+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 ve 8

Konu: Ünlülerin Akıllarından Çıkmayan Ayetler!!!

 1. #1
  Pürheves EyFiSu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  ankara
  Yaş
  30
  Mesajlar
  270

  Standart Ünlülerin Akıllarından Çıkmayan Ayetler!!!

  "Ünlülerin akıllarından çıkmayan ayetler!

  Ünlüler adeta hayatlarına yön veren ayetleri açıkladı

  Kendimize rehber olarak seçtiğimiz Kuran'ı Kerim'in her bir ayeti bizim için büyük bir öneme sahip. Ancak kimi zaman daha önce belki de defalarca okuduğumuz bir ayet o an içinde bulunduğumuz ruh haliyle öyle bir örtüşür ki; ayetin üzerinde mıhlanan gözlerimizden o sözler, kalbimize doğru kayar ve gönül sayfamızda yeni bir sayfa açıverir... İşte insanı yüreğinden sarsan, okudukça kendine yeni bakışlar kazandıran ayetlerin dilini konuşmak üzere farklı çevrelerden isimleri aradık ve onlara kalplerinin üzerinde bir işaret olarak taşıdıkları ayetlerin hangileri olduğunu sorduk. Aldığımız cevaplar kadar güzel olan bir başka şey ise sorumuza hiç duraksanmadan cevap verilmesiydi. Onları en çok etkileyen dillerinin ucundaki ayeti sebepleriyle birlikte çoğu zaman hem Arapça, hem de Türkçe mealiyle birlikte söylediler.

  Duhan'nın ilk üç ayeti benim için önemli
  HAŞMET BABAOĞLU: "En etkilendiğim sure Kehf suresidir. En etkilendiğim ayetler ise Duhan suresinin ilk üç ayetidir. Hani "Andolsun, kuşluk vaktine" diye başlayıp "Rabbim seni terketmedi ve sana gücenmedi" diye tamamlanan ayetler. Neden? Akılla açıklamasına kalkışmak yanlış olur. Doğrudan gönle hitap ediyor ve vurgusu çok güçlü geliyor bana..."

  'Haddini aşanların kalbini mühürleriz'
  PROF. DR. BİNGÜR SÖNMEZ (Kalp Cerrahı): Beni en çok etkileyen ayet, Yunus Suresi 74'dür. Bu ayette Allah, "Biz haddini aşanların kalbini mühürleriz" der. Bir insan, dürüst davranmayarak, başkalarının haklarını çiğneyecek davranışlar içinde bulunursa; Allah onun kalbini iptal edip tüm kısmetlerini elinden alabileceğini belirtiyor.

  Yüzleşme anını anlatan ayetleri hepimiz okusak
  CİHAN AKTAŞ: Kur'an'da bazı ayetleri ifadeleriyle, bazılarını da anlamlarıyla seviyorum. Leyl Suresindeki gündüz ve gece anlatımları bana olağanüstü çarpıcı geliyor. Kevser suresini de iyilik ve güzelliğin kaynağının kurumasına dönük uyarısıyla çok anlamlı buluyorum. Tekvir ve Zümer surelerinin ayetlerini kız çocuklarına yönelik 'cins kırımı' ya da cinsel hor görü sorgulaması nedeniyle önemsiyorum. Neredeyse bütün surelere yayılmış bulunan, insanın sicilinin eline verildiği o zaman ve mekanındeğiştiği tarif edemeyeceğimiz yüzleşme anını anlatan ayetler keşke bütün insanlar tarafından sürekli okunsa . İsra'nın beni en etkileyen 72. ayeti mealen şöyle: 'Ve bu (dünyada kalbi) kör olan, ahirette de kör olacak ve (doğru yoldan) daha da sapmış bulunacaktır.'

  Beşeriyetin affı için Nasr'ı okuyorum
  ÜMİT MERİÇ: İzecae Nasrullahi vel feth ayetini daima okurum. Çünkü bu ayet bütün insanlığın akın akın islamla müşerref olacağı ümidini verir. Bütün dualarım bu ümidin gerçek olması içindir. Özellikle Danimarka'da yaşanan son olaylardan sonra Allah'ın gazabının beşeriyetin üzerine olmasından korkuyorum. Bu yüzden bütün beşeriyetin affı için dua ediyor ve Nasr ayetini daha sık okuyorum.

  Ayetel Kürsi, asla dilimden düşmez
  NURİ ALÇO: Ayetel kürsi ve fatiha asla dilimden düşmez. Her sabah evden çıkarken ve yatarken bu iki sureyi okurum. Kur'an-ı Kerim'de bu iki sure benim için çok büyük önem taşır.

  Çölaşan'a öfkemi 'Al-i İmran' sildi
  İKBAL GÜRPINAR: "O takva sahipleri, bollukta ve darlıkta nafaka verenler, kızdıklarında öfkelerini yutanlar ve insanların kusurlarını bağışlayanlardır. Allah, iyilik edenleri sever." (Al-i İmran Suresi 134) Bu ayeti sevmemin bir hikayesi vardır. Emin Çölaşan gazetedeki köşesinde benim ve çalıştığım televizyon hakkında çok çirkin yazılar kaleme aldı ve artık üçüncü yazısında çok sinirlendim ve arabamı satıp onun parasıyla Hürriyet'in birinci sayfasını kiralayıp Emin Çölaşan'a buradan cevap yazmaya karar verdim. Bu öfkeyle gazetenin reklam servisini arıyordum ki o sırada cebime bir izleyicimden mesaj geldi. Mesajda bu ayet vardı ve onu okuduktan sonra bütün öfkem geçti. Telefonla aradığım izleyicim bu ayeti o gün içinden geldiği için attığını başka hiç bir sebebi olmadığını söyledi.

  Kendi yaptığından başkası yoktur
  İSKERDER PALA: Beni en çok etkileyen ayet mealen şöyle: "İnsanoğlu için (çalışmaktan başka) hiçbirşey yoktur ancak kendi yaptığı vardır." (Necm 39) Benim için önemli bir ayettir.

  Birini Diğerinden Ayırmam İmkansız
  AHMET ÖZHAN: Kuran'daki her ayetin benim için büyük önemi var. Birini diğerinden ayırmam söz konusu olamaz. Besmele'den Nas suresinin son ayetine kadar hepsine gücüm ölçüsünde hayatımda yer vermeye çalışır ve her ayete büyük değer veririm.

  La İlahe İllallah Benim Kurtarıcım
  NECLA NAZIR: Kur'anı Kerim'deki ayetler arasında ayrım yapmam. Ancak her gün mutlaka kaza ve belalardan ailemi korumak için Ayetel Kürsi, Felak ve Nas surelerini okurum. Ayrıca La ilahe illallah sözünü günlük yaşantımda çok fazla söyler ve tesbih ederim. Cep telefonum bile besmele ile açılır.

  Cep Telefonum Besmeleyle Açılır
  HÜSEYİN HETEMİ: insanoğluna ve alemlere bir rahmet olarak inen Kur'an-ı Kerim'in Besmele yani Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla başlaması benim için çok önemli. Cep telefonumun açılışı Besmele iledir ve günlük hayatımda çok sık olarak Besmeleyi kullanırım.

  Her Okuduğumda Yeni Bir Şey Bulurum
  ABDURRAHMAN DİLİPAK: Bütün ayetlerden aynı şekilde etkilendim hepsi hayatımda önemli bir yere sahip. Beş yaşından beri Kur'an-ı Kerim okurum ve her okuduğumda onda hayatımla ilgili yeni bir şey bulurum.

  Nur suresi beni etkiler
  ELİF ŞAFAK: Allah dilediği kimseyi nuruna iletir. Allah insanlar için misaller verir. Allah her şeyi hakkıyla bilendir" ayeti beni en çok etkileyen ayetlerden biridir. Ne anlattığı kadar nasıl anlattığı da önemli benim için ve buradaki şiirselliği, ifade gücünü çok seviyorum. Duvarda bir hücre, içinde bir kandil, kandil de bir cam fanus içinde. Hem bu kadar yakın ve berrak hem bu kadar sırlı ve perdeli olabilmesi etkiliyor, düşündürüyor beni. Ne Doğuya ne Batıya ait. Aynı zamanda her yerde ve lamekan. O sonsuzluk sınırsızlık hissi. Ama en güzeli bu nurun insanlara da geçtiğini, geçebildiğini bilmek. Bazı insanların nurlu olduğunu görüyorum, az bulunur cevherler onlar.

  Ahzab 72'yi çok severim
  AHMET HAKAN: Ahzab suresi 72. Ayet: "Kuşkusuz biz emaneti göklere ve yerlere ve dağlara önerdik... Ancak onlar emaneti yüklenmek istemediler, ondan çekindiler. Onu insan Yüklendi. Çünkü o çok zalimdir, çok cahildir..." İnsanın yeryüzü serüvenindeki aşırı cüretkarlığını açıklaması bakımından bu ayeti pek severim. Koskoca yeryüzünün, muazzam gökyüzünün ve ihtişamlı dağların bile kabul etmekten kaçındıkları 'emanet'e insanoğlunun talip olması, 'insan' denilen yaratık hakkında fazlaca ipucu vermiyor mu? O ağır yüke talip olmanın ardındaki gerçek nedenin ortaya konması, benim açımdan fazlasıyla öğretici.

  Yeni Şafak

  ...Ağlarım,Ağlatmam...Hissederim,söyleyemem...Dili yok kalbimin...Ah ondan ne kadar bizarım...(M.A.Ersoy)

 2. #2
  Ehil Üye canan** - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  1.018

  Standart

  Mucizeyi anlamaktır etkilenmeleri! Çok şaşırtıcı şahıslar değil zaten.. bence..
  Allah iman hakikatleriyle amel etmeyi de nasip etsin.. Amin
  (hepimize)
  Kolaylaştırınız, güçleştirmeyiniz,
  Müjdeleyiniz,nefret ettirmeyiniz...
  hadis-i şerif

  Usandım, boşyere hep gitmeler, gelmelerden;

  Bırakın uyuyayım, yandım kelimelerden..

  n-f-k


 3. #3
  Dost burak_k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  31

  Standart

  bir ünlü olarak benim en cok hoşuma giden ayeti sormaya unutmuşlar. ama önemli degil ben burdaya beyan edeyyim

  ey iman edenler iman ediniz.

 4. #4
  Gayyur Gunduzalp - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesajlar
  76

  Standart

  En guzel yorumu Umit Meric vermis...

  Beşeriyetin affı için Nasr'ı okuyorum
  ÜMİT MERİÇ: İzecae Nasrullahi vel feth ayetini daima okurum. Çünkü bu ayet bütün insanlığın akın akın islamla müşerref olacağı ümidini verir. Bütün dualarım bu ümidin gerçek olması içindir. Özellikle Danimarka'da yaşanan son olaylardan sonra Allah'ın gazabının beşeriyetin üzerine olmasından korkuyorum. Bu yüzden bütün beşeriyetin affı için dua ediyor ve Nasr ayetini daha sık okuyorum.

  Ey nefsim! Tahkikî iman ilmini oku. Hakkı ve hakikatı öğren. Cahil kalma. Münevver ol. Aydın ol. Cahil insan, cahil bir genç, cahil bir kadın, ne kadar varlıklı da olsa yine fakirdir, geridedir, aşağıdadır. Okuyan erkek ve kadın, genç ve ihtiyar daima ileride, daima yükseklerdedir. Bütün fenalıkların, hayattaki bütün bedbahtlıkların vasıtası cehalettir. Bütün iyilik ve güzelliklerin, bütün saadet ve huzurun tek çaresi ilm-i iman bilgisiyle aydınlanmak ve nurlanmaktır.

  - Zübeyir Gündüzalp -


 5. #5
  Dost hüsnüniyyet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesajlar
  28

  Standart

  ey iman edenler iman ediniz.

 6. #6
  Dost burak_k - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  31

  Standart

  güzel bir konu

 7. #7
  Ehil Üye Ahsen Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  3.286

  Standart

  Benim en sevdiğim ayet" hiçbir şey yoktur ki O'nu övüp tesbih etmesin"

  Fazla ünlü sayılmam ama olsun....
  Dil kılıncım her an bu şekeri kesmekle meşgul olsun. Muhammed'in(sav) eşsiz güzellikteki endamına salavat olsun.

  Hz. Peygamber'(sav)in gül yüzüne zaman zaman salavat getirmek, ölünceye kadar bana farz-ı ayn olsun.

 8. #8
  Yasaklı Üye eakar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesajlar
  14

  Standart

  Allah dağına göre kar verir

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Ünlülerin Gazze'den Evlat Seferberliği
  By Nil Sultan in forum Gündem
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.02.09, 15:02
 2. Ünlülerin Küçüklük Fotoğrafları
  By SeRDeNGeCTi in forum Resim - Fotoğraf Galeri
  Cevaplar: 31
  Son Mesaj: 21.06.08, 23:49
 3. Resimli Ayetler
  By Hüsn-ü Sermedi in forum Resim - Fotoğraf Galeri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 21.06.08, 19:56
 4. Kur'an'da Ayetler Ve Bİz
  By muhammedyahya in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 09.06.07, 10:59
 5. Kuran-ı Kerimden Ayetler
  By HakanBa in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 30.06.06, 15:37

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0