+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 ve 2

Konu: '25 Yıl Sonra Rusya Müslüman Olacak'

 1. #1
  Yönetici SeRDeNGeCTi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  34
  Mesajlar
  5.901

  Standart

  <TABLE width="100%">
  <T>
  <TR>
  <TD>ABD'li Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) uzmanı Paul Goble, ilginç bir tespitte bulunarak Rusya'da 25 yıl sonra Müslüman nüfusun öne geçeceğini iddia etti. </TD></TR>
  <TR>
  <TD>
  </TD></TR>
  <TR>
  <TD id=C&#111;ntent>Biz demiyoruz SSCB uzmanı diyor
  Paul Goble, Rusya'nın bu tarihten sonra Müslüman bir devlete dönüşebileceğini ileri sürdü.


  Amerikanı Sesi Radyosu'nda yer alan açıklamasında Goble, Rus nüfusunun giderek azaldığını ve buna karşılık ülkedeki Müslüman nüfusunun ise istikrarlı bir şekilde artış gösterdiğini hatırlatarak, Müslümanlığı seçen Rus nüfusu göz önünde bulundurulduğunda 25 yıl sonra bu ülkede dengelerin değişeceğine işaret etti. Goble, Rusya'nın şimdiden Avrupa'da en çok Müslüman halkın yaşadığı Hıristiyan bir ülke konumunda olduğunu ve 2030 yılına kadar Rusya'daki Müslüman nüfusunu, Rus nüfusunu katlayacağını kaydetti.


  SSCB uzmanı, Rusya'da her yıl 1,5 ile 2 milyon dolayında kadının çocuk aldırttığını, toplumda çok çocuklu aile anlayışının ilgi görmediğini ve bunun yanında aile yapısının giderek tehlike sinyalleri verdiğine işaret etti.


  Rusya'da yerli Müslüman sayısının dışarıdan gelenlerle birlikte 30 milyona yaklaştığını hatırlatan Goble, "Başta Orta Asya ülkeleri olmak üzere diğer bazı Müslüman devletlerden Rusya'ya çalışmak üzere gelenler de ülkedeki Müslüman nüfusun artışını olumlu etkilemekte" dedi.


  Ülkedeki Müslüman nüfus artış hızının yüzde 40 dolayında seyrettiğini açıklayan Goble, buna bağlı olarak Müslümanlara ait dini merkezlerin sayısında da önemli artış yaşandığını ifade etti. Paul Goble, ülkede 1991 yılında 300 olduğu belirtilen cami sayısının şu anda 8 bini bulduğu ve her yıl hacca gidenlerin sayısının da 13 bini geçtiğini kayd etti.


  Þu anda 140 milyona doğru inişe geçen Rusya nüfusu her yıl ortalama 700 bin kayıp veriyor. 2004 verilerine göre ülkedeki Rus uyruklu nüfus sayısı ise 116 milyon dolayında. Bu rakamın 2007 itibariyle 113 milyona düşmüş olabileceği tahmin ediliyor.

  Sabah
  <DIV>


  http://www.sentezhaber.com/index.php...;index_id=7854</DIV></TD></TR></T></TABLE>
  Anlamını Bilmediğiniz Kelimelerin Üzerine Çift Tıklayınız...

  Sual: Belki onlar eski hali istiyorlar?
  Cevap: Size kısa bir söz söyleyeceğim; ezber edebilirsiniz: İşte, eski hal muhal; ya yeni hal veya izmihlâl...
  (Bediüzzaman Said Nursi)


  Ne hayal, ne kuruntu hakikat istiyorum.
  Hakikat, hakikat, hakikat istiyorum!.. (Osman Yüksel SERDENGEÇTİ)
 2. #2
  Ehil Üye elff - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Bulunduğu yer
  Kocaeli
  Mesajlar
  4.016

  Standart

  <TABLE style="BORDER-COLLAPSE: collapse" borderColor=#111111 width="100%">
  <T>
  <TR>
  <TD>
  Rusya, Kur’ân’ı altın harflerle yazdı</TD></TR>
  <TR>
  <TD>
  <DIV></DIV>
  <DIV>İslam Dünyası ile iyi ilişkiler kurmaya çalışan Rusya, muhteşem bir projeyle bir ilke imza atarak, bu amacına ulaşmakta kararlı olduğunu ortaya koydu. Moskova Darphanesi tarafından 999.9 ayar altın levhalara çok yüksek kalite ile yazılan Kur’ân-ı Kerim sayfaları, Moskova’da ilk kez basına tanıtıldı. </DIV>


  “Osman Kur’ân’ı” olarak adlandırılan projenin tanıtımı için Itar Tass Ajansı’nda düzenlenen basın toplantısına projenin teşebbüskarı WT şirketi Başkanı Vladimir Prusakov, Moskova Darphanesi Başkan Yardımcısı Diana Yampolskaya, Prof. Dmitriy Frolov ve Þarkiyat Enstitüsü Başkan Yardımcısı Vladimir İsayev katıldı. Yerli ve yabancı basın tarafından büyük ilgi gören toplantının açılış konuşmasını yapan Dmitriy Frolov, Kur’ân ve İncil’in çağdaş yaşamı en fazla etkileyen iki kitap olduğuna dikkat çekerek, “Yaşamakta olduğumuz dünya bu iki kitabın eseridir” dedi. Kur’ân-ı Kerim’in de İncil gibi kitap haline gelmesi için çok uzun yılları kapsayan bir süreç yaşadığını belirten Frolov, özellikle Hz. Osman döneminde Kur’ân-ı Kerim’in tek kitap haline getirildiğini söyledi. En eski Kur’ân-ı Kerim yazılarının dünyada çok ender sayıda olduğunu vurgulayan Frolov, böyle yazılardan biri sayılan Petersburg’daki Þarkiyat Enstitüsü’ndeki 8. yüzyıla ait Kur’ân elyazmasının en önemli özelliğinin ise kutsal kitabın büyük bir kısmını kapsaması olduğunu ifade etti. Sözkonusu eserin Osman Kur’ân-ı projesinin de temeli olduğunu belirten Frolov, “Kutsal yazılar, en harika malzeme kullanılmış levhalara aktarıldı. İslam Dünyası liderlerine, ulusal müzelere sunulacak bu kıymetli eserin, aynı zamanda kuyumculuk sanatının en şahane eserlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz” dedi. Kur’ân-ı Kerim’in en eski örneklerinden birisinin Rusya’da bulunduğunu öğrendiğinde, bunun İslam ve Hıristiyan dünyasının yakınlaşmasına çok önemli bir katkıda bulunacağını düşündüğünü kaydeden Vladimir Pursakov ise, “İşte bu düşünce ile böyle bir projeye başlamaya karar verdik. Biz kesinlikle siyasete karışmıyoruz. Tek amacımız iki farklı medeniyetin yakınlaşmasını sağlamaktır” dedi.
  <DIV>


  http://www.yeniasya.com.tr/2007/01/27/kultur/h3.htm</DIV></TD></TR></T></TABLE>
  <DIV></DIV>
  <DIV></DIV>
  <DIV></DIV>
  İmân, insanı insan eder; belki, insanı sultan eder. Öyle ise, insanın vazife-i asliyesi İmân ve duâdır.

  ***


  ....Sevgili Üstâdım, evvelce arz ettiğim vech ile, ben artık birşey için yaşadığımı zannediyorum.


  O da, üstâdım olan dellâl-ı Kur'ân'ın vazife-i memuriye-i mânevîsini îfâ etmekle kendilerine pek cüz'î bir yardım ve Kur'ân hesâbına cüz'î bir hizmetkârlıktan ibârettir....  ***


+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Bedir Savaşı'ndan sonra kaç Müslüman okuma ve yazmayı öğrendi?
  By ahmetmustafa in forum Hz. Muhammed (S.A.V)
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 27.12.12, 16:18
 2. Ezandan etkilendi, Müslüman olacak
  By Bîçare S.V. in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 26.01.12, 01:45
 3. Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 01.11.08, 20:09
 4. Rusya'dan Kurtulma
  By Fehim in forum Bediüzzaman'ın Hayatı (Eski, Yeni ve Üçüncü Said Dönemleri)
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 08.02.08, 22:50
 5. Rusya Nur Talebeleri
  By KTMİR in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 01.05.07, 08:11

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0