Terörün amacı barış umutlarını gölgelemek
07 Eylül 2011 / 11:12
Kürt aydınlar: Son saldırı, barış umutlarını kanla gölgeledi

Terör örgütü PKK'nın Tunceli'deki bir halı sahada futbol oynayan komiser ve öğretmen eşini şehit etmesine Kürt aydınlardan tepki geldi.
PKK'nın asker-sivil demeden gerçekleştirdiği saldırıları ağır bir dille eleştiren yazar Ümit Fırat, "Yapılanların, artık bir toplumun özgürlük talepleriyle irtibatlı olmadığı görülüyor. Canlarının istediği her yeri hedef alıyorlar. Taksim'in ortası da olur, Antalya'da plaj da olabilir, Tunceli'de futbol sahası da olur." dedi.
Örgütün savaş oyunu gibi istediği yeri basıp, tarayıp çıktığını dile getiren Fırat, şöyle devam ediyor: "Devletin güvenlik güçlerinin, 15-20 yıl önce anormal birtakım eylemler yapıp masum insanları yerinden yurdundan ettiğini, faili meçhullerle insanların hayatına son verdiğini ifade ederdik. Şimdi devlet bu noktada olmamak için çaba gösteriyor. Şimdi ise o dönemde bu davranışlara muhatap olanların evlatları, aynı eylem biçimini gerçekleştirmeye çalışıyor."
Taraf Gazetesi yazarı Kurtuluş Tayiz de, 'Kürt siyaseti şiddete teslim' başlıklı dünkü köşesinde, PKK'nın ahlaki herhangi bir kural tanımadan şiddeti tırmandırdığını ifade ediyor. "Sivilleri katlederek elde edilecek bir siyasal kazanımın, oluşturulacak bir otoritenin veya kurumların herhangi bir değer taşımayacağı ortadadır." diyen Tayiz, PKK'nın geliştirdiği şiddete tavır almayan BDP'yi de eleştiriyor.
Tuncelili yazar Cafer Solgun, artık silah ve şiddetle hiçbir şeyin çözülemeyeceğini vurgularken, "Kamuoyunun barış umutları yeniden kanla gölgelendi. Şiddetten medet umanların bir an önce bunun çıkar bir yol olmadığını görerek çözümü meşru zeminde aramaları gerekiyor." diyor. Kürt sorununun demokratik yollarla çözümünün daha önce hiç bu kadar mümkün hale gelmediğini hatırlatıyor.
Zaman