+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Günümüz Kadınının Problemlerine Risâle-i Nur’dan Çözümler

 1. #1
  Ehil Üye İNSan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Mesajlar
  2.341

  Standart Günümüz Kadınının Problemlerine Risâle-i Nur’dan Çözümler

  “Âhir zamanda insan olmak, hele de kadın olmak zor iş! Ama Rabbimiz her zorluğun içinden bir kolaylık çıkardığı gibi âhirzamanda da imdadımıza yetişecek sağlam, güçlü bir kurtarıcı vermiş bize. Kur’ân ve hadisleri çağın anlayışına göre yorumlayan Nur Risâleleri karanlık dünyamızı aydınlatmakta, yol göstermekte!

  “Bir türlü bulamadığı kaybolmuş kimliğini olmadık yerlerde arayan, her gördüğü yaldızlı modele bir ümit sarılıveren biz âhir zaman kadınlarına düşen vazifeyse, Kur’ân’ın örnek olarak gösterdiği kadın modellerini okuyup, anlayıp, yaşantımıza aktarmaya çalışmaktan ibaret!

  “Sabah ve akşam namazları akabinde kadın olsun, erkek olsun bütün Nur Talebelerinin yaptığı duâlardan biri olan ‘Kadınların şerrinden, kadınların belâsından, kadınların fitnesinden Sana sığınırım Allah’ım!’ yakarışı bu açıdan ne kadar da ibretli!

  “Bediüzzaman Hazretlerinin hadislerden çıkardığı bir işaretle Hanımlar Rehberi’nde yer verdiği ‘Âhir zamanda iman hakikatleri kadınlar arasında ziyade inkişaf edecek’ hakikati ne kadar da ümit verici!”


  “Kâinatın var olma sebebi olan sevgi, hem bütün varlık âlemini bir atom gibi dengede tutan bağdır, hem kâinatın hayatıdır. Kâinatın en kapsamlı bir meyvesi olarak yaratıldığı için de tüm kâinatı kapsayabilecek bir sevgi kapasitesi insanın kalbine yerleştirilmiştir.

  “Var oluşun özünde, mayasında sevgi bulunduğuna; ilerlememizde önemli bir kıstas olduğuna göre öncelikle sevgi toplumu olmaya var gücümüzle çalışmalıyız. Demokratikleşme sürecine girmemizin yüzüncü yılını kutladığımız bu günlerde, aslında demokratikleşmenin sevgi toplumundan geçtiğini de unutmamalıyız. Peki, toplumun iki temel öğesinden biri olan, cins-i lâtif olarak yaratılan kadının bundaki rolü ne olacaktır?”


  kadında bulunması gereken özellikler:“kendisiyle ve cinsiyetiyle barışık olmak, güven hissini canlı tutmak, doğruluk, adaletli olmak, konuşmasını bilmek, gıybeti hayatından temizlemek, tarafgir olmamak, eleştirilere açık olmak ve eleştirel bakış açısı, pozitif düşünce sahibi olmak....  Konu İNSan tarafından (05.01.10 Saat 23:52 ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  Ehil Üye YıldızMisal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  37
  Mesajlar
  2.694

  Standart

  Alıntı İNSan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster


  “Bir türlü bulamadığı kaybolmuş kimliğini olmadık yerlerde arayan, her gördüğü yaldızlı modele bir ümit sarılıveren biz âhir zaman kadınlarına düşen vazifeyse, Kur’ân’ın örnek olarak gösterdiği kadın modellerini okuyup, anlayıp, yaşantımıza aktarmaya çalışmaktan ibaret!


  Günümüz kadını,kendisine model ve örnek bulabilme sıkıntısı içerisindedir.Onun için oluşturulmaya çalışılan model -oluşturulmaya çalışılan-diyorum;çünkü bu gün itibariyle kadının önünde onun şahsiyetini olduğu gibi yansıtabilen bir model maalesef yoktur.Bu da kadını yeni arayışlara sürüklemektedir..
  Asr-ı Saadet kadınları olan hanım sahabilerin,o günün şartları içinde sergiledikleri ferdi,ailevi ve sosyal yaşantı;bu günün inançlı,Müslüman hanımlarının aradıkları çok şeyi bulabilecekleri bir alan,onlara kendi çizgilerini belirginleştirmede bir örnek,bir modeldir.
  Havva Ergene

 3. #3
  Pürheves hafizsultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Yaş
  34
  Mesajlar
  208

  Standart

  Mahremce bu sözümü size söylüyorum: Maişet derdi için; serseri, ahlâksız, firenkmeşreb bir kocanın tahakkümü altına girmektense, fıtratınızdaki iktisad ve kanaatla, köylü masum kadınların nafakalarını kendileri çıkarmak için çalışmaları nev’inden kendinizi idareye çalışınız, satmağa çalışmayınız.
  Aziz hemşirelerim; kat’iyen biliniz ki: Daire-i meşruanın haricindeki zevklerde, lezzetlerde; on derece onlardan ziyade elemler ve zahmetler bulunduğunu Risale-i Nur yüzer kuvvetli delillerle, hâdisatlarla isbat etmiştir. Uzun tafsilatı Risale-i Nur’da bulabilirsiniz.
  Onun için daire-i meşruadaki keyfe iktifa ediniz ve kanaat getiriniz. Sizin hanenizdeki masum evlâdlarınızla masumane sohbet, yüzer sinemadan daha ziyade zevklidir. Hem kat’iyen biliniz ki; bu hayat-ı dünyeviyede hakikî lezzet, îman dairesindedir ve îmandadır. Ve a’mâl-i sâlihanın her birisinde bir mânevî lezzet var. Ve dalâlet ve sefahette, bu dünyada dahi gâyet acı ve çirkin elemler bulunduğunu Risale-i Nur yüzer kat’î delillerle isbat etmiştir.
  [B][/ Eğer siz benim bedelime Risale-i Nur’u kısmen elde edip okusanız veya dinlesenizB], o vakit kaidemiz mucibince; bütün kardeşleriniz olan Nur şakirdlerinin mânevî kazançlarına ve dualarına da hissedar oluyorsunuz. Eeeeeeee daha ne isteyelim
  Ey hemşire gardaşlarım....yollar belli artık hangisini intihab edersiniz bilemem....şayet akıl seniz ...........neyse siz söyleyin.Vesselam
  Basiretli Nur naşirleri istedikleri taktirde dünya ganimetleri kendilerine yar olduğu halde,her türlü şahsi, dünyevi,varlıklardan feragatla ömürlerini RİSALE-İ NUR'un hizmetine vakfetmişlerdir.Aceba ;RİSALE-İ NUR şakirdlerindeki,bu feragat ve fedakarlığın ve bu derece sebat ve sadakatın sebebi nedir?diye bir sual edilse,elbette cevabı şu olacaktır.
  RİSALE-İ NURDA Kİ CERHEDİLMEZ YÜKSEK HAKİKATLER
  VE
  İMAN HİZMETİNİN SIRF RIZA-İ İLAHİ İÇİN YAPILMASI

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Günümüz Türkçesiyle Risale-i Nur Çalışması
  By lostideas in forum Risale-i Nur'u Yeni Tanıyanlara
  Cevaplar: 20
  Son Mesaj: 11.10.11, 15:30
 2. Türkiye’de ve Alem-i İslam’da İttihad, Risale-i Nur’un Farz Vazifesidir
  By SeRDeNGeCTi in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25.05.11, 10:11
 3. Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 28.01.09, 13:54
 4. Insan Problemlerine Kur'ani Çözümler
  By İbrahim in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 07.07.08, 11:35
 5. Risale-i Nur'da Teröre Çözümler
  By muntehab in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 20.10.06, 13:51

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0