Belçika'da bazı okullar, Ramazan Bayramı için öğrencilere 2 gün izin hakkı verecek. Ramazan sebebiyle ülke gündemine oturan başka konular ise, yemekhanede çıkan et türü ve Müslüman ailelerin kayıt sırasında imzalamak zorunda kaldığı "laiklik anlaşması".

Resmi olarak laik olmasa bile devlet okullarında laikliğin uygulanması konusunda sonra derece dikkatli davranan Belçika, Ramazan ayının başlaması ile ortaya çıkabilecek sorunlara çözüm arıyor. Belçika'da bugünlerde tartışılan bir başka konu ise Müslüman öğrencilerin ve ailelerin imzalamak zorunda kaldığı "laiklik anlaşması".

Ülkenin Flaman bölgesinde, Ramazan ve Kurban bayramı için Müslüman öğrencilere ikişer gün resmi tatil veriliyor. Ancak bu tatillerden yararlanmak isteyen öğrencilerin din derslerine katılması gerekiyor.

"MAHALLE BASKISI" İÇİN ÖNLEMLER ALINIYOR
Buna karşın Müslüman olup oruç tutmayan öğrencilerin, oruç tutanların baskısına maruz kalmamaları için, bazı okullar özel tedbirler aldı. Brüksel'deki Koekelberg Lisesi'nde görevli bazı hocalar, bu tür baskı uygulayan öğrencilere ceza verilmesinin önemli oluğunu söylüyor.

Ramazan boyunca iftar vakti, genelde okulun bitiş saatine veya ders saatine denk geliyor. Bu durum da bazı öğrenciler tarafından sorun ediliyor ancak bu soruna henüz pratik bir çözüm bulunamadı.

Buna karşın yemekhanelerde sadece Ramazan ile sınırlı olmayan sorunlar da giderilmeye çalışılıyor. Örneğin Araplar ile Türklerin yoğunlukta yaşadığı mahallelerdeki okullarda, yemekler İslam'a uygun etler ile hazırlanıyor. Bazı okullarda ise okul müdürü talebelere verilen yemeklerin bedava olduğunu hatırlatarak, velilerin para karşılığı hizmet almadıklarını söylüyor ve öğrencilere sunulan etin helal olup olmadığı konusunda garanti sağlayamayacaklarını belirtiyorlar.

BELÇİKA DANIŞTAYI LAİKLİK ANLAŞMASINI GEÇERSİ KILDI

Öte yandan Belçika'daki bazı okulların, ders yılı başında öğrenci ve velilere laiklik anlaşması imzalatmaya çalıştığı belirtiliyor. Bu anlaşma öğrencinin dini vecibleri ile okuldaki yükümlülükleri arasında kesin bir ayrımda bulunarak, dini vecibelerini okuldaki yükümlülüklerine göre düzenlemeyi taahüt edeceğini belirityor.

Ancak bazı velilerin şikayeti üzerine konuyu ele alan Belçika Danıştayı, bu tür anlaşmaların Belçika kanunlarına ve idari uygulamalarına aykırı düştüğünü ifade ederek böyle sözleşmeleri geçersiz kıldı.