+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7

Konu: Günhaların Sevaplara Çevrilmesi Kısmı Kafama Takıldı (Furkan Suresi, 25/70)

 1. #1
  Yasaklı Üye Lebid24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  alem-i muhabbet
  Mesajlar
  2.298

  Standart Günhaların Sevaplara Çevrilmesi Kısmı Kafama Takıldı (Furkan Suresi, 25/70)

  Burada bir tefsir hatası mı yapılmış yoksa ben mi akılsızım?

  Estaüzübillah.

  "Ancak şu var ki dönüş yapıp iman edenler ve yararlı işler yapanlar bundan müstesnadır. Allah onların kötülüklerini iyiliklere, günahlarını sevaplara çevirir. Çünkü Allah gafurdur, rahîmdir (çok affedicidir, merhamet ve ihsanı boldur)." (Furkan Suresi, 25/70)

  Burada geçen günahların sevaplara çevrilmesi kısmını açıklar mısınız?

  Takıldığım nokta; adam bir sürü günahlar işlesin, dağlar kadar günahları olsun. Sonra tevbeyle bunlar dağlar kadar sevaba dönüşsün. Gelsin bizi geçsin.

  Aydınlatırsanız Sevinirim...

  Selamlar...

 2. #2
  Yasaklı Üye Lebid24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  alem-i muhabbet
  Mesajlar
  2.298

  Standart

  70.Şu kadar ki, pişman olup doğru yola dönen, inanıp dürüst ve erdemli davranışlar ortaya koyan kimseler bunun dışındadır; bundan ötürü, [önceki] kötü hallerini Allah'ın iyi hallere dönüştürdüğü kimseler işte böyleleridir; çünkü Allah çok acıyıp esirgeyen gerçek bağışlayıcıdır.
  ***TÜRKÇE KURAN-I KERİM VE TEFSİRİ ( MUHAMMED ESED )

  --------------------------------------------------------------------------------
  70.Ancak tövbe edip de inanan ve salih amel işleyenler başka. Allah işte onların kötülüklerini iyiliklere çevirir. Allah çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.

  TÜRKÇE KURAN-I KERİM ( DİYANET MEALİ )


  --------

  Sadece iki ayrı meal iki ayrı karşılaştırma yapıyoruz. Birinde diyor kötü halleri tövbe sonrası iyi hallerin yerini alır. Ve Bu Allah ın hidayeti rahmeti ve inayeti iledir....

  Diğer diyanet meali ise günahları sevaplara çevirtiyor. Bu nasıl iştir? Allah muhafaza okuduğumuz Kur'an-ı Kerim'in mealine güvenemeyecekmiyiz?

  Bunu başka türlü anlayan kardeşler anlatabilirler mi? Anlıyamadım neden bu tezad...

 3. #3
  Vefakar Üye Sağ Yolun Yolcusu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  Bazen Giresun; Bazen Manisa
  Mesajlar
  484

  Standart

  Alıntı İsmail Fakirullah Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Burada bir tefsir hatası mı yapılmış yoksa ben mi akılsızım?

  Estaüzübillah.

  "Ancak şu var ki dönüş yapıp iman edenler ve yararlı işler yapanlar bundan müstesnadır. Allah onların kötülüklerini iyiliklere, günahlarını sevaplara çevirir. Çünkü Allah gafurdur, rahîmdir (çok affedicidir, merhamet ve ihsanı boldur)." (Furkan Suresi, 25/70)

  Burada geçen günahların sevaplara çevrilmesi kısmını açıklar mısınız?

  Takıldığım nokta; adam bir sürü günahlar işlesin, dağlar kadar günahları olsun. Sonra tevbeyle bunlar dağlar kadar sevaba dönüşsün. Gelsin bizi geçsin.

  Aydınlatırsanız Sevinirim...

  Selamlar...
  İsmail abi..

  Üstad bunun bir vechini Mesnevi 'de şu şekilde ifade etmiş.

  Ve keza, nazarla niyet mahiyet-i eşyayı tağyir eder. Günahı sevaba, sevabı günaha kalb eder. Evet, niyet âdi bir hareketi ibadete çevirir. Ve gösteriş için yapılan bir ibadeti günaha kalb eder. Maddiyata esbab hesabıyla bakılırsa cehalettir. Allah hesabıyla olursa mârifet-i İlâhiyedir.

  Bi iki örnekle açıklarsak...

  Mesela bi adam koca bi binayı meyhane yapmak için inşata başladı. Koyduğu her tuğlada günahlar yavaş yavaş çoğalıyor. Ancak tam inşaat bitti derken adam hidayete geliyor orayı bir medreseye bir dersaneye çeviriyor. o her tuğla koyulduğunda kazanılan günahlar sevaba inkılab etmez mi?

  Ey nefsim! Bir dakika gülmeye bedel on saat ağlıyorsun.


 4. #4
  Yasaklı Üye Lebid24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  alem-i muhabbet
  Mesajlar
  2.298

  Standart

  Allah c.c. razı olsun abi... İyi hallerin kötü hallerden sonra hidayet bulması olarak anladım. Başka türlü anlıyamıyorum...Çok güzel bir açıklama ama çok beğendim... Teşekkür ederim. Allah ilminizi arttırsın abi...

  Selamlar...

 5. #5
  Vefakar Üye karuban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Yaş
  50
  Mesajlar
  486

  Standart

  Muteber tefsir kitaplarına bakmak bu kadar zor olmasa gerek artık. Hiç olmazsa nette yayınlanan elektronik tefsirlere bakınız.

  Bir kaç örnek:

  Kurtubi Hz. Tefsiri:

  70. Ancak tevbe eden, iman eden ve salih amel işleyenler müstesna. İşte Allah, bunların günahlarını sevaba değiştirir. Allah mağfiret edicidir, rahmet edicidir.

  "İşte Allah bunların günahlarını, sevaba değiştirir" buyruğu ile ilgili olarak en-Nehhâs şöyle demektedir: Bu hususta yapılmış en güzel açıklamalardan birisi şudur: Böyle bir durumda kâfir yerine mü'min, günahkâr yerine itaatkâr yazılır.

  Mücahid ve ed-Dahhak dediler ki: Allah, onlara şirk yerine imanı verir. Buna yakın bir açıklama el-Hasen'den rivayet edilmiştir. el-Hasen dedi ki: Bazıları bu değiştirmenin ahirette olacağını söylemiş iseler de durum böyle değildir. Değiştirme dünyada olacaktır. Yüce Allah onlara şirk yerine İmanı, şüphe yerine İhlâsı, hayasızlık yerine namus ve iffetlerini korumayı ihsan eder.

  ez-Zeccâc dedi ki; Bu kötülüğün yerine iyiliği yazmak suretiyle değil, bunun yerine kötülüğün yerine tevbeyi ve tevbe ile birlikte de iyiliği yazmak suretiyle olur.

  Ebu Zerr, Peygamber (sav)'dan: "Kötülükler, iyiliklerle değiştirilir." dediğini rivayet etmektedir. Bu anlamda bir rivayet Selman-ı Farisî, Said b. Cübeyr ve başkalarından da gelmiştir.

  Ebu Hureyre dedi ki: Bu ahirette iyilikleri, kötülüklerinden daha fazla olan kimseler hakkındadır. Yüce Allah, onların kötülüklerini iyiliklere dönüştürecektir. Rivayet edilen haberde de Peygamber (sav) şöyle buyurmuştur: "Bir takım kimseler keşke çokça (küçük) günah işlemiş olsalardı diye temenni edeceklerdir." Bunlar kimlerdir? diye sorulunca: "Bunlar Allah'ın kötülüklerini, iyiliklere değiştireceği kimselerdir" diye buyurmuştur. Bunu Ebu Hureyre, Peygamber (sav)'dan rivayet etmiştir. es-Sa'lebî ve el-Kuşeyrî zikretmişlerdir.

  Bir diğer açıklamaya göre buradaki değiştirme mağfirete nail olmaktan ibarettir. Yani, yüce Allah, onların bu günahlarını bağışlayacaktır. Onların günahlarını iyiliklere dönüştürmek şeklinde olmayacaktır.

  Derim ki: Kulun tevbesi sahih olduğu takdirde, kötülüğün yerine Allah'ın iyilik koyması, O'nun lütfü, keremi açısından uzak bir ihtimal olarak görülemez. Peygamber (sav)'da Muâz (r.a)'a: "Sen kötülüğün arkasından iyiliği yetiştir ki onu silsin ve insanlara karşı da güzel bir ahlâk ile davran" diye buyurmuştur.

  Müslim'in, Sahih'inde de Ebu Zerr (r.a)'ın şöyle dediği kaydedilmektedir: Rasûlullah (sav) buyurdu ki; "Ben cennet ehli arasında cennete en son girecek kimseyi de, cehennem ateşinden en son çıkacak kimseyi de biliyorum. O şöyle bir adamdır: Kıyamet gününde getirilir, küçük günahlarını ona sununuz, büyüklerini de üzerinden kaldırınız denilir. Ona küçük günahları sunulur ve filan filan günü şunu şunu işledin, filan filan günü de şunu ve şunu işledin denilir. O da evet, der. İnkar edebilecek gücü kendisinde bulamaz. Diğer taraftan büyük günahlarının da kendisine sunulacağından korkarken, kendisine: Her bir günahının yerine bir tane iyilik verilecektir, denilir. Bu sefer Rabbim ben burada görmediğim daha başka bir takım işler de işledim, diyecek." And olsun Rasûlullah (sav)'ın küçük azı dişleri görülünceye kadar güldüğünü gördüm.

  Ebu Tavîl de şöyle demiş: "Ey Allah'ın Rasûlü! Bütün günahları işlemiş ve hiçbir günahı terk etmemiş, aynı zamanda bu kişi kesinti (haraç) almadık ne hâcce, ne de dâcce bırakmamış? Böyle birisinin tevbesi kabul olur mu?" Peygamber (sav) ona: "Sen Müslüman oldun mu?" diye sorar. Der ki: "Ben Allah'tan başka hiçbir ilah olmadığına, bir ve tek olduğuna, ortağının bulunmadığına, senin de Allah'ın kulu ve rasûlü olduğuna şahitlik ederim" deyince, Peygamber (sav) şöyle buyurdu: "Evet, hayırlı şeyleri yaparsın, kötülükleri terk edersin. Allah bütün bunları hayırlı şeyler kılar." Adam yine sorar: "Ahitleri bozmamı, günahlarımı da mı, ey Allah'ın peygamberi?" Peygamber Efendimiz: "Evet" diye buyurur. Bu sefer Ebu Tavîl: "Allahu Ekber" diye seslendi ve gözden kayboluncaya kadar bu sözlerini tekrar edip durdu. Bunu da es-Sa'lebî zikretmiştir.

  Mübeşşir b. Ubeyd -ki bu kişi nahiv ve Arapçayı iyi bilen birisi idi- dedi ki: Burada "el-hâcce" hacılardan, hacca gitmek üzere yola koyulduklarında alınandır. "ed-Dâcce" de geri döndüklerinde onlardan alınandır.

  "Allah mağfiret edicidir, rahmet edicidir."


  -----------------------------------

  Razi Hz. Tefsiri:

  Günahların Yerine Sevap Yazılması

  Âlimler, ayetteki "İşte Allah bunların kötülüklerini iyiliklere çevirir" cümlesi ile ne kastedildiği hususunda şu değişik izahları yapmışlardır:

  1) İbn Abbas, Hasan el-Basri, Mücahid ve Katade'ye göre bu çevirme işi, dünyada iken olur: Allah Teâlâ o kimselerin müşrik iken yaptıklar: kötü amelleri, müslüman olarak güzel ameller işleme haline çevirir. Binaenaleyh Allah, onların şirkini imana, mü'min Öldürüşlerini müşrik öldürmelerine, zinalarını da iffete ve namusa çevirmiştir. Böylece Hak Teâlâ sanki onlara onları bu salih amellere muvaffak kıldığını ve onların bu sayede o mükafaatları hak ettiklerini müjdelemiştir.

  2) Zeccâc şöyle der: "Günahın (seyyienin) kendisi, haseneye (iyilik haline) dönüşmez. Fakat bu husustaki tevilimiz şöyle olur: Onların yaptıkları seyyieler, tevbeleri sayesinde silinir ve tevbe ettikleri için onlara hasene (sevap) yazılır. Allah Kâfirin iyi amelini boşa çıkarır ve onun yerine günah yazar."

  3) Bazı alimler de şöyle demişlerdir: "Allah Teâlâ bu ayete göre, kulun günahlannı siler ve onların yerine hasene (sevap) yazar." Bu, Sa'id b. el-Müseyyeb ile Mekhûlün görüşüdür. Bunlar Ebu Hureyre (r.a)'nin, Hz. Peygamber (s.a.s)'den naklettiği şu Hadisi delil getirmişlerdir: "Hiç şüphesiz bazıları dünyada çokça günah işlemiş olmayı temenni edeceklerdir." "Ey Allah'ın Resulü bunlar da kim?" denilince, Hz. Peygamber (s.a.s), "Onlar, Allah'ın seyyiatını hasenata çevirdiği kimselerdir" buyurmuştur. Bu izaha göre, bu çevirme işi ahirette olacak demektir.

  4) Katla I ve Kâdî şöyle demişlerdir: "Allah Teâlâ, cezayı ve ikabı, mükafata çevirir. Binâenaleyh Allah Teâlâ ayette, seyyie ve haseneyi zikretmiştir. Bu kelimeler böyle karşılık (ceza) manasına hamledilince, "çevirme" işinin Allah'a isnadı, mecazi değil hakiki olur. Çünkü mükafatlandırma iadece, Allah tarafından olur.

  -----------------------------------

  Görüldüğü gibi, sizin zorunuza giden manayı veren ulema da vardır. Bu durumda, bu manayı reddetmek ve hâşâ yermek olmaz.
  Konu karuban tarafından (11.11.08 Saat 03:55 ) değiştirilmiştir.

 6. #6
  Yasaklı Üye Lebid24 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  alem-i muhabbet
  Mesajlar
  2.298

  Standart

  Bilmiyorum. En doğrusunu Allah bilir... Ellerinize sağlık. Uyardığınızı için Allah c.c. razı olsun...

  Selamlar...

 7. #7
  Vefakar Üye karuban - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Yaş
  50
  Mesajlar
  486

  Standart

  Allah razı olsun, yeri geldiğinde geri adım atabilmek pek büyük bir erdemdir ve sizi tebrik ediyorum.

  Hepimiz hata edebiliriz. Netice nisyanla malul nefs sahibi beşerleriz.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Hayvan gibi, hatta onlardanda aşağıdırlar. (Furkan Suresi: 44.)
  By fanidünya... in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 13.07.15, 11:51
 2. Bir Kısmı İcadî Bir Nescdir. Bir Kısmı da Tecellîyata Bir Nakıştır
  By zisangul in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 06.04.09, 20:25
 3. Tabiiyyunun Münkir Kısmı ve Münkir Olmayan Kısmı?
  By Ahsen Nur in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 28.11.08, 18:19
 4. İçki, Kumar, Fal -(Maide Suresi 90-91 Tefsiri) - Tefsir: Ruhu-l Furkan
  By Lebid24 in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 19.11.08, 16:12
 5. Davalar Zamanaşımına Takıldı
  By Meyvenin Zeyli in forum Gündem
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 18.02.07, 22:06

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0