+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Aşure Hakkında

 1. #1
  Dost selman1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Bulunduğu yer
  izmir
  Mesajlar
  7

  Standart Aşure Hakkında

  aşure hakkında hadisler ıstiyorum inş.talebeler için

 2. #2
  Ehil Üye HüZnÜ HaZan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  4.452

  Standart

  “Muhakkak ki ayların sayısı Allah Teala’nın indinde ve kitabında gökleri ve yeri yarattığı günden beri oniki’dir. Bunlardan dördü haram aylardır.” Tevbe Suresi 36

  Haram olan aylar; Zilkade, Zilhicce, Muharrem ve Receb aylarıdır. Hicri takvimin birinci ayı olan Muharrem-i Şerif;Allah (cc) katında hürmet gösterilmeye layık olan bir aydır. Bu mübarek ayın içerisinde Aşure Günü vardır ki İslam Tarihinde vuku bulan birçok hadise bu gün içerisinde meydana gelmiştir.

  Muharrem ayı hakkında İbn-i Abbas (RA) dan rivayetle Resulullah (SAV) şöyle buyurmuştur.” Bir kimse Muharrem ayı içerisinde bir gün oruç tutar ise onun için her gününe otuz günlük oruç sevabı verilir.”

  Ebu Hureyre (RA) den Resulullah (SAV) şöyle buyurmuştur:”Ramazan ayı dışında tutulan en faziletli oruç Allah (cc)’ın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur.”Müslim
  Aşure gününe bu ismin verilmesi Muharrem’in onuncu gününe geldiği içindir. Aşure günü hakkında Ebu Katade (RA) den rivayet edildiğine göre “Resulullah (SAV) ‘e aşure gününde oruç tutmak hakkında soruldu, O şöyle buyurdu;”Geçmiş senenin günahlarına kefaret olur.” Müslim
  Efendimiz (SAV) Medine’ye hicret ettiğinde Yahudilerin aşure gününü oruçlu geçirdiklerini görmüştü.Sebebini sorduğunda “Musa (AS) ın Firavn’dan kurtulduğu gündür: Bu sebeple onun kurtuluşunu kutlamak amacıyla oruç tutuyoruz” demişlerdi. Efendimiz (SAV) de “Hz.Musa (AS)’ya hürmet ve ikramda biz sizden daha layıkız” buyurmuş ve o günü oruçlu geçirmeye devam etmiş ve Yahudilere benzememek için de 9. ve 10. Günü oruç tutmuştur.
  Hadisi Şeriflerde şöyle varid olmuştur: “Bir kimse aşure günü gözlerine sürme çeker ise sene boyunca göz ağrısı görmez” “Bir kimse aşure günü evine bolluk gösterir ise Allah Teala senenin diğer günlerinde bolluk ihsan eder.” Hz.Ali (KV) den: ”Aşure gününün gecesini ihya edeni Allah Teala dilediği gibi diriltir.”


  Hur bajo,Kur bajo
  Ga mêşine...
  Kendini tevil et!...


 3. #3
  Ehil Üye HüZnÜ HaZan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  4.452

  Standart

  Bir başka Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Aşure günü Nuh aleyhisselamın gemisi, Cudi dağına indirildi. O gün Nuh ve yanındakiler, Allahü teâlâya şükür için oruçlu idiler. Hayvanlar da hiç bir şey yememişti. Allahü teâlâ denizi, beni İsrail için, aşure günü yardı. Yine Aşure günü Allahü teâlâ Adem aleyhisselamın ve Yunus aleyhisselamın kavminin tevbesini kabul etti. İbrahim aleyhisselam da o gün doğdu.) [Taberani]

  Öteden beri Kureyş de, Resulullah da Aşure günü oruç tutardı. Medine’ye gelince de yine o gün oruç tuttu ve tutulmasını emretti. (Buhari, Müslim, Tirmizi, Ebu Davud)

  Medine’de aşure günü oruç tutan Peygamber efendimiz, Yahudilerin de oruç tuttuklarını gördü. (Niye oruç tutuyorsunuz?) diye sordu. Onlar da, (Allah’ın İsrail oğullarını düşmanından kurtardığı bir gündür, Musa bu günde oruç tuttuğu için) dediler. Resulullah efendimiz de, Müslümanların bugün oruç tutmalarının sebebini anlatmak için, (Ben Musa aleyhisselama sizden daha layıkım) buyurdu. (Buhari, Müslim, Ebu Davud)


  Hur bajo,Kur bajo
  Ga mêşine...
  Kendini tevil et!...


 4. #4
  Ehil Üye HüZnÜ HaZan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  4.452

  Standart

  Bugün yapılacak işler:
  1-Aşure günü oruç tutmak sünnettir. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Aşure günü oruç tutanın, bir yıllık günahları affolur.) [Müslim, Tirmizi, İ. Ahmed, Taberani]
  (Aşure günü oruç tutan o yıl tutamadığı [nafile] oruçlarının sevabına kavuşur.) [Deylemi]
  (Aşure günü bir gün önce, bir gün sonra da tutarak Yahudilere muhalefet edin.) [İ.Ahmed]

  (Aşurenin faziletinden faydalanın! Bu mübarek günde oruç tutan, melekler, peygamberler, şehidler ve salihlerin ibadetleri kadar sevaba kavuşur.) [Şir’a]
  [Yalnız Aşure günü oruç tutmak mekruhtur. Bir gün öncesi veya bir gün sonrası ile tutmalı!]

  Peygamber efendimiz bir gün öğleye doğru buyurdu ki:
  (Herkese duyurun! Bugün bir şey yiyen, akşama kadar yemesin, oruçlu gibi dursun! Bir şey yemeyen de oruç tutsun! Çünkü bugün Aşure günüdür.) [Buhari, Müslim, Ebu Davud]


  Hur bajo,Kur bajo
  Ga mêşine...
  Kendini tevil et!...


 5. #5
  Ehil Üye HüZnÜ HaZan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  4.452

  Standart

  2- Sıla-i rahim yapmalı. Yani akrabayı ziyaret edip, hediye ile veya çeşitli yardım ile gönüllerini almalı. Hadis-i şerifte, (Sıla-i rahmi terk eden, Aşure günü akrabasını ziyaret ederse, Yahya ve İsa’nın sevabı kadar ecre kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

  3- İlim öğrenmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, ilim öğrenilen veya Allahü teâlâyı zikredilen bir yerde, biraz oturan, Cennete girer) buyuruldu. Bu gece ilim olarak, ehl-i sünnete uygun ilmihal okumalıdır. Ayrıca Kur’an-ı kerim okumalı, kazası olan kaza namazı kılmalı. (Şir’a)

  4- Sadaka vermek sünnettir, ibadettir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, zerre kadar sadaka veren, Uhud dağı kadar sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

  (Bugün aşure ibadet) diye aşure pişirmek günahtır. Aşurenin bugüne mahsus ibadet olmadığını bilerek, bugün aşure veya başka tatlı yapmak günah olmaz, sevap olur. Bu inceliği iyi anlamalı. Tedavi niyetiyle sürme çeken bugün de sürmelenebilir. Hadis-i şerifte, (Aşure günü ismidle sürmelenen, göz ağrısı görmez) buyuruldu. (Hakim)

  5- Çok selam vermeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü, on Müslümana selam veren, bütün Müslümanlara selam vermiş gibi sevaba kavuşur) buyuruldu. (Şir’a)

  6- Çoluk çocuğunu sevindirmeli! Hadis-i şerifte, (Aşure günü, aile efradının nafakasını geniş tutanın, bütün yıl nafakası geniş olur) buyuruldu. (Beyheki)

  7- Gusletmeli. Hadis-i şerifte, (Aşure günü gusleden mümin, günahlardan temizlenir) buyuruldu. (Şir’a)
  [Bu sevaplar, namaz kılan ve haramlardan kaçan mümin içindir. Bunlara riayet etmeyen kimse, Aşure günü, bir değil, defalarca gusletse, günahları affolmaz.]

  Hazret-i Hüseyin, 10 Muharremde şehid edildi. O yüce imamın şehid edilmesi, elbette bütün müslümanlar için büyük musibet ve üzüntüdür. Hazret-i Ömer, Hazret-i Osman, Hazret-i Ali ve Hazret-i Hamza’nın şehid edilmeleri de, böyle büyük musibet ve üzüntüdür. Fakat, Peygamber efendimiz, Hazret-i Hamza’nın şehid edildiği günün yıldönümlerinde matem [yas] tutmadı. Matem tutmayı da emretmedi. Matem yasak olmasaydı, herkesten önce Peygamber efendimizin ölümü için matem tutulurdu. Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
  (Matem tutan, ölmeden tevbe etmezse, kıyamette şiddetli azap görür.) [Müslim]

  (İki şey vardır ki, insanı küfre sürükler. Birincisi, birinin soyuna sövmek, ikincisi, ölü için matem tutmaktır.) [Müslim]


  Hur bajo,Kur bajo
  Ga mêşine...
  Kendini tevil et!...


 6. #6
  Dost selman1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Bulunduğu yer
  izmir
  Mesajlar
  7

  Standart

  allahu teala razı olsun

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Aşure Günü
  By Nuru-Beril in forum Dualar
  Cevaplar: 14
  Son Mesaj: 26.12.09, 20:05
 2. Aşure Tatlısı
  By Beste-i Rana in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 31
  Son Mesaj: 08.01.09, 20:47
 3. Aşure Günüyle Alakalı?
  By ayine-i samed in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 07.01.09, 20:40
 4. Muharrem Ayı ve Aşure
  By malatyayolcusu in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 16.01.08, 12:19
 5. Aşure Günü Ne Yapmalıyız?
  By elff in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 29.01.07, 11:06

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0