+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: İsrafçı Azınlığa mı, İktisatçı Çoğunluğa mı Özeniyorsunuz?

 1. #1
  Vefakar Üye edep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Bulunduğu yer
  izmir
  Mesajlar
  528

  Standart İsrafçı Azınlığa mı, İktisatçı Çoğunluğa mı Özeniyorsunuz?

  İsrafçı azınlığa mı, iktisatçı çoğunluğa mı özeniyorsunuz?  Toplum hayatında iki türlü yaşayış örneği vardır. Siz bunlardan hangisine özeniyor, hayatınızı hangisine göre düzenliyorsunuz? Bediüzzaman Hazretleri'nin ifadesiyle:
  - Ekalliyet-i müsrife'ye göre mi yaşıyorsunuz, yoksa ekseriyet-i mukteside'ye göre mi?..

  (Ekalliyet-i müsrife: İsrafçı azınlık; ekseriyeti mukteside de: İktisatçı çoğunluk...)

  Evet, siz bunlardan hangisine imreniyor, hangileri gibi yaşamak istiyorsunuz?..

  Şayet israfçı azınlığa özeniyor, onların bol harcamalı, israflı hayatını örnek alıyorsanız ömür boyu şikâyetçi olursunuz hayatınızdan. Çünkü israfçı azınlığın sınırı yoktur. Hangi israflı hayata ulaşsanız, onun da ötesinde bir başka israflı hayatı göreceksiniz. Böylece başkalarının israflı hayatına imrene imrene tüketeceksiniz ömrünüzü. Kaldı ki, israfçıların tekerlemesi:

  - Ver Allah'ım ver, kulun haram helal demez yer!..

  Siz böyle diyemezsiniz de. Siz ancak:

  - Ver Allah'ım ver, kulun sadece helal yer! diyebilirsiniz... Öyle olunca siz haram helal tanımayan ekalliyet-i müsrife'ye imrenemez, sadece helalle yaşamayı hedef alan ekseriyet-i mukteside'yi beğenir, onları örnek alırsınız. Efendimiz'in meşhur ifadesiyle:

  - Size sevadı azama tabi olmak yakışır. 'Aleyküm bissevad'ıl azam!' Halk çoğunluğunun yaşadığı iktisatlı, israfsız hayat. Konuya ait çok net bir misal:

  Hep iktisatlı hayatı örnek alan İslam'ın büyük halifesi Hz. Ömer'in huzuruna giren Ahnef bin Kays, koca halifenin mütevazı sofrasını görünce sormaktan kendini alamaz da der ki:

  - Ey müminlerin emiri, halife olduğunuz halde hâlâ tek çeşit yemekle mi yetiniyorsunuz?

  Örneğini hiç aklından çıkarmayan halife şöyle cevap verir:

  - Elbette tek çeşit yemekle yetiniyorum. Çünkü der, benden önceki halife Hz. Ebu Bekir de tek çeşit yemekle yetiniyordu. Onun örnek aldığı Allah Resulü de tek çeşitle yetiniyordu... Şöyle devam eder:

  - Bizler örneklerini unutmayan kimseleriz. Sen bu soruyu örneklerini şaşıranlara, kim gibi yaşayacaklarını bilemeyenlere sor! Şunu da ekler sözlerine:

  - Ey Ahnef unutma! der, sofradaki helal ise hesabı var, haram ise azabı!..

  Efendimiz (sas) Hazretleri, hayata bakarken şu ölçüyü de verir:

  - Maddi konularda hep kendinizden aşağıda olanlara bakın; manevi konularda ise yukarıda olanlara nazar edin... Böylece sizden aşağıda olan nicelerini görecek, hayatınızdan şikâyet değil şükür duygusu duyacaksınız...

  Buna rağmen ahirzamanda israfçı azınlığı örnek alan ailelerin çıkacağını da haber veren Efendimiz'in şu ikazı da fevkalade düşündürücüdür. Buyurur ki:

  - Öyle bir zaman gelecek ki, aile reisinin felaketini, hanımı ve çocukları hazırlayacaktır. İhtiyaç olmayan şeyleri (görenek belasıyla) ihtiyaç sanıp isteklerini çoğaltacaklar, bunları helal kazançla karşılamaya gücü yetmeyen baba ve aile reisi de harama yönelmeye kendini mecbur sanacak. Böylece çocukları babalarının, hanımı da kocasının felaketini hazırlamış olacaklar!.. Doğrusu bu da, israfçı azınlığı örnek almanın aile çapında bir başka tezahürü olarak görünmektedir...

  Bu bilgilerden sonra baştaki sorumuzu bir daha sorabilir miyiz?

  - Hayatınızı kime göre düzenliyorsunuz? İsrafçı azınlığa göre mi, iktisatçı çoğunluğa göre mi?.. Aile olarak kararı siz verecek, tercihi siz yapacaksınız. Bizden sadece düşündürmesi...


  AHMED ŞAHİN
  Zaman

  Ahirette seni kurtaracak bir eserin olmadığı takdirde,

  Fani dünyada bıraktığın eserlere de kıymet verme


 2. #2
  acizizfakiriz
  Guest acizizfakiriz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Bir mesele daha var; o da çok ehemmiyetlidir. Hükm-ü Kur’âna göre, bu zamanda mimsiz medeniyetin icabatından olarak hâcât-ı zaruriye dörtten yirmiye çıkmış. Tiryakilikle, görenekle ve itiyadla, hâcat-ı gayr-ı zaruriye, hâcât-ı zaruriye hükmüne geçmiş. Âhirete iman ettiği halde, "Zaruret var" diye ve zaruret zannıyla dünya menfaati ve maişet derdi için dünyayı âhirete tercih ediyor.emirdağ lahk...

 3. #3
  Ehil Üye Tılsım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu yer
  Meçhul...
  Mesajlar
  2.240

  Post

  Rabbim bizleri korusunn çok kötü bir felaket....

  Paylaş?m için teşekkürler...

  Bir erime anıdır aşk can ipinin yavaşça incelmesi ve görünmeyen sevgili nin yüzünde kopması..

  Sustum! Bir harf bile söylememin imkanı yok yoklukta artık. Aslı olmayan sözlerdir çünkü hep dilimde, gerçek değil surettir hep...Cana eziyetten başka bir şey vermez ki söylesem!..

  Sustum! çünkü hadden aşkın olacak söz, kabından taşacak...Ne kulaklarda onu anlayacak bir kudret var oysa; ne anlayışında ona uygun bir kabiliyet!..


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 09.08.07, 17:16

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0