Sevgili Hocam, evimde, içinde benim ve annemin adının yazılı olduğu 7 adet muska bulduk.

Cami hocasına gösterdiğimizde, bana bir kötülük gelmesi için yapıldığını söyleyebildi sadece. Sizden öğrenmek istediğim, bunun ne için yaptırılmış olduğunu ve kimin yaptırdığını bulabilir misiniz? Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim. (Ayten Aşlar)

Sizin için yazılan muskanın içinde ne olup olmadığını öğrenmek için cami görevlisine sormuşsunuz, o da size bir kötülük gelmesi için yapıldığını söylemiş. Böylece ne maksatla yapıldığını öğrenmişsiniz. Daha fazla araştırmaya, incelemeye, sorup soruşturmaya gerek kalmamış.

Geriye kimin yaptığını veya yaptırdığını öğrenmek kalıyor. Bu konunun benim bilgi ve ilgi alanıma girmediğini söylemem lazım. Diyelim ki, bir yolunu bularak kimin yaptırdığını öğrendiniz. Bir kere, size verilen bu bilginden ne kadar emin olabilirsiniz? Bu bilgiyi veren kişi ne kadar güvenilir biridir?

Veya o kişinin aldığı bilgi kaynağının doğruluk derecesi nedir? Öncelikle büyü, sihir, kâğıt, muska ve benzeri işlerle uğraşan insanlar sağlam, güvenilir, doğru kimseler olduğu söylenemez. Çünkü böylesi kimseler, ruhani varlıklarla, cinlerle temas halinde olan kişilerdir. "Nereden biliyorsun?" derseniz. Peygamberimiz haber veriyor, diyor ki: "Bu söz cinlerindir. Cin bilgiyi kapar, dostunun kulağına tavuğun gıdaklaması gibi gıdaklar. Bu şekilde ona yüz yalandan daha fazlasını karıştırır."1

Demek ki, alınan ve ulaşılan bilgilerin ancak yüzde biri doğrudur. Yüz tane yalanın içinde bir tane doğruyu nasıl bulacaksınız, onun doğru olduğundan ne kadar emin olacaksınız? Diyelim ki, sizin de şüphelendiğiniz birisinin yaptığını söylediler. Bu kişi de bir yakınınız olsun. O kişiye gittiniz, ne diyeceksiniz? "Bana sen mi muska yazdırdın?" diyeceksiniz.

Doğruluğundan yüzde yüz emin olmadığınız bir konuda bir yakınınızı zor durumda bırakmanız ne kadar sağlıklıdır? Hiç yoktan bir husumet, bir nefret, bir düşmanlık kapısı açmış olmaz mısınız? Olur ya, o kişinin yaptırdığını farz edelim. Size itirafta mı bulunacak? "Evet, ben yaptım" mı diyecek? Demeyeceğine göre, sonuç ne olacak? Sonuç belli, kargınlıklar, dargınlıklar, dedi kodular, pireye kızıp yorgan yakmak gibi öfkeyle hareket etmeler birbiri peşi sıra dizilecektir? Ya gerçekten size adres verilen o kişi değilse, hiç yoktan başınıza bir dert, bir bela sarmış olmaz mısınız?

Pekiyi ne yapmalı? Nasıl bir yol izlemeli? Yapılacak şey belli. Böyle bir muska bulduğunuzda hiç canınızı sıkmayacaksınız, moralinizi bozmayacaksınız, bir korkuya ve endişeye kapılmayacaksınız, "kim yaptı, niçin yaptı, ne niyetle yaptı" gibi sözlerle kendinizi yormayacaksınız. Bir kere, her yapılan büyü tutsaydı, her yazılan muska zarar verseydi, kimsenin yaşamaması lazımdı.

Öyleyse nedir, meselenin aslı? Her şeyden önce Allah bir kişiye zarar vermeyi murat etmemişse, kimse kimseye zarar veremez. Bunun için Allah'ın kudretine ve hükmüne bağlanmak, Ona dayanmak ve Ona yalvarmak lazım. Bir kişi bize büyü ve benzeri yollarla zarar vermeye mi kalkıştı?

Bunun farkına vardığımız andan itibaren tek yapacağımız bir şey varsa, o da Peygamberimizin yaptığı ve öğrettiği şekliyle Allah'a sığınmak, o kötülüğü ve kötü kişileri Allah'a havale etmek, Felak ve Nâs surelerini okuyarak istiazede bulunmak, âyetelkürsi gibi âyetlerle Allah'ın koruması altına girmek ve Peygamberimizin özel duası olan Cevşenü'l-Kebir duasını okuyarak hakkımızda şefaatçi yapmaktır. Böyle olursa, ne dostumuzu düşman gibi görmeye kalkarız, ne de önümüzü ve günümüzü karartmamış oluruz. Allah hepimizin yâr ve yardımcısı olsun.

1. Müslim, Selâm:123.

MEHMET PAKSU