+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 ve 4

Konu: Kurbanlık Hayvanlar Kesilirken Acı Hissederler mi?

 1. #1
  Ehil Üye havf_reca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  1.322

  Standart Kurbanlık Hayvanlar Kesilirken Acı Hissederler mi?

  İnsanın her gördüğü lezzetinde binler elem izi var. Geçmiş zamanın elemleri ve gelecek zamanın korkuları ve her bir lezzetin dahi zevâl elemi, onun zevklerini bozuyor ve lezzetinde bir iz bırakıyor.

  Fakat hayvanlar öyle değil.

  Şuûr, akıl, idrâk sahibi olmadıklarından, hem kesilmelerinde, hem de dünyadan gitmelerinde acı hissetmezler.

  Elemsiz bir lezzet, kedersiz bir zevk alırlar.

  Ne geçmiş zamanın elemleri onları incitir, ne istikbal korkuları onları ürkütür; rahatla yaşar, yatar, Hâlıkına şükrederler.1

  Hattâ kesilmek için yatırılan bir hayvan, birşey hissetmez. Yalnız bıçak kestiği vakit hissetmek ister; fakat, o his dahi gider, o elemden de kurtulur. Demek en büyük bir rahmet, bir şefkat-i İlâhiye, gaybı bildirmemektedir ve başa gelen şeyleri setretmektedir. Hususan mâsum hayvanlar hakkında daha mükemmeldir.2

  Dipnotlar:

  1- Sözler, s. 293.

  2- Şuâlar, s. 182.
  NEYE YAKLAŞSAM SONU UZAKLIK VE KIRGINLIK; ANLA Kİ YOK ALLAH'TAN BAŞKASIYLA YAKINLIK...N.F.K

 2. #2
  Ehil Üye havf_reca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  1.322

  Standart

  Dünyanın hiçbir yerinde etleri yenilebilir hayvanlar, ecelleriyle ölüme terkedilmemektedir.


  Her gün et yiyen insanlar, yedikleri etin daha önce bir canlıya ait olduğunu düşünmezler de, nasıl olur da kurban bayramı geldiğinde yedikleri etin bir canlıya ait olduğunu düşünürler ve birdenbire şefkat ve merhamet damarlarının kabardığını hissederler? Sanki daha önce yenmiş olan et, bir hayvanın gövdesinden elde edilmiyor da, ağaçta yetişiyordu? Veya kasap vitrininde durup dururken hasıl oluyordu?

  Demek ki, iki et arasında bir farklılık olduğu ortaya çıkmaktadır. Kasaptan alınarak yenilen et, doğrudan doğruya, kişinin gıda ihtiyacının tatminine matuf bulunurken; kurban bayramında Allah rızası için kesilen hayvan, et, yemin etme maksadını aşan bir gayeye matuf olarak kurban edilmektedir. Ve kurban kesimi et elde etmek için icra edilmemekte, fakat onu aşan bir gayeye yönelik olarak ifa edilmektedir. O gaye de, Allah rızası doğrultusunda kan akıtmaktır. Böyle bir gayeye yönelik olarak eda edilen bu işlem, hasıl etmek istediği neticeye ulaşmakta ve insanlar, daha önce et yerken şefkat ve merhamet hislerinden âri olarak etlerini yerlerken Kurban Bayramı'nda, bu tür hislerle meşbu bulunmaktadırlar.

  Bazılarının ileri sürdüğü gibi, kurbanın birincil ve doğrudan maksadı, "protein" elde etmek değildir. Şayet maksat bu olsaydı, proteini elde etmek için başka yollar da bulunabilir ve bu yolların arasına "kurban" olayı katılmadan da maksada ulaşılabilirdi.

  Asıl maksadın, Allah'ın rızasını istihsal etme sadedinde hayvan kurban etmekle, insanın fıtratında meknuz bulunan kan dökücü (Bakara: 30) mizacının uygun yollarla ve ençok fayda elde edecek biçimde yatışmasını sağlamak olduğu anlaşılmaktadır. Bu neticeye ulaşıldığını, kurban kesen milletlerin davranış biçimiyle, kurban kesmeyen milletlerin davranış biçimleri arasında oluşmuş bulunan farktan görmek de mümkündür. Dr. Ali Murat Daryal'ın belirttiği gibi, kurban kesen milletler munis, şefkatli, merhametli olurlarken ve onların bu halleri hem günlük yaşantılarında, hem sporlarında, hem savaş halinde ortaya çıkarken; kurban kesmeyen milletlerin mizacı kan/ateş/ölüm üçgeniyle ihata edilmiş bulunmaktadır. Fakat ne gariptir ki, kan/ateş/ölüm üçgeni üzerinde oturup oradan etrafa kan/ateş/ölüm saçanlar, şefkat ve merhametle meşbu bulunanlara, şefkat ve merhamet öğüdünde bulunabilmekte ve bu öğütlerinin dinletilmesini sağlamak için de kudurmuşçasına etrafa saldırabilmektedirler!

  Dünyanın hiçbir yerinde etleri yenilebilir hayvanlar, ecelleriyle ölüme terkedilmemektedir. Bunun belki tek istisnası olan Hinduların ineği tabu görmeleri de, et yiyenlerce de, yemiyenlerce de istihzayla karşılanmaktadır.

  Kurban hayvanının acı çekeceği yolundaki iddialar da safsatadır. Hayvan, kesilinceye kadar kesileceğini bilmez; kesildikten sonra da kesilmiş olduğunu.. Onların yerine geçerek düşünme (antropomorfizm), son tahlilde insana raci bir düşünme biçimidir ve nesnesini (hayvanı) ilgilendirmez. Ölüm fikri insana mahsus olduğu gibi, ahiret ve istikbal fikirleri de insana mahsustur; hayvanların bu tür fikirleri ve kaygıları yoktur, bu bakımdan onlar adına duygusallığa kapılmak abesle iştigal olur.
  NEYE YAKLAŞSAM SONU UZAKLIK VE KIRGINLIK; ANLA Kİ YOK ALLAH'TAN BAŞKASIYLA YAKINLIK...N.F.K

 3. #3
  Ehil Üye HüZnÜ HaZan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Mesajlar
  4.454

  Standart

  Dr. Ali Murat Daryal'ın belirttiği gibi, kurban kesen milletler munis, şefkatli, merhametli olurlarken ve onların bu halleri hem günlük yaşantılarında, hem sporlarında, hem savaş halinde ortaya çıkarken; kurban kesmeyen milletlerin mizacı kan/ateş/ölüm üçgeniyle ihata edilmiş bulunmaktadır. Fakat ne gariptir ki, kan/ateş/ölüm üçgeni üzerinde oturup oradan etrafa kan/ateş/ölüm saçanlar, şefkat ve merhametle meşbu bulunanlara, şefkat ve merhamet öğüdünde bulunabilmekte ve bu öğütlerinin dinletilmesini sağlamak için de kudurmuşçasına etrafa saldırabilmektedirler

  Güzel bir paylaşımdı kardeşim Allah razı olsun...
  Yazının bu bölümü kurban kesmenin bir hikmetinin daha öğrenmeme vesile oldu.
  Teşekkürler...


  Hur bajo,Kur bajo
  Ga mêşine...
  Kendini tevil et!...


 4. #4
  Ehil Üye Ararad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2013
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  3.309

  Standart

  Güzel ...
  Hak ile iştigal etmezsen
  batıl seni istila eder...

  İ. Şafii.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Saçımız Kesilirken Niye Acı Çekmiyoruz ?
  By Mesrure in forum Beyin Fırtınaları
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 13.02.15, 23:17
 2. Komik Hayvanlar
  By Şahide in forum Resim - Fotoğraf Galeri
  Cevaplar: 107
  Son Mesaj: 29.01.14, 12:23
 3. Kurbanlık Koyunun Günlüğü..
  By vakti_nehar in forum Mizah
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 04.10.12, 15:36
 4. Hayvanlar Alemi
  By ibrahim_06 in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 21.09.08, 09:55
 5. Kurbanlık Hayvan,Sahibine Sıratta Binektir
  By NurTalebesi in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.01.07, 16:49

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0