+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Öze Dönmek!

 1. #1
  Ehil Üye Şahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  9.198

  Exclamation Öze Dönmek!

  Zafer AKGÜL

  Öze dönmek!
  Gelin kardeşler gelin! Öze dönelim. Özümüze dönelim. Tarih yeniden tekerrür etmesin. Tarih yine tekerrür ederse biz de kendimize dönerek tekerrür ettirelim tarihi.

  Bu gün dört koldan Müslümanlara saldırı var. Her alanda taarruza maruz durumdayız. İçten ve dıştan. Önden ve arkadan. Alttan ve üstten. Her yönden, her biçimde saldırı var. Hedef belli. Taktikler çok ama belirsiz.

  ''Ebu cehiller ölmedi. Ebu cehiller kıt'alar dolaşıyor''. Doğrudur ama Hanzala ve Ebu Dücaneler de ölmedi. Hz. Hamza'lar da ölmedi. Asrı Saadet geride mi kalmıştır? Hayır. Asr-ı Saadetin bütün vecheleri günümüzde devam ediyor. Ad ve Semud tarihte kalmadığı gibi, Ashab-ı Kehf tarihe gömülmediği gibi, çocuk yaşta sapan taşıyla yenilmez denilen Calut'u alnının ortasından vuran Hz. Davut (as) geçmişin karanlıklarında kaybolmadığı gibi, Asr-ı Saadet'teki sahabeler, müşrikler, münafıklar da kaybolmamıştır. Günümüzde yaşıyorlar. Ebu Bekir'ler de yaşıyor, Ebu Süfyanlar da..

  Hatırlayın Uhud'u. Bedir'deki hezimet ateşiyle yanan, intikam yemini etmiş müşrikler ordusunu. Bir Müslümana üç hatta dört kâfirin düştüğünü. Hatırlayın Ayneyn geçidindeki 50 okçuyu. Erken gelen zaferin sevinciyle on tanesi dışında okçuların ganimet için yerlerini terk etmelerini. Sonra Müslümanların arkadan vuruluşunu.

  Sonra Hz. Peygamberin neredeyse şehid edilmesine ramak kaldığını. Onun bedeline amcası Hz. Hamza'nın şehit düştüğünü. Altmıştan fazla sahabenin katledildiğini. Uhud'a sığınmak zorunda kalışlarını. ''Hz. Muhammed öldü!'' şayiası yayıldığında Müslümanlardaki moral bozukluğunu. Efendimizin üzerine dört nala at koşturup öldürücü darbe indirip onu ve İslâm'ı yok etmek için saldıranları. Medine'nin bile saldırıya açık hale geldiğini. Ve bir sesin ''Hz. Muhammed ölmedi.!'' diye haykırışını. Öldürülmez olduğunu ilân edişini hatırlayalım..

  Hatırlayın o günleri ki; hapisler, zindanlar bize mektepti. Ceplerimizde kuruş para yokken bir şehirden bir şehre hizmet taşınırdı. Bir ekmeği beş kişi bölüşürdük. Bir zeytini iki üç dişte bitirirdik. Sırtımızda yamalı gömlekler, ellerimizde kitaplar dolaştırıp dururduk gurbetleri içimizdeki sıla hasretine inat. Ganimet, banka, ihale, çek, senet neydi bilmezdik. Sözümüz ve özümüz senetti. Dünya, para, makam yıldızlar kadar uzaktı bize. Kesrette boğulmamıştık.

  Mekke dönemini yaşamadan, imanları kavi hale getirmeden, Medine dönemine soyunduk. Kendimiz, nefisimizi değiştirmeden dünyayı değiştirme rüzgârına kapıldık. Deccallerin, Süfyanların gücünü hafife aldık. Küfrün beli kırılmıştı ama, nefsimizin beli kırılmamıştı.

  Rehavete girdik. Rahata alıştık. Servet biriktirdik. Para harcayacak yerler değişmişti. İkinci ev, ikinci araba, ikinci arsa. Fars ve Rum kızları gibi ikinci üçüncü dairelerin de fetvaları hazırdı. Artık kışır ve kabuklar üzerinde kafa yoruyorduk. Birbirimizle uğraşır olmuştuk. Darmadağınık olmuştuk zamanla. Ve hezimet umulmadık yerlerden geldi.

  Gelin kardeşler. Tevbe ve istiğfar dönemindeyiz artık. Uhud'a sığınıp bir nefes alınmalı. Yorgun kılıçlar dallara asılmıştı, dinlendirilmişti. Yeni bir öze dönüş, kendine geliş yaşanmalı.

  Hani şu hapislerdeki, zindanlardaki sâfiyete dönüş. Hani şu ihlâsla, samimiyetle kucaklaşılan devrelerdeki gibi. Hani şu gece gündüz mütalâa ve istinsahla uğraşılan devrelerdeki teslimiyet, cehd ve vecde benzer günlerdeki gibi.

  Birisi haykırmalı. ''Resulullah ölmedi.! Kur'ân bitmedi.. İslâm sönmedi.!'' diye... Meydanlara bakın Deccaller, Süfyanlar hâlâ inadına saldırıyorlar ellerindeki topuzlarla. Bizler de inadına değil ama Allah adına, Resullulah aşkına elimizdeki nurları tutalım, nurlarla mukabele edelim. Öze dönelim. Kendi özümüze..

  04.05.2008
  Yeni Asya

  Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek
  Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek!

  Mehmed Akif Ersoy


 2. #2
  Dost ahueda - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  elaziğ
  Yaş
  31
  Mesajlar
  20

  Standart

  paylaş?m için Allah raz? olsun

 3. #3
  1kul
  Guest 1kul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Zafer AKGÜL
  Maymun muhabbeti
  Geçen son bir haftada geyik muhabbeti nevinden bir Darwin, Evrim Teorisi ve bilimsellik muhabbeti gırladır gidiyor. Bilim-Teknik dergisinin Darwin sayısı üzerindeki tartışmalı uygulamalardan yola çıkarak maymun muhabbetine benzer bir atışma ve sataşmalar başladı medyamızda. Bilen de bilmeyen de meseleye sazan gibi balıklama daldı. Konu bilimsel alandan çıkarılarak ideolojik ve siyasal alana çekildi. Evrim Teorisi oydaşlarıyla Yaradılış Teorisi taraftarlarının bilimsel verilerle görüşlerini ileri sürmelerini ve analiz-sentez yapmalarını beklerken bir de baktık ki ortaya işin çakalları çıkmış bir o yana bir bu yana çekiştirmeye başlamışlar bile. Bu çekmelerden birisini okurken adamın çıkma Darwinci mi, çıkma din âlimi mi hâlâ rengini belli etmeden inançlı kesimlere saldıran ve demagoji yapan bir kıllı türüne daha rastlamak doğrusu bizi hayli şaşırttı. Kıl olduk tabiî. Bu maymun muhabbeti nereden geliyor acaba?
  Bir kere bu çıkma âlim, bırakın biyoloji bilimini, matematikten habersiz. Hazret, “Beş beş daha on eder. Çünkü altı eşek, yedi maymun daha dokuz eder de ondan” demeye getirir gibi “din ayrı bilim ayrı” demiş.
  Oysa kazın ayağı öyle değil. Birinci ayakta, bir kere din ve bilim ayrı değildir. Bilimleri birbirinden ayırt etmek hata. İkinci ayakta bu büyük âlim/yazar efendi kâinatın şekillerden oluşmuş âyetler olduğunu ifade etmesine rağmen kendi cümleleriyle çelişkiye düşüp Evrim Teorisini doğrudan savunma cesaretini kendinde göremeyerek bu teoriye inançları gereği karşı çıkan dindar, inançlı insanlara yüklenip hakaretler etmiş. Bu da haddini aşmaktır bize göre. Pekalâ bilimsel olarak evrimci görüşü savunabilir veya seviyeyi bozmadan muhalif olanları eleştirebilirsiniz. Ama öyle hakaretlerle, İbrahim, Nemrut, put, but deyip İbrahimî olanlarla, Nemrut tarafında olanlar ayırımı yaparak meseleyi yol geçen hanına çevirmek aydın, münevver, çağdaş yazarlara yakışmaz. Sağ gösterip sol vurma kurnazlığı sergileyen bu adamın hakaretine maruz kalanlar pekalâ şöyle diyebilirler: Âlemin akıllısı bir tek sen misin a kıllı?
  Önce şunu hatırlayalım. Matematik yalan söylemez, ama matematikçiler yalan söyleyebilir. Tarih yalan söylemez, ama tarihçiler yalan söyleyebilir. Bilim yalan söylemez, ama bilimciler yalan söyleyebilir. Ya da yanılabilirler. Fakat, âlim efendinin de kabul ettiği gibi Allah, asla yalan söylemez. Yalan söylemeyen Peygamberi vasıtasıyla gönderdiği Kitab’ı yalan söylemez. O kitabın şekillerden oluşan, kevnî âyetler sayılan fıtrat/tabiat kitabı da asla yalan söylemez. Çünkü ikisinin de sahibi Hak ve hakikat konuşan Allah’ın eseridir. Bırakınız şunu bunu, tesadüfleri, şu maymun teorisini, şu mutasyonu, şu tabiî seleksiyonu muhal farz hepsi doğru olsa ne ola ki? “Rahman Kur’ânı öğretti. İnsanı yarattı. Ona beyanı (düşünüp ifade etmeyi) öğretti. Güneş ve ay bir hesaba göre hareket etmektedir.” (Rahman Sûresi, 1-5.) buyurmuyor mu Allah? Allame yazarımız Kur’ân’a inandığını söylediği için bu örneği verdik haliyle. Sadece “Allah’ın insanı yarattığı” âyeti yeter de artar bile bu kadar münakaşanın sonlandırılması için, ama mesele bu değil anlaşılan. Mesele demagoji yaparak zihin bulandırmak.
  Kazın bir ayağı da şudur: Dinlerin bilime ve bilim adamlarına karşı gelmesi olayı bütün dinleri kapsamaz. Özellikle ruhbanlar, askerler ve krallar üçlüsünün insanları sömürü için kurdukları Trinity putlarının bilime, akla direnme süreci olan din/bilim çatışması İslâm’dan başka dinler için geçerlidir. Galileo’lere karşı gelenler bozulmamış semavî dinin mensupları değil, onu kendilerine benzeten bu egemen güçlerdir. Nietche gibi düşünürlerin “Tanrı öldü” hükmü doğrudur. Ancak bu allame yazarımız bu hükmün muharref dinlerdeki putlaştırılmış Tanrı için söylendiğini düşünecek kadar ince okumadığından olsa gerek İbrahim (a.s.) gibi baltayı putlara vuracağına dönüp İbrahimî olanlara vurmaya çalışmış.
  İnançlı insanların evrim teorisine karşı çıkışlarına karşılık onlara çamur atmaya kalmak da a-kılsız bir harekettir. Niçin inançlı insanların evrime inanmayışlarından rahatsız olunuyor ki? Bir kere onlar âllame âlimin nitelediği gibi yobaz değiller. Velev ki din yobazları var, bilim yobazları yok mudur yeryüzünde? Darwin’den çoook önceleri meselâ İlkçağlarda, M. Ö. VI. y.yılda Yunan filozofları tarafından ortaya atıldığını bilsek de bilmesek de evrim teorisinin en yoğun biçimde 19. asırda Tekâmülcülük, Pozitivizm, Lamarkizm, Materyalizm, Ateizm gibi ideolojilerin istismarlarına yaraması yüzünden bu kadar popüler hale geldiğini kimseler bilmez mi acaba? Türlerin kökenlerinin bu kadar araştırılmasının altında sadece ve sadece bilim aşkı mı yatar sizce? 200 yıldır hâlâ kesin ispatlanmamış bu teoriye sırf bilim adına mı sahip çıkılıyor dersiniz? Evrim teorisinden çok daha fazla bilimsel verilerle donanmış Yaradılış teorisini niçin aynı bilim aşkına incelenmiyor ve dikkate alınmıyor? Özgürlükçü ve bilimselci olma iddiasındaki evrimciler niçin Yaradılış teorisine karşı yasaklamalar getirip özgürlük ortamında objektif davranmıyorlar? Hiç mi şüphecilik marifetinizi ve metodunuzu evrim görüşlerine uygulamadınız? Şüphecilik, sizde sadece amaçsa, araç değilse, şüpheyi sadece araç yapan Gazalî’lerden ne diye bahsediyorsunuz? Evrimciler bu görüşlerini sırf bilim adına değil ideoloji adına kullanıp dine ve dindarlara neden saldırıyorlar. Bu saldırıya karşılık görüşlerini açıklayan alanında akademik eğitim görmüş, ihtisas yapmış inançlı insanları neden yobaz diye tanımlıyorlar? Sanırım bu soruların cevabı alınmadan evrimcileri savunan, inançlılara saldıran kişilerle konuşmak maymun muhabbetinden öteye geçmez. Beyhude yere nefes tüketiriz.
  Sahi son bir cümlemi sadece bir soruyla bitirmek isterim. “Bir maymunun Allah’a inanır görünüp evrime karşı çıkan inançlı insanlara yobaz diye hakaret eden bir yazıyı A 4 kâğıdına yazma ve bunu internetteki bir sitede yayınlatma ihtimali matematiksel olarak yüzde kaçtır?” Sevgili okurlarımdan onlarca mail aldım bu konuda cevabî yazılar yazmam için. Onlara bu konunun bilim adamlarınca bilimsel delillerle ta başından beri çürütüldüğünü, ama evrimci kanadın bunları önyargılı biçimde hep görmezlikten geldiklerine binaen at gözlüklü bu tiplere cevap vermenin abes olacağını söyledim. Fakat özellikle Biyolog Selma A. ve Meryem A. isimli okuyucularımın ısrarına dayanamayıp bu satırları yazmaktan kendimi alıkoyamadım. İnançlı kesimlere hakaret eden bu fecaat karşısında gösterdikleri hassasiyetten ötürü Selma ve Meryem hanımefendilere teşekkür ve takdirlerimi sunuyorum. Z. A.

  27.03.2009

  E-Posta: zaferakgul@mynet.com


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. İstanbula Dönmek
  By Şahide in forum Şiirler
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 20.06.11, 18:46
 2. Asla Rücu Etmek(Afaktan Enfüse Dönmek)
  By Abdulbaki in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 83
  Son Mesaj: 26.08.08, 18:16
 3. Öze Dönmek..
  By vuslat_571 in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 13.06.08, 01:38

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0