+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7

Konu: Barnabas İncili Hakkında

 1. #1
  Müdakkik Üye Eyüpşan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  894

  Standart Barnabas İncili Hakkında

  Merhabalar.

  Uzun zamandır hıristiyanlıkla ilgili araştırmalar yapmaya çalışmıştım. Çünkü eskiden bir dönem kafamda çok ciddi yol ayrımları olmuştu.

  Barnabas İncili'ni duymuşsunuzdur muhakkak. İncil'in gerçek orjinaline en yakın olanı Barnabas'ınki. Ancak Hıristiyan dünyası bunu yalanlıyor. Barnabas incil'inin 15.yy'da Müslüman olan bir İtalyan tarafından yazıldığını öne sürüyor.

  Oysaki 325 yılındaki İznik konseyinde, ortada gezinen tüm inciller inceleniyor ve 4 talebe olan "Matta, Markus, Lukas ve Yuhanna" incilleri ortaya konuluyor. Barnabas İncili ise yasaklanıyor. Basımı, Okunması ve dağıtımı.

  Daha peygamberimiz doğmadan 250 sene evvel yasaklandığını bildiğimiz bir İncil'in nasıl oluyor da 15.yy'da yazıldığını iddia ediyorlar anlamış değiliz.

  Kısa bir araştırma yaptığınız zaman, Barnabas incili ile ilgili Hıristiyan kesimin ciddi tepkileri var. Hatalar arıyorlar. Oysaki Türkçeye çevirisi vs... Kitap zaten yasak. Orjinalini yok etmeye çalıştılar yıllarca. Papa, 366 yılında bir nüshasını arşive koyuyor o dönem.

  Barnabas ise, Kıbrıs asıllı bir Yahudidir. Asıl adı Joseph, yani Yusuf'tur. Barnabas ismi de kendisine DOĞRUYA YÖNLENDİREN, İYİYE YÖNELTEN manasında koyulmuştur.

  Hz İsa'nın havarilerinden değil ama isa'nın çok yakınından biridir. Onun öğretilerini, Hıristiyanlığı yaymaya çalıştığı 3 yıl içinde BARNABAS İNCİL'inde toplar.

  Neler mi yazar Barnabasta?

  Neler yazmaz ki. Düşünün Hıristiyan dünyası bunu yok etmeye çalışıp durdu yıllarca ama başaramadılar. 325 yılına kadar İskenderiye kiliselerinde kabul edildi.

  Barnabas İncil'ine göre,

  1. HZ İSA TANRI DEĞİL, TANRI'NIN ELÇİSİ

  2. HZ İBRAHİM'İN KURBAN ETTİĞİ OĞLU, İSHAK DEĞİL İSMAİL

  3. AHMED İSMİNDE BİRİSİ GELECEK

  Barnabas İncili'nin türkçe çevirisini okuduğunuz vakit, BUNU KESİN BİR MÜSLÜMAN YAZMIŞTIR gibi düşünebiliyorsunuz. Çünkü hakikaten öyle şeyler katmışlar ki içine, arami dilinde yazılmış olan orjinalini de saptırmışlar. Ama hitaplar, coğrafi ve tarihi hatalar bulunuyor. Ancak çevirisinde. Barnabasın orjinali ortada yok. Vardı ancak yok etmeye çalıştılar.


  Bu arada barnabasta başka neler mi var?

  Hz İSA'nın evli olduğu, Maria Magdelena ile evlendiği...
  İsa, çarmığtayken magdalalı meryem hamileydi. Bir kız çocuğu oldu ismi SARAH. Daha sonrasında yahudi zulmünden kurtulmak için Fransaya gitti. Çocuğu orda doğurdu.

  İsa'nın soyundan bir çocuk bulunuyor. Torunu vs... Bilinmiyor. Pariste olduğu iddia ediliyor bir alim olduğu.

  Hıristiyan dünyasındaki kimi tarikatlar Barnabas İnciline inanıyorlar. Papa'nın ölümü bekleniyor bombanın patlaması için.

  Maria Magdelena,
  Kutsal Kase,
  Barnabas İncili.

  Bunların birşekilde yolları çakışıyor.

  Tüm batı hıristiyan alemi şu anda bu üçlemenin peşindeler.
  Museviler deseniz, onlar Musa'nın sandığını arıyorlar.

  Bunlar bulunacaklar gönülden inanıyoruz. Çünkü Allah, doğruları elbet gösterecek. Çünkü sandık bulunduğunda, İslamın hak olduğu öğrenilecek. Barnabas incili ve Kutsal kâse ise zaten İslamı doğruluyor.

  Kutsal Kase olarak aranan kasenin de Magdalalı Meryemin rahmi olarak düşünülüyor. HZ MERYEM değil karışmasın. Maria Magdelana.

  Yakın zaman içinde çok ama çok büyük bombalar kopacağına inanıyorum aslında.

  Barnabas İncili'ni niçin yok etmeye çalıştıkları zaten açık.

  Hatta bunu kendileri de çevirilerini yapıp ALIN OKUYUN işte dercesine göze sokuyorlar. Müslüman yazmış diyerek. Oysaki bir Müslümanın asla düşmeyeceği hatalar vardır.

  Herşeyden evvel Barnabas İncilinde İSA, MESİH DEĞİLDİR bilgisi vardır. Bu, İslam ile çok büyük çelişkidir. Orjinalinde elbette bu yok. Malesef orjinalini okumak mümkün değil çünkü onu da mundar ettiler.

  O hep konuşulan MEŞHUUUUR İZNİK KONSEYİ.

  Ve Aziz Pavlus..
  O insan bile diyemediğimiz, kusura bakmayın ama HÖDÜK...

  İsa'yı TANRININ OĞLUDUR diye anlatan ve teslis inancını başlatan şahsiyetsiz.

  Yani böyle.

  Hiçbir bilginiz var mı bu konuda? Benim araştırdığım çok şey var ama yeni şeyleri de bilmek isterim.

  Ama şu kadar söyleyeyim, Hıristiyan alemi içinden çıkılmaz duruma düşüyor. Katolikler Protestanlara, Protestanlar Katoliklere kâfir diyor. Kendi aralrındaki tanrı inancı bile akıl dışı.

  Papa, onlara göre cennete götürüyor ve cennet için belge hazırlıyor, cennetteki yerinizi tayin ediyor vs...

  Ben aslına bakarsanız bu barnabas incili konusunu araştırdıkça Fethullah Gülenin dialog konusundaki ısrarını ve adımlarını daha iyi telakki etmeye başladım.

  İlginç yani.

  Barnabas'ın orjinali ortaya çıkmalı

 2. #2
  Ehil Üye alanyali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu yer
  Alanya
  Mesajlar
  2.491

  Standart

  Joseph Barnabas İsa aleyhisselama ilk inananlardandır. Kıbrıs'ta doğdu. Önceleri Yahudi dininde idi. İsa aleyhisselamı görünce iman etti. İsa aleyhisselama inandığı ve çok sevdiği için, Havariler ona "Barnabas" ismini verdiler. “Barnabas” lakabı, nasihat verici, iyiliğe teşvik edici anlamına gelmektedir.
  Fransızlar Saint Barnabe derler ve 11 Haziranda yortusunu yaparlar.

  Bolüs adındaki bir Yahudi, İsa aleyhisselamın dinine inanmış görünüp Barnabas'a yanaştı. Yıkıcı fikirlerini aşılamak için, kendisi ile senelerce arkadaşlık etti. Kandıramayacağını anlayınca, düşmanlığını açığa vurdu. İsa aleyhisselamdan sonra Bolüs'ün ilk işi, hakiki İncili yok ettirmek oldu. İsa, Allah'ın oğludur, dedi. Şarabı ve domuzu helal etti. Barnabas bu yalanlara aldanmadı. İsa aleyhisselamdan gördüklerini ve işittiklerini doğru olarak yazdı. Bu durumda İseviler ikiye ayrıldı.
  Bolüsçüler (Pavlosçular), Avrupa krallarını elde edip, kuvvetlendiler. Barnabas tarafını tutanlar ise çoğaldı. Bunlardan Antakya piskoposu Lucian, teslise inanmadığı için 312'de öldürüldü. Barnabas'ın yolunda olanlar İsa aleyhisselam insandır, Ona tapılmaz diyorlardı. Mücadele senelerce devam etti. Lucian'ın talebesi Libyalı Aryüs de Barnabas gibi; İsa insandır, Ona tapılmaz dediği için İznik toplantısında aforoz edildi. Barnabas İncilinin yok edilmesine ve bu İncili okuyanların öldürülmelerine karar verildi. Aryüsçüler yok edilmeye başlandı. Roma İmparatoru Büyük Kostantin pişman olup Aryüs'ü İstanbul'a davet ettiyse de gelirken öldürüldü.

  Barnabas'ın yazdığı İncil, miladın 325. senesine kadar İskenderiye kiliselerinde okunuyordu. Papa Beşinci Sixtus,1585-1590 arasındaki papalık zamanında, bunu İbranice’den İtalyanca’ya tercüme ettirdi. Prusya kralının müşaviri J.F. Cramer, bunu bulup 1713'te Osmanlılarla yaptığı muharebeleri ile meşhur olan kitap meraklısı Prens Eugén'e hediye etti. Prens 1736'da öldükten sonra, kütüphanesi Viyana (Hofbibliyothek) Kütüphanesine katıldı. Bu el yazma İncil hâlâ, Viyana İmparatorluk Kütüphanesindedir.

  Bu İncilde Hazret-i İsa diyor ki:
  Ben günah affedemem, günahları ancak Allah affeder. (71. bab)

  Ben, Allah’ın resulünün yolunu hazırlamak için geldim. Bu Resul, sizden birkaç yıl sonra, İncil tahrif edilip hakiki inananların 30 kişi kadar kalacağı bir zamanda gelecektir. O zaman, Cenab-ı Hak, elçisini gönderecektir. Onun başının üzerinde beyaz bir bulut bulunur. O, putları kırar. Onun sayesinde, insanlar Allah’ı tanır ve ben de hakiki olarak tanınırım. (72. bab)

  O resul güneyden gelecektir. (96. bab)

  O resulün adı Ahmeddir. (97. bab)

  Görüldüğü gibi, Barnabas İncilinde, Hazret-i İsa’nın, son Peygamberin geleceğini, isminin [Muhammed ile aynı manadaki] Ahmed olacağını) bildirdiği açıkça yazılıdır. Bu husus, Kur'an-ı kerimde de bildirilmektedir:
  (Meryem oğlu İsa, "Ey İsrail oğulları, benden önce gelmiş olan Tevrat’ı tasdik eden, benden sonra gelecek ve ismi Ahmed olan bir Peygamberi müjdeleyen, size gönderilmiş bir Peygamberim" demişti. Ancak, o kendilerine apaçık delillerle [mucizelerle] gelince, bu apaçık bir sihirdir dediler.) [Saf 6]

  Gayri müslimler, Peygamber efendimizin mucizelerine sihir dedikleri gibi, Hazret-i Musa ve Hazret-i İsa’nın mucizelerine de sihir demişlerdi.

  Hazret-i İsa, peygamber olduğunu bildirince, yahudiler, mucize göstermesini istediler. "Bu hastayı iyileştir" dediler. O da mübarek elini sürünce hasta iyileşti. "Şu körün gözünü aç" dediler. O da mübarek elini sürünce gözleri açıldı. Baktılar dedikleri oluyor. Daha zor bir şey istediler. "Şu ölüleri dirilt" dediler.
  Hazret-i İsa, dua edince, istedikleri ölüler de dirildi. Daha zor bir şey aradılar. "Çamurdan bir kuş yap, memeli ve dişleri olsun, hayz görsün, yavru doğursun" dediler.

  Hazret-i İsa, çamurdan yaptığı şekle üfürünce, bildirdikleri vasıfta bir hayvan [yarasa] meydana geldi. (Al-i İmran 4)

  Hazret-i İsa beşikte konuştu ve çeşitli mucizeler gösterdi. Peygamber efendimizin de bin kadar mucizesi görüldü. Buna rağmen yahudiler ve diğer kâfirler "Bu bir sihir" diyerek inanmadılar.

  Hazret-i İsa, son peygamber Muhammed aleyhisselamı müjdeleyince, havariler, Onun ümmetinin nasıl olacağını sual ettiler. Hazret-i İsa da (Bizden sonra gelecek ümmet, âlim, hakim, takva ehli iyi insanlardır. Allahü teâlâdan gelen az rızka razı olacaklar. Allahü teâlâ da, onların az ameline razı olacaktır) buyurdu. Bu vasıfların hepsi Eshab-ı kiramda var idi. (Tibyan)

  Bütün tahriflere rağmen
  İsa aleyhisselamdan sonra, bir son Peygamber (aleyhissalatü vesselam) geleceği İncilde bildirilmişti. Bu haber, bütün tahriflere rağmen bugünkü bozuk İncillerde bile vardır. Yuhanna İncilinin 14.babının 16.âyetinde İsa aleyhisselam;
  (Allah size, sizinle beraber kalacak bir teselli edici gönderecektir) demektedir.

  26. âyetinde ise, (Bu hakiki tesellici size her şeyi öğretecek ve size benim öğrettiklerimi de hatırlatacaktır) demektedir.

  16.babın 13.âyetinde ise, (O, size her hakikate yol gösterecektir. Zira O, size kendiliğinden bir şey söylemeyecek, fakat Allah’ın söylediklerini size bildirecektir) demektedir. [Hıristiyanlar (Tesellici) kelimesini (Ruh) diye tercümede ısrar ederler.]

  [Kur’an-ı kerimde de iki âyet-i kerime meali şöyledir:
  (Resulullahta sizin için [uyulması gereken] güzel örnekler vardır.) [Ahzab 21]
  (Resulüm, kendi arzusu ile konuşmaz. Onun [dini hükümlere ait her] sözü vahiydir.) [Necm 3, 4]
  Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:
  (Yemin ederim ki, ben size ancak Allahü teâlânın emrettiğini emrediyor, nehyettiğini nehyediyorum.) (Taberani)]

  Bundan başka, Kitab-ı mukaddesin Eski Ahd (Tevrat) kısmında Arap ırkından bir Peygamber geleceği yazılıdır. Tesniyenin 18.babının 15.âyetinde, Musa aleyhisselamın İsraillilere, (Rab sizin için aranızdan, kardeşlerinizden benim gibi bir Peygamber “aleyhissalatü vesselam” çıkaracaktır) dediği yazılıdır. Burada bahis konusu olan İsraillilerin kardeşleri, İsmaililer yani Araplardır. İşte İncil’de ve Tevrat’ta yazılı olan ve Arap ırkından geleceği müjdelenen bu son Peygamber, Muhammed aleyhisselamdır


  cehennem ağzını açmış, bekliyor; cennet ise ağuş-u nazdaranesini açmış, gözlüyor.

 3. #3
  Müdakkik Üye Eyüpşan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  894

  Standart

  Niçin ?srar ettiklerini halen idrak edemiyorum.
  Bu bir gurur mu çözemiyorum.

 4. #4
  Müdakkik Üye uSuLca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2007
  Bulunduğu yer
  Ankara & Kütahya
  Mesajlar
  877

  Exclamation

  Alıntı Yusufi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Niçin ısrar ettiklerini halen idrak edemiyorum.
  Bu bir gurur mu çözemiyorum.
  Degıl kardes Tamamen cıkar meselesı.

 5. #5
  Ehil Üye alanyali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu yer
  Alanya
  Mesajlar
  2.491

  Standart

  Alıntı uSuLca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  Degıl kardes Tamamen cıkar meselesı.
  doğru, hem çıkar hem gurur maalesef..


  cehennem ağzını açmış, bekliyor; cennet ise ağuş-u nazdaranesini açmış, gözlüyor.

 6. #6
  Müdakkik Üye visal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  892

  Standart

  Allah raz? olsun çok faydal? bir paylaş?m oldu.
  Sath-ı arz bir mescid, Mekke bir mihrab, Medine bir minber... O bürhân-ı bâhir olan Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselâm bütün ehl-i îmânâ imam, bütün insanlara hatib, bütün enbiyaya reis, bütün evliyaya seyyid, bütün enbiya ve evliyadan mürekkeb bir halka-i zikrin serzâkiri...

 7. #7
  Dost 23kemal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2007
  Mesajlar
  5

  Standart Esselamin AleykÜm Cemaati MÜslİmİn

  ESELAT-Ü VESSELAT-Ü ALEYKE YA RESULLULLAH
  yusufi KARDEŞ AYNEN DEDİGİN GİBİ ÇOK GÜZEL YAZMIŞSIN ELLERİNE SAGLIK
  ARTIK BAZI KENDİNİ BİLMEYEN İNSANLAR İSLAMIN ÜSTÜNLÜGÜ KABUL EDECEKLERDİR İNŞALLAH
  LA İLAHE İLLALLAH MUHAMMEDEN RESULULLAH
  HAYIRLI GECELER

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Barnabas İncili Türkçe Tam Metin
  By Ene-Zerre in forum Kitap, Dergi, Albüm Tanıtımları ve E-Kitap Paylaşımları
  Cevaplar: 23
  Son Mesaj: 06.06.11, 11:46
 2. 13.Söz Hakkında
  By elifnuray in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 13.01.10, 01:00
 3. 9. Söz Hakkında
  By adb in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.03.09, 02:02
 4. 23. Söz Hakkında Yardim
  By aseyda in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 11
  Son Mesaj: 08.03.08, 05:34
 5. Yuhanna İncili'nin Hz.Muhammed'e(a.s.m)İşaretleri
  By NurTalebesi in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 05.12.06, 09:40

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0