Sonsuz bir hayatın yolcularıyız. Dünya da, kabir de birer durak ve konak yeri. Bu konak yerlerindeki rahat ve huzurumuz, görevlerimizi hakkıyla yapmaya ve ilerisi için hazırlanmamıza bağlı.

Dünyanın bin bir çeşit nimetini kullarının istifadesine sunan, ahirettekilerin nümunesi olarak yaratan Rabbimiz imanlı gönüllere sunduğu bu nimetlerini kabirde de, ahirette de devam ettirir. Hem de daha güzel ve mükemmelleriyle.

Dünyada nimetlerden mü’min, kâfir ayırımı olmaksızın herkes faydalanırlarken, kabirde imtihan salonu kapandığı için sadece hak kazanan insanlar istifade edeceklerdir.

Bu nimetler saymakla bitmez. Birincisi Münker, Nekir isimli soru meleklerine verilen doğru cevaplardır. Bu o kadar önemlidir ki, buna doğru olarak cevap verenler diğer nimetlere de otomatik olarak hak kazanırlar.

Kabir omurga kemiklerini birbirine geçirecek şekilde sıkarken Allah’a bütün gönlüyle inanmış, emirlerini elden geldiğince yapmaya çalışan mü’mini hafifçe sıkması da büyük bir nimettir.

En karanlık gecelerden daha karanlık, dar ve sıkıcı olan kabrin birdenbire aydınlandığını, genişlediğini, ufku görülmeyecek derecede güzelliklerle dolduğunu gören mü’minin sevincine had yoktur.

Kabrinden Cennete bir pencere açılması, güzellikleri seyir ve temâşâ ile belki yıllar, yüzyıllar sürebilecek kabir hayatının nasıl geçtiğinin farkına varamaması da büyük bir nimettir.

Dahası ona, Allah’ın emrini dinlememiş olsaydı Cehennemde gireceği yerin gösterilmiş olması da onun sevincine bir sevinç daha katar, bundan dolayı Rabbine ne kadar şükredeceğini bilemez.

Kabre gelirken yer ve göklerin kendisine ağladığını, yaratıkların hüzünlenmesinden tutun, kabirde salih amellerinin insan sûretine girip müjdelemesi, candaş bir arkadaş ve dost olarak yanında hazır bulunması da farklı bir nimet, başka bir mutluluk kaynağı.

Kabirde dünyada benzeri görülmemiş ikramları da bunlara katın. Cennet nimetleri bir bir ikram edilirken Cennet döşekleri serilir. Kişi ameline göre dünyada altmış senede tattığı lezzetleri orada bir saatte tadabilir. Üstelik acısız, üzüntüsüz, gamsız bir şekilde.

Öyle bir kabir hayatı ki artık her türlü problem, sıkıntı bitmiş, rahatlığa ermiş, mutluluk diyarına ilk adım atılmıştır.

Bu istasyonu daha sonraki duraklarda karşılaşacağı kolaylık ve nimetler takip edecektir.
Kısacası mü’minin bütün hayatı güzel, hoş ve tatlı.

Şaban Döğen