Merhaba Yasemin Hanım,


Eşimle yaklaşık 5 yıldır evliyiz, bir çocuğumuz var. Evlendiğimizden bu yana maddi olarak bazı zorluklar çektik. Eşimin ailesi beni kendi oğulları görüp birçok kez maddi ve manevi yardımda bulundu. Eşim de zor zamanlarımda hep yanımda oldu.

Kendi ailem ise beni desteklemek yerine sürekli eleştirdi. Eşime ve eşimin ailesine karşı bazı tatsız olaylar sergilediler. Ben hem ailemin hem de eşimin arasında kalmaktan psikolojik olarak etkilenmeye ve giderek yalnız kalmaya başladım.

Şimdi eşimle bir problem yaşamasam da sürekli o günleri hatırlayarak eşime karşı agresifleşiyorum. Ailemle yaşadığım problemleri üzerimden atamıyorum. Nasıl davranacağımı bilemiyorum, yardımcı olursanız sevinirim.
Kemal S.


Merhaba,
Yaşadığınız maddi manevi zorluklar için öncelikle geçmiş olsun demek isterim. Kurulan yuvada erkekler maddi sorumluluğu, kadınlar ev sorumluluğunu üstlendiği takdirde sorunlar en az düzeye inebilmekte. Fakat bazen yaşanan maddi güçlükler karşısında sorumlulukları olmadığı halde damada maddi destek veren ailelerde, ileriki dönemlerde çoklukla sorunlar yaşandığına şahit oluyoruz.

Burada anlamakta güçlük çektiğim nokta: Genelde kız tarafı maddi desteği verdiğinde bir süre sonra bu durum onları rahatsız edici boyuta geliyor ve problemler yaşanıyor. Sizin probleminizin kendi ailenizden kaynaklanmış olması bana ilginç geldi. Ailenizden neden problem çıktığını anlatmadığınız için hangi başlık üzerinden devam edeceğimi çok da kestiremiyorum. Ama tahmin edebileceğim birkaç husus üzerinde durmak isterim.


Mesela aileniz, maddi destek aldığınız için daha çok o tarafa yöneldiğinizi düşünüp problem çıkarmış olabilir mi? Çünkü böylesi durumlarda çocuklarını kaybedebilme kaygısıyla olumsuz davranışlarda bulunmuş olabilirler. Siz de her ne olursa olsun onların yanında durduğunuzu sözel ve davranışsal olarak gösterebilirdiniz.

Bazen kayınvalide ya da kayınpeder hiç farkında olmadan çocuklarının yuvasına müdahale edip sınırlarını zorlayabilir. Eğer kız tarafı maddi olarak destekte bulunuyorsa böyle bir müdahaleye daha fazla karşı çıkacaktır. Problem bu şıktan kaynaklandıysa doğal olarak gelinin annesi de olaya karışıp durumu daha da karmaşık boyuta taşıyacaktır.


Burada problemin nereden kaynaklanabileceğine dair birçok şık sayabilirim. Oysa bunun üzerinde çok durmayıp neler yapabilirsiniz ona değinmek isterim. Evlenmek eşittir büyümektir. Size düşen görev koca olarak ne kadar zorlansanız da evin maddi yükümlülüğünü üzerinize alarak yola devam etmenizdir. Zira yetişkinler evlat konumunda kalıp maddiyatı ebeveynden aldıkları takdirde herkes onlara müdahale etme hakkını kendinde görecektir.


Eşiniz ve ailesinin böylesi destek verdiğini söylüyorsunuz fakat bir yandan da eşinize agresifleştiğinizi ifade ediyorsunuz. Cümlenize dikkatli baktığınızda içerik olarak paradoks taşıyor. Onun içindir ki burada eşinizin hangi tavırlarına ve sözlerine sinirlendiğinizi bilmemiz gerekiyor. Sizin ailenizden dolayı mı eşinizle aranız açıldı yoksa maddi olarak gerekli yetkinliği gösteremediğiniz için mi böyle bir sonuca ulaştınız? Aslında gelin tarafının maddi olarak damada yardım etmesi olumlu da olsa yuvaya karışmaktır. En doğrusu, yapılan desteğin dozunu ayarlayarak gençlerin olgunlaşmasına fırsat vermeleridir.


İleriki dönemlerde maddi olarak gerekli yetkinliğe sahip olduğunuzda bu tür problemlerin giderek azaldığını göreceksiniz. Şimdi için de şunu yapabilirsiniz: Madem eşinizin ailesinden bu denli destek gördünüz o halde siz de hem geçmişin hatırına hem de yapılanların hatırına tüm yaşanmış olumsuzlukların üzerine sünger çekerek tekrar evliliğinize olumlu duygularla yönelebilirsiniz. Belki siz maddi olarak yetkinliği alamadınız, eşiniz de duygusal bir yetkinliğe sahip değildi. Fakat yapılan iyilikler adına bu durumu tekrar ölçüp tartarak hareket etmekte fayda var.


Yaşam hepimizi belli noktalardan büyütüyor. Belli eksikliklerimiz olmasa hiçbirimiz fiziksel büyümeden öteye geçemeyiz. Eksikliklerimizden edindiğimiz tecrübelerimizi ilişkimize olumlu olarak yansıtabiliriz. Başka şekilde hayat öğrenilemiyor. İyi ki hepimizin birtakım eksiklikleri var da hayat üzerinden yol alabiliyoruz. Mutlu bir yuva ancak iyi bir ilişki ile devam eder. Unutmayalım ki iyi bir ilişki ruhu besleyen çok önemli bir gıdadır.

Yasemin U. SALİHOĞLU