+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 ve 5

Konu: Bir Elmanın İki Yarısı: Kadın ve Erkek

 1. #1
  Ehil Üye Şahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  9.198

  Post Bir Elmanın İki Yarısı: Kadın ve Erkek

  Yasemin GÜLEÇYÜZ
  Bir elmanın iki yarısı: Kadın ve erkek  Başlığın sebebi “Hangisi daha üstün?” tartışmalarına girmeksizin kadın ve erkeğin birbirini “tamamlayıcılık” özelliğine vurgu yapma gayreti. Gerçekten de son bilimsel araştırmalar bunu net bir şekilde ortaya koymuş. Sözgelimi kadın beyni ve erkek beyni aynı ilâçlara farklı tepkiler verebilecek kadar birbirinden bağımsız. New Scientist dergisinin Temmuz 2008 sayısında bu farklılıklar hayli geniş bir şekilde sıralanmış.

  En temel farklılık kadınlarda his ve duygusal merkezlerin daha yoğun ve karmaşık, erkeklerde ise sosyal ilişkileri ve problem çözme yöntemlerini etkileyen merkezlerin daha yoğun olması. (Deneylerde kadınların ayrıntılara karşı daha duyarlı oldukları bir kez daha ispatlanmış.

  Yaşadıkları problemler yüzünden üzgün olan insanların da içinde bulunduğu bir grup denek içinden kadınlar üzgün olanları hemen gruplandırabilmişler. Erkeklerin ise bir insanın üzgün olduğunu anlamaları için ağladıklarını görmeleri gerekiyormuş!)
  Deney neticeleri hayli uzun ve teferruâtlı. Ama okuduğunuzda kadın ve erkek cinsinin birbirini “tamamlayıcı” mahiyette her şeyi gören ve bilen bir Zât tarafından donatıldıklarını anlayacak kadar netler.

  ERKEKTE CESARET VE CÖMERTLİK
  KADINDA SADAKAT VE EMNİYET

  Bu iki cins farklı özelliklerle donatıldıklarındandır ki, Kur’ân-ı Kerim’de onlara bir kul olma kimliği altında aile ortamında yüklenen vazifeler de farklıdır.

  Bediüzzaman Hazretleri, Hanımlar Rehberi isimli eserinde evlilik kurumu içinde “kadında sadakat ve emniyet, erkekte ise cesaret ve sahavet (cömertlik) en temel özelliktir” der. Rehber’de yer alan Tesettür Risâlesi’nin Dördüncü Hikmetinde bununla ilgili bir bölüm vardır.

  Çünkü kadın ailenin iç işlerinden sorumlu idareci konumunda eşinin sahip olduğu her şeyin malının, evlâdının… korunması ile vazifeli bir memurdur. O yüzden eşine sadık olmalı, güven kırıcı hallerden çekinmelidir.

  Erkek ise, eşini himaye etmek yani korumak, ona merhamet etmek ve hürmet göstermekle vazifelidir. Bu vazifeleri kadın ve erkeğin fıtratı istediği gibi aynı zamanda Kur’ân ve hadislerle de belirlenmiştir.

  Nisa Sûresinin 34. âyeti erkeğin bu vazifesini “Kavvam” ifadesiyle tanımlar. Şöyle der:

  “Erkekler kadınlar üzerinde idareci ve gözeticidirler. Çünkü Allah insanların bir kısmını diğerlerinden üstün kılmıştır ve erkekler, mallarından kadınları ve çocukları için harcarlar. Salih kadınlara gelince, onlar Allah’ın emirlerine itaat edip kocalarının hakkına riâyet ederler ve Allah onların hukukunu nasıl koruduysa onlar da kocalarının malını, namusunu ve sırlarını kocalarının gıyabında korurlar…”

  İşte asrımızda yaradılış kanunlarının Kur’ân ve Hadisle de uyumlu olan bu fıtrî vazife taksimindeki kargaşa sebebiyle kadın ve erkek kimlik bunalımı yaşamakta, aile kurumu darbe almaktadır. Feminizm akımı, biraz da bu kimlik bunalımından ortaya çıkmıştır desek hata etmiş olmayız.

  Feminizmde kadın için anne ve nikâhlı eş olma bir yüktür. Hatta feminizmin bazı frekanslarında (Sözgelimi Marksist Feminizmde) çocuğun bakımının, eğitiminin toplumsal bir vazife olduğundan devletin üstlenmesi ve ev işlerinin ücrete tabi tutulması gerektiği savunulur. Doğum kontrol yöntemlerinin her türlüsünün yaygınlaştırılmasına çalışılır.

  Bugün Batı toplumlarında kilise her ne kadar kürtaj muhalefetini her fırsatta dile getirse de bebek katliâmı devam etmektedir. Hatta dünyaya getirilen bebeğin ölüme terk edilmemesi için bebek kutularının günlük hayat içinde gayet sıradan bir olay olması ibretlidir! Malûm medyada bu tarz haberler “timsah gözyaşları” misâli zaman zaman yer bulabilmektedir.

  Kadının fıtratından uzaklaşıp adeta erkekleşmesi toplum hayatını işte böyle alt üst eder. Bu durumun ağır faturasını ödeyenler, mağdur olanlar yine kadınlardır. Ve güzeldir ki, günümüzde kadınları anne ve eş olma kimliğine dâvet eden Batılı feministlerin sayısı gittikçe artmaktadır. Bir çalışmamızda konu edindiğimiz Eva Herman ve Silyviane Agecinski bunlardan sadece ikisidir…

  ASR-I SAADETTEN BİR TABLO

  Sahabe hanımlardan Ümmü Umare, bir gün Peygamberimize (asm) şöyle der: “Ey Allahın Resûlü! Her şeyi erkekler için görüyorum. Hiçbir şekilde kadınların zikredildiğini görmüyorum.” Bu sözler üzerine Ahzab Sûresi’nin 35. âyeti iner.

  Âyette kadın ve erkeğin Rableri katında ancak takvaları, yani ibadetteki dereceleriyle üstün olabildikleri çok net ifade edilmektedir:

  “Müslüman erkekler ve Müslüman kadınlar, mü’min erkekler ve mü’min kadınlar, Allah’ın emirlerine uymakta sebat gösteren erkekler ve kadınlar, sabreden erkekler ve kadınlar, Allah’tan korkan erkekler ve kadınlar, zekât ve sadakalarını veren erkekler ve kadınlar, oruç tutan erkekler ve kadınlar, namuslarını koruyan erkekler ve kadınlar, Allah’ı çok zikreden erkekler ve kadınlar için Allah mağfiret ve büyük bir mükâfat hazırlamıştır.”

  Evet, âlemlerin Yaratıcısı kadın ve erkeği birbirinin eksiklerini “tamamlayıcı” ve ancak ibadette üstün gördüğünü belirtirken ve elçisinin (asm) hayatı da önümüzde capcanlı dururken günümüzde insanlara ne oluyor ki, “Kadın mı, erkek mi üstün?” tartışmaları içinde cinsiyet ayrımcılığı yapıyorlar? Hatta bazen buna İslâmî feminizm adını da takmaktan gocunmuyorlar?

  Feminizmin doğduğu Batı dünyasında fıtrata dönüş yaşanırken, bizlerin onların beğenmeyip geri döndüğü yola hevesle koşmamız neden?

  Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek
  Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek!

  Mehmed Akif Ersoy


 2. #2
  Vefakar Üye ehlenvesehlen - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Mesajlar
  302

  Standart

  Evet, âlemlerin Yaratıcısı kadın ve erkeği birbirinin eksiklerini “tamamlayıcı” ve ancak ibadette üstün gördüğünü belirtirken ve elçisinin (asm) hayatı da önümüzde capcanlı dururken günümüzde insanlara ne oluyor ki, “Kadın mı, erkek mi üstün?” tartışmaları içinde cinsiyet ayrımcılığı yapıyorlar? Hatta bazen buna İslâmî feminizm adını da takmaktan gocunmuyorlar?
  ....BİZ ÖYLE BİR HAKİKATE HAYATIMIZI VAKFETMİŞİZ Kİ GÜNEŞTEN DAHA PARLAK,CENNET GİBİ GÜZEL VE SAADETİ EBEDİYE GİBİ ŞİRİNDİR....

 3. #3
  Müdakkik Üye ZÜMRÜT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2008
  Bulunduğu yer
  bılmem
  Yaş
  31
  Mesajlar
  651

  Standart

  oldukça faydalı bı paylaşımdı teşekürler

 4. #4
  Ehil Üye yakaza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Mesajlar
  2.467

  Standart

  Cok Guzel Bi Yaziydi .yureginize Saglik.allah Razi Olsun Kardesim
  ''Madem ben de bu vatanın evlâdıyım,bu vatanın saadetine hizmet etmek benim için farzdır.''

  Emirdağ Lahikası

  ...EN GÜZELİ SİNELERDE BİR YAD-I CEMİL OLARAK KALIP GİTMEK...


 5. #5
  Gayyur ahsen-i nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Bulunduğu yer
  aklımdan çıkmayan yerden
  Yaş
  33
  Mesajlar
  148

  Standart

  allah razı olsun kardeşim insanın arada bir okumsı şart bir paylaşım olmuş nefsimiz nankör hatırlatmakta fayda var bazen bizde kendimizi kaybediyor ve ikileme düşüyor üstün olmaya her işin üstesinden gelirim diye büyükleniyor ve erkeklerin yaptıgı her işi yapabilir diyoruz heryere yetişebilmek ugruna kendimizi yıpratıyoruz oysa rabbim öyle güzel denge koymuşki herkesin görevini vermiş ve uygulayın demiş çünkü o bizi bizden iyi tanır ve neyi yapıp neyi yapamayacagımız bizden daha iyi bilir o maksatlada ortada feministllerin dedigi gibi bir üstün olma kaygısı sadece bizi yıpratır ve nefsimizi kabartarak mümine yakışmaz bir özellik olan benlik duygusu hakim sürer üstümüzde ama tek üstünlük takva yönünle olur onada artık kimse karışamaz oda rabbi ile kulu arasında ailedede herkes yerini ve görevini bilirse rabbimin izniyle sorun çıkmaz fahri kainat efendimizin hz. ali ye dedigi gibi sen fatımaya köle olki oda sana hizmetçi olsun herkes yerini bilmeli fıtratan yaniiiiiii

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Kadın ve Erkek Fıtrat Farklılıkları
  By *SAHRA* in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.05.14, 17:47
 2. Kadın-Erkek Eşitliği
  By Meyvenin Zeyli in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 18
  Son Mesaj: 09.12.08, 10:45
 3. Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 14.07.08, 11:15
 4. Kadın-Erkek Birbirinin Örtüsüdür
  By aşur in forum Tesettür
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01.11.06, 10:05
 5. Erkek Erkektir, Kadın da Kadın
  By Meyvenin Zeyli in forum İslam'a Göre Kadın ve Aile
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 07.08.06, 10:59

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Yemek Tarifleri ListeNur.de - islami siteler listesi
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0