+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Aczde Tam Kuvvet Vardir

 1. #1
  Yasaklı Üye asayı_musa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  39

  Standart Aczde Tam Kuvvet Vardir


  İnsan mutlak acz içerisindedir. İşte insan bu acziyetini anlayıp da mutlak kudret sahibi olan Allah-u Azimüşşan’a hakiki olarak ilticâ ettiği anda, Kudret-i İlâhiye tecelli etmekte ve ortaya muazzam bir güç çıkmaktadır. Bunu anlamak için işe, "Acz ne demek?" ondan başlayalım.
  Zaman, Cenab-ı Hak tarafından bir ip, bir şerit gibi her şeye musallat olmuştur. Hiç kimse, hiçbir mevcut kendini zamanın elinden kurtaramamaktadır. Mevcudat ne yerinde durabiliyor, ne zamandan ve ne de ölümün elinden kurtulabiliyor... İşte acz budur.
  "Zerrelerim yıpranmasın! Benden nefes çıkmasın! Aç olmayayım!" Mümkün değil, olmaz. Hiçbirşey senin elinde değil. Bir bakmışsın ki, zerrelerin hareketinden meydana gelen zaman, Allah tarafından bir ip gibi insanın boynuna sarılmış, onu alıp götürmektedir. Ne insan, ne âlem, ne de zerre, kendini ölümün elinden kurtaramamaktadır.
  Bu zaman geçince ne olur? Belâ ve musibetler bundan gelir. Cennet’te belâ var mı? Yok. Zaman dursa, yani tek bir zerre dursa, hareket etmese âlem hareket etmez. Hareket durunca âlem de durur.
  Bütün belâ ve musibetlerin ana menbâı nedir? Zamanın hareketidir. Zamanın hareketinden ölüm meydana gelir. Zamanın geçmesiyle tekâmül olur. Her tekâmül eden şey ölür. Her ölen şeyler âcizdir.
  Her hareket sonrasında zaman geçince, insan belâ ve musibetle karşılaşılır. Gözü iyi görmez, kalbi hastalanır. Çünkü vücut ve zerreler devamlı yıpranmaktadır. Zamanı durdurursan, belâ durur. Seni astığı gibi herkesi asar. Senin vücudunun içinde her gün milyarlarca zerre ölüme mahkumdur. İşte "acz" budur. Yani insan zaman ipine takılmış, ismi var, hakikatı yok, zamandan, aczden kendini kurtaramaz. Zaman ipine takıldıktan sonra artık belâ ve musibetle karşı karşıyadır. İnsan âcizdir, belâsı çok. İnsan zaman ipinden kendini kurtaramaz ki belâ da dursun. Ölüme mahkumdur. İnsanı bundan kim kurtarır? Bütün hareketlerin mânâsı şudur: Zerreler ve âlem yokluktan kurtulmak için çâre aramaktadır.
  Elektronlar çekirdek etrafında dönüyor, dünya güneşin etrafında, hacılar Kâbe’nin etrafında, melekler Beytü’l Mâ’mûr etrafında, hepsi Resûl-i Ekrem’in (asm) rûhaniyatı etrafında, Resûl-i Ekrem binbir esmâ-i İâhî etrafında dönmektedir. Hepsi de ölümden kurtulma çaresi aramaktadırlar. İşte buna "Acz" denir. Bu aczi düşüne düşüne sonunda nereye varacaksın? "Bir zât var, zaman O’nun elindedir. Zamanı ancak O durdurur. Biz Mü’minleri Cennet’te ibká eder" dedinse, zamanın üzerine çıktın, tılsımı çözdün, demektir. Tılsımı çözünce Mâ’budunu buldun. Ma’budunu bulduktan sonra Mahbûbiyet makamına geçersin. O zaman acz içerisinde, kendini de unutmadan Ma’bud-u bilhakkı bulursun. İşte Resûl-i Ekrem’in (asm) ana mesleği budur.
  Resûl-i Ekrem (asm) aczin ve fakrın son noktasına erişmiş, Kudret-i İlâhiyeye tam teslim olmuştur. İşte o anda birdenbire "Kadîr" ismi tecelli etmekte, karşısına çıkan bütün kâfirler mağlup olmaktadır.
  Diğer bütün Peygamberler de aczlerini bilfiil anladıkları için Cenab-ı Hak mevcudatı onların imdâdına koşturmuştur.
  Bu dünyadaki zâlimler, belâlar, musibetler birer ateştir. Bu ateşlere karşı "Hasbunallah ve ni’me’l vekîl" diye Allah’a iltica etmeliyiz. İnsan bu şekilde aczini anlayıp Allahu Teâlâya iltica edince, muazzam güç kazanmaktadır. Kudretin tecellisi, acziyeti anlamak nisbetindedir.
  Aczini anlamayıp, enâniyetine, ilmine, cüz’î kudretine güvenenler de helak olup gitmişlerdir. Yahudiler, Şeddatlar, Nemrutlar, Firavunlar, "Biz ilmimizle kazandık! Bu güç bizim!" demişler, perişan olup gitmişlerdir. Kárun, "Bu serveti ben kendi ilmimle kazandım!" demiş, Allah-u Azimüşşan da onu ibret-i âlem için sarayları ve bütün servetiyle birlikte yerin dibine batırmıştır.
  İşte bu örneklere bakarak, her zaman "Hasbünallahu ve ni’me’l vekil" ve "Elhamdülillah" demeliyiz. Kolu, beyni çalıştıran Biri var. O’nu, yani Allah-u Teâlâyı unutmayalım.
  Sinek âcizdir. Aczini biliyordu. Allah, o âciz mahlukunu, aczini bilmeyip şirkin bayrağını taşıyan Nemrud’a musallat etti ve onun nemrutluğunu kırdı.
  Şimdi de zâlimler dünyada cirit atıyor. Cenk kalesinde 300 esiri tankların paletleri altına atıp çiğneyenler, Felluce’de binlerce Müslümanı doğrayanlar, tanklarla çiğneyenler, çocukları sokaklarda kurşuna dizenler, cami avlusunda yaralı vaziyette yatanların üzerine kurşun yağdıranlar kahru perişan olacaklar. Yeter ki biz aczimizi anlayalım, Allah’ı vekil tutalım.
  Kâinata bakalım, geçmiş peygamberlerin mâcerâlarına bakalım. Geçmiş ümmetler, aczlerini anlayıp Allahu Azimüşşan’a tam teslim olup sığındıkları anda Kudret-i İlâhiye tecelli etmiş, zalimler kahr u perişan olmuşlardır.
  Kálen, hâlen ve tavren aczimizi idrak etmeliyiz. "Kálen"; namazdaki okuyuştur. "Hâlen"; namazdaki duruş, oturuştur. "Tavren"; sükût ediştir. Belâ ve musibet geldiğinde, o belâ ve musibetleri göndereni bilip sükût etmektir. İşte bu şekilde hâlen, kálen ve tavren aczimizi, fakrımızı idrak etmeliyiz. İnsan âciz-i mutlaktır, fâkir-i mutlaktır, bunu anlamalıyız. Tevhide girmemiz lazım.
  Mal, san’at, bütün bunlar; İlhâm-ı Rabbânî ile olur, Allah verir. İnsan hiçbir işi kendi havl ü kuvvetiyle kazanamaz. Yavru arslan güçsüzdür, Allah, anne arslanı ona musahhar eder. Hz. İbrahim, Hz. Musa güçsüzdü. Onlar aczlerini anlayıp Kâdir-i Mutlak olan Allahu Azimüşşân’a ilticâ ettiler, Allah’a tam teslim oldular; işte o vakit Nemrut, Firavun mağlup oldu.
  Zâlim kahr u perişan olacak. Onun için zâlime yaklaşmamak lazım. Zâlimin yanı sıra zâlimin dostlarına, "Allah’a kulluğu" bırakıp zâlimlere kul ve köle olanlara, zâlimlerin önünde el pençe divan durup onların isteklerini yerine getirenlere de yaklaşmamak lazım. Çünkü zâlimle birlikte zâlime kulluk edenler, o zâlimin dostlarına muhabbet besleyenler de kahru perişan olacaktır.

 2. #2
  Dost Lale_Gül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  21

  Standart

  Allah razı olsun kardeşim

 3. #3
  Yasaklı Üye asayı_musa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Mesajlar
  39

  Standart

  Mezkur Yazi Molla Muhammed Al? Dogan Hocamin Yaptigi Dersden Alintidir

 4. #4
  Yasaklı Üye Cennetâsâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Mesajlar
  5.827

  Standart

  o kim?

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. “cenab-i hakk’in atâ, kaza ve kader naminda üç kanunu vardir”
  By gamze-i_dilruzum in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 14.04.20, 19:54
 2. Kalpten Kalbe Yol Vardir
  By BEYAZ007 in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 25.11.08, 22:10
 3. Zulmün Içinde Adalet Vardir
  By Mahkum in forum Edebiyat
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 13.07.08, 15:09
 4. Güllerinde Agladigi Vakit Vardir ...
  By mirkat in forum Hz. Muhammed (S.A.V)
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 24.04.08, 00:04

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0