Kıyafet Yönetmeliği de kaldırılsın
03.02.2012
Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Millî Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den, 12 Eylül sonrasında çıkarılan ve öğrencileri önlük ve okul formasına, öğretmenleri takım elbise, kravat ve gömleğe mahkûm eden darbe mirası kıyafet yönetmeliğinin yürürlükten kaldırılmasını istedi.
Darbe mirası kıyafet yönetmeliği kaldırılsın Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Genel Başkanı Gürkan Avcı, Millî Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’den kıyafet yönetmeliğini değiştirerek, öğrencileri önlük ve okul formasına, öğretmenleri de takım elbise, kravat ve gömleğe mahkûm eden darbe mirası kıyafet yönetmeliğinden kurtarmasını istedi. DES Genel Başkanı Gürkan Avcı, Okul önlüğü, forma ve takım elbiseden oluşan okul kıyafetlerinin tek tip öğrenci ve tek tip öğretmen profili oluşturduğunu ve bununda eğitim psikolojisiyle ve pedagojik anlayışla uyuşmadığını, okullarda ve öğrencilerin zihninde monolitik bir kültür meydana getirdiğini kaydetti.
Gürkan Avcı, “Eğitim ve bilim özgür ortamlarda ve özgür bireylerin kafalarında yeşerir. 40 derece havada kravat, ceket, gömlek ve önlük gibi giysileri bugün dahi zorunlu kılmak demokrasiyle ve özgürlüklerde bağdaştırılamaz” dedi. Millî Eğitim Bakanı Sayın Dinçer’in 30 yıl önce cunta gölgesinde çıkarılan kıyafet yönetmeliğini toptan kaldırmasını istediklerini söyleyen Avcı, “Öğretmenleri ve öğrencileri tek tip kıyafet giymeye zorlayan, kıyafet kuralına uymayanları bu gün bile cezalandırmaya devam eden bu yönetmelik kaldırılmalıdır. Öğrenci ve öğretmenlerin serbest kıyafetlerle ve rengârenk giysilerle okullara gelerek, okullarımızı çiçek bahçesine çevirmesini istiyoruz. Özgür okul istiyoruz. Demokratik bir eğitim sistemi istiyoruz” diye konuştu.
Türkiye’nin de imzaladığı Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’ne göre çocukların kendilerini ilgilendiren konularda söz söyleme hakkı olduğunu, bu itibarla da öğrencilere kıyafet dayatması yapılamayacağını kaldı ki eğitimde kılık kıyafetle uğraşmak yerine eğitimin kalitesi ve verimliliğiyle ilgilenilmesi gerektiğini söyleyen Avcı şunları kaydetti: “Eğitim yuvalarının disiplinini tehdit eden unsurları kılık kıyafette aramak, okullarımızda kot pantolonu ve serbest kıyafeti tehlike olarak görmek, tutuculuktur ve çağdışılıktır. Nitelikli, bilimsel, özgür ve demokratik bir eğitim sistemini bu yönetmelikle yakalamamız mümkün değildir.”

RECEP GÖREN-ANKARA