+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2
Like Tree1Beğeni
 • 1 tarafından yakaza

Konu: İslam, ailedir

 1. #1
  Ehil Üye yakaza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  2.467

  Standart İslam, ailedir

  haber-30a18M1fmAqL.jpg
  Sizin en hayırlınız, ailesine karşı hayırlı olandır, tebliğinin gereğini yerine getirmeliyiz…  Her şeyi insan için yaratan Yüce Rabbimiz insana çok değer vermiş ve her şeyi insanın mutluluğu için, huzuru için yaratmıştır. İnsanın mutlu, huzurlu ve güvende olduğu en önemli yer kişinin anne, baba, eş ve çocuklarından oluşan ve toplumun temelini teşkil eden insanlığın kurduğu ilk kurum olan ailesidir. Hepimizin dünyaya ilk gözünü açtığı, ilk eğitimini aldığı, sevinç ve üzüntüsünü paylaştığı, insan sevgisinin kaynağı olan yer ailedir. İnsanın üzerinde hakkı olan kişilerin başında aile fertleri gelmektedir. Tarihte olduğu gibi bugün de aile önemini korumaktadır. Kuran-ı Kerim aile hayatını, karşılıklı anlayış, sevgi, saygı ve olgunlukla yürütülebilecek insani bir müessese saymıştır. Bütün dinlerin korunması üzerinde durdukları beş temel husustan birisi olan neslin korunması, toplumda çok önemli yere sahip olan aileyi muhafaza etmektir. Yüce dinimiz İslam da buna çok önem vermiş Her konuda bizler için en güzel örnek olan Peygamberimiz (sav) evlilik ve aile hayatı konusunda da bizim için en güzel örnektir. O, hanımlarına ve çocuklarına karşı en güzel şekilde davranarak mutlu bir ailenin nasıl olması gerektiğini bizlere göstermiştir. Zira O’nun evi mutluluk kokan örnek bir evdi. Nitekim O, “Mü’minlerin iman bakımından en mükemmel olanı, onların ahlak bakımından en güzel olanlarıdır. Onların en hayırlıları da aile fertlerine karşı hayırla muamelede bulunanlarıdır.” Rabbimiz Kur’an-ı Kerim’de erkeklerin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerinde hakları (Bakara,2/228) olduğunu bildirmektedir. Peygamberimiz de: “Sizin en hayırlınız, ailesine karşı hayırlı olandır.” buyurmaktadır.

  Eşler birbirine kenetlenmelidir

  Mutlu ve huzurlu bir ailenin oluşabilmesi için eşler, birbirlerinin haklarını gözetmeli, kusurları gören değil örten olmalı, kanaatkâr olunmalı, birbirlerine karşılıklı sevgi ve takdir sözleri söyleyerek muhabbet ve sevgi tesis edilmelidir. Zira aile kurumu sevgi, şefkat ve merhaet üzerine kurulmuştur. Aile öncelikle insanın huzur bulacağı bir yuvadır. Huzurun temeli sevgi ve merhametten geçmektedir. Bizler Müslümanlar olarak Peygamberimiz (sav)’i kendimize rehber edinmeli ve bizlere gösterdiği nurlu yolda yürümeliyiz ki aile ve toplum hayatımız huzur ve saadetle dolsun, dünya ve ahiretimiz mamur olsun. İslam fıtratı üzere yaratılan insanoğlu, Allah’ı tanımak ve O’na kulluk vazifesini hakkıyla yerine getirmekle mesuldür. “Cinleri ve insanları ancak bana ibadet etsinler diye yarattım” diye buyuran Yüce Allah’ın, murâd ettiği gayeye uygun bir davranış sergilemiş olur. “Kendilerinde sükûn bulasınız diye kendinizden sizin için eşler yaratması O’nun ayetlerindendir. O, aranıza sevgi ve merhamet koydu. Şüphesiz bunda düşünen bir topluluk için ibretler vardır.” Rum, 30/21.

  Nikah benim sünnetimdir

  Aile, anne baba ve çocuklardan oluşan en küçük toplum birimidir Bu bakımdan aile toplumun temel taşı sayılmıştır İlk toplumlardan günümüze kadar, bütün toplumlarda aile vardır İnsanları diğer canlılardan ayıran önemli özelliklerden biri, insanların aile düzeni içinde yaşamalarıdır Anne baba ve çocukların yanında nine, dede, amca, hala, dayı ve teyzeler de aileden sayılır . Dinimize göre aile; anne, baba ve varsa çocuklardan oluşan kutsal bir yuvadır Birbirlerine sevgi ve saygı bağlarıyla bağlı olan; aynı inanç, aynı düşünce ve aynı duyguları paylaşan; kendilerine düşen görevleri yerine getiren bireylerden oluşan aileler, huzurlu olurlar. İslâm dini aileye büyük önem vermiştir Çünkü aile hem kişinin huzur bulduğu bir ortam, hem neslin devamı için bir vesile, hem de kişiyi dince günah sayılan çeşitli kötülüklerden koruyan bir kurumdur Toplumun özü ve temeli ailedir Uygarlıkta ileri gitmiş ne kadar millet varsa, aile ocağında iyi eğitim görmüş bireylerden meydana gelmiştir Çünkü milletler birçok ailenin birleşmesinden meydana gelmektedir Dinimiz, ailelere, aile kurumuna ve aile bireyleri arasındaki ilişki ve bağlara büyük önem vermektedir Aile, evlilik ve nikah bağıyla kurulur Peygamberimiz bir hadisinde "Nikah benim sünnetimdir Evleniniz, ben diğer ümmetlere karşı sizin çokluğunuzla öğünürüm " buyurmuştur. Ailenin düzenli, huzurlu ve mutlu olması, aile bireylerinin birbirlerine karşı sevgi, saygı, yardımlaşma ve dayanışma bilinci içinde olmalarına bağlanmıştır Aslında milletin bütün bireyleri, birbirleriyle sevgi, saygı ve yardımlaşma ihtiyacındadırlar . İnsan, yaradılışı gereği bir başkasına muhtaçtır Üzüldüğümüz veya sevindiğimiz zaman, bu duygularımızı paylaşacak dostlar ararız Bunların başında da aile üyeleri gelir . Anne ve babalar, kendileri ve çocukları için çalışırlar Aile üyelerinin ihtiyaçlarını helâl yoldan çalışarak temin ederler; çocuklarının geleceği için çok büyük maddî ve manevî fedakârlıklar gösterirler Çocuklarına millî ve manevî değerleri tanıtırlar Onların güzel ahlâklı olmaları için çaba harcarlar Anne ve babasını seven çocuklar, içten gelen bir sevgi ve saygı duygusuyla onlara bağlanırlar Aile içinde düzen ve huzurun sağlanmasına yardımcı olurlar Kendilerinden yaş ve tecrübede daha büyük olan aile bireylerine saygıda, küçük olanlara ise sevgide kusur etmemeye çalışırlar.

  Söz büyüğün sus küçüğün

  Aile bireyleri kendi aralarında, yardımlaşma ve dayanışma içinde olurlar . Herkes, ailenin sevinci ile sevinir, üzüntüsüyle üzülür Aile bireyleri kendilerine düşen görevleri aksatmadan yerine getirirler Anne ve babasına eziyet etmezler Akrabalarını, dostlarını ve komşularını sever, sayar ve yardımlarına koşarlar Hepimiz aile yuvamızın şeref ve haysiyetini zedeleyecek söz ve davranışlardan kaçınmalıyız Büyüklerimize saygı göstermeli, küçüklerimize her konuda yardımcı olurken, şefkat ve merhametimizi onlardan esirgememeliyiz Ev işlerinde ve dışarı işlerinde birbirimize yardımcı olmalıyız Bunların karşılığında hiçbir ücret beklememeliyiz Çünkü aile işlerinin ücreti sevgi ve ilgidir Aile bireyleri, ara sıra, birbirlerine hediye alarak sürpriz yapmalıdırlar Bu olay hepimizi çok heyecanlandırır Aile içindeki neşemiz bir kat daha artar Bu mutluluğu hep birlikte paylaşırız Bayram, kandil ve önemli günler hediye almak için en uygun zamanlardır Çünkü hediye sevgi sembolüdür Sevgili Peygamberimiz de bazen, aile bireylerine hediye vererek onları sevindirirdi Hediyeleşme konusunda da ümmetini teşvik ederdi O, aile içerisinde en büyük hediyenin sevgi olduğunu belirtmiştir.

  Hayatımızı peygamberimiz (s.a.v.) yaşantısına uyduğumuz zaman, onu her konuda örnek aldığımız takdirde aile fertlerinin ve insanlığın huzura ve kurtuluşa erdiğini görmüş olacağız.  Rabia Durmuş


  hayal_et bunu beğendi.
  ''Madem ben de bu vatanın evlâdıyım,bu vatanın saadetine hizmet etmek benim için farzdır.''

  Emirdağ Lahikası

  ...EN GÜZELİ SİNELERDE BİR YAD-I CEMİL OLARAK KALIP GİTMEK...


 2. #2
  Pürheves hayal_et - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2011
  Mesajlar
  153

  Standart

  hayal edin, sadece mutluluğu hayal edin..

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. İslam'da İlk'ler
  By delailinnur in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 19.11.19, 11:50
 2. Ilımlı İslam - İslam - Radikal İslam
  By sinang in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 30.07.08, 02:41
 3. İslâm'sız Anayasa, İslâm'sız Türkiye!
  By PirMuhammed in forum Gündem
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.09.07, 11:31
 4. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 18.11.06, 23:09
 5. 100'De 100 İslam!
  By sinang in forum Sahabeler ve Sünnet-i Seniyye
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 22.10.06, 19:06

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0