+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7
Like Tree6Beğeni
 • 4 tarafından BiRDüNYaUMuT
 • 1 tarafından ekrem_nur
 • 1 tarafından *SAHRA*

Konu: En güzel evlilik: "Akıllı görücü usulüdür

 1. #1
  Ehil Üye BiRDüNYaUMuT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Bulunduğu yer
  Dünya Sürgünü
  Mesajlar
  3.496

  Standart En güzel evlilik: "Akıllı görücü usulüdür

  Evlilik öncesi ilk görüşmede nelere dikkat etmek lazım?

  En güzel evlilik: "Akıllı görücü usulüdür." diyen
  Evlilik ve Aile Danışmanı Sema Maraşlı,
  Bakın yeni evlenecek çiftlere neler tavsiye ediyor:


  Bekar okurlarımdan "Eş seçiminde nelere dikkat etmeliyiz? diye sorular çok geliyor. Bu hafta konu ile ilgili bir kaç tavsiyem olacak.

  En güzel evlilik: "Akıllı görücü usulüdür." Kızı da erkeği de tanıyan, aklı başında kişilerin "Bunların şu özellikleri birbirine pek uyuyor, bunlar birbirleri ile mutlu olabilirler." diye birbirine yakıştırdığı çiftler genellikle mutlu olur. Burada en hassas nokta; aracıların "akıllı" olması, muhakeme yeteneklerinin olması.

  "Oğlan serseri, kız da dindar, bunları evlendirelim de kız oğlanı yola getirsin" ya da "Oğlan efendi, kız da dikbaşlı, bunlar birbirlerini idare ederler mantıksızlığı ile uyumsuz olanları birbirine yakıştıranlar, bir tarafın kusurunu saklayarak evlendirilenler, daha doğrusu başı yakılanlar var. Böyle görücüler, kimseleri görmesin. Ayrıca ticaret ve evlilik aracılığında kusurları saklamak vebaldir. Bir tarafın zarar göreceği belli ise uyarmak gerekiyor. Kusuru saklayarak, aracı olmak, ise daha büyük bir vebal.

  Büyük şehirlerde akraba ilişkileri zayıfladığı, komşu komşuyu tanımaz olduğu için, görücü usulü evlilikler de azaldı. Gerçi modern olmak adına görücü usulü evliliklere burun kıvrılmaya başlandı, gençler artık büyük aşklarla evlenmek istiyorlar. Fakat bir yandan da "birileri aracı olsun da evlenelim" diyen gençlerin sayısı da az değil. Onlara yardımcı olacak iyi bir sistem kurmak lâzım.

  Artık internette tanışıp evlenmek moda oldu. Oysa en riskli evlilik modeli bence. Hakkında hiç bilgi sahibi olmadığın, ailesini, geçmişini hiç bilmediğin, bir insanla hayata başlamak oldukça riskli. Bazen bekar zannederek evlendiği kişinin, daha önce evlenip ayrıldığını evlendikten çok sonra öğrenenler var. Bir de yazı insanı çok yanıltabilir. Bir yazardan çok daha usta olan internet yazıcıları var. Dikkatli olmak gerek, en azından iyi bir araştırma yapmak lâzım. Zaten internet evliliklerinin hüsranla biteni çok. Tabii genellemeyelim, mutlu olanlarda vardır mutlaka; fakat olumsuz örnekler de çok duyuluyor.

  Velhasıl bir şekilde tanışıldı, evlilik niyeti ile görüşülmeye başlandı. Eskiden bir, iki kez görüşülür, karar verilirdi; şimdi aylarca görüşülüyor. İlk görüşme olumlu geçmişse; fakat karar verilmemişse bir kaç görüşme daha yapılabilir. Fakat çok fazla görüşmelerin sonucu üzücü olabiliyor. Dini açıdan da doğru değil. Bu yüzden ilk görüşmelerde sevmediyseniz, olumsuzluklar çoksa "tanıdıkça sever miyim?" gibi bir düşünceyle ya da ailenizin baskısıyla görüşmeye devam etmeyin. Hiç kimsenin gönlü oyuncak değil.

  Beş altı ay, hatta bir yıl görüşüp sonrasında "sevemedim ya da biz seninle yapamayız" diyen erkekler var. Kadınlar erkeklerden daha duygusal oldukları için, çabuk bağlanabiliyorlar; genç kız hayalinde evini döşemiş, hatta çocuğuna bile isim koymuşken terk edildiğinde, çok fazla üzülüyor. Erkekler! Arkanızda kırık bir gönül bırakmayın, ah almayın.

  Görüşmelerin baş başa değil de aile ya da arkadaş ortamı gibi başkalarının da olduğu ortamda yapılması karşınızdakinin davranışlarını gözlemlemek açısından iyi olur.

  Boşanmış kişilerin yeni evlilik adımlarında daha dikkatli olmaları gerek. Onların konuşacağı konular çok daha farklı olacaktır. Eski eşler, çocuklar, kişilerin çocukları ile ilişkileri, sorumlulukları...Baştan açıkça konuşulmalı.

  Aşk evliliklerinde kişi karşısındakinin her şeyini hoş görüyor; fakat aşkın kör olan gözü, aynı evde yaşamaya başlayınca açıldığı için, karı koca birbirine yanlış davranıyorsa aşk da çabuk bitiyor.

  Özellikle ilk görüşmelerde şunlara dikkat etmek lâzım:

  1-Güzelliğe ya da yakışıklılığa aldanmayın, yanıltıcı olabilir. Sizi rahatsız eden sebebini bile açıklayamayacağınız bir şey varsa, uzak durun.
  İlk gördüğünde hoşlanmak çok önemli. Hoşlanmak; güzellik ya da yakışıklılıkla alakalı bir durum değildir: Ruhların uyuşması, iki kişinin yaydığı elektriğin birbirini tutması. "Evet ben bu kişiyle ömrümü geçirmek isterim, çocuklarımın annesi (ya da babası) o olsun, isterim." diyebilmektir. Sevmek için güzellik gerekmiyor. İlk gördüğünüzde itici gelmişse, oradan uzaklaşmak istemişseniz, dikkatli olun. Kanınız kaynadıysa da küçük detaylara takılmayın.

  2- Beklentilerinizi çok yüksek tutmayın.
  Siz mükemmel olmadığınız gibi karşınızdaki kişinin de mükemmel olmasını beklemeyin. Gördüğünüz hatalar, sizi aşırı rahatsız edecek şeyler değilse gözünüzde büyütmeyin.

  3-Önceliğinizi belirleyin.
  Sizin için en çok ne önemli. Dindarlıksa o yönden değerlendirin. Namaz saati kalkıp namazını kılıp kılmadığına dikkat edin. Dindarlık sadece ibadet değil elbette. Temizlik, nezaket…Kısacası güzel ahlak. Yere çöp atan, hayvana ve çevreye saygısı olmayan insanlardan uzak durun. Bir cemaate mensupsanız öncelikle kendi cemaatinizden olmasına özen gösterin. Özellikle bir tasavvuf cemaatine mensup birinin, tasavvuf karşıtı biri ile anlaşması zordur.

  4-Kendinizi olduğunuzdan farklı göstermeyin, dürüst olun.
  "Bizi aldatan bizden değildir" der sevgili peygamberimiz. "Dürüst olursam kabul etmez." gibi korkulara kapılmayın. Boşanmışsanız, ilk evliliğinizden çocuklarınız varsa bekarım diye kimseyi kandırmayın. Sizi olduğunuz gibi kabul etmeyen biriyle evlenmeyin. Görüşme döneminde ilerde "evet" demeyeceğiniz şeylere "evet" demeyin, kendinizi yanlış tanıtmayın. Neleri sevip, neleri sevmediğinizi açıkça söyleyin. Maddi konuları mutlaka konuşun. Parayı tasarruf etmeyi seven biriyle, harcamayı çok seven birinin uyumu da oldukça zordur.

  5-Aileler çok önemli; karşınızdaki kişinin ailesinin sizin hayatınızı etkileyeceğini unutmayın.
  Gençler "Biz anlaşırsak gerisi boş" diye düşünüyorlar; fakat aileler zannedildiğinden çok daha fazla önemli. Hem de pek çok açıdan. Mümkünse ailelerin birbirine kültür olarak denk olması iyi olur. Bir evin nazlı kızı, "aşık oldum" deyip, gidip kendi kültürüne uymayan on çocuklu kalabalık bir ailenin oğlu ile evlenirse işi çok zor. Gelen, giden, yatıya kalan evden eksik olmayan misafirler yüzünden evlilikleri yıkılan çiftler var. Gönlünüzün taşıdığını bünyeniz taşımayabilir, şansınızı zorlamayın. Baştan gözünüz kesiyorsa ona göre kabul edin.

  6-Anneler evliliklerde çok önemli:
  Erkekler! Annesine çok düşkün kızlarla evlenmeyin. Annesinin evinden gelmez ki kendi yuvasını kursun. İlk görüşmelerde kendini belli eder. Annelerinin evinin hemen yakınından ev isterler, annelerine ne kadar düşkün olduklarını söyleyip dururlar. Bu kızların evlenmemesi lâzım aslında.

  Kızlar! Anne sözünden çıkmayan erkeklerle evlenmeyin! Erkeğin kendi kişiliği karakteri oturmalı, annesini sevmeli, saymalı; fakat annesinin ağzına bakmamalı. Erkek ailesi ile birlikte otursa bile; eşi ile ilişkisinde kendi söz hakkı olmalı.
  Çok ince bir denge bu. Annesine saygısı olmayan, annesini azarlayan bir erkekle de hiç evlenmeyin. Size de kaba davranır. Vefası olmayanın sefası da yoktur.

  Taraflardan birinin ailesinin ihtiyacı olması, ilgilenmek için yakın oturması gerekiyorsa o zaman baştan konuşulmalı.

  7-Kızlar! Her dediğinize "evet" diyen, kadın boyunduruğuna girmeye hazır erkeklerden uzak durun. Akıllı bir erkek; ne körü körüne "evet" der ne de "hayır" der. Ölçer biçer, uygunsa "evet" der, değilse "hayır" der. Her dediğinize "olur" diyen bir erkek bir süre sonra gözünüzde değerini kaybeder. Erkekte denge çok önemlidir. Kaba erkeklerden de çok kırılgan kadınsı erkeklerden gördüğünüz yerde kaçın.

  Erkekler! İddiacı, inat, erkeksi, dediğim dedik, çok bilmiş kızlardan uzak durun. Kadına bilgi yakışır; fakat bilgiçlik hiç çekilmez. Birlikte yaşayacağınız bir kadın mı, yoksa yarışacağınız bir kadın mı istiyorsunuz, iyi karar verin.

  8-Erkeğin eğitim ve maddi imkan olarak kadından geride olmaması iyi olur. Üniversite mezunu bir kızla ortaokul ya da lise mezunu bir erkeğin anlaşması biraz zor olabilir. Ancak çok okuyan bir erkek, aradaki farkı kapatabilir.

  9-Görüştüğünüz kişinin sözlerine içinizden yorum yapmayın. Karşı tarafı iyi dinleyin, kendi kendinize yorumlamayın. Anlamadığınız ve takıldığınız konuları mutlaka sorun. Mesela genç kız "ben biraz şımarığım" diyorsa "şımarıktır" bunu iyiye yormayın. Ya da erkek ben "ukalayım" diyorsa "ukaladır" "iyi farkındaysa dozunu ve ayarını biliyordur, söylemesi mütevazılığını gösterir" gibi iç yorumlara girmeyin, yanılırsınız, sonra çok üzülürsünüz.

  10-Detaylı soru sormaktan çekinmeyin.
  İki taraf için de "Ben özgürlüğüme düşkünüm." diyorsa "Nereye kadar ve evlilik içinde ne kadar geniş bir alan istiyor?" sorun ve konu ile ilgili kendi beklentilerinizi söyleyin.

  Son olarak, toparlama babından; karar verdikten sonra nişanlılık sürecini çok uzun tutmayın. Çok fazla görüşüp, mesajlaşıp evlenmeden birbirinizden bıkmayın. Nişanlılık döneminde evlilik eğitimlerine katılın.
  Erkek Merkek anlamam kardeşim !
  Kız Mız dinlemem kardeşim!
  Yar dediğin bilecek "Dikiş'i".
  Verdiğim zaman Kalbin'e Kalbim'i ,
  Alacak eline "Tefekkür İğnesini" / "Pişmanlık İpini" !
  Dikecek Gördüğü Her "Gün'ah Deliğini" ,
  Götürecek CENNET'e gerekirse süründüre süründüre Beni..!..BiRDüNYaUMuT..


 2. #2
  Vefakar Üye ekrem_nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Bulunduğu yer
  izmir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  556

  Standart

  maşallah çok güzel bir yazı...ALLAHU teala yayınlayan kardeşimzden razı olsun.amin
  BiRDüNYaUMuT bunu beğendi.
  Herşey gibi, elbette gençliğin dahi lezzetleri gidecek. Eğer ibadete ve hayra sarfedilmiş ise; o gençliğin meyveleri onun yerinde bâki kalıp, hayat-ı ebediyede bir gençlik kazanmasına vesile olur.

 3. #3
  Ehil Üye BiRDüNYaUMuT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Bulunduğu yer
  Dünya Sürgünü
  Mesajlar
  3.496

  Standart

  Amin
  Erkek Merkek anlamam kardeşim !
  Kız Mız dinlemem kardeşim!
  Yar dediğin bilecek "Dikiş'i".
  Verdiğim zaman Kalbin'e Kalbim'i ,
  Alacak eline "Tefekkür İğnesini" / "Pişmanlık İpini" !
  Dikecek Gördüğü Her "Gün'ah Deliğini" ,
  Götürecek CENNET'e gerekirse süründüre süründüre Beni..!..BiRDüNYaUMuT..


 4. #4
  Global Moderator *SAHRA* - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Mesajlar
  9.926

  Standart

  Çok güzel ve önemli bilgiler verilmiş bir konuTeşekkür ederiz paylaşımınız için
  BiRDüNYaUMuT bunu beğendi.

 5. #5
  Ehil Üye BiRDüNYaUMuT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Bulunduğu yer
  Dünya Sürgünü
  Mesajlar
  3.496

  Standart

  Amin ecmain inş
  Erkek Merkek anlamam kardeşim !
  Kız Mız dinlemem kardeşim!
  Yar dediğin bilecek "Dikiş'i".
  Verdiğim zaman Kalbin'e Kalbim'i ,
  Alacak eline "Tefekkür İğnesini" / "Pişmanlık İpini" !
  Dikecek Gördüğü Her "Gün'ah Deliğini" ,
  Götürecek CENNET'e gerekirse süründüre süründüre Beni..!..BiRDüNYaUMuT..


 6. #6
  Dost CaferS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2012
  Yaş
  34
  Mesajlar
  10

  Standart

  Çok önemli bir husus.. Teşekkürler..
  "Sevdiğinle evlenme.. Evlendiğini sev.." İmam Cafer Sadık (r.a)
  Ama görücülükte de, değindiğiniz ve daha nice kurallar gerekli..
  Evlilik düşünenler için, İbrahim Emini'nin "Eş Seçimi" adlı kitap uygundur diye düşünüyorum

 7. #7
  Ehil Üye BiRDüNYaUMuT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2011
  Bulunduğu yer
  Dünya Sürgünü
  Mesajlar
  3.496

  Standart

  Rica ederim
  Erkek Merkek anlamam kardeşim !
  Kız Mız dinlemem kardeşim!
  Yar dediğin bilecek "Dikiş'i".
  Verdiğim zaman Kalbin'e Kalbim'i ,
  Alacak eline "Tefekkür İğnesini" / "Pişmanlık İpini" !
  Dikecek Gördüğü Her "Gün'ah Deliğini" ,
  Götürecek CENNET'e gerekirse süründüre süründüre Beni..!..BiRDüNYaUMuT..


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Çok Güzel Hazırlanmış Hareketli "ALLAH" Yazıları
  By bulutbeyazi in forum Resim - Fotoğraf Galeri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 20.10.11, 14:11
 2. Hasan Celal Güzel: "Sungur Abinin Sohbeti Beni Değiştirdi."
  By SeRDeNGeCTi in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 08.10.08, 16:27
 3. "Bir Meclis-i İhvanda Güzel Karı Girdikçe..."
  By karatoprak1975 in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 19
  Son Mesaj: 29.01.08, 16:15
 4. "Güzer Gören, Güzel Düşünür."deki Güzel'den Kastedilen Nedir?
  By Sağ Yolun Yolcusu in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 26.01.08, 17:05
 5. SeyriNur | "Güzel Gören Güzel Düşünür..."
  By SaidAltuner in forum Tavsiye Edilen Siteler
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 13.12.07, 22:24

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0