+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: Reenkarnasyon Nedir?

 1. #1
  Vefakar Üye Hamdım.Pişdim.Yandım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  317

  Standart Reenkarnasyon Nedir?

  Reenkarnasyon, hiçbir ilahi kaynağa dayanmayan batıl bir inançtır. Türkçede "ruh göçü" veya "tenasüh" diye de adlandırılır. Bu düşüncedekiler, ölümden sonra ruhun başka bir bedene geçeceğine inanırlar.
  Tenasüh ve reenkarnasyon inancı –esasta- aynı olmakla beraber ülkelere ve bölgelere göre çok farklılık göstermektedir.
  Reenkarnasyon Budizm kaynaklı olmasına rağmen, farklı dinlerden de bu düşünceye inanan çok insan vardır. Daha çok öldükten sonra yok olma ya da ebedi cehennem korkusu yaşayan insanlar bu fikri bir çıkış yolu olarak görmektedirler. Haşri ve ahireti bir şekilde inkar demek olan reenkarnasyon inancını bir müslümanın taşıması ise İslam dininden çıkmasına sebep olur.
  Reenkarnasyon inancı taşıyanlara göre; insanın ruhu bir bedenden diğer bir insan bedenine geçerek bu değişim içerisinde kötü ahlakından kurtulur ve mükemmelleşir (tekamül eder). Ve tam bir mükemmeliyet kazanana kadar bu süreç devam eder. Halbuki bu inanç pek çok çelişkileri beraberinde getirmektedir. Mesela:
  • Ruhun, temizlenmesi için beden değiştirmeye ihtiyacı olduğunu düşünmek, bütün ruhların başlangıçta kötü ahlaklı olduğunu kabul etmek demektir.
  • Reenkarnasyon inancıyla cehennem de inkâr edilmiş olur. Çünkü bu inanca göre ruhlar dünyada beden değiştirerek tekâmül ediyorsa, bütün ruhlar kemale erdiği için cehenneme gerek kalmayacak.
  • Ayrıca reenkarnasyon inancıyla ahiret de inkâr edilmiş oluyor. Çünkü bu inanca göre ruh birçok beden değiştiriyorsa, insan haşirde hangi bedenle dirilecek?
  Reenkarnasyon inancını taşıyanlar, ruhun beden değiştirmesiyle insanlar arasındaki adaletin sağlandığını da zannederler. Mesela; bir insan fakir olarak yaşamışsa, bir sonraki hayatında ona zenginlik verilerek güya eşit hayat şartları sağlanmış olmaktadır. Halbuki:
  • Bu düşünceye göre kıyamet vaktinde henüz kemale ermemiş ruhlar kıyametin kopmasıyla acaba bu eşitlikten nasıl yararlanabileceklerdir?! Şaşılacak şey en mükemmel adalet yeri olan ahireti inkar edip böyle hakikatsiz inançlarla insanların adalet aramasıdır..
  Tenasüh inancında reenkarnasyondan farklı olarak; tekâmül fikri yani mükemmelleşme yoktur. Tenasüh; ruhun ceza veya mükâfat olarak öldükten sonra "hayvan, bitki ya da insan bedenine geçmesi" olarak kabul edilir. Bundaki mantıksızlık ise:
  • Bilindiği gibi suçlu hatasını bildiği ve cezasını hissettiği zaman cezanın bir anlamı olur. Hâlbuki hayvanlarda şuur olmadığı için hayvan bedenine girmiş olan bir ruh, cezalandırıldığını nasıl bilecek?!
  Bu düşünceye göre; mutluluk ve sıkıntılar bir önceki hayatta yapılan iyilik ve kötülüklerin sonucudur. Halbuki:
  • İnsan, önceki yaşamında yaptığı hatanın cezasını sonraki yaşamında çekse bile cezasının farkında olmayacaktır. Mesela, akıl hastası olan bir kimse cinayet işlese kendisine verilen cezayı ne kadar hisseder? Veya böyle bir kimse kendisine yapılan iyilik ve mükâfattan ne anlar?
  Reenkarnasyoncuların dayanağı:
  Reenkarnasyoncular fikirlerine delil olarak hipnozu kullanmaktadırlar. Mesela, hipnozla uyutulan bir kişi, güya daha önceki hayatında sahip olduğu kişiliğini, yaşadığı yeri, ailesini vs. anlatır.
  • Fakat bu söylenenler hipnoz esnasında bilinçaltına yerleştirilen telkinlerdir.
  • Veya psikiyatrların açıklamalarına göre; "çoğul kişilik (dissosyetif bozukluk)" denilen bir hastalığın eseridir.
  • Bazıları da cinlerin insan vücuduna girebildiklerini ve bu esnada konuşanın o vücuttaki cin olduğunu söylerler. Cinler çok uzun yaşadıkları için, daha önce içine girmiş olduğu bir vücuda ait bilgiler verir. Zaten hipnozla uyutularak konuşturulan insanın sesinde değişiklik olur.

  sorusorcevapbul.com  Risale-i Nur'a intisap eden zâtın en ehemmiyetli vazifesi, onu yazmak ve yazdırmaktır ve intişarına yardım etmektir. Onu yazan veya yazdıran, "Risale-i Nur talebesi" ünvanını alır.

  B.Said NURSİ


 2. #2
  Vefakar Üye Hamdım.Pişdim.Yandım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  317

  Standart

  Kur’an reenkarnasyondan bahsediyor mu?

  Tevrat ve İncilin cümlelerini reenkarnasyona göre yorumlayanlar olduğu gibi Kur’an’ın bazı ayetlerini de delil olarak kullananlar olmuştur. Fakat bunlar ayetlerin gerçek manasıyla hiçbir ilgisi olmayan yorumlardan ibarettir.

  Mesela:
  • (Ey kâfirler!) Allah’ı nasıl inkâr ediyorsunuz ki, sizi ölü bir halde iken nihayet (hayata mazhar ederek O) diriltti. Sonra sizi öldürecek, sonra sizi (tekrar) diriltecek, sonra da ancak O’na döndürüleceksiniz. (Bakara- 28)
  • (Onlar “Rabbimiz! Bizi iki defa öldürdün ve iki defa dirilttin; şimdi günahlarımızı itiraf ettik; acaba (bizim için buradan) çıkmaya artık bir yol var mıdır?” derler. (Mü’min- 11)
  Hâlbuki bu ayette kastedilen birinci ölüm, ‘insanın ana rahmindeki nutfe (henüz ruh verilmemiş) hali’, ikinci ölüm de ‘dünyadan ecel vasıtasıyla olan gidişi’ demektir. İki dirilmeden birincisi, ‘ana rahminde iken ruh üflenmesi’, diğeri de, ‘kabirlerden diriltilerek çıkmak ve haşir meydanına doğru sevk edilmektir’. (Celaleyn şerhi)
  Kur’an reenkarnasyon inancının batıl olduğunu şu ayetlerle ilan etmiştir:
  • “Helak ettiğimiz bir şehir halkına tekrar dönmek haramdır’’ (Enbiyâ, 95)
  • Nihayet onlardan (o müşriklerden) birine ölüm geldiği zaman: “Rabbim! Beni geri gönder! Umulur ki ben terk ettiğim (dünyada) Salih bir amel işlerim” der. Hayır! Doğrusu o sadece (boş) bir laftır, onu söyleyen kendisidir. Artık onların önlerinde, tekrar diriltilecekleri güne kadar (hiçbir şekilde dünyaya dönemeyecekleri) bir perde (olan kabir hayatı) vardır. (Mü’minun- 99/100)
  Ayetlerden de anlaşıldığı gibi, öldükten sonra dünya hayatına asla geri dönülemeyecek, kıyamete kadar berzah denilen kabirde beklenilecektir.
  • “Allah sizi annelerinizin karnından (siz) hiçbir şey bilmez bir halde iken çıkardı. (Nahl-78)
  Tekamül için olduğu söylenen reenkarnasyon inancına göre ise dünyaya tekrar gelen insanın bilgili olarak gelmesi gerekir. Hâlbuki bu ayet insanın hiçbir şey bilmez halde dünyaya geldiğini söylemektedir.
  • “Görmediler mi ki, kendilerinden önce nice nesilleri (böyle zulümleri sebebiyle) helak ettik; muhakkak ki onlar (bir daha) kendilerine dönüp gelmezler. (yani dünyaya bir daha dönmezler.) (Yasin-31/Elmalılı Tefsiri)”
  Bütün bu ayetlerden de anlaşıldığı gibi, öldükten sonra tekrar dünyaya dönüşün mümkün olmadığını Kur’an çok açık bir şekilde ifade etmiştir.

  sorusorcevapbul.com  Risale-i Nur'a intisap eden zâtın en ehemmiyetli vazifesi, onu yazmak ve yazdırmaktır ve intişarına yardım etmektir. Onu yazan veya yazdıran, "Risale-i Nur talebesi" ünvanını alır.

  B.Said NURSİ


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Risale-i Nur Mesleği Nedir? Meşreb Nedir? Mizac Nedir?
  By MuM in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 28.07.09, 15:35
 2. Ip Gizleyin Ip Nedir? Host-hostin Nedir? Dns Nedir?
  By zeet06 in forum Bilişim Haberleri ve Bilimsel Makaleler
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 11.04.09, 17:49
 3. "Reenkarnasyon"un İspatını Tartışalım.!
  By bulenttttttt in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 21
  Son Mesaj: 14.01.09, 09:02
 4. Ricat / Reenkarnasyon / Yeniden Doğuş
  By Al-Sadik in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 19.11.08, 23:43
 5. Reenkarnasyon
  By Gül-ihamra in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 03.02.08, 19:06

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0