+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 ve 1

Konu: İfk (İftira) Hadisesi

 1. #1
  Ehil Üye slim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Bulunduğu yer
  kayıp şehir
  Mesajlar
  1.184

  Standart İfk (İftira) Hadisesi

  Rasulullah bir sefere çıkmak istediği zaman eşleri arasında kur’a çekerdi. Kur’a hangisine çıkarsa onu beraberinde götürürdü. Bu savaşta kur’a bana çıkmıştı. Örtünme ayetlerinin inmesinden sonraydı. Ben de Peygamber ile birlikte yola çıktım. Mahfe (hevdec) içerisinde yolculuk ediyordum. Savaş bitip geri dönüşte Medine yakınlarında bir yerde konaklamıştık. Mahfeden inerek hacetimi gidermek için kafileden uzaklaştım. Sonra döndüm. Bir ara göğsümü yokladığımda gözboncuğundan yapılmış olan gerdanlığımın boynumdan düşmüş olduğunu fark ettim. Gittim, onu aramaya koyuldum. Aramak beni oyaladıysa da sonunda gerdanlığımı buldum. Bu sırada beni götürenler, benim içerisinde olduğumu zannederek hevdecimi tutup deveye yüklemiş ve yola koyulmuşlardı. O zamanlar kadınlar oldukça hafifti. Az yedikleri için kilolu değillerdi. Dolayısıyla hevdecimi kaldıranlar bundan şüphelenmemişlerdi. Sonuçta ordu gittikten sonra gerdanlığımı buldum. Ordunun konakladığı yere döndüm. Fakat orada hiç bir kimseyi bulamadım. Hevdecimin konduğu yerde oturdum. Beni kaybettiklerini anlayıp, geriye döneceklerini zannediyordum. Otururken uyudum.

  Safvân b. Muattal es-Sülemî, ordunun arkasından gelirdi. Yanıma yaklaştığında beni görür görmez tanıdı. Çünkü beni örtünme âyetinin inmesinden önce görmüştü. Elbisemle yüzümü örttüm. Bana tek bir kelime bile söylemedi. Sadece “İnnâ lillahi ve innâ ileyhi Râciun ayetini okudu. Ardından “Allah’ın rahmeti üzerine olsun! Neden geride kaldınız” ? diye sordu. Ancak ben bir kelime bile konuşmadım. Bundan başka hiç bir sözünü duymadım. Devesini çöktürdü, ben de bindim. Nihayet mola verdikleri bir yerde orduya yetiştik. Medine^ye geldikten sonra hastalandım. Bu hastalığım esnasında, Peygamber’in diğer hastalıklarımdaki gibi bana yakın davranmaması beni şüphelendirdi. Yanıma geldiğinde sadece selam veriyor ve “hastalığınız nasıl?” diye soruyordu. Ardından ayrılıyordu. Onun bu hali, beni daha da şüphelendiriyordu. İyileşinceye kadar bir aksiliğin olduğunu sezmedim.

  Bir gün Mıstah’ın annesiyle yürüyorduk. Bir ara Mıstah’ın annesinin ayağı elbisesine takılarak tökezledi. “Mıstah’ın yüzü yere sürülsün”! diye seslendi. Ben de: Ne kötü konuştun. Bedir’e katılmış bir kişiye böyle söylenir mi?” dedim. Bunun üzerine Mıstah’ın annesi, İfk konusunda söylenenleri bana haber verdi. Hastalığım daha da arttı. Eve döndüğümde yine Rasulullah geldi. Hastalığımı sordu. Ben de ona: "İzin ver, ailemin yanına gideyim” dedim. O an ben, haberi annemden etraflıca öğrenmek istiyordum. Rasulullah bana izin verdi, ben de annemlere geldim. Anneme, İnsanların benim hakkımda neler anlattıklarını sordum. Annem:
  -Kızım, bu konuda kendini fazla üzme. Kocası tarafından sevilip de kumalarının kıskanmadıkları güzel kadın çok azdır, dedi. Ben de Sübhanallah! demek insanlar bunu bile söylemişler, dedim. O geceyi sabaha kadar göz yaşlarım dinmeden ve gözüme uyku girmeden ağlayarak geçirdim.

  Annem ve babam da yanımda sabahladılar. O esnada, Ensârdan bir kadın yanıma geldi. O da benimle birlikte ağlamaya başladı. Biz bu haldeyken Rasulullah çıkageldi. Benim hakkımda dedikoduların yayıldığı günden beri yanıma oturmamıştı. Bana: “Senin hakkında bana bir takım sözler ulaştı. Şayet sen bu günahlardan masumsan, Allah seni temize çıkaracaktır. Fakat eğer bir günah işlemişsen, Allah’tan af dile ve ona tövbe et. Çünkü kul, günahını itiraf edip Allah’a tövbe ederse, Allah onu affeder" dedi.

  Rasulullah sözünü bitirince gözyaşlarım kesildi. Gözümden bir damlanın bile düşmediğini hissettim. Babama hakkımda söylediği şeyler hususunda Rasulullah’a cevap vermesini istedim. Fakat babam, ne diyeceğini bilemediğini söyledi. Anneme de aynı şeyi söyledim, o da aynı cevabı verdi. Bunun üzerine dedim ki: “Vallahi, ben biliyorum ki, siz, insanların hakkımda söyledikleri şeyleri işittiniz. Bu söz kalbinizde yer etti ve onu doğruladınız. Eğer size suçsuzum desem, beni doğrulamazsınız. Fakat, Allah’ın benim işlemediğimi bildiği bir işi üstlensem, beni doğrularsınız. Vallahi, aramızdaki durumu, Yusuf’un babasının şu sözünden başkasına benzetemiyorum: Sabır ne güzeldir. Sizin söylediklerinize karşı ancak Allah’a sığınılır Sonra döndüm ve yatağıma uzandım. Henüz Rasulullah yanımdan ayrılmamış ve ailemden kimse dışarı çıkmamıştı ki, Allah, nebisine ayetleri indirmeğe başladı. Yüzü her zamanki vahiy inişinde olduğu gibi aydınlanmıştı. Bana söylediği ilk söz: “Ey Aişe, Allah’a hamd et. O, seni temize çıkardı" demek oldu. Bunun üzerine annem benden Rasulullah’a teşekkür etmemi istedi. Ancak ben “ Hayır! Vallahi onun için kalkmam ve Allah’tan başka kimseye de hamd etmem. Benim suçsuzluğumu Allah bildirdi” dedim.
  Ardından Allah

  Bu iftirayı ortaya atanlar içinizden bir güruhtur. Bu olayı kendiniz için şerdir zannetmeyin. Bilakis o, sizin için hayırdır.

  Onlardan her biri için kazandığı oranda günah vardır. İçlerinde elebaşılık yapanlar için ise çok büyük bir azab vardır.

  Keşke bunu duyduklarında müslüman erkek ve kadınlar kendi içlerinde hüsnü zanda bulunup: «Bu apaçık iftiradır» deselerdi.

  İftirayı atanlar da buna dair dört şahit getirselerdi ya! Onlar dört şahit getiremediler. Böylece Allah katında yalancılardan sayıldılar.

  Eğer Allah'ın dünya ve ahirette size karşı fazlı ve rahmeti olmasaydı içine düştüğünüz bu dedikodudan dolayı size büyük bir azab gelirdi.

  O vakit bu iftirayı dillerinizle birbirinize anlatıyor, bilginiz olmayan bir konu hakkında konuşuyordunuz. Siz bunu basit bir şey zannediyordunuz. Halbuki o Allah katında çok mühimdi.

  Keşke bunu duyduğunuzda: «Biz bunu konuşmayız, sübhanAllah, bu ne büyük bir iftiradır!» deseydiniz.

  Eğer mü'minlerdenseniz bunun benzeri bir hadiseye tekrar dönmemeniz için Allah sizi uyarıyor ve sizin için ayetleri açıklıyor. Şüphesiz Allah bilendir, hikmet sahibidir.

  İman edenler arasında kötülüğü yaymak isteyenler için dünyada ve ahirette acıklı bir azab vardır.

  Allah bilir, siz ise bilmezsiniz.

  Ya Allah'ın size fazlı ve merhameti bulunmasaydı? Şüphesiz Allah şefkatli ve merhametlidir.

  Ey iman edenler! Şeytanın adımlarına uymayın. Şeytanın adımlarına uyan kişiler fuhşu ve kötülüğü emrederler.

  Şayet Allah'ın size fazlı ve merhameti olmasaydı sizi kimse sonsuza dek temize çıkaramazdı.

  Fakat Allah dilediği kimseleri temize çıkardı. Şüphesiz Allah işiten ve bilendir» (Nur: 11-21) ayetlerini indirdi.

  Rasulullah benim halimi Zeyneb’e de sormuştu: “Ey Zeyneb, Aişe hakkında ne duydun, ne biliyorsun?". O da “ Ey Allah’ın Rasulü, ben gözümü ve kulağımı korurum. Vallahi, Aişe hakkında hayırdan başka bir şey bilmiyorum” dedi. Halbuki O, Peygamber’in hanımları arasında benimle en çok rekabet edendi.
  Konu slim tarafından (30.11.08 Saat 19:42 ) değiştirilmiştir.

  sükût gibi münzevî, çığlık gibi hür

  *

  Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim

  Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim,

  Adam aldırma da git, diyemem aldırırım

  Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım.


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. haliliye mesleği ve kuzman hadisesi-abdulkadir menek
  By aşur in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 30.11.11, 21:38
 2. Yeni Bir İftira Furyası
  By Şahide in forum Bediüzzaman'ın Hayatı (Eski, Yeni ve Üçüncü Said Dönemleri)
  Cevaplar: 92
  Son Mesaj: 18.01.10, 23:12
 3. Neticesiz Bitlis Hadisesi
  By Şahide in forum Bediüzzaman'ın Hayatı (Eski, Yeni ve Üçüncü Said Dönemleri)
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 02.01.10, 12:49
 4. Mehdi Hadisesi ve İseviler Mektubu (Gayr-ı Münteşir)
  By beldusin in forum Risale-i Nur Talebeliği
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 09.01.08, 18:14
 5. İftira Utancı
  By HakanBa in forum Gündem
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 23.11.07, 08:29

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0