+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: İslam Sarayı Egoistler Yüzüzden Yükselemiyor

 1. #1
  Yasaklı Üye TURKUAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  628

  Standart İslam Sarayı Egoistler Yüzüzden Yükselemiyor

  Ego, ene, ben aynı manaya gelir. Her şeyi kendi menfaati için düşünen, egoisttir. Başkalarının menfaatini, kendi menfaatine feda eden, dünyanın merkezinde kendisini gören egoisttir.
  Egoist insan, bulunduğu her yerde düzeni bozar, huzursuzluk meydana getirir. Dikkat edilirse çocuklar fazlasıyla egoisttir. "Her şey benim olsun" der. Başka çocuğun elindeki oyuncağı ya alır ya da almaya uğraşır. Demek ki egoizm, doğuştan vardır bizde.
  Sosyal hayat veya terbiye sistemleri egoizmi eritmeye çalışırken, egoizmle en şiddetli mücadele eden İslamiyet'tir. İslamiyet, neden egoizmle bu derece mücadele eder? Çünkü insanda egoizm öyle bir noktaya varır ki, insan kendisini putlaştırır.
  Egoizm, aile hayatını zehir eder. İki taraf da "benim dediğim olacak" diyor. Kavgaların sebebi de budur. Halbuki aile hayatında hiç kimsenin dediği olmayacak, İslamiyet ne demişse herkes ona uyacak; o zaman kavga biter.
  Egoizm, enaniyet manevi bir bombadır, aileleri, işyerlerini dağıtır.
  "Ben egoistim, egoistlikten vazgeçeyim!" demekle bu iş olmaz. İnsan, her olayın karşısında egoistlikten vazgeçecek. Olay olmadan egoizmden kurtulma egzersizleri yapılamaz; çünkü egoizm, geometride üçgenin görünmeyen kenarı gibidir. Amma o kenar vardır...
  Eskiler demiş ki: "Muhatabın taş ise sen kesek ol!"
  Kesek, sertleşmiş topraktır. Taş, taş olarak kalırken, kesek parçalanır toprak olur, yeşerir... Çiçekler, ağaçlar hep topraktan oluyor. Yani kazanan kesektir.
  Müslümanların diğerkam (başkasını düşünen) olması gerekirken, ekseriyetin egoist olması, temeli sarsmıştır. Ekseriyet kendini, evini, akrabalarını düşünüyor. Dinini ve milletini düşünen az.
  İnsanın yalnızca kendisini ve ailesini düşünmesi ve sevmesi egoistliktir, bencilliktir. İslamiyet'te egoizm eğil, diğerkamlık (başkasını düşünmek) esastır. Ben seni, sen de beni görüp gözeteceksin ki, olacak İslamiyet! Ben beni, sen de seni düşünür, şahsi çıkarlarımızın peşinde koşarsak, gayri İslami bir hayat yaşamış oluruz. Şahsi menfaatler insanları birbirinden soğutur, müşterek menfaatler insanları birbirine bağlar.
  Ekseri Müslümanların amelleri egoizm temeli üzerine oturtulduğu için, İslam sarayı yükselemiyor. Yani herkes kendisini düşünürse İslamiyet yaygın hal alamaz. Müslümanlar olmadan İslamiyet de olmaz. Öyleyse dindarların sayısını artırmak zorundayız.
  Çürük temel üzerinde İslam sarayını yükseltmeye çalışmak da tehlikelidir. Adi ortaklıkların kötü sonuç vermesinin sebebi budur. Egoizme bağlı kimseler müşterek iş yapamazlar.
  Denecek ki: "Dindar olmayanlarda, Müslüman olmayanlarda hem egoizm var hem de müşterek çalışmayı başarıyorlar; buna ne dersiniz?"
  Fertteki egoizmin kötü sonuçlar vereceği iktisat tarihince sabittir. Yani egoizm, müşterek çalışmaya fırsat vermez. Fakat şirketler ferdin egoizmini tatmin eder. Sermaye sahipleri, kâr getirecek bir iş üzerinde şirket kurar. Gelen kâr hem sermaye hem de emek sahibinin egoizmini doyurur. Böylece egoizm faydalı bir hale dönüşür.
  Pek çok dindar, hayattan zevk almadığını söylüyor. Bunların hepsi egoizmin esiri kimselerdir. Esirler hayattan zevk almaz. İnsan insanca yaşarsa hayattan zevk alır. Hayvanca yaşarsa hayattan zevk alamaz. Hayvanlar egoisttir. İmam-ı Şafi, talebeleriyle Fırat kenarında otururken talebeleri diyor ki, "Hocam köpeklere bak, ne güzel sevişiyorlar" İmam-ı Şafi de diyor ki: "Aralarına bir kemik at, onların hakiki sıfatları ortaya çıkar."
  Bir kemiğe köpeklerin hepsi saldırıyor, bölüşemedikleri için kavga çıkıyor!..
  Allah'ın Samet sıfatı vardır. Samet, "Allah, hiçbir şeye muhtaç değildir, her şey O'na muhtaçtır" demektir. Mü'min, imkânı nispetinde diğerkam olursa bu sıfatı, cüz'i planda yaşıyor demektir.
  Esmaü'l- Hüsna'yı talim etmeyenler Allah'a asker olamaz.
  Allah kötü şey yaratmamıştır, amma yarattığı şeyler iyiye de kötüye de kullanılabilir. Üzümden şurup da şarap da yapılabildiği gibi...
  Egoizm de aslında üzüm kadar masum ve faydalıdır. Egoizm sebebiyle terakki mümkün oluyor. Egoizmi zararlı veya faydalı yönde kullanmak insanın elindedir.
  Zaman

 2. #2
  Gayyur Abı-Hayat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Yaş
  33
  Mesajlar
  82

  Standart

  zaten başımıza ne geliyorsa "ene" lerimiz yüzünden oluyor özellikle dindar birşeylerden haberdar olan kesiminde bu konuya hiç dikkat etmemesi sürekli benliklerini öne çıkarması dahada üzücü
  "Çalışınız ,Çalışınız,Çalışınız!!!
  Ve katiyyen inanınızki NURUN şefaati ;NURUN duası ;NURUN hizmeti sizleri kurtaracaktır!!!

 3. #3
  Ehil Üye seyyah_salih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Şan(S)lıUrfa'DaN
  Yaş
  51
  Mesajlar
  15.435

  Standart

  Gaflet ve dünyaperestlikten çıkan dehşetli bir enâniyet bu zamanda hükmediyor. Onun için ehl-i hakikat-hattâ meşrû bir tarzda dahi olsa-enâniyetten, hodfuruşluktan vazgeçmeleri lâzım olduğundan, Risale-i Nur'un hakikî şakirtleri, buz parçası olan enâniyetlerini şahs-ı mânevîde ve havz-ı müşterekte erittiklerinden, inşaallah bu fırtınada sarsılmayacaklar.
  Evet, münâfıkların ehemmiyetli ve tecrübeli bir plânı, böyle herbiri birer zâbit, birer hâkim hükmündeki eşhası, müşterek bir meselede böyle kaçınmak ve birbirini tenkit etmek asabiyetini veren sıkıntılı yerlerde toplattırır, boğuşturur, mânevî kuvvetlerini dağıttırır. Sonra, kuvvetini kaybedenleri kolayca tokatlar, vurur. Risale-i Nur şâkitleri, hıllet ve uhuvvet ve fena fi'l-ihvan mesleğinde gittiklerinden, inşaallah bu tecrübeli ve münâfıkane plânı da akîm bırakacaklar.
  On Üçüncü Şuâ
  Marifet ufku....

  Muhabbet denizinde çalan bir melodi gibidir

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Ilımlı İslam - İslam - Radikal İslam
  By sinang in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 30.07.08, 02:41
 2. Topakapı Sarayı
  By Selim Akif in forum Resim - Fotoğraf Galeri
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 25.02.08, 20:27
 3. İslâm'sız Anayasa, İslâm'sız Türkiye!
  By PirMuhammed in forum Gündem
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.09.07, 11:31
 4. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 18.11.06, 22:09
 5. 100'De 100 İslam!
  By sinang in forum Sahabeler ve Sünnet-i Seniyye
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22.10.06, 19:06

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0