ey müslüman, sana peygamberini anlatmanın tek yolu Kur'an dır. ve o anlatımların ve anlayışların en mükemmelidir. o halde hakkında şüpheye düştüğün o kutlu insan hakkında birkaç hakikat var. dinle.
bir vakit, tüccarın biri ile şam-mekke ticareti hakkında konuşuluyordu ki müşrikler o ticaret kervanlarının ve yollardaki emanetlerin güvenliğini kutlu Muhammed e teslim etmişlerdi. o emindi-güvenilecek biri ve güven veren biriyidi.
mekkeli tüccar o kutlunun meziyetlerini öve öve bitiremedi. derdi ki''ticaret hesabını öyle ince ayarlardı ki, dirhem hata ve haksız kazanç söz konusu olmazdı. onla ticaret yapan, hem kazanır, hem de bereketlenirdi(verim alırdı). ''
mekkeli tüccar bu hadiseleri canli bir ruh hali ile anlatırken, peygamberliğini tebliğe başlayan kutlu hakkında, ileri geri konuşmaya başlayan bir müşrike rastladılar. dedi ki o habis'' Muhammed bir sahtekar, o yalancı''. tüccar sordu, neden?. o ilahları inkar ediyor. uydurduğu büyülü sözlerle insanları yoldan çıkartıyor, o cinlerin esiri olmuş,diye sayıp sövmeye başladı. tüccar sordu,sen madem ki mekkedensin, o halde sizin ulularınız mallarını kime emanet eder? müşrik cevap verir, Muhammed e. peki aranızda ölçüde tartıştığınız zaman, ulularınız kimin hakemliğine başvurur, müşrik cevap verir, Muhammed e. peki ey gafil diye çıkışır tüccar, bu insan, dediğin gibi yalancı ve nankör ise, neden sizin tüm emanetinizi o koruyor, yalancı ise neden onun hakemliğine başvurur sunuz? yalancı, büyücü biri insanların en zayıf anlarında güvenilerek başvurulacak bir makam olabilir mi?
müşrik bu sözler üzerine susar ve kavgada yenilen köpekler gibi kuyruğunu sıkıştırarak kaçar.
müslüman, senin peygamberin, okuma yazma bilmeyen bir cahil değildi, o yetmiş arap lisanına vakıf, hesap mizan bilen bir aritmetik ustası ve o insan ilişkileri üzerine derinleşmiş bir psikolog idi. devletini kurduğunda ise usta bir diplomat ve savaş zamanlarında eşsiz bir strateji dehasıydı. senin peygamberinin bu üstün nitelikleri, zamanın kumlu çöllerine gömülmüş parlak hakikatlerdir. o hakikatleri dile getirmek her müslümanın görevidir, ama sakın o peşinde gittiğin peygamberinin cahil-ümmi biri olduğunu sanma, senin, onun en çok alıp ulaşmak isteyeceğin özelliği, onun bu derin entellektüel kişiliğidir. o herşeyden önce eğitim konusunda şefkatli bir akademisyendir. tüm bu zafer eylemleri ve söylemleri, onun bu niteliklerini ortaya çıkartan en sağlam delillerdir....