+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 2 Sayfa var 1 2 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 15

Konu: Risale-i Nur Okudukları İçin 200 Kişiyi Hapse Attı

 1. #1
  Ehil Üye Ahsen Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2007
  Mesajlar
  3.286

  Standart Risale-i Nur Okudukları İçin 200 Kişiyi Hapse Attı

  Risale-i Nur okudukları için 200 kişiyi hapse attı

  Orta Asya cumhuriyetleri içinde en katı rejimle yönetilen Özbekistan'da kadınlı erkekli 200'den fazla kişi, Risale-i Nur okudukları ve evlerinde risale bulundurdukları için iki buçuk aydır cezaevinde.
  Orta Asya umhuriyetleri içinde en katı rejimle yönetilen Özbekistan'da kadınlı erkekli 200'den fazla kişi, Risale-i Nur okudukları ve evlerinde risale bulundurdukları için iki buçuk aydır cezaevinde. Anne ve babalarıyla, akrabalarıyla görüştürülmeyen bu insanlarla ilgilenip yardımcı olmak isteyenler de 10 gün gözaltında tutularak sindirilmeye çalışılıyor. Mahkemeye çıkarılmayı bekleyen bu insanlara TV ve gazetelerdeki yayınlarda asılsız suçlama ve iftiralar yöneltiliyor.

  ÖZBEK YÖNETİMİ UYARILMALI

  Özbek televizyonunda yayınlanan programlarda Bediüzzaman, devlet kurup hilafeti getirmeye çalışan bir siyasetçi gibi gösterilmeye çalışılırken, Risale-i Nur'un Türkiye'de ve dünyada yasak olduğu idida ediliyor. Tutuklanan Nur talebeleri için daha mahkemeye çıkarılmadan “7 yıl hapse mahkûm olacaklar” haberleri yayılıyor. Bu endişe verici gelişmelere karşı Özbek yönetimini doğru bilgilerle uyaracak müsbet kampanyalara ihtiyaç olduğu belirtiliyor.

  Son günlerde çeşitli kaynaklardan Özbekistan'da dindarlar ve özellikle Risale-i Nur talebeleri üzerinde çeşitli baskılar yapıldığı haberleri geliyor. Son iki aydır Özbekistan'da, aralarında kadınların da bulunduğu 200'den fazla kişinin Risale-i Nur Külliyatı eserlerini okudukları gerekçesiyle göz altına alındığı ve bu göz altılarda kötü muameleye maruz bırakıldıkları, aileleri ve yakınlarıyla da görüştürülmedikleri bildirildi.

  Yerel ve ulusal haber siteleri ile insan hakları kuruluşlarına gönderdikleri mektuplarda Özbekistan'da kendilerine zulüm yapıldığını ifade eden insanlar, İslam Kerimov liderliğindeki Özbek devletinin dindarlara ve özellikle Nur talebeleri üzerine yoğun baskılar kurduğunu belirtti.

  Bu konuda haber kaynaklarına ulaşan mektupların birinde, aralarında Buhara Üniversitesinde doçentlik görevi yapan birinin de bulunduğu ikiyüzden fazla erkek ve kadının “Nur hareketi” mensubu olmaktan ötürü hapse atıldığı ve yakınlarıyla görüştürülmedikleri belirtildi. Aynı şekilde Özbekistan televizyonlarında ve basın organlarında Nur hareketi ve Bediüzzaman Said NursîHazretleri hakkında olumsuz propaganda yapıldığı, yanlış bilgiler verildiği belirtilirken, Risale-i Nur eserlerinin ve bu eserleri takip eden insanların “siyasî bir cemiyet” olduğu ve eserlerin Türkiye'de bile yasaklanmış “tehlikeli eserler” olduğu iddialarının yayılmaya çalışıldığı ifade ediliyor. Sözkonusu baskı ve evhamların Rusya'da Risale-i Nur eserleri üzerine yapılan baskıların bir uzantısı olabileceği belirtilirken, mağdur duruma düşen Özbek vatandaşların insan hakları kuruluşlarından yardım istedikleri de belirtildi.

  HUMAN RIGHTS WATCH BİLGİLENDİRİLDİ

  Konuyla ilgili olarak, dünyanın önemli insan hakları kuruluşlarından İnsan Hakları İzleme Örgütü (Human Rights Watch-HRW)'nin bilgilendirildiği belirtildi. Özbekistan'da zulüm gören insanlar adına HRW'nin New York'taki merkezine bir mektup gönderen New York Devlet Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mücahit Bilici, sözkonusu mektubunda, Özbekistan'daki bu insanların hiçbir siyasi faaliyet ile alakaları olmadığı ve Risale-i Nur eserlerini okumaktan başka bir amaçları bulunmadığı, buna rağmen çok kötü şartlar altında göz altına alınarak ve aileleriyle görüştürülmeyerek büyük bir insan hakları ihlaline maruz kaldıklarını belirtti. Önümüzdeki günlerde HRW uzmanlarının konuyla ilgilenmeleri bekleniyor.

  MAZLUMDER ARAŞTIRIYOR

  Öte yandan Mazlumder, Özbekistan'da Nurcular başta olmak üzere dindarlara karşı sürdürülen baskılarla ilgili büyükelçilik nezdinde girişimlerde bulundu. Mazlumder Genel Başkan Yardımcısı Avukat Emrullah Beytar, “Davalarla ilgili bilgi almak ve olabilirse müdahil olmak için Özbekistan büyükelçiliğinden randevu istedik” dedi. Beytar, konunun takipçisi olacaklarını da sözlerine ekledi.

  Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü, Kerimov'a mektup yolladı

  Bunun yanısıra Hollanda'daki Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Akgündüz de, Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov'a yazdığı resmi bilgilendirme mektubunda sözkonusu uygulamanın bir insan hakları ihlali olduğunu ve derhal son verilmesi gerektiğini bildirdi. Prof. Akgündüz, Devlet Başkanı Kerimov'a hitaben yazdığı mektupta, Özbekistan'ın İmam Buhari gibi önemli alimleri bağrında yetiştiren bir İslam ülkesi olduğunu ve bu ülkede İslam'a önemli hizmetleri geçmiş bir alim olan Bediüzzaman Said Nursi'nin eserlerini okumaktan başka bir suçu olmayan insanlara zulüm yapılmaması gerektiğini belirtti. Mektubunda, çoğu devlet adamının ne yazık ki Bediüzzaman'ı anlayamadığı yahut yanlış anladığını belirten Rotterdam İslam Üniversitesi Rektörü Prof. Akgündüz, Bediüzzaman'ın ve onun eserlerinin Amerika'da, Avrupa'da ve bütün dünyada iman hakikatlerini yaymakta ve gittikleri yerleri aydınlatmakta olduğunu ifade etti. Mektubunda daha sonra Bediüzzaman'ın hayatını ve eserlerini anlatan Prof. Akgündüz, “Bugüne kadar hiçbir devlet adamı yahut tarihçi tarafından, Bediüzaman'ın ve onun talebelerinin kamu düzeni ve güvenliği aleyhinde herhangi bir cereyanın içinde bulunduğuna dair bir delil ortaya atılmamıştır” diyerek Özbekistan'daki Nur talebelerinin haklarını savundu.

  Yeni Asya
  Dil kılıncım her an bu şekeri kesmekle meşgul olsun. Muhammed'in(sav) eşsiz güzellikteki endamına salavat olsun.

  Hz. Peygamber'(sav)in gül yüzüne zaman zaman salavat getirmek, ölünceye kadar bana farz-ı ayn olsun.

 2. #2
  Ehil Üye Şahide - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Mesajlar
  9.198

  Standart

  Kardeşlerim,
  Gerçi bu vaziyet, hem muvafığa ve bir kısım memurlara Risale-i Nur'a karşı bir çekinmek, bir ürkmek vermiş, fakat bütün muhaliflerde ve dindarlarda ve alâkadar memurlarda bir dikkat, bir iştiyak uyandırıyor. Merak etmeyiniz, o nurlar parlayacaklar.
  Haşiye

  Said Nursî


  Haşiye
  Ey kardeş, dikkat buyur. Denizli hapsinde, bütün esbab-ı âlem zâhiren Üstadın aleyhinde, idam hükümleriyle mahkemeye verilmişken, Üstad diyor: Merak etmeyiniz kardeşlerim, o Nurlar parlayacaklar.
  Bu söz, bak, nasıl tahakkuk etti?

  Talebeleri

  Şudur cihanda benim en beğendiğim meslek
  Sözüm odun gibi olsun, hakikat olsun tek!

  Mehmed Akif Ersoy


 3. #3
  Müdakkik Üye sargenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Bulunduğu yer
  denizli
  Yaş
  29
  Mesajlar
  611

  Standart

  Özbekistan ve Azerbaycan'da sanki kötü şeyler oluyormuş gibi.. Ama türkiye'nin yolundan gidiyorlar..Türkiye'de de hapis olayları olmadı mı? Ezan tamamen kaldırılmasa da, kaldırılmaktan beter edilmedi mi? İşte bugün nerdeyiz..Oradaki kardeşlerim merak etmesinler..İnşallah bizim kalktığımızdan daha kısa bir zaman içerisinde kalkacaklar ayağa...Eninde sonunda Allah'ın sevdikleri muzaffer olacaklardır...
  En hayırlı genç odur ki; ihtiyar gibi ölümü düşünüp âhiretine çalışarak, gençlik hevesatına esir olmayıp gaflette boğulmayandır.

 4. #4
  Vefakar Üye ekrem_nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Bulunduğu yer
  izmir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  556

  Standart

  evet çok doğru lakin ALLAH SABREDENELERİ SEVER AMA BİZİM DUAMIZA ÇOK İHTİYACLARI VAR.
  Herşey gibi, elbette gençliğin dahi lezzetleri gidecek. Eğer ibadete ve hayra sarfedilmiş ise; o gençliğin meyveleri onun yerinde bâki kalıp, hayat-ı ebediyede bir gençlik kazanmasına vesile olur.

 5. #5
  Pürheves hazinem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2009
  Bulunduğu yer
  Emirates
  Mesajlar
  211

  Standart

  Gordugum -muhattab oldugum Turk milletlerinin icinde dininde diyanetinde en kavi en saglam milletlerden biri ozbekler digeri uygurlardir.Ozbeklerin icinden yuzlerce hizmet ehli insan cikmis dunyanin degisik yerlerinde hizmet idiyorlar.Sovyet zamaninda bile Fergana Vadisindeki medreseler acik kalmis binlerce talebe yetistirmis bir millet.Herhalde bu fitratlari geregi Risalei Nur a da en fazla sahip cikan bunlar olmus turkmenlerle beraber.Hakeza uygurlarda dunyanin hertarafin adagilmis ama gelenek gorenek ve anannelerinini mahafaza edebilmislerDunyadaki cok meshur medreselerde Uygur talebelere rastlarsiniz mutlaka.Ama Allah bu milletleri oyle bir imtihana tabi tutuyor ki dinlerini muhafazada dikkate sevkediyor.Degilse Buhariler Muslimler Semerkandiler ve daha yuzlerce buyuk islam alimi cikarmis bu topraklarda insaallah Risalei nur serbest kalacak ve cok da hizmet edecek.emarelerini goruyoruz .Dualarda unutmayalim bu kardeslerimizi...
  Tohum saç bitmezse toprak utansın,
  Hedefe varmayan mızrak utansın
  Heyy gidi küheylan koşmana bak sen
  Çatlarsa doğuran, kısrak utansın

  *******


 6. #6
  Vefakar Üye bEtüL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesajlar
  325

  Standart

  bu haberleri okuyunca "bu zamanda da yani artık yeter" diyorsun..çok üzülüyorum kardeşlerimiz orda nasıl bir muamele görüyor kimbilir özbekli kardeşlerimiz bu hizmet için orda zulüm görürken burda 2 sayfa risale okumayı,1saat ders dinlemeyi çok görenler var malesef...
  şer gördüğümüz şeyde hayır vardır diyerek sabırla duaya sarılmalı..
  Ey Baki olan Allah,Baki ancak Sensin...

 7. #7
  Müdakkik Üye sargenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Bulunduğu yer
  denizli
  Yaş
  29
  Mesajlar
  611

  Standart

  Alıntı bEtüL Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  bu haberleri okuyunca "bu zamanda da yani artık yeter" diyorsun..çok üzülüyorum kardeşlerimiz orda nasıl bir muamele görüyor kimbilir özbekli kardeşlerimiz bu hizmet için orda zulüm görürken burda 2 sayfa risale okumayı,1saat ders dinlemeyi çok görenler var malesef...
  şer gördüğümüz şeyde hayır vardır diyerek sabırla duaya sarılmalı..
  1 saat ders dinlemeyi çok görenler var....hakikaten doğru;
  vakıf ağabey geçenlerde öyle dedi bize...
  haftanın 4 günü gelseniz; 3 saat ders dinleseniz...
  4 çarpı 3 eşittir 12 (bu simgeler nerde ya)
  12 saat yarım gün eder,
  işte 1 haftada yarım gününüzü istiyoruz diye...çok mu diye...
  o zaman anladım ne kadar az iştirak ettiğimizi..
  En hayırlı genç odur ki; ihtiyar gibi ölümü düşünüp âhiretine çalışarak, gençlik hevesatına esir olmayıp gaflette boğulmayandır.

 8. #8
  Vefakar Üye ekrem_nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Bulunduğu yer
  izmir
  Yaş
  41
  Mesajlar
  556

  Standart

  rusyadaki NUR haberleri ve NURLARLA islam olan rus kardeşleimizi işitmekle tesell buluyoruzkırk okulda resmi olarak NURLAR okunuyor RUSYADA devlet larak islama teveccüh var elhamdülillah.mustafa sungur ağabeyi devlet erkanı RUSYAYA davet edip teşekkür etmişlerişte bu haberler yanan yüreğimize sular serpiyor ve yüzümüzü güldürüyor ALLAHU TEALA hz.TÜM hizmet eden kardeşlerimizi muvaffak eylesin vesselam.gecelerimizz çok karardı.kararan gecelerin sabahı yakın olur.binler selam ve dua ile.
  Herşey gibi, elbette gençliğin dahi lezzetleri gidecek. Eğer ibadete ve hayra sarfedilmiş ise; o gençliğin meyveleri onun yerinde bâki kalıp, hayat-ı ebediyede bir gençlik kazanmasına vesile olur.

 9. #9
  Müdakkik Üye sargenc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2009
  Bulunduğu yer
  denizli
  Yaş
  29
  Mesajlar
  611

  Standart

  Alıntı ekrem_nur Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  rusyadaki NUR haberleri ve NURLARLA islam olan rus kardeşleimizi işitmekle tesell buluyoruzkırk okulda resmi olarak NURLAR okunuyor RUSYADA devlet larak islama teveccüh var elhamdülillah.mustafa sungur ağabeyi devlet erkanı RUSYAYA davet edip teşekkür etmişlerişte bu haberler yanan yüreğimize sular serpiyor ve yüzümüzü güldürüyor ALLAHU TEALA hz.TÜM hizmet eden kardeşlerimizi muvaffak eylesin vesselam.gecelerimizz çok karardı.kararan gecelerin sabahı yakın olur.binler selam ve dua ile.
  yav kardeşim kaç gündür aklımda...yazsam mı yazmasam mı diyordum.. bana cesaret verdin...Bunu bana vakıf abilerden biri anlattı...
  Bir rus vekil gelmiş türkiyeye...risale-i nurların yasak olmasıyla ilgili şikayetler sunulmuş..Ve eser kısaca anlatılmış...,Sonra bu vekil rusyaya gitmiş, devlet başkanının yanına çıkmış.(medvedev mi dedim, bilmiyorum dedi)
  Olayı anlatmış..risaleleri tanıtmış..
  Başkan demiş ki; ben bunları okullarda okutacağım..
  İnşallah ilerleyen aylarda veya yıllarda bu olacak..
  Hatta rusya islamiyete inkılab edecek...Bunun müjdesini vermemiş mi üstad?
  o yüzden inanmakta zorlanmadım..Kaynak sahihtir..Vesselam..
  En hayırlı genç odur ki; ihtiyar gibi ölümü düşünüp âhiretine çalışarak, gençlik hevesatına esir olmayıp gaflette boğulmayandır.

 10. #10
  Pürheves Yaşlı ÇocuK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Bulunduğu yer
  YediTePe
  Yaş
  30
  Mesajlar
  155

  Standart

  Beşer zulmeder kader adalet eder.. İnşaallah

  Adımı duymayın kaç yazar
  Kalbim tanıdığım en içten yazar...  YAŞLI ÇOCUK!


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 07.10.16, 18:07
 2. Ayni Aileden 70 Kişiyi Kurşuna Dizdiler
  By Bîçare S.V. in forum Gündem
  Cevaplar: 4
  Son Mesaj: 21.01.09, 10:44
 3. Üstada Selam Verdiğim İçin Bir Hafta Hapse Attılar
  By **Muttakİ** in forum Bediüzzaman'ın Talebeleri
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 26.11.08, 19:13
 4. "Üstada Selâm Verdiğim İçin Bir Hafta Hapse Attılar"
  By KeKe in forum Bediüzzaman'ın Talebeleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 15.08.08, 20:03
 5. "Üstada Selâm Verdiğim İçin Bir Hafta Hapse Attılar"
  By Ehl-i telvin in forum Bediüzzaman'ın Talebeleri
  Cevaplar: 6
  Son Mesaj: 31.12.07, 21:22

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0