Köşk'e tekrar aday olup olmayacağı merak konusu olan Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, bugün iç ve dış politikadaki gelişmelerle ilgili olarak basın toplantısı düzenledi.

Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, cumhurbaşkanlığına adaylığı konusunda "meydanların işaretini görmemezlikten gelemeyeceğini", ancak bu süreci Türkiye'yi güçlü bir şekilde çıkartacak şekilde götürmek gerektiğini söyledi.ACELECİLİK İÇİNDE OLMAYA GEREK YOK"

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, seçim sonrası sürecin açık ve belli olduğunu, bazı görüşme ve değerlendirmeler yapılacağını söyleyerek, "Acelecilik içinde olmaya gerek yok, acele bir şekilde hareket etmek doğru değil" dedi.

Dışişleri Bakanlığı'nda basın toplantısı düzenleyen Gül, seçim sonrası Türkiye'nin önünde bulunan sürecin açık ve belli olduğuna işaret ederek, bu sürecin "büyük bir olgunluk içinde ama milletin gösterdiği istikamette tecelli etmesi gerektiğini" söyledi.

Bakan Gül, bu süre içinde bütün siyasi partilerin kendi iç değerlendirmelerini yapacağını, herkesin önünde bir değerlendirme süreci olduğunu ve bu sürede görüşmeler de yapılacağını kaydetti.

"TÜRKİYE'DE İKİ KİŞİDEN BİRİNİN OYUNU ALAN PARTİMİZ BÜYÜK BAŞARI KAZANDI"

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, oyunu büyük oranda arttırarak Türkiye'de iki kişiden birinin oyunu alan partisinin genel seçimde büyük başarı kazandığını kaydetti.

Gül, Dışişleri Bakanlığında düzenlediği basın toplantısında, partisinin seçim zaferini değerlendirdi.

Seçim sonrasında çok sayıda gazetecinin kendisini tebrik etmek ve gerek genel seçim gerek cumhurbaşkanı seçimi konusundaki görüşlerini almak istediğini belirten Gül, tüm bunları birlikte değerlendirmek, fikir ve düşüncelerini aktarmak amacıyla bu basın toplantısını düzenlediğini kaydetti.

"Seçim, ülkemiz ve yüce Türk Milleti için hayırlı uğurlu olsun. Milli irade yeniden tecelli etmiştir. Bundan Türk demokrasisi güçlenerek çıkmıştır. Bu çok önemli bir neticedir" diyen Gül, genel seçimin barış ve huzur içinde yapıldığını söyledi.

Demokrasinin temel ilkesinin çoğunluk olduğunu vurgulayarak, bu süreçte partiler arasındaki yarışta kimin daha iyi hizmet edebileceğine halkın karar verdiğini belirten Gül, Atatürk'ün "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir" sözlerine atıfta bulunarak, halkın iradesinin ortaya çıkmasının önemini vurguladı.