+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Zor Zamanlarda Kardeş Olmamız Gerek

 1. #1
  Yasaklı Üye TURKUAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  628

  Standart Zor Zamanlarda Kardeş Olmamız Gerek

  Öğrenmen-Sen Teşkilatlanma Sekreteri Ufuk Coşkun'un, Yeni Şafak'ta yayınlanan yorumu:

  Zor zamanlarda kardeş olmalı

  Bugünlerde kardeşlik, birlik ve beraberlik gibi söylemlerin baskıcı, otoriter aynı zamanda çıkarcı zihniyetlere karşı bir meydan okuma olduğu bilinmelidir. Bu anlamda içinde yaşadığımız yüzyılda en büyük başkaldırı 'biz kardeşiz' diyebilmektir. Bizler insanlık tarihinin ahlaklı, farklılıklarla barışık, çabuk kaynaşan ve erdem sahibi insanlarıydık, terbiyemizi, nezaketimizi, hoşgörümüzü Hak'tan alıp bunu diğer insanlarla çok güzel paylaşıyorduk. Ne yazık ki bu duyguyu, insanlığımızı, ahlakımızı ortadan kaldırmak için aramıza atılan adeta bir hastalık gibi yayılan 'korku'ya yenik düştük. Her birimiz bir diğerinin renginden, düşüncesinden inancından korkar hale geldi.

  Birbirimize olan tahammülsüzlük, yabancılaşma, kendi topraklarımızda içine düştüğümüz bu çaresizlik, elbette ki kıyamete kadar devam etmeyecektir. Özgürlüğümüzü elde etmek, kardeşleşmek, farklılıklarla barışık, özgür seçimlerimizi kimsenin müdahale etmediği bir ortamda yaşamak erişilmez bir hayal değildir. Baskıcı ve yasakçı zihniyetlerin müdahaleleriyle kişiliği, kimliği, şahsiyeti, inancı, ahlakı zedelenenler yani bizler yaralarımızı çabucak sararak yani kardeşleşerek bu önü alınmayacakmış gibi gözüken çıkmazlardan kurtulabiliriz. Herkesin bir diğerini kucakladığı, şahsiyetini, kültürünü, düşüncesini, inancını saygı duyduğu, çatışmadığı bir ortam oluşturmak elimizdedir. Her şeyin nesneleştirildiği bu piyasa düzeninde insan olarak varlığımızı ön plana çıkartarak hayatı anlamlı kılmanın yollarını aramanın artık zamanı gelmiştir.

  Örneğin bugün bir Kürt karşılaştığı ilk Türk'e bir gül uzatabilmelidir. Aynı durum bir Türk içinde geçerlidir. Şiiler, Sünniler, Araplar, Türkler farklı mezhep, ırk, düşünce fark etmeksizin herkes bir araya gelip artık kucaklaşmalıdırlar.

  İNSANLAŞMAK GEREK

  Halklar içine düştükleri ekonomik sıkıntılardan daha fazla özgürlüklerini ve kardeşliklerini düşünmelidirler. Tam bir samimiyetle birbirlerini kucaklayan insanların erişebilecekleri güç gerçekte hesaplanamayacak kadar büyük ve bir o kadar da baskıcı ve çıkarcı zihniyetlerin önünde engel teşkil edecektir. Tanrılaştırılan rejimler, sistemler, ideolojiler, kardeşlik bilincinin meydana getirdiği bu manevi güçle sarsılacak ve halklar bu anlamsız esaretten kurtularak doğal olan özgürlüklerine kavuşacaklardır. Bu anlamda kardeşleşme tarihin en büyük hesaplaşmalarını da beraberinde getirecektir. Bu çağın insanını tahakkümü altına alarak insanileşme idealini ortadan kaldıran aynı zamanda halkların birliğini ve beraberliğini kendi ideali için bir engel hatta bir tehdit unsuru olarak gören sömürgeci, dayatmacı, yasakçı(içte ve dışta) ideolojilerin aktörlerinin her türlü engelleme faaliyetlerini durdurmanın yol ve yöntemlerini tartışmak ve ciddi çözüm önerilerimizi sunmak zorundayız.

  Bu hukuk tanımaz, çıkarcı, insanlık dışı ideolojilerin karşısında içi insanlık, aşk, ahlak, erdem dolu kardeşlik dolu, inanç dolu bir birlikteliğin ve bütünleşmenin sağlam adımlarını atmalıyız. Bin yıldır Türk ve Kürt nasıl yan yana yaşabilmişse ve bu topraklar kaynaşmanın, birliğin, insanı sevmenin tüm inceliklerini dün bütün herkese gösterebilmişse fevkalade bugünde gösterebilir çünkü buna hem kültürü hem yüreği hem de inancı müsaittir.

  SÖZDE AYDINLAR

  Ancak ülkemizde bu durumun farkında olmayan, bu kadar kaynaşan ve insanı seven bir medeniyetin varlığından habersizmiş gibi davranan birçok ikiyüzlü sözde aydınla karşı karşıyayız. Her türlü fikrin, felsefenin, edebiyatın, sanatın, siyasetin, ekonominin vs. hakkından gelebilecek kadar donanım sahibi olan bu sözde aydınların yorumları etrafında dönmektedir her şey! Oysa bir aydının görevi kamplar yaratmak olmamalı, bu toplumun içindeki yerini ve ağırlığını bilmelidir bir aydın. Aydınlar toplumu haktan, adaletten, insanlıktan ve özgürlükten yana bilinçlendirme görevi ve sorumluluğuyla kendilerini donatmalıdırlar. Elbette kalemi Hak'tan, özgürlükten, adaletten, ahlaktan, erdemlilikten yana olanları burada ayırmak gerekir.

  Bu yüzyılda seküler ideolojilerle bireylere yaşatılan tam anlamıyla insan dışılıktır. Bu bir meydan okumadır, ahlaka, öze ve Hakk'a karşı açılan bir savaştır. Bu savaşta halklar bir araya gelmedikçe, birbirlerine sarılmadıkça asla kazanamayacaklardır. Hz. Muhammed(a.s.) bir devlet kurarken ilk elde kardeşliği esas tutmuştur. Bu bize tutulan bir ışık aynı zamanda da bir mesajdır. Halklar arasında yıkılan kültürel, politik ve sosyal köprüler tekrar işlevsel hale getirilmelidir.

  Zor zamanlar geçiriyoruz. Sürekli aramıza fitne tohumları ekip bundan çıkar sağlayanlar var. Bizler; herkesin özgür, fikir ve düşüncelerini serbestçe ifade edebildiği, dileyenin Yahudi, Hıristiyan, Laik, Müslüman, Milliyetçi, Sosyalist vs. İnanç ve düşünce biçimlerini tercih edebildiği kimseye herhangi bir din, inanç ve ideolojinin dayatılmadığı özgür ortamların oluşmasını arzuluyoruz. Biliyoruz ki özgür ortamlar oluşturulduğunda baskılar, dayatmalar ve yasaklar kalktığında insanlarımız hem özgürce tercihte bulunabilecekler hem de daha adil ve barışçıl ilişkiler kurabileceklerdir.

  Yeni Şafak

 2. #2
  Müdakkik Üye nurçi38 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  759

  Standart

  İnnemel Mü'minune İhvetun...

  Mü'minler Ancak kardeştirler..

  Kafire karşı şedit, kendi aralarında merhametlidirler..

  Ne mutlu bu hakikatleri anlayanlara..

  İstisnalar Çoğalırsa Kaide Olur...


 3. #3
  Dost raptor252 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Mesajlar
  27

  Standart

  şimdi veya bu günlere değil her zaman kardeş olunmalı...

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Söze Gerek Yok
  By zahid in forum Klip, Video, Film ve Animasyon
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25.12.07, 18:19
 2. Kardeş Olmak
  By HasretKaldık in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.10.07, 20:23
 3. Son Zamanlarda Okumuş Olduğum Güzel Makalelerden
  By karatoprak1975 in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 04.05.07, 14:36

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0