Bush'un Ortadoğu konferansı teklifi geniş yankı buldu
ABD Başkanı George Bush'un, yıllardır tıkanan Ortadoğu barış görüşmelerini yeniden başlatmak için konferans teklifine uluslararası toplumdan destek geldi.Bush'un teklifini 'memnuniyetle' karşılayan Avrupa Birliği, sonbaharda düzenlenmesi planlanan toplantının, kapsamlı bir çözüme ulaşmada taraflar için 'temel' teşkil edeceğini açıkladı. Alman hükümeti de çağrıya destek verdiğini açıklayarak bu girişimin, ABD'nin Ortadoğu sorununun çözümü konusundaki kararlılığını gösterdiğini kaydetti. ABD, Filistin, İsrail ve Arap komşularını buluşturacak konferans fikrine Arap başkentleri de sıcak bakıyor. Başkan Bush'un önceki gün görüştüğü Mısır lideri Hüsnü Mübarek'in ve Ürdün Kralı II. Abdullah'ın, teklifin 'olumlu unsurlar' içerdiği görüşünde olduğu ifade edildi. Dünya başkentlerinden teklife olumlu tepkiler gelirken İsrail ise, Bush'un önceki günkü konuşmasında dile getirdiği, Filistin devletinin kurulmasına yönelik ciddi müzakerelere yakında başlanması önerisini reddetti. İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in sözcüsü Miri Eisin, şu aşamada Filistin devleti sınırlarından bahsetmenin erken olduğunu savundu.

İtalya, Hamas'ın tecritine karşı

Batı'nın, geçtiğimiz ay Gazze Şeridi'nin kontrolünü ele geçiren Hamas karşısında, Filistin Otoritesi Başkanı ve El Fetih lideri Mahmud Abbas'ı güçlendirmeye yönelik hamleleri sürüyor. ABD'nin ardından dün de İngiltere, Abbas liderliğindeki Filistin yönetimine doğrudan yardımı yeniden başlatacağını açıkladı. Londra, Filistinli memurların maaşlarının ödenmesi için 6 milyon dolar yardımda bulunacak. Batı, Hamas'ın geçtiğimiz yıl seçimle iktidara gelmesinin ardından Filistin'e mali ambargo uygulamaya başlamıştı. İtalya ise Batı'nın Hamas'ı tecrit politikalarını eleştirdi. İtalya Dışişleri Bakanı Massimo D'Alema, Hamas'ı tecrit etmenin, bu örgütü, El Kaide'nin kucağına itebileceği uyarısında bulundu. İtalyan basınındaki haberlere göre, D'Alema şu değerlendirmede bulundu: "Hamas, Filistin halkının büyük bölümünü temsil eden gerçek bir güç. Hamas ve Hizbullah gibi akımları, El Kaide'nin kucağına itmek yanlış. Terör eylemleriyle ismini duyurmuş Hamas'ın halk desteğinde bir akım olduğu unutulmamalıdır. Demokratik biçimde seçilmiş bir hükümeti tanımaması hiç de hoş bir demokrasi dersi değil.

Öte yandan, Filistinli yetkililer İsrail'in, iyi niyet jesti olarak tek taraflı serbest bırakmaya hazırlandığı Filistinli tutuklular listesine itiraz etti. Buna gerekçe olarak, İsrail tarafının listeyi belirlerken, kendilerinin hiçbir katılımının olmaması gösterildi. Bu arada, İsrail mayıs ayında 33 Hamaslı yetkiliyle birlikte rehin aldığı eski Eğitim Bakanı Nasraddin Şair'i serbest bıraktı.