+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Üç Aylara Girerken

 1. #1
  Gayyur EnVaR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2006
  Bulunduğu yer
  İstanbul
  Yaş
  44
  Mesajlar
  131

  Standart  Bu gün 1 Recep 1427.


  Mânevî bir ticaret mevsimine daha giriyoruz. Ufuklarımızı rahmet ışıkları kapladı. Gönüllerimiz Allah’ın rızasını gözetmekte. Günahlarımızın affı için Nisan yağmuru gibi bir bağış tufanı beklemekteydik. Ruhumuz şeytanın dehşetli pençesinden kurtarabildiği ellerini Allah’a uzatmak için fırsat kollamaktaydı. Gözlerimiz Cennetin bağına, bahçesine, düzlüğüne, deresine, tepesine, toprağına, taşına, suyuna hasretti.


  İşte bir fırsat daha. Allah’ın kullarının kalplerine sayısız defa nazar eylediği müstesna ayların eşiğinde, Rahmetin kapısındayız. Çalarsak, içeriye kabul edileceğiz. Eğer dönüp gidersek, kulaklarımızda bir süre daha çağrı sesleri, dâvet terennümleri, hak tebliğleri yankılanıp duracak. O bizi bırakmayacak. Çünkü O bizim Cehennem ateşini tercih etmemizi istemiyor. Çünkü O bizim için Cennet istiyor. Çünkü O bizim için ebediyet istiyor. Çünkü O bize kavuşmak istiyor.


  Üç Ayların açtığı feyiz, bereket ve rahmet çeşmesinden doya doya istifade edebilmeliyiz.


  Resûlullah Efendimiz (asm) bu mübarek aylar hakkında:


  “Recep Ay’ı Allah’ın, Þaban Ay’ı benim, Ramazan Ay’ı ümmetimin ayıdır” buyurmuştur.


  Recep Ay’ında Allah’ın gazabından ve Cehennem azabından Allah’ın rahmet ve mağfiretine sığınmalı ve her vesileyi Allah’ın rızasını kazanmak için bir fırsat bilmeli; Þaban ayında nafile ibadetler arttırılmalı, feyiz ve sevap hanemiz rahmet bulutlarının bereket sağanağına tutulmalı; Ramazan Ay’ında Cennet’e liyakat kazanabilecek derecede tezkiye-i nefs etmeli, nefsi kötülüklerden ve kalbi günah kirlerinden arındırmalı, farz oruç ve namazla Allah’ın her emrine, “Lebbeyk!” diyerek, kalbe rikkat, incelik ve duyarlılık kazandırmalıdır. Ve artık bu duyarlılığı ömrün diğer günlerine ve aylarına yaymalıdır. Yani Üç Aylar bittikten sonra da arınmış ve nurlanmış bir ruh ile koca bir hayat acı-tatlı göğüslenebilmelidir.


  Bediüzzaman Hazretleri (ra), hapishanede bulunduğu bir üç aylarda, yine aynı hapishanedeki talebelerine şöyle yazmış:


  “Aziz, sıddîk kardeşlerim… Her hasenenin sevabı başka vakitte on ise, Receb-i Þerifte yüzden geçer, Þaban-ı Muazzamda üç yüzden ziyade ve Ramazan-ı Mübarekte bine çıkar. Ve Cuma gecelerinde binlere ve Leyle-i Kadirde otuz bine çıkar. Bu pek çok uhrevî faideleri kazandıran ticâret-i uhreviyenin bir kudsî pazarı ve ehl-i hakîkat ve ibâdet için mümtaz bir meşheri ve üç ayda seksen sene bir ömrü ehl-i îmâna temin eden şuhûr-u selâseyi böyle bire on kâr veren Medrese-i Yûsufiye’de geçirmek, elbette büyük bir kârdır. Ne kadar zahmet çekilse, ayn-ı rahmettir. İbadet cihetinde böyle olduğu gibi; Nur hizmeti dahi nisbeten, kemiyet değilse de, keyfiyet itibarîyle, bire beştir. Çünkü bu misafirhanede mütemadiyen giren ve çıkanlar, Nurun derslerinin intişarına bir vasıtadır. Bazen bir adamın ihlâsı, yirmi adam kadar fâide verir. Hem Nurun, sırr-ı ihlâsı siyâsetkârâne kahramanlık damarını taşıyan, Nurun tesellilerine pek muhtaç bulunan mahpus biçareler içinde intişarı için bir parça zahmet ve sıkıntı olsa da, ehemmiyeti yok. Derd-i maişet ciheti ise, zaten bu üç ay âhiret pazarı olmasından, her biriniz çok şakirtlerin bedeline, hatta bazınız bin adamın yerinde buraya girdiğinden, elbette sizin haricî işlerinize yardımları olur diye tamamıyla ferahlandım. Ve Bayrama kadar burada bulunmak büyük bir nimettir, bildim.”1


  Þuhûr-u Selâseyi (üç ayları), kabre doğru hızla akıp giden ömrümüz için bir manevî ticaret mevsiminin, bir büyük âhiret pazarının ve bir yüksek vicdanî muhasebenin vesilesi yapmamız büyük ehemmiyet taşımaktadır. Çünkü asl olan üç ay değil; tüm ömrümüzdür. Mahkeme-i Kübra üç aya değil; tüm ömrümüze şamildir. Büyük hesap üç aydan değil; tüm ömrümüzden sorulacaktır. Ebedî hayatın çekirdeği üç ay değil; tüm ömrümüzdür. Fakat girdiğimiz Üç Aylar, ömrümüzün karanlık noktalarını aydınlatmaya, ruhumuza rahmet ışıkları serpmeye ve tüm ömrümüzü bize yeniden kazandırmaya ehliyetli bir deniz feneri hüviyetindedir.


  Cenâb-ı Hakkın, “Kullarımın arasına gir! Cennetime gir!”2 hitab-ı ezelîsine mazhar olmak ümidi ve niyazıyla, Üç Aylarınızı tebrik ederim.

  Dipnotlar:


  1- Þuâlar, 424


  2- Fecr Sûresi, 89/29,30
  <DIV> (Süleyman KÖSMENE - Yeni Asya)</DIV>
  <DIV></DIV>
  <DIV>
  <DIV></DIV>Forumdaki tüm kardeşlerin üç aylarını tebrik eder RABBimden Hayırlarıncelbine, Þerlerin define özellikleAlemi İslam için hayırlar getirmesini Niyaz ederim. SELAM ve Dua ile.....</DIV>
  Hayatın lezzetini ve zevkini isterseniz, hayatınızı iman ile hayatlandırınız ve feraizle zinetlendiriniz ve günahlardan çekinmekle muhafaza ediniz.

 2. #2
  Ehil Üye Ebu Hasan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Bulunduğu yer
  Ankara
  Yaş
  38
  Mesajlar
  3.049

  Standart

  <DIV>
  <DIV></DIV>Forumdaki tüm kardeşlerin üç aylarını tebrik eder RABBimden Hayırlarıncelbine, Þerlerin define özellikleAlemi İslam için hayırlar getirmesini Niyaz ederim. SELAM ve Dua ile.....</DIV>

 3. #3
  Pürheves dertas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2006
  Bulunduğu yer
  Antalya
  Mesajlar
  209

  Standart

  Tüm kardeşlerimin üç ayları mübarek olsun.Değerlendirebilenlerden olma ümidiyle...
  Burada vazifelerini aksatanlar,berzahta ve
  sıratta da aksayarak seke
  seke yürürler...

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Üc Aylara Az Kaldı
  By yakaza in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 10
  Son Mesaj: 23.06.09, 17:38
 2. Ay'a Yolculuk 40 Yaşına Girerken... Üsdadımız Ay'a Çıkmış mıydı?:)
  By seyyah_salih in forum Risale-i Nur'dan Vecize ve Anekdotlar
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 16.06.09, 15:20
 3. Foruma Girerken de Not Bırakalım.
  By Ahsen Nur in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 12
  Son Mesaj: 14.03.09, 19:27
 4. Üç Aylara 18 Gün Kala...16 Temmuz/ Recep 1
  By insirah in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29.06.07, 09:35

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0