+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 8 Sayfa var 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 75
Like Tree54Beğeni

Konu: Ciddi bir sual

 1. #1
  Dost kendinemüslüman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2012
  Mesajlar
  8

  Standart Ciddi bir sual

  ben müslümanım... lakin ibadetleri yapmak istemiyorum.. ibadetleri yapmadığım için neden cehenneme gidiyorum ? japonyada doğsaydım boyle bir sorunum olmayacaktı ? 120 milyon japon namaz kılmadığı için cehennememi gidecek ?japonlar ehl-i necat diyecekseniz, ben japonyaya gidip yaşasam ve namaz kılmasam olurmu ?? tek suçumuz türkiyede Mİ doğmak ? bugün dünyada 7 milyar insan var ve sadece 1.5 milyarı müslüman ? bunun taş patlasa 100 milyonu namaz kılıyordur.. geri kalan 6.9 milyar insan herbir rekat için 70 sene yanacakmı ? eğer Allah seni ibadet için yarattı diyecekseniz, o zaman verdiği canı geri alsın ! zira ben ibadet yapmak istemiyorum. ayrıca beni bu dünyaya gönderirken neden bana sormadı ? var olmak zorundamıydık ? bu dünya imtihanına girmeyi ben istemedim ? neden zorla imtihana tabi tutuluyorum . cenneti istemiyorum , bu dünya imtihanına girmesem olur mu ? Allah'tan ricam beni tekrar yokluğa göndersin.. keşke hiç yokluktan çıkarmasaydı beni.. yokluk ,cehennemden 10 kat daha iyidir.. eğer illa ibadet yapmamı istiyorsa, o zaman NEFİS i alsın benden , melekler gibi ibadet edeyim.. başka türlü olmaz. zira ben NEFSİME MUHALEFET ETMEM... saygılarımla... (isyankar bir müslüman )

  DİPNOT: BU SORUMU BİRÇOK YERE SORDUM..BİR CEVAP BULAMAZSAM MAALESEF DEİST OLUYORUM . ( YANİ ALLAH VAR , DİN YOK ) ..


 2. #2
  Yönetici HakanBa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Gaziantep
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2.566

  Standart

  Samimiyseniz inş cevap bulacaksınızdır. Zaten şu sorduğunuz soruların hepsinin cevabı Risale-i Nur eserlerinde mevcut.
  Fakat bu kadar meseleyi tek konu başlığı altında sormanız karışıklığa neden olur. Sorularınızı maddeler halinde düzenli bir şekilde oluşturup, farklı konu başlıkları altında sormanız daha iyi olacaktır.
  Örneğin;
  Niçin ibadet ediyoruz?
  İslamiyeti tanımayanlar ehl-i necat mıdır?
  Cehennemmi, yoksa yok olmakmı daha iyidir?
  Nefsin yaratılmasının hikmeti nedir?
  gibi...
  seyyah_salih bunu beğendi.
  "Eğer komünistler mürekkep ve kağıdı yok etmek imkanını da bulsalar, benim gibi birçok gençler ve büyükler fedai olup hakikat hazinesi olan Risale-i Nurun neşri için, mümkün olsa derimizi kağıt, kanımızı mürekkep yapacağız."

  -Zübeyir Gündüzalp-


 3. #3
  Dost kendinemüslüman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2012
  Mesajlar
  8

  Standart

  Sorularım birbiriyle ilintili... o yüzden böyle sormayı tercih ediyorum izninizle... aslında temel sorum ; sürekli Ölüm ve Cehennem tehditiyle psikolojimin bozulması ... yani ibadet etmek içimden gelmiyor.. Cehennem tehditiyle yaparsam bu ne kadar makbul olur ?? sonuçta Allah kalpleri biliyor.. Allahın rızası ve cennet umrumda değil ... sadece akıllı biri olarak ufukta beni bekleyen tehlikeye çareler geliştirmeye çalışıyorum... ölümden korkmuyorum , hesap ve cehennemden korkuyorum..

 4. #4
  Global Moderator *SAHRA* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  10.206

  Standart

  Allah c.c sevmeyi denediniz mi?
  Yada şunu düşündünüz mü
  Neden bütün mahlukat içinde sadece insanı kendisine muhatap etmiş?
  Neden müjdeler vermiş?
  Sizin tabirinizle haşa Allah c.c rızası ve cennet umrumda değil demişsiniz
  Ölümden korkmuyorsanız bu kadar cesaretli cengaver davranırken neden hesap vermekten ve cehennemden korkuyorsunuz?
  Madem inanmak istemiyorsanız hesab gününe cehennemin varlığına inanmanın ne gereği var?  Peygamber Efendimiz (a.s.m.), ölüm döşeğinde olan bir gencin yanına girdi ve ona, "Sen kendini nasıl buluyorsun?" diye sordu. Genç, "Ben Allah' (ın affın)ı umarımYâ Resûlâllah! Ve günahlarımdan da korkarım" dedi. Bunun üzerine Resûlâllah (a.s.m.) buyurdu ki, "Bu vakitte herhangi bir kulun kalbinde bağışlanma umudu ve günah korkusu birleşince mutlaka Allah o kuluna dilediğini verir ve onu korktuğu azabından emin kılar." (Neseî, Zühd: 31)

  Dinimiz bizleri korku ve ümit arasında olmaya teşvik eder. "De ki: Ey günahta aşırı giderek nefislerine zulmetmiş kullarım! Allah'ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Muhakkak ki Allah, bütün günahları bağışlar. Şüphesiz ki O çok bağışlayıcı, çok merhamet edicidir. Öyleyse azap gelmeden önce Rabbinize dönün ve Ona teslim olun; sonra kimseden yardım göremezsiniz." (Zümer: 53-54)

  Hz. Ömer (r.a.) bakınız ne demiş: "Eğer 'Tüm insanlar Cehenneme gidecek, sadece bir kişi Cennetlik olacak' dense, 'Acaba ben miyim' diye ümitlenirim. Şayet 'Bütün insanlar Cennete gidecek, sadece bir kişi Cehennemlik olacak' deseler, 'Acaba ben miyim' diye korkarım."


  Siz Allah c.c merhamet hazinesine sığının ki sizin kalbinize sevgisini yerleştirsin.
  Neden cemalinin güzelliğini cennetin nimetlerini peygamberimiz a.s.v komşuluğu varken cehennem gibi bir yere gitmek olsun

  Size en yakın olan c.c den başkası değildir
  Bırakın kalbiniz ve azalarınız kulluğun güzelliğini yaşasın

 5. #5
  Dost kendinemüslüman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2012
  Mesajlar
  8

  Standart

  Allahı seviyorum , herşeye rağmen... savunduğum nokta şu : Günah işlememizi istemiyorsa bizi yaratmayacaktı .. ayrıca ben Allaha muhatap olmayı istemedim... Var olmak benim tercihim değildi..Bana sorulsaydı, kesinlikle dünyaya gelmemeyi tercih ederdim.Zira bir sınav düşünün. Kazansanız Harvard üniversitesine gireceksiniz diyelim.Kaybetseniz zindana atılacaksınız. o sınava kesinlikle girmezsiniz. Harvard sevdanızdan vazgeçersiniz..bu tehlikeli kumarı oynamak istemem.. Kaldı ki bu dünyada kimse sizi zorla sınava sokmaz. Örneğin , uzman doktor olmak,çok para kazanmak istemiyorum dersiniz . TUS sınavına girmezsiniz... İllaki var olacaksam Hayvan olmayı tercih ederdim.. Zira onların hesap kitap cehennem gibi bir sorunları yok.. ayrıca öleceklerini bilmezler , kafaları rahat yaşarlar.. Ben hesap gününe, Kurana, cennet ve cehenneme inanıyorum.. zaten inanmasaydım boyle bir soru sorma gereksinimi duymazdım.. Cehennemin olması iyidir..zira bu sayede mesela kul hakkına riayet ediyorum , zulmetmiyorum , hak yemiyorum ... Ama aynı Cehennem namaz kılmayanlarıda yakacak diyor Allah.. işte benim psikolojimi bozan bu ... düşünün koskoca Tanrı benim gibi bir insanı tehdit ediyor !! neden ? ibadet yapmadığım için .. neden ibadet etmedim ? Nefsime uyduğum için .. Yaratmasaydın o nefisi,beni ... Sistemi böyle kurmasaydın ? ben mi dedim sana yarat diye ? Ateş zoruyla, silah zoruyla Namaz kılarsam bu ne kadar makbul olur ey yüce Allahım ? sende biliyorsun ki, isteyerek yapmıyorum .. verdiğin nimetlerin karşılığını istemek en tabii hakkım dersen o zaman bende derim ki ; verdiğin nimetleri ve canımı al .. verdiğin herşeyi al , karşılık bekleyeceksen.. ve beni tekrar Yokluğa gönder.. tıpkı ezelde yok olduğum gibi..

  sürekli bu tehditlerle, o kadar psikolojim bozuk ki , size bu dünyada en son yapacağım şeyi söyleyeyim .. Çocuk.. evet yanlış duymadınız Çocuk... Rockefeller kadar servetim olsa 1 tane bile çocuğum olmayacak.. Olurda Allah zorla vermeye kalkışırsa onu kendi elllerimle öldürmekten çekinmem (küretaj ) .. ben 1 günah daha işlerim ,, böylece onu bu lanet dünya imtihanına girmekten kurtarırım.. zira o da mesul olunca Namaz kılmama ihtimali , kılma ihtimalinden çok daha fazla... Sadece bu namazdan dolayı rekat başına 70 sene cehennem ateşi... Hiç doğmasın , yaşamasın daha iyi ..bir taş olsun daha iyi.. vesselam .. (isyankar bir müslüman )

 6. #6
  Vefakar Üye fezapilotu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Bulunduğu yer
  ankara
  Yaş
  29
  Mesajlar
  433

  Standart

  sevgili kardeşim sorunuz beni gerçekten çok üzdü. fakat çok iyi biliyorumki bunu söyleyen siz değilsiniz bunu size söyleten şeytan ve nefsiniz. ancak şu varki bizi hiç olmaktan kurtaran bir zÂta bu kadar haksızlık etmek heleki bu kadar nimeti sadece bizi hoşnut etmek için yaratan geceyi üstümüze örtü güneşi bize hizmetçi yapan sonra bir namazla bunların kat kat üstünde değere getiren tek istediği bunları farketmemiz olan yaratıcıya elhamdülillahil alal dinil islam sözünü çok görmemek lazım. diyelimki bir taş veya bir kertenkele olarak yaratıldık gerçi buda bir lutuftur çünkü hiç olmakta var işin ucunda ama o kalmış yeryüzünün halifesi yaratmış en küçük hücreden tut taa güneşe kadar en büyük varlığı bizim himayemize hizmetimize vermiş. bizden akl etmemizi idrak etmemizi ibrahim vari kainatı okumamızı istiyor. ama korkmayınız sizde mütiş bir zeka var. öyleki çok uzak zıt kavramları bir arada düşünmüşsünüz en önemlisi rabbimizi seviyorsunuz o halde seven sevdiğine itaat etmeli. onu bu sözlerle incitmemeli. en sevdiğimiz fani bir sevgiliye günler haftalar hatta seneleri veriyoruz bizi yaratana ömrümüzde bir saat vermek çokmu. üstelik namazda büyük rahatlık vardır hem bedene ve cismede okadar ağır değildir diyor bediüzzaman. insaf edin ey insan bukadar mahlukat içinde bizlerle muhatap olan zaat tenezzül edipte tehdit edermi.zira ne kıldığın namaz ne kestiğin kurbandan ona ulaşan olmaz insan bunları kendi için yapar.
  seyyah_salih bunu beğendi.


  Ey gönül Hakk'a Aşk'ı olmayanın,
  Aşk'a Hakkı olur mu..?


 7. #7
  Yönetici HakanBa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Gaziantep
  Yaş
  33
  Mesajlar
  2.566

  Standart

  Her mesajınızda ayrı meselelere giriyorsunuz. Bu şekil bir yola varmak mümkün değil. Konular birbiriyle ilintilidir muhakkak ama toplama, çıkarma işlemi bilmeyen bir insan, denklem kurmayı nasıl anlayabilir?
  Sorularınızı tek tek sorun lütfen.
  seyyah_salih bunu beğendi.
  "Eğer komünistler mürekkep ve kağıdı yok etmek imkanını da bulsalar, benim gibi birçok gençler ve büyükler fedai olup hakikat hazinesi olan Risale-i Nurun neşri için, mümkün olsa derimizi kağıt, kanımızı mürekkep yapacağız."

  -Zübeyir Gündüzalp-


 8. #8
  Vefakar Üye ekrem_nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Bulunduğu yer
  izmir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  556

  Standart

  ey birader! senin müslümanım demenin bir göstergesi bir işareti olmalı.belli ki islamiyetten habersizsin.sadece inanman gerektiğini fark etmişsin.zaten inkar eden adama, kainat sürekli ALLAH var mesajı verdiğinden tabiki yanlızca kendini kandırır.sadede gelelim.eğer isyankar olmayı terk eder, akıllı ve öğrenmek samimiyetiyle sual edersen elbette suallerinin cevabını net ve ikikere iki eder derecede alacaksın.sadece sana şu soruyu sormak istiyorum.yok olmayı gerçekten istiyormusun? evvela o çok sevdiğin nefsinden,sonra senin üzerinde emeği olan ve nefsine yapışmış ve nefsininde aşk derecesinde bağlandığı ve son derece sevip asla vazgeçemediği herşeyden, yok olmakla ayrılmak istiyormusun? soruma evet veya hayır cevabını bekliyorum.ama lütfen cevap verirken kalbini dinle yani sevmek duygunun merkezine bak!...his ve vehim seni aldatmasın ve yanılmasın...
  seyyah_salih bunu beğendi.
  Herşey gibi, elbette gençliğin dahi lezzetleri gidecek. Eğer ibadete ve hayra sarfedilmiş ise; o gençliğin meyveleri onun yerinde bâki kalıp, hayat-ı ebediyede bir gençlik kazanmasına vesile olur.

 9. #9
  Vefakar Üye ekrem_nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Bulunduğu yer
  izmir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  556

  Standart

  Evet insan, nihayetsiz şeylere muhtaç olduğu halde; sermayesi hiç hükmünde... Hem nihayetsiz musibetlere maruz olduğu halde; iktidarı, hiç hükmünde bir şey... Âdeta sermaye ve iktidarının dairesi, eli nereye yetişirse o kadardır. Fakat emelleri, arzuları ve elemleri ve belaları ise; dairesi, gözü, hayali nereye yetişirse ve gidinceye kadar geniştir. Bu derece âciz ve zaîf, fakir ve muhtaç olan ruh-u beşere(insan ruhuna) ibadet(namaz,niyaz), tevekkül(Allahı kendine vekil yapmak), tevhid(Allahı nefsinden büyük tutmak), teslim(emirlerine kayırsız şartsız uymak); ne kadar azîm bir kâr, bir saadet, bir nimet olduğunu, bütün bütün kör olmayan görür, derk eder.(anlar)
  seyyah_salih bunu beğendi.
  Herşey gibi, elbette gençliğin dahi lezzetleri gidecek. Eğer ibadete ve hayra sarfedilmiş ise; o gençliğin meyveleri onun yerinde bâki kalıp, hayat-ı ebediyede bir gençlik kazanmasına vesile olur.

 10. #10
  Ehil Üye seyyah_salih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Şan(S)lıUrfa'DaN
  Yaş
  51
  Mesajlar
  15.435

  Standart

  Alıntı kendinemüslüman Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Allahı seviyorum , herşeye rağmen... savunduğum nokta şu : Günah işlememizi istemiyorsa bizi yaratmayacaktı .. ayrıca ben Allaha muhatap olmayı istemedim... Var olmak benim tercihim değildi..Bana sorulsaydı, kesinlikle dünyaya gelmemeyi tercih ederdim.Zira bir sınav düşünün. Kazansanız Harvard üniversitesine gireceksiniz diyelim.Kaybetseniz zindana atılacaksınız. o sınava kesinlikle girmezsiniz. Harvard sevdanızdan vazgeçersiniz..bu tehlikeli kumarı oynamak istemem.. Kaldı ki bu dünyada kimse sizi zorla sınava sokmaz. Örneğin , uzman doktor olmak,çok para kazanmak istemiyorum dersiniz . TUS sınavına girmezsiniz... İllaki var olacaksam Hayvan olmayı tercih ederdim.. Zira onların hesap kitap cehennem gibi bir sorunları yok.. ayrıca öleceklerini bilmezler , kafaları rahat yaşarlar.. Ben hesap gününe, Kurana, cennet ve cehenneme inanıyorum.. zaten inanmasaydım boyle bir soru sorma gereksinimi duymazdım.. Cehennemin olması iyidir..zira bu sayede mesela kul hakkına riayet ediyorum , zulmetmiyorum , hak yemiyorum ... Ama aynı Cehennem namaz kılmayanlarıda yakacak diyor Allah.. işte benim psikolojimi bozan bu ... düşünün koskoca Tanrı benim gibi bir insanı tehdit ediyor !! neden ? ibadet yapmadığım için .. neden ibadet etmedim ? Nefsime uyduğum için .. Yaratmasaydın o nefisi,beni ... Sistemi böyle kurmasaydın ? ben mi dedim sana yarat diye ? Ateş zoruyla, silah zoruyla Namaz kılarsam bu ne kadar makbul olur ey yüce Allahım ? sende biliyorsun ki, isteyerek yapmıyorum .. verdiğin nimetlerin karşılığını istemek en tabii hakkım dersen o zaman bende derim ki ; verdiğin nimetleri ve canımı al .. verdiğin herşeyi al , karşılık bekleyeceksen.. ve beni tekrar Yokluğa gönder.. tıpkı ezelde yok olduğum gibi..

  sürekli bu tehditlerle, o kadar psikolojim bozuk ki , size bu dünyada en son yapacağım şeyi söyleyeyim .. Çocuk.. evet yanlış duymadınız Çocuk... Rockefeller kadar servetim olsa 1 tane bile çocuğum olmayacak.. Olurda Allah zorla vermeye kalkışırsa onu kendi elllerimle öldürmekten çekinmem (küretaj ) .. ben 1 günah daha işlerim ,, böylece onu bu lanet dünya imtihanına girmekten kurtarırım.. zira o da mesul olunca Namaz kılmama ihtimali , kılma ihtimalinden çok daha fazla... Sadece bu namazdan dolayı rekat başına 70 sene cehennem ateşi... Hiç doğmasın , yaşamasın daha iyi ..bir taş olsun daha iyi.. vesselam .. (isyankar bir müslüman )
  kendinemüsüman arkadaşım...
  bu sorularında samini olduğunu düşünüyorum...
  Allah zulmetmez...
  mal onun, tasarruf onun...
  seni yaratırken sana soracaksa o zaten Allah olmaz..
  Allaha inanıyor, fakat Allahı tanımıyoruz..
  Bu tür sorgulamalar Allahı inkara değil...
  daha çok Allahı dosdoğru tanımamızı sağlar....
  bu noktada bu sorgulamalardan dolayı samimi olduğunu düşünerek,seni tebrik ederim...
  Hem Allahı seveceksiniz...hem Allahı kendinizce acımasızca sorgulayacaksınız..
  ve hala nefes alıyorsanız..ne kadar merhametli bir Allahın olduğunu ,aklımız varsa Anlarız..
  hem Allahı seviyorum derken..öbür taraftan Allah muhatab olmak istemezdim bu tenekkuzdur..
  bu dediğin şuna benzer....
  Ressam mükemmel bir resim yapar...
  ve bu ressim en güzel bir sergide serğilenirken..
  resmin " benin bu sergide ne işim var..keşke kağıt olsaydım...keşke tuvalet kağıdı olsaydımda bu sergide serğilenmeseydim..." böyle bir yaklaşıma ancak gülünür...
  İnsan da bir sanattır...ve bu sanat öncelikle bu dünyada sanatkarını ifade etmek için dünya serğisine gönderilmiş...
  bu serğide gösterdiği serğileme performansına göre mükafat ve ceza alacaktır elbette....
  ama ceza sizin dediğiniz gibi keyfi değil...
  en küçük iyiliğe mukafat veriliyor...
  siz bu dünyadaki sınavları örnek vermişsiniz...
  bu dünyadaki sınavlar Allahın verdiği mukafatlara karşı gülünç kalmaktadır...
  bu dünyadaki sınavlarda 4 yalnış 1 doğruyu götürürken...
  Allahın açtığı sınavlarda yapılan kötülükler 1 yazılır..bazende hiç yazılmaz...
  ama iyilikler...bazen 7 bazen 70 bazen 1000 bazen 70 000 yazılıyor......
  hem bu dünyadaki sınavda iyi insanlarla kötü insanların ayrılması içindir...
  toprağa gömdüğünüz 100 çekirden 10 tanesi ağaç olsa zararda değilsiniz...


  Nefs-i emmâre, tahrip ve şer cihetinde nihayetsiz cinayet işleyebilir. Fakat, icad ve hayırda iktidarı pek azdır ve cüzîdir. Evet, bir hâneyi bir günde harab eder; yüz günde yapamaz. Lâkin, eğer enâniyeti bıraksa, hayrı ve vücudu tevfîk-ı İlâhiyeden istese, şer ve tahripten ve nefse itimaddan vazgeçse, istiğfar ederek tam abd olsa, o vakit sırrına mazhar olur. Ondaki nihayetsiz kabiliyet-i şer, nihayetsiz kabiliyet-i hayra inkılâb eder; ahsen-i takvîm kıymetini alır, âlâ-yı illiyyîne çıkar.
  İşte, ey gâfil insan! Bak, Cenâb-ı Hakkın fazlına ve keremine! Seyyieyi bir iken bin yazmak, haseneyi bir yazmak veya hiç yazmamak adâlet olduğu halde; bir seyyieyi bir yazar, bir haseneyi on, bâzan yetmiş, bâzan yedi yüz, bâzan yedi bin yazar. Hem, şu Nükteden anla ki, o müthiş Cehenneme girmek ceza-i ameldir, ayn-ı adldir; fakat Cennete girmek, mahz-ı fazlıdır.23.söz
  ecma ve ekrem_nur bunu beğendi.
  Marifet ufku....

  Muhabbet denizinde çalan bir melodi gibidir

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. O da hizmete ciddî devam ile olur. !!!
  By fanidünya... in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 21.09.15, 02:03
 2. Ciddi:)
  By MuM in forum Mizah
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 28.09.08, 19:57
 3. İsmi-i Vedud Üzerine: Kainat Kalbindeki Ciddi Aşk..
  By elff in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 13.05.08, 16:14
 4. Günahlara Karşı Ciddi Bir Nedamet Hissi....
  By karatoprak1975 in forum Fıkıh
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.12.06, 10:57

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0