine düşebilir mi?

  O takdirde deccalizmle yapılan savaşı nasıl kazanacağız?
  Yoksa Nebiler Nebîsi (asm), Uhud'dan okçulara tenbih verirken, bizlere mi hitap ediyor!
  ***
  İşte şehidlerden mücahitlere gelen Nebevî (asm) müjde:

  ''Uhud'da kardeleriniz şehid olunca Allah Teâlâ onların ruhlarını yeşil kuşların içine koymuştur. Bunlar Cennet ırmaklarına gelirler, içerler ve Cennet meyvelerinden yerler. Sonra bu kuşlar, arşın gölgesinde bulunan altın kandillere konarlar. Şehit ruhları böyle mutlu bir hayata erişince, ''Bizim bu halimizi dünyadaki kardeşlerimize kim bildirir ki, onlar da cihaddan çekinmesinler'' demişlerdir.''-2-


  Dipnotlar:
  1- Sîre, 3 : 63; Tabakât, 2 : 39; 2- Tecrîd, 186 vd; İbn Sa'd, II; 148.  Yeni Asya
  06.07.2008

  Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek
  Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek!

  Mehmed Akif Ersoy


 2. #2
  Ehil Üye Şahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  9.198

  Standart

  Okçular ( NURCULAR) vazife başına...

  Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek
  Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek!

  Mehmed Akif Ersoy


 3. #3
  Gayyur hanzala61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu yer
  istanbul
  Yaş
  35
  Mesajlar
  92

  Standart

  ümmeti Muhammed Vazife Başina
  Eğer Bir Gün Dünyaya Ait çok Büyük Bir Derdin Olursa Rabbine Dönüp Benim Çok Büyük Bir Derdim Var Deme,derdine Dönüp Benim çok Büyük Bir Rabbim Var De...

 4. #4
  Yasaklı Üye TURKUAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  628

  Standart

  biziönce yüreklerimizde tutsak ettiler.işgal altındaki bir yürekle,işgal altındaki bir kafa ile hangi toprak parçasını kurtarmaya gideceksiniz.imanları yüreklere mahkum etmişler.yeryüzünün müstekbirleri bizi önce yüreklerimizden vurmuşlar öğle olunca elimiz imanın iktidarından çıkmış gözümüz kulağımız,zihnimiz,şuurumuz imanın iktidarından çıkmış.din bir vicdan işidir sloganıyla yola çıkan iman düşmanları kültürleriyle,eğitimleriyle,medyalarıya,şeytanca oyunlarla koca bir devi aladdinin lambasına geri sokmayı başarabilmişler.örneğin kapitalizim adı verilen zulmün ekonomiye yönlendirilmesinden korkmuyorum asıl korkum bu mikrobun yüreklerimize kadar yayılıp ahlakımıza,düşüncemize,eylemlerimize,tavırlarımıza yansıması.olmadımı olmuyormu yokmu dini islam olup ahlakı kapitalist olan.yokmu islam akidesini benimsediği halde kapitalizim ahlakıyla mütehallık olan.
  insanlar yaalnız inandık demekle hiç sınanmadan bırakılıcaklarnımı sanıyorlar diyor ayet.
  ashab tevhidi bir inanç olarak kalplerine,bir düşünce olarak kafalarına,bir eyle olarak bedenlerine,bir hayat biçimi olarak yaşantılarına,bir dünya görüşü olarak toplumlarına hakim kılmışlardı.zaten böğle olmasa tevhid fonksiyonlarını yerine getiremezdi.saadet çağı insanları cahiliyye adı verilen eski hayatlarını bir ur gibi kesip atmışlar bunu yapamayanlar ebu cehil gibi aklıyla bilsede,abdullah bin ubeyy gibi diliyle söğlesede,ümeyye b ebi salt gibi aklıyla biilip diliyle söğleyip kalbiyle inandığını ihsas etsede eğer kendini o değere teslim etmemiş muvahhid olmamışlarsa müminde sayılmamış dışlanmışlardı.işte bu nesil islamın insanı olmayı böğle haketmişlerdi.
  bizler ise islamın hayranıyız dahası kurbanıyız fakat islamın insanı olamadık henüz.çünki allahın insanı üzrinde yarattığı altın dengeyi bulamadık

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Allah muhsinlerle -Allah'ı görür gibi ibadet eden mücahidlerle- beraberdir.
  By fanidünya... in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 14.10.14, 19:56
 2. ***Bir çekirdeği icad eden kimse,bütün kainatı icad eden odur***
  By gamze-i_dilruzum in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.01.14, 17:44
 3. Yenilikçi miyiz Gelenekçi miyiz?
  By NurTalebesi in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 15.02.09, 20:21
 4. "Ey Şehvetini Benim İçin Terk Eden Genç"
  By SeRDeNGeCTi in forum Hadis-i Şerifler
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 14.08.08, 12:38
 5. Uhud Dağında Muhammed Kelimesi Okunuyor
  By muhibbülkurra in forum Resim - Fotoğraf Galeri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 12.03.08, 21:44

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0