+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 4 Sayfa var 1 2 3 ... SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 38

Konu: Kadın Erkek Eşitliği Üzerine...

 1. #1
  Müdakkik Üye vakti_nehar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  969

  Standart Kadın Erkek Eşitliği Üzerine...

  Kur'an, birbirini tamamlayan çiftlerden söz ederken "zevc" terimini kullanır. Tabiatıyla bu terim, çekirdek aileyi oluşturan eşlerden söz edilirken de kullanılır.

  Meselâ, elinize Arap dilinin dev dil ansiklopedisi olan Lisanu'l-Arab'ı alıp da "zevc" maddesine bakarsanız, bu kelimenin içerisinde kullanıldığı birkaç örnek cümlenin başında şu cümlenin geldiğini görürsünüz: "Zevcâ na'lin: ayakkabının iki eşi..."

  Adlandırılan bir nesne (müsemma), adının (isim) anlamını ancak bu kadar güzel karşılayabilir.

  Kadın ve erkekten oluşan eşleri, bir çift ayakkabı örneğinde tahlil edecek olursak; "Kadın mı üstün, erkek mi üstün?" gibi bir soru, hâlâ size anlamlı geliyor mu?

  Bu soruyu, büyük dilci İbn Manzur'un örneğine taşırsak: "Ayakkabının sağ teki mi solundan üstün, sol teki mi sağından?" diye sormaktan ne farkı var?

  İsterseniz deneyin. Sol ayakkabıyı sağ ayağa, ya da sağ ayakkabıyı sola giyin. Bu durumda hem ayağa hem de ayakkabıya zulmetmiş olursunuz. Bunların birbirlerine üstünlük iddiası, sadece anlamsız değil, aynı zamanda komik kaçar.

  Evet, yan yana koyduğumuzda "eşittirler." Eşitten de öte "eştirler." Fakat bu eşler birbirine eşit olsa da birbirinin "tıpkısı" ve "aynısı" değillerdir. Eşler arasındaki eşitlik, "farklılık" zemini üzerinde boy veren bir eşitliktir. Farklıdırlar; birbirinin yerini tutmayan, fakat birbirini tamamlayan eşitlerdir.

  Tıpkı ayakkabı örneğimizde olduğu gibi, erkek ve kadın da birbirinin yerini tutmayan, birbirini tamamlayan "eş" ve "eşit"lerdir. Kadını erkekleştirmeye çalışırsanız, tıpkı sağ ayakkabıyı sol ayağa giymek gibi hem kadına hem de erkeğe zulüm etmiş olursunuz. Erkeği kadınlaştırırsanız da öyle.

  Övünmek ya da dövünmek; ama niçin?

  Bu tartışma kendisiyle kavgalı insanların tartışmasıdır. Kimse dünyaya gelirken cinsiyetini kendisi (ya da anne-babası) tercih etmez. Bu tercihi Yaratan yapmıştır. Kadın ya da erkek, insana düşen varoluşunu kabullenmektir. Ancak böyle yaparsa kendisiyle barışık ve tanışık olur. Doğasıyla kavgalı olan bir insan, Rabb'iyle, çevresiyle ve eşya ile de doğru ilişkisi kuramaz.

  Kadın ya da erkek olmak övünülecek ya da dövünülecek bir şey değildir. Aslında, kişinin kendi dahlinin olmadığı şeylerle övünmesi ahmaklığına delalet eder. Bir ırka, bir soya, bir boya, bir coğrafyaya, bir aileye mensup olmak da böyledir. Bunlar merdud asabiyetlerdir ve bu anlamda ilk ırkçı ve dahi materyalist Şeytan'dır. Adem'i anlamak yerine, kendi tercihi olmayan hammaddesiyle övünmeye kalktı ve materyalini üstünlük ölçüsü zannetti.

  "Ben ondan üstünüm; çünkü beni ateşten, onu çamurdan yarattın!"

  Kur'an, "Sizin en üstün olanınız, en müttaki olanınızdır" derken; insana, Şeytan'ın gör dediği yerden değil, ALLAH'ın gör dediği yerden bakmayı öğretiyordu.

  Şeytan'ınki tam da "bizden olsun da çamurdan olsun" mantığıydı. "Erkek olsun da çamurdan olsun" ya da "Kadın olsun da çamurdan olsun" mantığının, bundan farkı ne?

  Olayı "kadın sorunu" olarak ortaya koymak yanlış, olay "insan sorunu"dur. İnsan kumaşının kalitesi düşükse bunun suçunu cinsler birbiri üzerine atamaz. Hayatın kalitesini artırmak her iki cinsin yaratılışlarına en uygun rolleri, yani kendi rollerini iyi oynamaktan geçiyor.

  Evlenecek çiftler, doğru bir bakışaçısı geliştiremeyince tercihlerini yamuk bakışaçıları belirliyor. İlk insandan beri genel eğilimdir. Erkek güzellik, kadın güç arar. Aslında ikisi de, çoğunlukla farkında olmadan, kendinde eksik olduğunu sandığı bir şeyi karşı cinste aramaktadır. Doğru şeyler aramak için doğru yerden bakmak gerek.

  Ne kadar hak o kadar sorumluluk

  Vareden, insan neslinin devamını sağlamak ve mutluluğu kazanmak için her iki cinse de maddi ve manevi, fizyolojik ve psikolojik farklılıklar ve özellikler vermiştir. Bunlar sonradan kazanılan değil, doğuştan getirilen özellik ve farklılıklardır.

  Bu farklılıklar, karşıt cinslerin birbirlerine tahakküm kurmaları için verilmemiştir. Aksine, sahip oldukları değerleri birleştirerek mutluluğun harcını birlikte karmaları için verilmiştir. Çünkü hayatı inşa ile görevlendirilen insanoğlu, bu yükümlülüğünü kadınlar ve erkekler olarak ancak işbirliği, güç ve yetenek ortaklığı sayesinde başarabilir.

  Bu inşanın tarafları arasında, haklar ve sorumluluklar paylaşılmıştır. Eğer bu paylaşım "Tüm haklar sınırsız ve sorumsuz olarak erkeğin, tüm sorumluluklar da kadının" şeklindeyse (ya da tam tersiyse), bu durumda son sözü Kur'an söylesin: "Bu ne berbat taksim böyle" (53.22) Ya da şairin dediğini hatırlatmaktan başka yapacak bir şey yok: "Bu taksimi kurt yapmaz, kuzulara şah olsa."

  Doğrusu, eşitlik oran eşitliği değil Kur'anî terimle "kıst" eşitliğidir ve adil olan da budur. Ne kadar sorumluluk o kadar hak, ne kadar hak o kadar sorumluluk.

  Aslında Kur'an, kadın ve erkeğin birbirleri üzerindeki hak ve sorumlulukları üzerinde dururken, bu adaleti muhteşem bir biçimde formüle etmiştir:

  "Kadınların kocaları üzerindeki hakları, kocaların onlar üzerindeki haklarına eşittir."(2.228)

  Yok yok, Bektaşi değilim; ayetin devamını da biliyorum. Ne diyor devamında: "Ancak erkekler, bu konuda kadınlar üzerine bir derece öncelik sahibidirler."

  Ayeti çala kalem "Erkekler kadınlardan bir derece üstündürler" diye çevirmedim. Çünkü ayet boşanmış ailelerle ilgilidir. Boşayan koca şüreç içerisinde geri dönmek istese de, kadının kocasının bu talebini reddetme hakkı vardır. Fakat ortada çocuk da varsa, boşanmanın iptali konusunda kocaya rüçhan hakkı tanınmıştır ki, bu da kocaya ait olan nafaka sorumluluğunun getirdiği adil bir haktır.

  Özetle; kadın bir sorun değildi, onu erkekler sorun haline getirdi. Şimdi de tersi olmasın. Sorunumuz ortaktır: İnsan sorunu.
  mustafa islamoglu

  " Eğer şu fânî dünyada bekâ istiyorsan, bekâ fenâdan çıkıyor, nefs-i emmâre cihetiyle fenâ bul ki, bâkî olasın...."

  Anlam demek, Allah demektir.

  Sonuç, sevgi Allah demektir.

  "İnşallah" derse Yakaran...

  "İnşa" eder YARADAN.

  SaFLaRı eZeNi aSLaN SaNMA aSıL NeFSiNi eZeBiLeN aSLaNDıR
  MEVLANA


 2. #2
  Dost hodbin_63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2008
  Mesajlar
  33

  Standart

  Bu gibi cahilce düşünceler daha çok islamdan kopmuş veya nefsine esir olmuş kişiler tarafından ileriye atılmaktadır.Ne yazıkki bugün hala bu gibi saçma düşüncelerle karşı karşıya kalıyoruz.Sorunu çözmenin tek yolu var.Peygamber(sav) hayatına bakmak.

 3. #3
  Vefakar Üye Hakkâni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  Alemi Lahut
  Mesajlar
  515

  Standart

  Alıntı vakti_nehar Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

  Kadın ve erkekten oluşan eşleri, bir çift ayakkabı örneğinde tahlil edecek olursak; "Kadın mı üstün, erkek mi üstün?" gibi bir soru, hâlâ size anlamlı geliyor mu?

  Bu soruyu, büyük dilci İbn Manzur'un örneğine taşırsak: "Ayakkabının sağ teki mi solundan üstün, sol teki mi sağından?" diye sormaktan ne farkı var?  sağ ayakkabı daha üstündür.. zira Hazreti Fahri kainat sağ ayakkabısını önce giyerdi.. sağda bir şeref ve meziyet görürdü

  Allah kadın ve erkeği bir birinin çifti ve eşi olarak yarattı ama ayakkabı gibi değil.. çünkü sağ ve sol ayakkabının görevleri tıpatıp aynıdır.. ama erkek kadın gibi doğuramaz kadın da erkek gibi imam ve idareci olamaz kadı olamaz müftü olamaz maden ocağından kömür çıkaramaz.. maz maz vesair.. herkes haddini bilmeli ve ilahi taksimata razı olmalı.. eşitlik iddası kof

 4. #4
  Vefakar Üye Hakkâni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  Alemi Lahut
  Mesajlar
  515

  Standart

  Allah, Nisa Suresi Otuzdördüncü Ayette Ferman Eder:


  الرجال قوامون علي النساء بما فضل الله بعضهم علي بعض و بما انفقوا من اموالهم


  _(Üstadın okuttuğu) Celaleyn tefsiri: Erkekler kadınlar üzerine ziyade kaimdirler hakim kılınmışlardır, Onları edeblendirirler ve onları ellerinde tutarlar. Çünkü Allah teala onların bazısını bazısi üzerine tafdil buyurması, yani o erkekleri kadınlar üzerine akıl ilim velayet ve daha başka hususlarda faziletli kılması ve mallarından o kadınlar üzerine infak etmeleri sebebiyle. (terc.ali rıza kaşeli)

  _Safvet et-tefasir (Muhammed essabûni): erkekler kadınlar üzerine kavvamdırlar yani emir, nehiy, şeref ve infakla bir valinin halkı üzerine idare ve hakimiyeti gibi hakimdirler. Allah onlardan bazısını diğerleri üzerine faziletli kılması ve erkeklerin infak etmeleri yüzünden. yani, Allah akıl ve tedbir ile erkekleri üstün kılması ve geçimi temin ve harcama vazifesini onun üzerine yıkması sebebiyle erkekler kadınlar üzerine hafız ve idarecidirler hemde edebin sağlayıcılarıdırlar. (terc: hakkani)

  _Tefsiri Ebussud Efendi: erkeğin üstünlüğü aklının kemali, tedbirinin(planının) daha isabetli oluşu, fikir ve görüşünün oturaklılığı, kuvvetinin fazlalığı sebebiyledir. Bundan ötürüdürki Peygamberliğe imamlığa idareciliğe velayete şehadete ve cihada seçilmişlerdir. (terc: hakkani)

  _Elmalılı Hamdi Yazır: Erkekler, kadınlar üzerinde hakim dururlar, çünkü bir kere Allah birini diğerinden üstün yaratmış ve bir de erkekler mallarından harcamaktadırlar.

  _Diyanet: Allah'in kimini kimine üstün kılmasindan ötüru ve erkeklerin, mallarindan sarfetmelerinden dolayi erkekler kadinlar uzerine hakimdirler.(önceki baskılar)

  _S.ateş: Allah, insanları birbirinden üstün kıldığı ve mallarından harca(yıp kadınların geçimini sağla)dıkları için erkekler, kadınlar üzerinde yöneticidirler

  _İnternetten: Erkekler, mallarından (kadınlar için mehir ve nafaka olarak) harcamaları sebebiyle ve Allah'ın, onların bir kısmını, diğerlerine üstün kılmasından dolayı, kadınların üzerinde daha çok kâimdirler (koruyup gözetici, idare edicidirler).


  İzahat :


  Allah kainatı bir denge üzerine yarattı. Bu denge ve nizam gereğince eşyanın her birine farklı vazifeler verdi.. güneşin, yıldızın, ayın vazifeleri bu intizam içinde başka başkadır. Güneş cismaniyetteki üstünlüğü ile sair uydularını tahtı hakimiyet ve yörüngesinde tutarak adeta bir amir mesabesinde olduğu gibi..

  Allah erkeğe ve kadınada farklı vazifeler yüklemiş ve her birisini vazifesini en güzel yapmayı sağlayacak hususiyetlerle donatmışdır. Allah erkeğe liderlik ve imamlık verdi, kadınıda tabi kılarak ona eş yaptı. Erkek önderliğini, kadında tabiiyetini en güzel şekilde yerine getirebilmesi için erkeğin kadına nisbeten bir fazıl ve ziyade meziyete ihtiyacı vardı. Zira meziyet ve istidatça eşit olsalar liderlik ve yönetime birlikte el uzatacaklar ve biri diğerine tabi olmayacak, intizama halel gelecek..

  Her işi Hikmetli olan Allah erkeği akıl, rey, tedbir ve kuvvetçe bir derece üstün kılarak dünya ahiret saadeti için çok lüzumlu bu nizamı sağlamış ve bu sayede cinslerin bu denge ve tavzife fıtratlarıyla inkıyad etmelerini, itiraz etmemelerini temin etmiştir.

  Ancak sizi içten yıkıp gücünüzü ve saadetinizi yok etmek isteyenler var güçleriyle bu dengeleri bozmak istemekteler. Kadın erkek eşitliği!, kadın hakları! yalancı kavramları bu fasit gayelere matuftur.

  hakkani. 06.12.08

 5. #5
  Dost pelitby - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Bulunduğu yer
  aydın
  Mesajlar
  46

  Standart

  allah razı olsun verdiğin bilgiler için..
  kadının erkekten erkeğin kadından bir üstünlüğü yok.
  ancak kadına kadınlık erkeğede erkeklik hallerinin verilmesi Tam bir adalet olmakla beraber eşitliktir.
  yani bir ekmekle doyan bir kişiye bir ekmek iki ekmekle doyan bir kişiyede iki ekmek vermek hem adalet hemde eşitlik oluyor.
  tek ekmek alan bu haksızlık diyemez? adil olan ikisininde doymuş olması ikisinede hak edilenin verilmesi.
  Ey felaket helaket asrının adamı! Senin de bir reyin var, fıkrini beyan et."
  Ayakta durup dedim: "Sorun, cevab vereyim."

 6. #6
  Vefakar Üye Hakkâni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  Alemi Lahut
  Mesajlar
  515

  Standart

  Alıntı pelitby Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  allah razı olsun verdiğin bilgiler için..
  kadının erkekten erkeğin kadından bir üstünlüğü yok.
  ancak kadına kadınlık erkeğede erkeklik hallerinin verilmesi Tam bir adalet olmakla beraber eşitliktir.
  yani bir ekmekle doyan bir kişiye bir ekmek iki ekmekle doyan bir kişiyede iki ekmek vermek hem adalet hemde eşitlik oluyor.
  tek ekmek alan bu haksızlık diyemez? adil olan ikisininde doymuş olması ikisinede hak edilenin verilmesi.
  eşitlik ve adalet mefhumlarını müteradif görmek tam anlamıyla kavramların çivisini çıkarmak ve bilimin vasıtaları olan terimleri bozup karıştırmaktır.

  eşitlik avrupai bir uyduruş adalet ise İslami bir hakikattır. bak avrupa türkiyesinde asgari ücret 500 liradır. en düşük kira ise bodrum katta 400 lira. ve bu maaş evli olsun bekar olsun değişmez.. işte bu eşitlik.

  ama Peygamberimiz ganimeti pay ederken bekara bir evliye iki hisse verirdi. işte buda adalettir.

 7. #7
  Müdakkik Üye vakti_nehar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2007
  Mesajlar
  969

  Standart

  hakkanı kardes hak razı olsun konuyu zengınlestırmıssınız zengın katılımlarınızla...
  emegınıze saglık ....

  " Eğer şu fânî dünyada bekâ istiyorsan, bekâ fenâdan çıkıyor, nefs-i emmâre cihetiyle fenâ bul ki, bâkî olasın...."

  Anlam demek, Allah demektir.

  Sonuç, sevgi Allah demektir.

  "İnşallah" derse Yakaran...

  "İnşa" eder YARADAN.

  SaFLaRı eZeNi aSLaN SaNMA aSıL NeFSiNi eZeBiLeN aSLaNDıR
  MEVLANA


 8. #8
  Ehil Üye Tılsım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu yer
  Meçhul...
  Mesajlar
  2.240

  Standart

  Bence de çok manasız. Kadın erkek eşit mi, erkek mi üstün, kadın mı? Basit basit sorular bunlar. Diyelim ki eşit ne olacak ya da erkek üstün ne olacak? Kadının da erkeğin de üstün olduğu yanlar vardır birbirlerinden. Ama kesin olarak kadın üstün erkek üstün gibi sözler akıl kari sözler değil. Erkek ve kadın birbirlerindeki eksik yanların tamamlayıcısıdırlar. Mesela kadın güçsüzdür (erkeğe nazaran evlilik yoluyla bu güçsüzlük ortadan kalkar.)

  Bir erime anıdır aşk can ipinin yavaşça incelmesi ve görünmeyen sevgili nin yüzünde kopması..

  Sustum! Bir harf bile söylememin imkanı yok yoklukta artık. Aslı olmayan sözlerdir çünkü hep dilimde, gerçek değil surettir hep...Cana eziyetten başka bir şey vermez ki söylesem!..

  Sustum! çünkü hadden aşkın olacak söz, kabından taşacak...Ne kulaklarda onu anlayacak bir kudret var oysa; ne anlayışında ona uygun bir kabiliyet!..


 9. #9
  Ehil Üye Tılsım - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Bulunduğu yer
  Meçhul...
  Mesajlar
  2.240

  Bir erime anıdır aşk can ipinin yavaşça incelmesi ve görünmeyen sevgili nin yüzünde kopması..

  Sustum! Bir harf bile söylememin imkanı yok yoklukta artık. Aslı olmayan sözlerdir çünkü hep dilimde, gerçek değil surettir hep...Cana eziyetten başka bir şey vermez ki söylesem!..

  Sustum! çünkü hadden aşkın olacak söz, kabından taşacak...Ne kulaklarda onu anlayacak bir kudret var oysa; ne anlayışında ona uygun bir kabiliyet!..


 10. #10
  Ehil Üye seyyah_salih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  Şan(S)lıUrfa'DaN
  Yaş
  51
  Mesajlar
  15.435

  Standart

  Kadın, erkek eşitliği yoktur..
  çünkü kadın hakkı yoktur..
  Marifet ufku....

  Muhabbet denizinde çalan bir melodi gibidir

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Kadın-Erkek Eşitliği
  By Meyvenin Zeyli in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj: 09.12.08, 10:45
 2. Bir Elmanın İki Yarısı: Kadın ve Erkek
  By Şahide in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 24.09.08, 00:03
 3. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 14.07.08, 11:15
 4. Erkek-Kadin Eşitliği
  By kulullah in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 14.03.08, 14:56
 5. Erkek Erkektir, Kadın da Kadın
  By Meyvenin Zeyli in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 07.08.06, 10:59

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0