+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 ve 7

Konu: Bey'e Itaat Nasil Olmali

 1. #1
  Dost Yagmur937 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Yaş
  39
  Mesajlar
  21

  Standart Bey'e Itaat Nasil Olmali

  selamün Aleyküm Arkadaşlar Kadinin Kocasina Itaat Etmesi Nedemektir Ne Anlama Geliyor Ve Nasil Olmalidir Bu Konu Hakkinda Lütfen Ilgilenenler Ayet Ve Hadislerle Açiklayabilirlermi Birde özellikle Evli Beyler Cevap Verirse Sevinirim.ve Bu Itaat'i Sadece Bayanlar Erkeklere Mi Yapmali,yani Erkekler De Karilarina Karşi Itaat'le Sorumlumu.

 2. #2
  Ehil Üye _ŞuA_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  A'raf
  Yaş
  28
  Mesajlar
  1.430

  Standart

  Bir erkekle evlenerek yuva kuran bir kadının, kocasına hizmet etmesi, onun rızasını kazanması bir İBADETTİR..Onun Cennete girmesine sebep olur. Kocanın, karısı üzerinde hakkı çoktur. Bu sebepten Resûlullah Efendimiz, (Eğer bana, birinin diğerine secde etmesi emir olunsaydı, kadınların kocalarına secde etmelerini emrederdim. Çünkü kocanın, hanımı üzerindeki hakkı çok büyüktür) buyurdu. O halde, kadın kocasının emrine ve sözlerine itaat etmeli, Hakkın rızasına bu yolla kavuşmalıdır.
  Kadının ev işlerini yapması kocasına teberru' ve ihsandır. Çok sevaptır. Kadın, kocasına karşı bu ihsanını esirgememeli, erkek de, buna karşılık olarak hanımına nafakadan fazla ihsanlarda bulunmalıdır. Allahü teâlâ, ihsan edenleri çok sever. Resûlullah Efendimizin zamanından bugüne kadar, müslüman kadınları kocalarına bu ihsanı yapmışlardır. Kadının, kocasına karşı iki vazifesi vardır: Kendini kocasına teslim etmesi ve evden izinsiz ve örtüsüz sokağa çıkmaması, kocasının emirlerini yerine getirmesidir.
  İslâmıyette karı-koca arasında, hayat mücadelesi, yani para kazanmak müşterek değildir. Erkek kadını,
  tarlada, fabrikada velhasıl hiçbir yerde çalışmaya zorlayamaz. Kadın isterse ve erkeği izin verirse yabancı
  erkekler arasına karışmadan, kadın işi olan yerlerde çalışabilir, fakat kazandığı kadının olur. Erkek ondan zorla bir şey alamaz.
  Kocasına hizmette kusur etmeyen ve onu razı eden kadının, Cennette derecesi yüksek olup Cenâb-ı Hakkın, rızasını kazanır. Nitekim hadîs-i şerifte buyuruldu ki (Beş vakit namazını kılan, malının zekatını veren, Ramazan-ı şerif orucunu tutan, kocasının günah olmayan emirlerini tutan, vücudunu yabancı erkeklere göstermekten koruyan kadın, Cennette istediği kapıdan girer.)
  -----
  Bir gün, Sevgili Peygamberimizin kızı Fâtıma-ı Zehra "radıyallahü anha" Resûlullahın huzuruna geldi. Babasını görünce, ağlamaya başladı. Resûlullah Efendimiz buyurdu ki:
  -Ey kızım Fâtıma! Seni ağlatan nedir?
  - Ey Babacığım, dün gece, Efendim Ali ile aramızda bir konuşma oldu. Kasıtsız söylediğim bir söz yüzünden Ali bana kırıldı. Ali’nin kırıldığını görünce, özür diledim, benden razı olmasını, yüzüme gülmesini istedim, dedi.
  Sevgili Peygamberimiz de buyurdular ki:
  - Yavrum, bilmez misin ki, kocasının rızası, Allahü teâlânın razı olmasına sebeptir, rızasızlığı da O’nun rızasızlığına sebeptir.
  Ey Fatma! Ne mutlu o kadına ki, kocası ondan razı olur. O ise, her gece ve gündüz, kocasının rızasını arar. Böyle olan kadının bu hâli, bir sene nafile ibâdet etmesinden daha iyidir.
  Ey kızım! Kadınlar için amellerin en üstünü, kocasının emrine itaattir. Allahü teâlânın farzlarından sonra ve kocasının emrine itaatten sonra kadınlar için, yün eğirmek, iplik bükmekten üstün iş yoktur. Bir saat yün eğirmek, iplik bükmek, yahut dokumak için oturmak, kadınlar için bir sene nafile ibadet etmekten daha iyidir. Dokudukları her iplikten, amel defterlerine bir şehid sevabı yazılır.
  Kadın, kocasının hakkını gözetince, Cennetteki makamını, dünyada iken görmedikçe vefat etmez. Kadının kocası ile bir saat (bir müddet) oturması, Kâ'be'yi tavaf etmesinden daha iyidir.
  Ey Fâtıma! Erkek hanımından razı olunca o kadın Cennete hangi kapısından isterse girer).


  Ensâr'dan Esmâ binti Zeyd (r.anhâ) bir gün Resûlullâh (s.a.v.)'ın huzûruna geldi.

  Peygamber Efendimiz (s.a.v.) ashâbı ile beraberdi. Şöyle konuşmaya başladı: "Anam babam sana fedâ olsun Yâ Resûlallâh! Ben, kadınların sözcüsü olarak sana geldim.

  Allâhü Teâlâ seni hem erkeklere, hem de kadınlara gönderdi. Biz sana ve inandığın Allâhü Teâlâ'ya inandık.
  Ancak bizler, evlerimizde kısmen mahsur durumdayız.

  Evlerinizde oturur, çocuklarınıza bakar ve hacetlerinizi gideririz. Siz erkekler ise, bazı husûslarda bize üstün tutuldunuz.

  Cuma ve cemaat namazlarına katılır, hasta ziyâret eder, cenâzelerde hazır bulunur, hacceder ve umre yaparsınız. Bundan da mühimmi Allah yolunda cihâd edersiniz.

  Siz hac, umre ve cihâd için yola çıktığınızda, mallarınızı korur, elbiselerinizi dokur, çocuklarınızı terbiye ederiz. Bütün bunlarla ecir ve hayırda size ortak olabilecek miyiz?" diye sordu.

  Bunun üzerine Resûlullâh (s.a.v.) ashâbına döndü ve;

  "Dînine ait hususlarda, bundan daha güzel soranı işitti-niz mi?" buyurdu. Ashâb da 'Bu kadar beliğ ve güzel söyleyebilecek başka biri olsun sanmıyoruz.' dediler. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) sonra Hz. Esmâ'ya dönerek; 'Ey kadın, şunu bil ve ardındaki kadınlara da bildir ki, bir kadının, kocasının isteklerini yerine getirmesi, bu ibâdetlere hazırlanmasında ona yardımcı olması, onunla güzel geçinmesi, erkeklerin bütün bu saydığın ecirlerine denktir.' buyurdular. Hz. Esmâ (r.anhâ) da sevinçle döndü. 3. #3
  Ehil Üye _ŞuA_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  A'raf
  Yaş
  28
  Mesajlar
  1.430

  Standart

  Kadının kocası üzerinde hakları olduğu, gibi erkeğinde karısı üzerinde hakları vardır. Kocanın karısındaki haklarından bâzılarını maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz :  a) Kadın, kocasını âile ve ev reisi olarak tanıma sı lâzımdır. Zira Hakteâla erkeğe şu meâldeki âyeti celile ile bu hakkı vermiştir,
  "Erkekler, kadınlar üzerine hâkimdir (Âilenin reisidir) ler." (Nisa suresi, 34)
  Bu hükmü ilâhi gereğince kadın, kocasının meşru ve helâl olan emrine boyun eğmesi ve evde tek söz sahibi kocasını tanıması lâzımdır.
  Binaenaleyh namuslu ve efendisine bağlı, güzel ahlaklı kadın kocasını reis ve âmir olarak tanır, hak ve doğru olan her sözüne muhâlefet etmez ve kocasının sözünü ağzında bırakmaz. Bu hal ve hareketiyle âile efradının içinde gerçek hûzuru sağlayarak bütün âile bireylerinin
  itâat ve hürmetini sağlamış olur.


  Rasulüllah (S.A.V.) Efendimiz mübârek bir sözünde şöyle buyurmuşlardır :
  "Benden sonra erkekler üzerine (ahlâksız) kadınlardan daha fitneci (ve bela) bir şey bırakmadım." (Buhari, Müslim, Tirmizi, Nesai Ahmed Bin Hanbel)
  Kocasının, günlerce, aylarca yapmış olduğu iyilik ve masrafın en ufak bir sebepten dolayı kocasına "ne yaptın, bakmıyorsun ve sâir" sözlerle, Kocasının gönlünü kıran kadınlar ahlâksız kadınlardır.


  Şimdi bu hâlde bizler o faziletlerin ecir ve hayrında sizlere iştirak edemez miyiz ?"
  Esmâ (R.A.)'nın bu sözü üzerine Hz. Peygamber (S.A.V.) bu sözlerin güzelliğine işâret ederek şöyle cevap veriyor :
  "Ey Kadın, Anla ve taraflarından gelmiş olduğun kadınlara da, anlat ki, kadın kısmının kocasını kendinden hoşnut etmesi, o faziletlerin hepsine muâdil olur."

 4. #4
  Pürheves Rica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu yer
  bursa
  Mesajlar
  229

  Standart

  yalnız untulmamsı gereken bir şey varki erkeğin de kendine düşen görevlerini yerine getirmesi gerekir..yalnızca kadının itaati olmaz.heleki sözü gecen iman ehli olmayan erkek ise..kapanmak isteyipte örtünmesine izin vermeyen eşler mevcut ne komiktirki kadın kocasının sözünden çıkamaz vs.tarzı kelimelerle eşlerini yaralayabiliyorlar..ayetti kerimede gecer la teatu limenasellah .Allaha asi olana iteat yoktur.yani sırf erkek olduğu için heristediğini yaoptırm ahakkın asahip değldir...bunun yanı sıra hayatına Peygamber efendimizin hayatını nakşedememiş bir çok kimseninde ezberlemiş gibi kadın kocasına iteat eder..demeside ayrı bir muamma.kadın elbette görevini yapar lakin peygamberimiizn hayatın aşöle bir göz atarsak eşlerini hiç bir zaman kırmmaıştır.hz.aişeye bir hitabı vardır kördüğüm gibi sevdiğini ifade etmiştir.söküğünü dikmiştir.eşlerine yardım etmiştir.gönüllerini hoş tutmuştur..

 5. #5
  Pürheves Rica - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Bulunduğu yer
  bursa
  Mesajlar
  229

  Standart

  yani kula kulluk etmesi mümkün olmadığın agöre anlatılan işin önemine dair bir benzetme.herkes karşılıklı görevini bilmelidir

 6. #6
  Dost Yagmur937 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Yaş
  39
  Mesajlar
  21

  Standart

  s.a.arkadaşlar öncelikle teşekür ederim bildiklerimi tekrarlamış oldum bilmediklerimi ögrendim allah razı olsun.bu yazılanların ayet ve hadislerde belirtilen bütün hak ve hukuklar tamam sonuna kadar dogru eger rabbim öyle istiyorsa elbette o yolda olmaya gayret gösterecegiz fakat ben şunu merakediyorum asıl;şimdi dinimize göre beylerimizin hakkı hukuku çok büyük hatta allahu teala eger benden sonra birine secde edilecek olsa idi eşlerinize secde edilmesini emrederdim diyor hepsi tamamda peki ya bu hakka güvenerek bunu kullanan erkekler varsa ozaman ne yapacagız yani aile hayatında en ufak birşeyde işte ben erkegim allahta kadının eşine her konuda itaat etmesini buyuruyor diye bunu kullanıyorsa bu ne derece dogrudur veya bir erkek eşine başkalarının yanında ona bagırıp eşini rencide edebilir mi bu durumda bile kadın sesini çıkarmayıp eşine itaat mi etmeli yoksa başkalarının yanında kendisine yüksek sesle bagırmasının haklı gerekçesi olmadıgı konusunda direnmeli mi,bence bazı beyler var ki bu hak ve hukuku kullanıyorlar yani agızlarından çıkan her şeyi kadınların itirazsız yapmalarını bekliyorlar buda bana yanlış geliyor,itaat tek taraflı olurmu ki yani en güzeli karı kocanın istişare kararı ile hareket etmeleri degil midir aksi taktirde sadece beyin isteklerine göre yaşamak nederece saglıklı olabilir ki o evlilik nereye kadar yürüyebilir,arkadaşlar ben bu konuyu bir olaya şahit oldugum için merak ettim bi karı koca bir yere gideceklerdi ve kararlaştırdıkları saatten bayan biraz geç hazır oldu bundan dolayı bey birkaç kez hadi diye tekrarladı ve kalabalık bi ortamda karısına anne baba ve kardeşlerinin yanında yüksek sesle bagırdı,bu olay üzerine beyin babasıda elbette oglum haklıdır kadın kocasına bagırabilir kadının ona itat etmesi gerekir deyince olay ayrılmaya kadar gitti bana bu biraz saçma geliyor tamam karşılıklı saygı sevgi olmalı ama düşünsenize insanız biz bi yerde bayan olarakta sinirlerimiz bozulmuş ruh halimiz oan kötü felan olabilir yani heran her dakika beyefendilerin agzından çıkanı yapabilmek mümkünmü bizler beşeriz hata yapmakta tevbe etmek te bizlere mahsus degilmidir.bence beyler bu konuları iyice düşünüp hareket etmeli degiller mi yoksa nasıl olsa allah kadına kocana itaat et buyuruyor diye bunu kullanması nederece dogrudur?

 7. #7
  Ehil Üye _MerHeM_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Bulunduğu yer
  Alem-i şehadet
  Mesajlar
  2.225

  Standart

  Alıntı toprak937 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  s.a.arkadaşlar öncelikle teşekür ederim bildiklerimi tekrarlamış oldum bilmediklerimi ögrendim allah razı olsun.bu yazılanların ayet ve hadislerde belirtilen bütün hak ve hukuklar tamam sonuna kadar dogru eger rabbim öyle istiyorsa elbette o yolda olmaya gayret gösterecegiz fakat ben şunu merakediyorum asıl;şimdi dinimize göre beylerimizin hakkı hukuku çok büyük hatta allahu teala eger benden sonra birine secde edilecek olsa idi eşlerinize secde edilmesini emrederdim diyor hepsi tamamda peki ya bu hakka güvenerek bunu kullanan erkekler varsa ozaman ne yapacagız yani aile hayatında en ufak birşeyde işte ben erkegim allahta kadının eşine her konuda itaat etmesini buyuruyor diye bunu kullanıyorsa bu ne derece dogrudur veya bir erkek eşine başkalarının yanında ona bagırıp eşini rencide edebilir mi bu durumda bile kadın sesini çıkarmayıp eşine itaat mi etmeli yoksa başkalarının yanında kendisine yüksek sesle bagırmasının haklı gerekçesi olmadıgı konusunda direnmeli mi,bence bazı beyler var ki bu hak ve hukuku kullanıyorlar yani agızlarından çıkan her şeyi kadınların itirazsız yapmalarını bekliyorlar buda bana yanlış geliyor,itaat tek taraflı olurmu ki yani en güzeli karı kocanın istişare kararı ile hareket etmeleri degil midir aksi taktirde sadece beyin isteklerine göre yaşamak nederece saglıklı olabilir ki o evlilik nereye kadar yürüyebilir,arkadaşlar ben bu konuyu bir olaya şahit oldugum için merak ettim bi karı koca bir yere gideceklerdi ve kararlaştırdıkları saatten bayan biraz geç hazır oldu bundan dolayı bey birkaç kez hadi diye tekrarladı ve kalabalık bi ortamda karısına anne baba ve kardeşlerinin yanında yüksek sesle bagırdı,bu olay üzerine beyin babasıda elbette oglum haklıdır kadın kocasına bagırabilir kadının ona itat etmesi gerekir deyince olay ayrılmaya kadar gitti bana bu biraz saçma geliyor tamam karşılıklı saygı sevgi olmalı ama düşünsenize insanız biz bi yerde bayan olarakta sinirlerimiz bozulmuş ruh halimiz oan kötü felan olabilir yani heran her dakika beyefendilerin agzından çıkanı yapabilmek mümkünmü bizler beşeriz hata yapmakta tevbe etmek te bizlere mahsus degilmidir.bence beyler bu konuları iyice düşünüp hareket etmeli degiller mi yoksa nasıl olsa allah kadına kocana itaat et buyuruyor diye bunu kullanması nederece dogrudur?
  kADIN KOCASINA Allah için mutlak surette sesini yükseltmeden ve mutlak surette itaat etmek prensibiyle niyet etmeli ve öylece hareket etmeli.

  Hatta ölü yıkayıcının karşısında ölü nasıl mutlak surette itaat ederse öylece niyet ile itaat etmeli..

  Eğer bir kadın allahın izniyle bu niyetini ve halini bu şekilde her defasında kocasına izhar ederse kocasıda ona adil bir köle olur. Raiyetin efendisi raiyetine hızmetkar olandır prensibiyle ona hızmetkar olur.

  Bu niyet ve hal üzere tesanüdde muaffak olanlar dünya ahıret mutlu olurlar..

  Amelinizde rıza-yı İlâhî olmalı.

  Eğer O razı olsa, bütün dünya küsse ehemmiyeti yok.

  Eğer O kabul etse, bütün halk reddetse tesiri yok.


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Selam Nasil Olmali
  By DiaS in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 11.06.09, 17:25
 2. Müslüman Kadin Nasil Olmali
  By ECRİN in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 56
  Son Mesaj: 16.10.08, 12:25
 3. Üniverisiteli Nur Talebeleri'nin Adabi Nasil Olmali?
  By hendeseci in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 23
  Son Mesaj: 26.08.08, 15:32

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0