+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Ağzınızda "Tükürük" Var mı?

 1. #1
  Vefakar Üye sitem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesajlar
  306

  Standart Ağzınızda "Tükürük" Var mı?

  Zulme ve ideoljik dayatmaya yirmidokuz yıldan fazla direnerek ömrünü bu topraklarda yürüyen bir vakfiye olarak tüketen Bediüzzaman Said Nursi yaşadığımız toplumun varis ulemasından biri olması hasebiyle bizlere öğretici kimliğiyle diğer coğrafyaların saygın ülemasından daha yakındır.

  Bahsettiğimiz yakınlık ; cemaat yada anlayış yakınlığından ziyade bu coğrafyanın zalimine karşı dik duruş nasıl olmalıdır öğretisini tedris etmedeki yakınlığıdır. Akl-ı selim her hangi bir mümin nebevi duruşu tedris edebileceği her varis alimden istifade etmesini bilir.
  Bediüzzaman "Zalim boğazınıza bastığında zalimin yüzüne tükürün. Belki siz zalimin yüzüne tükürdüğünüzde sizi öldürecektir. Bu şekilde bedenen ölseniz de ruhen hayatta kalacaksınız. Zalimin yüzüne tükürmeyip boyun eğdiğinizde bedenen yaşasanız da ruhen öleceksiniz" minvalinde bizlere bir öğüt verir.

  Bu coğrafya da müminlere bireysel İslam'ı dahi çok görenler acaba ne yapmak istiyor? Yine mi "ya sev ya terket" aşamasına geldik. Bu toprakların elde kalmasına sanki müslümanların hiç katkısı yokmuşcasına müslümanları yok sayan, yok saymak isteyen yüzsüz ve pervasız güruh, edep sınırlarını aşmış vaziyette münimlere dilediğince hakaret ediyor.

  Daha açık konuşssunlar içlerindekini, ellerinde fırsat olduğunda ülkenin tüm yükünü taşıttıkları ideoloji kölelerini ateş dolu hendekleremi atacaklar?

  Mekke'den Necaşini'nin ülkesine hicret etmiş sahabi bireysel İslam'ı yaşama hakkını kendilerine veren Necaşi'nin bir savaşta ordusuna katılarak bu noktadaki vefakarlığı ortaya koymuştu.. Taraflardan biri o gün için mümin olmasa da beraberce yaşayabilmenin ve ihanet etmemenin lezzetiyle mozaik bir toplum olabilirliğini yüz yıllar öncesinden bizlere sunmuşlardı.

  Toplumun her alanında müslümanlar bir çok yükü omuzlamıştır. Ekonomik sıkıntılardan tutunda daha nice sıkıntılara kadar müminler kendi inancında dahi olmayan vatandaşına yardım elini uzata gelmiştir. Bu bağlamda ekonomik kriz dönemlerinde bu ülkede bir sosyal patlama olmuyorsa ve birileri O müminlere pervasızca küfreden fil dişi kulesinde yerleşik ensesi kalını gasp etmiyorsa bunda ekmeğini paylaşmış müminlerin katkısı azımsanmayacak derecededir.

  Sadece bireysel İslam'ı yaşama hakkını isteyerek, başötüsünü takabilmek isteyen ve bu hakkın kullanılmasını meşru görenleri top yekün hain ilan ederek hakkımızla birlikte onurumuzu da elimizden almaya çalışan bu güruh kışkırtıcı tutumuyla müminleri zan altında bırakmadır. Daha açık konuşmaları gerekmektedir. Çünkü bu halk algı ve sorgu yeteneği büyük oranda elinden alınmış bir mustazaf kitlesidir.

  Bireysel İslam'ı yaşama hakkını kimse dilenmemelidir. Birilerinin meşru görmesini beklememelidir. Meseleyi A partisi yada B partisi algılamaktan öte meselenin bireysel İslam'a müsade etmek yada etmemek olduğu kavranmalıdır.

  Bedensiz yaşabiliriz ama ruhumuzu canlı tutan iman ve İslam gıdasından yoksun asla yaşayamayız. Bunu kavrayamayıp imansız ve İslamsız yaşarız ya da yaşarlar sananlar ağızlarında tükürük olmayan ya da hiç Hz. Sümeyye(R.A.) tükürüğünü tatmayanlardır.

  Biliyoruz ki; ilahi bir nimet olan tükürük sadece lokmaları yumuşatmak için var edilmiş bir sıvı değildir. Bazen de yenilir yutulur cinsten olmayan zorba lokmaların bedene ve ruha geçişine izin verilemiyeceğini ifade eden bir sıvıdır.


  İbrahim KÜÇÜK


 2. #2
  Yasaklı Üye kaplan0180 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Bulunduğu yer
  ısparta
  Yaş
  35
  Mesajlar
  20

  Standart

  işte o tükrüğü ç?karmak için içinde biraz cesaret birazda nefes olmas? laz?m bi lokma ekmek için onurunu satacak insan değil ac kalmay? göze alan insan olmal? tüküre bilmek için

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Yalnızca "La İlahe İllallah" Demek Yeterli midir? "Muhammedür Resulullah" Demeden?
  By ZÜMRÜT in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 25.04.17, 13:15
 2. "Ene" ve "Zerre"den İbaret Bir "Elif" Bir "Nokta"dır.
  By Ene-Zerre in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 29
  Son Mesaj: 21.04.17, 20:29
 3. Hayatıyla bir "Elif" yazar, "Vav" vuslatıyla yürür, yüreği "Hu" okur..
  By gamze-i_dilruzum in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 21.04.17, 20:28
 4. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 05.09.08, 13:57
 5. "Vücudunu, Mucidine Feda Et" ve "Ruhumu Rahmana Teslim Eyledim" Ne Demektir?
  By sahabe86 in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 24.07.08, 15:22

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0