+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3
Like Tree3Beğeni
 • 1 tarafından fanidünya...
 • 1 tarafından ercanahmet
 • 1 tarafından Ararad

Konu: Dualarda, özellikle, Rab ismi çok zikredilir. ..?

 1. #1
  Ehil Üye fanidünya... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2013
  Yaş
  40
  Mesajlar
  4.292

  Standart Dualarda, özellikle, Rab ismi çok zikredilir. ..?

  Dualarda, özellikle, Rab ismi çok zikredilir. Bu isim hakkında biraz açıklama yapar mısınız?

  Rab, terbiye eden, her şeyi bir ilk noktadan itibaren kademeli olarak terbiye ede ede son noktaya getiren anlamına gelir.Hâlık ismi yaratma fiiline,Rezzak ismi rızk verme fiiline dayandığı gibi Rab ismi de terbiye etme fiiline dayanır. Kur’anın ilk suresi olan Fatiha Suresinde, Allah’ın bütün alemlerin Rabbi - Rabbü’l-Alemîn - olduğu ders verilir. Son surede ise Rabbü’n-Nas ismi yer alır ve insanların dikkati insan terbiyesine çekilir. Diğer surelerde de farklı terbiye tecellilerinden sıkça bahsedilir. Bu sebeple, Müslümanlar bu ismi çokça yad eder ve dualarına da çoğu kez bu isimle başlarlar.

  Rab, sözlükte terbiye eden, tedricen (derece derece, kademeli olarak) kemale erdiren anlamına gelir. Kâinatın yaratılışı bir ilk noktadan başlamış ve Kur'an-ı Kerimde altı gün şeklinde ifade edilen altı devrede son şeklini almıştır. Bu İlâhî irade, bu dünyaya misafir olarak gönderilen varlıklarda da kendini göstermiş, onların da bedenleri yine bir anda değil kademeli olarak yaratılmıştır. Bu misafirlerin en şereflisi olan insan, ana rahminde, ana hatlarıyla, altı devre denilebilecek bir kademeli terbiyeden geçmiştir. Bu kademeler nutfe (iki ayrı cinsten hücrelerin birleştiği duru su), alaka ( koyu kan), mudğa (bir çiğnem et parçası), azm (kemik), lahm (et), halk-ı cedit (yeni yaratılış, son şekli alma) devreleridir.

  Üzerinde oturduğumuz bu yer küresinde, havasıyla suyuyla, bakırıyla altınıyla, şekeriyle tuzuyla, ovasıyla, gölüyle ve nihayet bitkisi, hayvanı ve insanıyla her ne varsa, hepsi farklı birer Rab terbiyesinden geçmişlerdir. Toprağı, bakterilerle kaynaşmış; denizlerde balıklar, kan nehirlerinde al ve akyuvarlar Rab isminin ayrı tecellilerini sergilemişlerdir.

  Bugün hayvanların tür olarak milyona yaklaştığından söz ediliyor. Uçan kuştan bal yapan arıya, ipek ören böcekten süt imal eden koyuna, toplum hayatı süren karıncadan, aslanlara, parslara kadar her bir hayvan türü, Allah’ın Rab ismini ayrı bir aynada göstermektedirler.

  Canlılar âlemini organlar seviyesinde düşündüğümüzde, çok geniş ve akıllara durgunluk veren bir terbiye tablosuyla karşılaşır ve Rab isminin, bunların her birinde ayrı bir cilvesi olduğunu görürüz. Görecek şekilde terbiye edilen göz, işitmeye müsait kulak, yürüyebilen ayaklar, tutan eller farklı terbiyelerin mahsulüdürler. İç organlarımızda, kalbimizde, midemizde, akciğerimizde, böbreklerimizde ve daha nice İlâhî eserlerde bu terbiyeyi okumak mümkündür.

  Semanın da, arzın da terbiyeleri hep insanlar için; Rabbini bilen bahtiyar kullar için. Güneş o misafirleri şefkatle okşarken, yerküresi incitmeden döndürüyor, onlara beşiklik yapıyor.

  İnsanlar içerisinde bazı seçkin fertler, ayrı ve hususî bir terbiyeye mazhar oluyorlar. Resulûllah Efendimiz (asm.): ‘Yâ Rabbe'n-Nebiyyine vel ahyar.” “Ey, peygamberleri ve bütün hayırlı insanları terbiye eden.”nidasıyla, peygamber terbiyesinin ayrı bir terbiye mertebesi olduğunu bize haber veriyor. Bu ismin tecellileri de peygamberler itibariyle yine farklılık arz etmekte.

  “Benim ümmetimin âlimleri İsrail oğullarının peygamberleri gibidir.” hadis-i şerifine bu nazarla baktığımızda asırlarına yön veren o seçkin ve müstesna zevâtın her birinde, Rab isminin ayrı bir mertebede ve değişik bir güzellikte tecelli ettiğini görürüz.

  Sonra melekler âlemine bakalım: Onlar da farklı terbiyelere tâbi tutulmuşlar. Rab isminin Hz. Cebrail’deki tecellisiyle Hz. Azrail’deki tecellisi bir değil. İşte semasıyla, yerküresiyle; bitkileri, hayvanları, insanlarıyla; melekleri, cinleri, ruhanileriyle hep İlâhî terbiyeden geçen bu kainata ibret ve hikmetle bakan bir insanın da nazarına ilk çarpan fiil terbiyefiilidir. Bunun içindir ki bu ismi çokça yad eder.


  Sorularla İslamiyet

  Ararad bunu beğendi.

 2. #2
  Vefakar Üye ercanahmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2020
  Mesajlar
  364

  Standart

  RABB: Sâhib, mâlik, seyyid. Cenâb-ı Hak (C.C.) Besleyen, yetiştiren, terbiye eden. Müstahik, Hüdâvend. (Kur'ân-ı Kerîmde bu "Rabb" ismi ile Cenab-ı Hak 846 def'a zikredilir). (Bak: Âlem.)
  Ararad bunu beğendi.

 3. #3
  Ehil Üye Ararad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2013
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  3.605

  Standart

  Rab ; Terbiye eden. Kainatın işleyişini nizam Ne intizam içinde Ahenkli bir şekilde yürüten Allah’a cc Rabbül alemin diyoruz.

  Bu tedbir ve terbiye işleyişin sürdüğü aile Hayatımız da
  ev hanımlarının rolü çok büyük Olmasından olacak ki
  Arab kültüründe Evin kadınına Rabbul beyt denilmiştir...
  ercanahmet bunu beğendi.
  Hak ile iştigal etmezsen
  batıl seni istila eder...

  İ. Şafii.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Allah ismi, bütün ilâhî isimleri câmidir.
  By fanidünya... in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 24
  Son Mesaj: 19.05.20, 07:33
 2. Eş-Şafi ismi celili ne anlama gelmektedir.
  By fanidünya... in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 11.12.15, 14:22
 3. çağimizin anahtar ismi
  By meleks in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 20.08.12, 18:54
 4. Özellikle Kürt Kardeşlerime...
  By Garip_Maznun in forum Klip, Video, Film ve Animasyon
  Cevaplar: 43
  Son Mesaj: 13.01.10, 19:46
 5. Allah'ın 99 ismi ve 99 dua..
  By aşk-ı ilahi in forum Bediüzzaman'ın Talebeleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 17.08.08, 15:54

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0