Konu Kapatılmıştır
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7

Konu: Müslüman Kadınla Hristiyan Erkek Evlenebilir mi?Hem Müslüman Hem Hristiyan Olunur mu?

 1. #1
  Dost gazelokuyan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesajlar
  1

  Standart Müslüman Kadınla Hristiyan Erkek Evlenebilir mi?Hem Müslüman Hem Hristiyan Olunur mu?

  Arkadaşlar sorum başlıktanda anlaşılıyor zaten. siz bu duruma ne diyorsunuz ??? Haberin orjinali bu linktedir: http://arsiv.zaman.com.tr/2000/04/15/guncel/2.html ( Bazıları iftira ediyorsunuz diyorda ondan verdim linki)
  Diyalogdan düğüne
  Sosyoloji profesörü Hıristiyan Lester Kurtz ile gazeteci Müslüman Meryem Kurtz'un nikahları, Urfa'da İbrahim Camii'nde müftü, haham ve papazın huzurunda kıyıldı.

  Lester Kurtz ve Mariam (Meryem) Kurtz, Şanlıurfa'daki Dinlerarası Diyalog Sempozyumu'nun en ilginç konuklarıydı. Biri Teksas'tan yani Amerikalı, diğeri Darussalem yani Tanzanya'dan. Biri beyaz, diğeri ise siyahi. Biri metodist protestan bir ailede büyüyüp Quaker olarak hayatını sürdürüyor, diğeri ise Müslüman. Biri Teksas Üniversitesi'nde sosyoloji profesörü, diğeri ise gazeteci. Onları bir araya getiren bundan bir yıl önce Prof. Lester Kurtz'un Afrika'da katıldığı bir konferans olmuş. Konferansı bir gazeteci olarak takip eden siyahi gazeteci Meryem, Lester ile uzun bir tartışmaya dalmış ve bir hafta sonra kendilerini evlilik sürecinde bulmuşlar. Amerika'ya yerleşip resmi nikahlarını yapmışlar ve tam bir yıldır dini nikah kıymak için beklemişler. İşte bu bekleyişi nihayet önceki gün Urfa'da İbrahim Camii'nde müftünün huzurunda kıydıkları nikahla nihayete erdirdiler.
  Hz. İbrahim'in mekanında
  Haham, papapaz ve müftünün huzurunda kendisini kelime–i şehadet getirerek 'hem Hıristiyan, hem de Müslüman' ilan eden ve aynen çifte vatandaşlıkta olduğu gibi çifte dinli olmak istediğini ve Meryem ile evlenerek geçmişinde sahip olduğu Hıristiyan kültürle İslam kültürünü meczetmek istediğini belirten Lester, 'Quaker olduğum için herhangi bir Hıristiyan doktrinine bağlı hissetmiyordum kendimi, dolayısı ile İslamiyet'in güzellikleri ile geçmişimdeki Hıristiyanlıktan kaynaklanan güzellikler arasında bir tezat görmüyorum ve iki dinin güzelliklerini İbrahim Peygamber'in mekanında Musevi dostlarımın da duaları ile Meryem'le birlikte dini nikah kıyarak sürdürmek istiyorum' dedi. Gözleri dolu bir biçimde bu anı beklediğini belirten Meryem ise Lester'in geçen yıl bir ay oruç tuttuğunu, Ramazan boyunca beş vakit namaz kıldığını, birlikte Hıristiyan bayramlarını da kutladıklarını; fakat İslami usullerle nikah kıymayı hep arzuladıklarını vurguladı. Üç dinin duaları ile salavatlar eşliğinde gerçekleşen nikah merasimi, katılımcıları derin ve anlamlı düşüncelere sevk etti.
  Hem Hıristiyan hem de Müslüman Diyaloğun bir başka göstergesi ise Lester ile Meryem'in nikahlarıydı; haham, papaz ve müftünün huzurunda kelime-i şehadet getiren Lester kendisini, 'hem Hıristiyan, hem de Müslüman' ilan etti.

 2. #2
  Yasaklı Üye halenur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  2.932

  Standart

  Ben böyle bir erkekle (büyük konusmus olmayayim) evlenmek istemem...Süphe duyarim.Neden müslüman olmuyor?
  Müslümanlar da zaten Hz. Isa'ya inaniyorlar...

  Oruc tutsa da, namaz kilsa da, baslangicta yaptigi seylerden sonradan bikmayacagini kim garanti verebilir?
  (Allah c.c. korusun, biz de emin degiliz, her an imanimizin zayiflama ihtimali, hatta kaybetme ihtimali bile var)

  Ne kadar hosgörülü olursa olsun...

 3. #3
  Ehil Üye alanyali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu yer
  Alanya
  Mesajlar
  2.491

  Standart

  Müslüman kad?n, kitaps?z kâfirle evlenemediği gibi, ister harbi olsun, ister zimmi olsun hiçbir kitap ehli kâfirle de evlenemez. Evlenmeye karar verdiği zaman kâfir olur. (?bn-i Abidin-Redd-ül Muhtar)


  cehennem ağzını açmış, bekliyor; cennet ise ağuş-u nazdaranesini açmış, gözlüyor.

 4. #4
  Vefakar Üye tebliğ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  524

  Standart ...

  Alıntı alanyali Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Müslüman kadın, kitapsız kâfirle evlenemediği gibi, ister harbi olsun, ister zimmi olsun hiçbir kitap ehli kâfirle de evlenemez. Evlenmeye karar verdiği zaman kâfir olur. (İbn-i Abidin-Redd-ül Muhtar)
  Bende alanyalı abi gibi biliyorum.

  Zîra sınıfı, senesi, süresi, mezuniyeti, diploması olmayan; ömür boyu an be an devam eden imtihanın notunu zaman içinde yaşanan ihlâsın, samimiyetin, sadakatin ve gayretin tayin ettiği daimî bir talebelik bu.


 5. #5
  Dost sami11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesajlar
  6

  Standart

  hic bir müslüman kadin hic bir gayri müslimle evlenemez bu ayetle sabittir evlendigi an birakin evlenmeyi bunu niyet ettigi an kafir olur.buna yardimda bulunan kisilerde ayni anda kafir olurlar.

 6. #6
  Dost sami11 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesajlar
  6

  Standart


  Soru: Ehli Kitapla Amentüde İttifakımız Var deniliyor , Ehli Sünnet itikadına ters değilmidir.

  Cevap: Ehli Kitapla amentüde hiç bir ittifakımız bulunmamaktadır. ALLAH üçtür İsa (a.s.)'ı Allah'ın oğludur diyorlar, sizin peygamberiniz hak peygamber değildir, kitabınız hak kitap değildir,sizin dininiz hak din değildir diyorlar, ve sonra onlarla amentüde aramızda ittifak var deniliyor bu nasıl kabul edilbilirki. Bu iddia son derece yanlıştır.

  Bilhassa Hristiyanlıkla - İSLAM arasında çok büyük farklılıklar bulunmaktadır sırasıyla kısaca sayalım.

  1- Allah'a iman ve tevhid konusundadır,
  İslam dini Tevhid dinidir, Hristiyanlık dini teslis dinidir. Hristiyanlar Allah'ı Hz. İsa (a.s.)'ı Tanrı ve Allah'ın oğlu olarak kabul ediyorlar. Yahudilerde Hz. Üzeyir (a.s.)'a Allah'ın oğludur diyorlar.
  Tevhid ve Teslis kesinlikle birbiriyle bağdaşmayan ve uyuşmayan iki zıt inançtır.
  Tevhid ile Teslisi bir görmek büyük sapıklıktır.
  Ayrıca onlar Tanrı göktedir derler , biz müslümanlar ise eşi ve benzeri ortağuı bulunmayan bir olan Allah'ın (c.c.) mekandan münezzeh olduğuna inanıyoruz.

  2- Meleklere iman konusundadır,
  onlar melekleri kız gibi görüyor, biz müslümanlar ise meleklerde erkeklik ve dişilik olmadığına,nurani varlıklar olduğuna inanıyoruz.

  3. Kitaplara iman konusundadır,
  Biz müslümanlar bütün kitaplara iman ederiz.
  Yalnız Allah'ın Tevrat ve İncil adıyla iki kutsal kitap gönderdiğine , lakin bu kitapların orjinal ilahi metinleri ve nüskaları kaybolmuş sonradan insanlar tarafından tahrif edilmiş ,değiştirilmiş olduğunu biliriz iman ederiz Kur'an'da Rabbimiz değiştirildiğini bildirmektedir.
  Museviler ve Hristiyanlar ise Allah'ın insanlığa Kur'an adıyla kutsal bir kitap gönderilmiş olduğunu kabul etmezler ve iman etmezler, Kur'an-ı Kerim'in hak kitap olduğunu kabul etmez ve düzmece olduğunu iddia ederler.

  4- Peygamberele iman konusundadır,
  Biz müslümanlar bütün peygamberlere iman ederiz.
  Hz. Musa (a.s.)'a , Hz. İsa (a.s.)'a iman ediyor her ikisininde Allah'ın büyük peygamberlerinden olduğuna inanırız. Musevi ve Hristiyanlar ise Hz. MUHAMMED (s.a.v.) Efendimize iman etmez peygamberliğini kabul etmezler, onun haşa sümme haşa yalancı ve düzmece peygamber olduğunu söyler , kendisini inkar eder ve yalanlarlar.

  5- Din konusundadır,
  Biz müslümanlar iman ederiz ki hak din Hz. Adem (a.s.)'dan bu yana İSLAM'dır. Efendimiz (s.a.v.) geldikten sonra ve Kur'an-ı Kerim indirildikten sonra diğer dinlerin ve kitapların hükümleri kaldırılmıştır.
  Kur'an-ı azümüşşanda;
  Ali İmran 19. Ayetinde " Bismillahirrahmanirrahim - İnneddine indellahil islam (ALLAH indinde tek din islamdır)"
  Yahudi ve Hristiyanlar ise İslam'ın hak din olduğunu kabul etmezler,inkar ederler, İslam'a haşa sümme haşa uydurma dindir derler.

  İşte sevgili kardeşlerim bütün bunlar büyük derin ayrılık ve anlaşmazlıklardır. Ehli kitapla Amentü arasında yani bizim aramızda tam tersine ittifak değil ihtilaf ve anlaşmazlıklar vardır.
  Müslümanların Ehli kitapla Amentü konusunda ittifak halinde olduğunu söyleyebilmesi için insanın aklını ve sağduyusunu kaybetmiş olması lazımdır.

  Soru 2: Bazı insanlar İslam ile Hristiyanlık arasında esasta fark yoktur bizde onlarda Allah'a iman ediyoruz diyorlar.

  Cevap 2: Eski Mekke müşrikleri putperestleri Allah'a ortak koşanlarda Allah'a inanıyordu 72 millet Allah'a inanmaz değil inanıyorlar ama nasıl inanıyorlar?
  İslam hiç bir şekilde Allah'a eş, ortak , oğul koşulmasını kabul etmez, yukarıda sıralanan 5 büyük ve temel ihtilaf anlaşmazlık yüzünden Yahudi ve Hristiyanlar Müslümanları kafir olarak kabul ederler, bu sebeplerden dolayı yine müslümanlarda onları kafir kabul ederler. Çünkü Kur'an'da ve Hadisi şeriflerde geçmektedir.


  Ortada böyle bir realite varken bazı kimseler nasıl olurda her üç dinin amentüsü esasta birdir diyebiliyorlar. Aslında Allah'a iman konusunda bile aramızda birlik yoktur amentüde hiç yoktur.
  Üç din amentüde birdir sözü batıldır, hak ile batıl, Tevhid ile küfür ,şirk, hidayet ile dalalet bir arada olmaz , bağdaşmaz.
  Diğer dinlerde haktır demek kişiyi dinden imandan çıkartır.
  Din işlerinin şakası yoktur , dini meseleler hafife alınamaz, bu günkü yahudiliği ve hristiyanlığı hak din olarak kabul eden bir şahıs İslam'i sınırlar dışına çıkmış ve ebedi mutluluğunu tehlikeye atmış olur.
  Malesef zamanımızda böyle vahim bir fitne ortaya çıkmıştır.

  Bu fitnenin esasları şunlardan kaynaklanmaktadır.

  A- Ehli kitap ile Amentüde ittifak halindeyiz ,onlarda Ehli Necat (ehli cennettir)
  B- uluyet konusunda ittifak halinde olduğumuza göre tevhid ile teslis esasta birdir
  C- Peygamberler ve peygamberlik konusunda da ittifak ettiğimize göre onların Hatemul Enbiya Seyyidi beni adem Hz. Muhammed (s.a.v.)' Efemdimizi red, inkar ve teksib etmeleri önemli değildir.
  D- Kitaplara iman ettiğimize göre onların Hz. Kur'an- Kerim 'i inkar etmeleri , bu ilahi bir kitap değildir , düzmecedir demelerinin bi ehemniyeti yoktur. denilmektedir.

  yukarıda sayıldığı gibi böyle bir fitne fesat , böyle bir sapma 15 asırlık İslam tarihinde görülmemiştir. Rabbim bizleri bu sapıklıktan muhafaza etsin.

  Vaktiyle Hindistan'da Ekber Şah (aslında Ekfer Şah) adında bir hükümdar çıkmış , İslam'ı , Hristiyanlığı ve Mecusiliği karıştırarak yeni bir din türetmişti. Bu dinin ibadethane denilen tapınakları vardır. Ekber Şah , selamı kaldırmış ,onun yerine herkesin birbirine Allahü Ekber demesini şart koymuştu,ölüler islama göre gömülmüyor, kapanmak tesettür yasaktı,peygamberimizin sünnetini yaşamak yasaktı.
  İkinci bin yılın müceddidi olarak tanınan İmam-ı Rabbani (k.s.) bu sapkınlığa karşı mücadele etmişti , Allah'ın yardımıyla Ekber ile birlikte bozuk ve uydurma dinide öldü , yerine geçen oğlu islama döndü ise de bu arada bir çok insanda sapıttı gitti.

  Bu günkü fitne malesef daha büyüktür, İslam'da olmayan , kesinlikle uymayan yeni bir inanç çıkartıyor ve bunu islamın içinde yapıyorlar.
  Rabbim bizleri muhafaza etsin.

  Herkes Kelimei Tevhidi esas alarak çevresine bakışını yeniden gözden geçirmeli ve ıslah etmeli , Kelimei tevhidin ikinci kısmını Muhammeden Resülüllah kısmını söylemeksizin ikrar eden kimselere de merhamet edilerek bakılmalıdır diyecek kadar islamdan taviz veren kişilere itibar edilmemelidir.

  Kelimei tevhidin ikinci kısmı söylenmeden müslüman olunabilirmi?
  Esasen herkes Ehli sünnet inancını gözden geçirmeli,islamdan taviz verilmeden onlara tebliğ yapılmalıdır.Onlar islama ısınsın , bizleri sevsin diye Muhammeden Resülüllah kısmını söylemeden de olur denilmesi kabul edilir birşey değildir.
  İslam dini Allah'a iman etmektir onlarda Allah'a iman ediyorlar Allah'a inansında nasıl inanırsa inansın gibi bir anlayışta kabul edilemez.
  Peygamber efendimizi kabul etmeyenlere bile hoş görü ile davranılır diye bir mantıkda olamaz. Tabiki dinde kafirlere karşı zorlama yoktur illa kabul ediceksin denilmez. hz. İsa (a.s.)a Allah'ın oğludur diyenlere de bu yanlıştır diye tebliğ edilir.

  bir profesöründe sapıkça bir firkri vardır:
  Bir hadiste Allah'tan başka ilah yoktur diyenler cennete girecektir denilir. bu hadisten dolayı islam bilginleri Hristiyan , yahudi , budsit gibilerin bile bir olan herhangi bir tanrıya inanaların cennete gireceklerini kabul ederler demiştir.

  Böyle bir mantık yoktur bu islam alimlerine atılan bir iftiradır bu o sapık profesörün kendi görüşüdür. Bizim inancımıza göre " La ilahe İllalalh , Mumammeden Resülüllah" demeyen Allah'a ve Resülüne iman etmiş olmaz,Cennete giremez ve İslam dairesine girmiş olamaz.
  _________________

  Konu elff tarafından (10.12.08 Saat 15:43 ) değiştirilmiştir.

 7. #7
  Dost zeynelabidin hudabin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Mesajlar
  35

  Standart

  Müslüman bir hanımla hristiyan bir erkek evlenemez.Bu dinimizin çok iyi bilinen hükümlerinden biridir.
  Zaten üstad-ı muhterem Bediüzzaman Said Nursi boşuna dememişti bu zamanda içtihat kapısı kapalıdır diye.
  İçtihat kapısını açarsan varacağın yer böyle dinden din zararına taviz vermekten başka bir
  şey değildir.Şahsen o diyalogcu cemaatden de Hocaefendiden de Allah razı olsun.Ancak,
  bu konuda onun bizlere öğrettiğini kendisi için derim.Evet o zat-ı muhteremin velayetini ve hizmetlerini inkar etmem.Ancak,dinin açık hükümlerine alenen zıt olan hüküm ve davranışlarını da kabul etmem.Zaten bu diyalog vadisine saplanma başladıktan sonra o cemaati terk eylemiştim.

Konu Kapatılmıştır

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Müslüman olan Hristiyan ve ateist Bilim adamları
  By hazar_ali in forum Klip, Video, Film ve Animasyon
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.08.12, 14:16
 2. Hristiyan estetiği çelenk
  By *SAHRA* in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 18.09.11, 00:57
 3. Müslüman Gençliğe İthaf Olunur
  By gülemeftun amine in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 10.12.07, 17:59
 4. Hristiyan mı Daha İyi Demokrat mı?
  By mirkat in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.07.07, 20:47

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0