+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 ve 6

Konu: Çocuk mu Yaramaz, Anne-Baba mı?

 1. #1
  Yönetici SeRDeNGeCTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  34
  Mesajlar
  5.901

  Standart Çocuk mu Yaramaz, Anne-Baba mı?

  Çocuk mu yaramaz, anne-baba mı?
  Vefat eden her çocuk cennetliktir. Yani çocuk doğduğunda bir melektir. Kalsa da ölse de cennetliktir. Çocuk, yazısız bir sayfa gibidir. O yazısı olmayan sayfaya, deftere anne-baba yazı yazacaktır.

  Çocuğun aile hayatı ve çevresi, çocuk üzerinde önemli izler bırakır. Geçimsiz anne-baba ile geçimli olanların çocukları arasında fark vardır. Fakirlik ve zenginlik çocuğa tesir ettiği gibi, dindar olup olmamak da aynı şekilde tesirlidir. Çünkü çocuk kedi yavrusu değil ki, karnını doyurup, sırtını okşayınca gönlü hoş olsun; çocuk akıl bakımından kalp bakımından tatmin olmak ister. Bunları bulamazsa insani değerleri kaybolmaya başlar, cemiyet için zararlı bir hale gelir. Böylesine bir çocuk yetiştiren toplum da geleceğini tehlikeye düşürmüş demektir.

  Çocuk, gördüğünü yapar, duyduğunu anlar. Hiçbir çocuk sadece kulağından terbiye edilemez. Müzisyen bir ailenin çocuğu keman vs. çalar, hafız bir baba, çocuğuna Kur'an ezberletmeye uğraşır. Dikkat edilirse, çocuk anne-babası hangi lisanı konuşuyorsa o da onu öğrenir. Çünkü çocuk, ana-babasından gördüğünü yapar. Yani çocuk, anne-babasının kopyasıdır.

  Demek ki çocuğun kötüsü olmaz. Allah hayırlı ana-baba versin. Çocuğun kaderiyle, ana-babanın kaderi bir bütündür. Ağaç neyse, meyvesi de odur. Hangi ağacı diktiysek onun meyvesini toplarız. Söğüdün meyvesi olmaz... Limon ağacından hurma alınmaz. Çocuğun ailesi kadar, okulu ve çevresi de önemlidir. O kadar yanlış sözler, o kadar yanlış yayınlar var ki, çocuk hemen onlara kapılır...

  Çocuğa en başta İslam'ın ruhunu vermek lazım. Ben çocuklarıma namaz kılın demedim. Amma ben de namazlarıma dikkat ettim. Oruç tutun demedim, ama hastalansam da orucumu bozmadım. Böylece çocuklarıma İslam'ın ruhunu öğretmeye çalıştım.

  Anne-babaların dikkat etmesi gereken konulardan biri de, çocuklarıyla ipleri koparmama konusudur. Çocukla irtibatı devam ettirme... Çünkü gönül sarayını yıktı mı, o viraneden bir şey olmaz artık... İpleri koparmamak gerekir.

  Çocuğumuzdan ne istediğimize dikkat edelim. Uslu ol, terbiyeli ol, saygılı ol, her şeye karışma, kırıp dökme... Bu vasıflar çok olgun insanda vardır, çocukta nasıl olsun?.. Bunu isteyen ebeveynin kendisi acaba o seviyede mi?

  Çocuğu terbiye eden ana-baba, sabırsızlığından dolayı bir sürü hadiselere sebebiyet veriyor. Çocuk, dilediği gibi konuşacak, aklına gelen sözü söyleyecek... Bunları biz hoş göreceğiz. Zaten bunları yapmazsa çocuk olmaz, olgun bir insan olur.

  Her yaşın, bir yaşam tarzı vardır. Ergenlik, karşı cinse alaka gösterme dönemidir. Bir delikanlı, kız arkadaş; kız çocuğu da erkek arkadaş ister. Kendini onlara beğendirmeye uğraşır. Saçına elbisesine çok dikkat eder. Kendini şekilden şekile sokar ki dikkat çeksin. Kızlarda açılma, makyaj yapma gibi haller başlar. Saçından ayakkabısına kadar her şeyiyle uğraşır. Neden; erkeğin dikkatini çeksin diye... Aynı şey erkek için de geçerlidir.

  Bu iş dindar aile olup olmamaya da bakmaz. Bu haller, nefsin şiddetli istekleridir. Peki aileler ne yapacak? "Bu da geçer" diyecek. Çocukların ruhi durumları birbirinden farklılık gösterir. Kimisi anlayışlı, kimisi heyecanlı, kimisi mahcup, kimisi korkak, kimisi sinirli olabilir.
  Tuz ruhu ile insan ruhu arasında fark görmeyen bazı ebeveynler de çocukların bu hallerini anlamayarak, kötü durumlara düşüyorlar...

  Zaman
  http://www.risalehaber.com/54325_Coc...-baba-mi-.html
  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

  Sual: Belki onlar eski hali istiyorlar?
  Cevap: Size kısa bir söz söyleyeceğim; ezber edebilirsiniz: İşte, eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl...
  (Bediüzzaman Said Nursi)


  Ne hayal, ne kuruntu hakikat istiyorum.
  Hakikat, hakikat, hakikat istiyorum!.. (Osman Yüksel SERDENGEÇTİ)
 2. #2
  Vefakar Üye İsRa_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  433

  Thumbs up Anne ve Babalara Mektup: Hatıra (Bir Çocuğun Duyguları)  Birgün susmayı öğrendim.Öyle bir sustum ki, belki sonsuza kadar susacaktım.Çünkü susmak benim küçücük dünyamda, babamla kurduğum iletişim tarzıydı.Babam akşamları eve yorgun dönerdi.Ben bütün gün evde sıkılır, onun gelişini iple çekerdim.Daha o kapıdan girer girmez boynuna atılır, onunla oynamak isterdim.Babam sarılır, öper sonra da,"Hadi odana git" derdi.Yemek hazırlanınca annem çağırır, bu defa masada bir araya gelirdik babamla.Onlar annemle konuşurken, ben araya girer, sesimi duyuramayınca da bağırırdım.Babam sinirlenir, "Bütün gün insanlara kafa patlatmaktan bunaldım, bir de sen kafamı ütüleme!" derdi.Annem de,"Bütün gün zaten seninle uğraştım, bir çift laf da mı konuşturtmayacaksın babanla?" diye çıkışır, beni odama gönderirdi.Çaresiz bir şekilde boynumu büker, odama,yani hapishaneme doğru yol alırdım.

  Babam arkamdan, "Bizim bir odamız bile yoktu, her şeye sahip, hala ne istiyor anlamadım" diye bağırmaya devam ederdi. "Keşke benim de bir odam olmasaydı, keşke bizim de evimiz bir odalı olsaydı da hep birlikte otursaydık." derdim içimden; ama yüksek sesle söylemeye cesaret edemezdim.

  Yemekten sonra babam kanepeye uzanır, eline kumandayı alır, televizyon seyrederdi.Beni yanına çağırır, biraz severdi.Onun izleyeceği önemli birşey varsa beni adeta yerimden bile kıpırdatmazdı.Azıcık hareket edip koşup oynamaya çalışsam oda hapsim yeniden başlardı.Bir gün anladım ki susunca babamla daha iyi anlaşıyoruz.Bu defa susarak yapabileceğim oyunlar geliştirmeye başladım.Önce resim yaparak başladım işe.Babam çizdiğim resimleri çok beğeniyor; "Bak, böyle uslu uslu oyna işte" diyordu.Babam bazen göz ucuyla bakıyor, resimle ilgili bir şey sorsam afallıyordu.Ama bana kızarak beni artık odama göndermiyordu. "Son günlerde ne de akıllandı benim oğlum" diye komşulara anlatıyordu annem halimi.

  Resimlerim arttıkça ortalık dağılmaya başladı.Annem "Odanı topla!" diye odama kapattığında işe nereden başlayacağımı bilemiyordum.Ben bunlarla uğraşırken zaman geçiyor; ama odamı toparlamayı bacaramiyordum.Annem odama gelip, "Bak sana resim yapmayı yasaklayacağım" dedi bir gün.Ssuyor olmamı usluluk olarak değerlendiren ailem resim yapmayı da elimden alırsa ben ne yapacaktım?

  Bu düşüncelerle bir aile tablosu yaptım.Babam eve gelince uygun zamanı kolladım.Her zamanki gibi yemekler yendi, odaya geçildi.Babam oturur oturmaz çizdiğim resmi getirdim.Babam baktı. "Hımmm!" dedi."Çok güzel olmuş.Bu adam benim herhalde" dedi.Ben, "Hayır, o adam değil, bu çocuk sensin" dedim. O, "Hayır, o büyük adam benim, bu küçük adam sensin, bu küçük kız da arkadaşın" dedi.Ben yine, "Hayır, o büyük adam benim, bu küçük adam sensin, bu küçük kız da annem" dedim.


  Babam benimle uğraşmaktan vazgeçip, "Peki neden bizi küçük çizdin?" dedi.Heyecanla başladım anlatmaya.Ben büyüyüp adam olacağım.İş bulup çalışacağım.Siz yaşlanıp küçüleceksiniz.Beliniz bükülecek, komşumuz Ahmet amca ile Ayşe teyze gibi küçücük kalacaksınız.Ben işten geldiğimde yorgun olacağım.Siz benimle konuşmaya çalıştığınızda işyerinde kafam şişmiş olacağından sizi duymayacağım bile.Siz benimle bir şeyler paylaşmak istediğinizde, "Hadi odanıza çekilin de kafa dinleyeyim" diyeceğim.Ve bir de bağıracağım. "Her şeylerini alıyorum.Sıcacık odaları da var, daha ne istiyorlar" diye.

  Annemle babamın gözleri fal taşı gibi açılmıştı.Duyduklarına inanamıyorlardı.Bana sarılıp, beni öyle içten bir okşayışları vardı ki, sonsuza kadar konuşsam, hiç bıkmadan dinleyecekler gibiydiler.

  "Farkında" olmalı insan...Kendisinin, hayatın, olayların, gidişatın farkında olmalı.Ömür dediğin üç gündür.Dün geldi geçti.Yarın meçhuldur.O halde ömür dediğin bir gündür, o da bugündür...

  Alıntı:Vakit Gazetesi

  Allah'ım

  Ellerimi Bırakma!

  Ahvalim Meçhuldur, Bana da Nasip Eyle...

  Tadından Dem Olmuşlara İkramından Bir Bade...


 3. #3
  Ehil Üye beylikdüzü73 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Bulunduğu yer
  istanbul/beylikdüzü
  Mesajlar
  1.163

  Standart

  Tek kelimeyle mükemmel.
  ________________

  Andolsun ki Duha'ya
  Ve leyl-i iza seca'ya
  Rabbin ne terkeder seni,
  Ne darılır sana.
  ________________
  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

 4. #4
  Pürheves Semanur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  263

  Standart

  Ben bu soruya ve yazıya bir ebeveyn olara cevap verirsem oyumu çocukların yaramaz olduğu yönünde kullanmak istiyorum..
  Çocuklarımı öğrenmeleri gereken herşeyde özgür bırakıyorum..Elimden geldiğince seçimlerine saygı duyuyorum (buna kışın yazlık aykkabıları, yazın kışlık ayakkabıları giymek istemesi de dahil)
  Dengeli olmaya çalışıyoruz,sevgi ortamında büyümeleri için çaba sarfediyoruz,sinirlendiğimiz zaman öteki odaya geçip içimizden ona kadar sayıyoruz vs vs vs.
  Ama yine de çıkılan hafta sonu gezilerinde:
  herşeye ağlanıyor,herşey isteniyor,dükkanların camından kazıyoruz resmen, en olmadık şey bile ihtiyaç oluyor..kamyon lastiiği misal,yani ağzınızın tadıyla bugün çocukları gezdirdim çok da memnun oldular diyemiyorsunuz..Bir memnuniyetsizlik ki sormayın. Dayak gerçekten cennetten çıkmış olabilir mi acaba diye sormaya başlıyorsunuz haliyle
  İşin espirisi bir yana..
  Anne baba olarak üzerimize düşeni elbet yapıyoruz ama bir gerçek de var ki bazı şeyleri akışına bıramak en mantıklısı galiba..Sanırım bütün beklentilerimizi çocukalrın üzerine yüklüyoruz ki bu kadar hayal kırıklığı yaşıyoruz.
  Allah canlarına sağlık ömürlerine selamet, davranışlarında istikamet versin..Eksikliklerini göstermesin.
  Güzel konuya değinmişsin kardeş sağol.

 5. #5
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Standart

  Bazende alimden zalim doğuyor, zalimdende alim doğuyor.

  Evdeki sevgi ve şevkat ortamını sağlamak adına önce anne ve babaların ruh sağlığının iyi olması gerekiyor. Sonradan dövünmemek adına.

  Çocukların başını okşamak, bakışlardaki sevgi , çocuğun en ihtiyaç duyduğu davranışlar.

 6. #6
  Ehil Üye Ararad - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2013
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  3.309

  Standart

  Güzel tesbitler...
  Hak ile iştigal etmezsen
  batıl seni istila eder...

  İ. Şafii.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Anne - Baba Hakları
  By aşur in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 09.11.19, 07:39
 2. Anne-Baba olunca neler değişir? :)
  By gamze-i_dilruzum in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 27.11.12, 13:12
 3. Anne-Baba - Ali Ünal
  By SeRDeNGeCTi in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 10.10.11, 22:45
 4. Anne Baba Hakkı
  By Hüsn-ü Sermedi in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 10.02.08, 11:06
 5. Anne-Baba Tipleri
  By LeMaLaR in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.07.06, 17:47

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0