+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Bizi Lükse Alıştırmayın

 1. #1
  Ehil Üye Müellif-e - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Zindan-ı dünya'da bir garib yolcu
  Mesajlar
  4.073

  Exclamation Bizi Lükse Alıştırmayın

  Hasan YÜKSELTEN
  Bizi lükse alıştırmayın

  Allah'a yemin olsun, sizler için fakirlikten korkmuyorum. Ben size dünyanın genişlemesinden korkuyorum. Sizden öncekilere dünya genişlemişti de hemen dünya için birbirleriyle boğuşmaya başladılar ve helâk oldular. Genişleyen dünyanın onlar gibi sizi de helâk etmesinden korkuyorum.'' (Hadis-i Şerif)

  Belki okumuş veya duymuşsunuzdur. İngilizler, Hindistan'ı işgal ettiklerinde Hintli öğrencilere yıllarca logaritma cetvelini ezberletmişler. Matematikle ilgilenenler bilirler. Logaritma cetveli; belli bir mantıkla sıralanmış bir sayı cetveli değildir. Gerektiği zaman açıp kullanabilirsiniz.

  Zaten ezberlenmesi de pek mümkün değildir. O halde Hintli çocukların beyinlerini bu gereksiz bilgiyle neden dolduruyorlardı dersiniz? Herhalde o beyinlerin başka şeyle meşgul olmasını, işgal altındayız gibi zararlı (!) şeyleri düşünmesini engellemek için olsa gerek.

  Özellikle nefsin üç ayları gibi kutlanan ve kutsanan yaz mevsimini yaşamaya başladığımız şu günlerde, tatil endeksli lüks hayatlar da günümüzün logaritma cetveli görevini mi üstleniyor acaba? Yakın bir zamana kadar tatil, özellikle de deniz tatili kavramı, genellikle karşılığını ehl-i dünya tarzı hayatlarda bulan bir kavramdı.

  Ancak son zamanlarda dindar kesimin de bir şekilde içinde yer aldığı bir hayat tarzı haline geldi. Burjuva tarzı yaşantı şekli dindar kesimde de yavaş yavaş yaygınlaşmakta maalesef. Nitekim, yakın zamana kadar sayısı 5 olan ''tesettür otelleri''ne son 6 yılda 22 otelin daha ilâve edilmesi ve 10 tanesinin daha sırada bekliyor olması bu görüşü teyid ediyor sanırım.

  Bilmem farkında mısınız? Ruhumuzu kapitalizme rehin verdiğimizden beri, paranın satın alamayacağı şeyler yavaş yavaş hayatımızdan atılıyor. Parayla herşeyin yapılacağı zannediliyor. Bilgi çağı, duyguları köreltiyor.

  Dindar kesimin hayatını da artık çoğunlukla ekonomi öncelikli düşünceler yönlendiriyor. Sade hayatlar yerine lüks hayatlar yaşanmaya çalışılıyor.

  Oysa lüks bağımlılık yapar. Lütfen bizi lükse alıştırmayın. 5 yıldızlı otellerde tatil yapmak, kamyon gibi jiplerde su gibi benzin harcayıp gününü gün etmek, marka kıyafetlere ortalama bir ailenin belki bir aylık gelirini vermek, hiç gereği olmadığı halde iki üç ayda bir cep telefonlarını yenilemek, vs gibi davranışlar nefsin hoşuna gidebilir ama lütfen yapmayın. İmkânınız olsa da yapmayın.

  Bizi lükse alıştırmayın. Bizler ehl-i dünyayı taklit ederek, onlara alternatif olmaktan çok onların kötü bir taklidi ve kopyası olan hayatlar yaşamak zorunda değiliz. Gelir düzeyimizin artması, hayat tarzımızı değiştirmemizi gerektirmez.

  Üstelik hergün yüzlerce yeni tüketim malının irademizi tehdit edercesine üzerimize yürüdüğü bir ortamda, gelir düzeyimiz ne kadar yüksek olursa olsun ihtiyaçlarımızı karşılamaya yetmez. Rahat yaşamak isteyen insan, azla yetinmesini öğrenmeli. Hem lüks merkezli bir hayat insanın duygularını, takvasını ve ideâllerini çok kolay tahrip eder.

  Oysa özellikle günümüz dindar kesiminin hayatının lükse değil kanaat, iktisat ve tevekküle dayalı olması gerekir. Günümüz insanı için, Bediüzzaman bu konuda örnek alınabilecek en önemli şahsiyetlerdendir.

  Meselâ siz hiç açık büfe restoranlarda israf ederek gününü gün eden, yaz mevsimlerinde ''denizsiz tatil olmaz'' diyen ve soluğu 5 yıldızlı otellerde alan bir Bediüzzaman hayal edebiliyor musunuz? Lükse alışmış bir Bediüzzaman, gerçekten Bediüzzaman olabilir miydi sizce?

  Bir Hafız Ali'yi, bir Zübeyir Gündüzalp'i lüks hayatların ortasında düşünebilir misiniz?

  İslâmiyet aleyhine yapılan icraatların birçoğunun altında neden lükse alıştırılmış hocaların fetvası vardır acaba? Bugün dindar kesimin önemli bir kısmının ekonomik menfaatlerini kaybetmeme uğruna, seküler sistemle uzlaşmaya çalışmasının, hatta ahlâkî değerlerinden taviz vermesinin; dinî özgürlükleri elde etmenin önündeki en büyük engel olduğu gerçeği asla unutulmamalıdır.

  Bu yazı fakirliği övmek için yazılmadı kesinlikle. Ancak lüks hayatların alabildiğine teşvik edildiği ve insanların aklını uyuşturmada logaritma cetveli gibi kullanıldığı, en büyük tehlikenin bu cihetten geldiği günümüz dünyasında, tehlikenin farkına varmalı ve bu anlayışa karşı tedbir almalıyız kanaatindeyim.

  Bizim beynimizi logaritma cetveliyle doldurmaya hiç ihtiyacımız yok. Lüks hayat kandırmacasına, sade hayat anlayışıyla karşılık vermeye ne dersiniz?

  21.06.2008
  Yeni Asya


 2. #2
  Vefakar Üye HÜCCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  389

  Standart

  Doğru tespitler ...İçinde bulunduğumuz asır malum tüketimi çok cazip bir hale getirmiş .Rabbim bu cazibedar asrın fitnelerinden bizi muhafaza eylesin.(amin)


  "Yağmur duasına çıksaydık dostlar
  Bulutlar yarılır hava açardı
  Şimdi ne ihtimal nede imkan var
  Göğe hükmetmkten kolay ne vardı?
  Yağmur duasına çıksaydık dostlar

  Ben geldim geleli açmadı gökler
  Ya ben bulutları anlamıyorum
  Ya bulutlar benden bir şeyler bekler
  Hayat bir ölümdür aşk bir uçurum
  Ben geldim geleli açmadı gökler "
  S.Karakoç 3. #3
  Pürheves sarıca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  189

  Standart

  "Müslüman her şeyin en iyisine layıktır." felsefesindekiler üç defa sindire sindire okusunlar.
  Tesettür gizle(n)mektir. Kılık, kıyafet ve tavırlarıyla “Ben buradayım!” diyenin başında tesettürden çok tereddütler vardır. Osman Sertuğ Çalışkan

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Ya Rab Affet Bizi!
  By sliha87 in forum Dualar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22.11.19, 07:57
 2. S/akla Bizi..
  By yakaza in forum Şiirler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 06.06.11, 09:43
 3. Affet Bizi Ey Aşk!...
  By Garip_Maznun in forum Edebiyat
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 02.02.09, 18:22
 4. Bizi Anlayanlar: Anlar Bizi
  By seyyah_salih in forum Şiirler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.09.08, 11:39
 5. Bizi Yok Say, Fazıl'ı Var !
  By sitem in forum Gündem
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 16.12.07, 00:46

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0