Anayasa Mahkemesi'nin verdiği 367 kararı ile kriz sebebi olan cumhurbaşkanlığı seçimi yine gündemin ilk sırasına oturdu.Herkes birbirine yeni meclis 11.Cumhurbaşkanını seçebilecek mi? sorusunu sorarken MHP lideri Bahçeli yüreklere su serpti.

Bahçeli yaptığı açıklamayla parti olarak mecliste yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oylamaya katılacaklarını açıkladı.Bu açıklama yeni kriz senaryosu üretenleri ve bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı.Hayal kırıklığına uğrayanlardan biride köşesinden Abdullah Gül ismine karşı savaş açan Emin Çölaşan oldu.Çölaşan bugünkü köşesinde Bahçeli'nin açıklamalarını ilk duyduğunda yaşadığı travmayı anlattı.

DÜNKÜ gazetelerde Devlet Bahçeli ile yapılan söyleşiler vardı... Ve Devlet Bey ilginç, hatta hiç beklenmeyen sözler söylüyordu.

MHP, Meclis’te yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine katılacaktı.

Böylece AKP iktidarının en büyük korkusu olan, ilk oturumda 367 milletvekili olmaması korkusu ortadan kaldırılacak, Anayasa Mahkemesi tarafından verilen karar yerine getirilmiş olacak. Cümleleriyle yazısına başlayan Çölaşan devamında MHP'nin bu tutumuna bir anlam veremediğini söylüyor:MHP’nin bu tutumu, AKP’nin ekmeğine sürülecek en lezzetli tereyağdır!İktidar partisinin başına devlet kuşu konmasıdır!Devlet Bahçeli’nin sözlerini dünkü gazetelerin manşetlerinde okuyunca önce şaşırdım, gözlerime inanmadım. Sayfaları çevirip tamamını okudum. Doğruydu. Bir kez daha şaşırdım!

Şöyle diyordu:

"Biz (cumhurbaşkanı seçiminin yapılacağı ilk gün) toplantı yeter sayısı için (367 kişi sağlansın diye) MHP olarak gireriz ama (AKP adayına) oy veririz, vermeyiz, orası bize kalmıştır. Böylece 367 sorunu yaşanmaz.

AKP iktidar oldu. Kimi isterse seçer. Bu konuda karar tamamen AKP’nindir. Kimi aday gösterecekleri bizi ilgilendirmez. Tutarlılık bunu gerektirir. Uzlaşma aramalarına gerek yok."

* * *

Bizim açımızdan dakka bir gol bir!

Golü kimin attığına, kimin yediğine siz karar verin.

"Kimi aday gösterecekleri bizi ilgilendirmez" diyor Bahçeli.

Pardon, özür dilerim ama burada kuşseverler kulübüne temizlikçi seçilmeyecek.

Cumhurbaşkanı seçilecek, cumhurbaşkanı!

Nasıl olur da MHP’yi ilgilendirmez!

Bir muhalefet partisi, yeni Meclis’in üçüncü partisi, AKP’ye teslim bayrağını daha ilk günden çekmiş durumda!

Sonra şunları söylüyor:

"Bizim tutumumuz böyle olacak. Bizim görev anlayışımız bu. Bizimle uzlaşma aramalarına da ihtiyaç yoktur. Ama bunu beğenmezlerse DTP kökenli 23 bağımsız var. O zaman onlara giderler."

Aman beyefendi, beğenmeyecek ne kaldı!

Siz iktidar partisinin önünü böyle açtıktan, böyle peşin güvenceleri daha Bismillah demeden verdikten sonra, niçin DTP’ye gitsinler!

Yoksa MHP’nin yeni ve hiç tahmin etmediğimiz alternatifi DTP mi oldu da kimsenin haberi yok!

* * *

Tayyip Erdoğan dün gazetelerde Bahçeli’nin bu sözlerini okuduktan sonra -hiç kuşkunuz olmasın- son ayların en rahat nefesini alıp derin bir "Ohhh" çekmiştir.

Ekibiyle ve özellikle Abdullah Gül’le konuşurken "Geçmiş olsun beyler, bu cumhurbaşkanlığı işini de Allah’ın yardımı ve MHP’nin hiç umulmayan desteği sayesinde bitirdik sayılır" demiştir.

AKP, MHP’ye bu konuda sonsuz bir teşekkür borçludur.

Nitekim dün AKP’nin teşekkür mesajları dört koldan yağdı.

* * *

Demek ki MHP’nin, iktidara bu konuda söyleyeceği bir söz, götüreceği bir öneri, nasıl bir cumhurbaşkanı olması gerektiği konusunda herhangi bir görüşü yokmuş.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde uzlaşma arama gibi bir kavram MHP için geçerli değilmiş...

Ve devletin bir kalesinin daha böylesine kolay bir biçimde, uzlaşma arayışına girmeden, tereyağından kıl çekercesine teslim edilmesi mümkünmüş.

Niçin?..

Çünkü onlar tek başına iktidar oldu. İstedikleri kimseyi oraya seçmeleri gerekir ve biz buna destek oluruz anlayışıyla!

Destek olmak iyidir de, stepne olmanın ne kadar iyi olduğunu ben şahsen bilemem!

MHP’ye oy veren, onları Meclis’e gönderen kitleler -seçmenlerin yüzde 14.2’si- bunu çok daha iyi takdir edecektir.

Eğer şimdiden, genel başkanlarının bu sözlerinden sonra hayal kırıklığına uğramadılarsa!

"Güvendiğimiz dağlara kar yağdı" demedilerse.

Türkiye böyle. Siyaset işte bu. Vay anasını sayın seyirciler!

MHP destekli Abdullah Gül’ün cumhurbaşkanlığını şimdiden kutlamak gerekir.

EMİN ÇÖLAŞAN/HÜRRİYET