Türk Bayrağının Satışı Yasaklandı
Türkiye halkının Filistin’deki direnişe sahip çıkması, destek vermesi ve Türkiye’deki yönetimin de işgal devletine karşı çıkışları birtakım işbirlikçi kadroların...
05 Şubat 2009 / 10:12

Türkiye halkının Filistin'deki direnişe sahip çıkması, destek vermesi ve Türkiye'deki yönetimin de işgal devletine karşı çıkışları birtakım işbirlikçi kadroların İsrail işgal devletinden fazla rahatsız olmalarına yol açtı. Başbakan Recep Tayyib Erdoğan'ın Davos'ta işgal devleti cumhurbaşkanı Şimon Perez'e tepkisini ve kendisine yönelik ahlâkdışı uygulamayı protestosunu destek için Gazze'de düzenlenen mitingde her tarafın Türk bayraklarıyla donatılması üzerine bu tür görüntülerin Batı Yaka bölgesine de yansıyabileceği endişesine kapılan Abbas yönetimi bölgede bu bayrakların satılmasını engellemek için satıcılara talimat verdi.

Ramallah'taki yerel kaynakların verdiği haberlere göre Filistin özerk yönetiminin eski başkanı Mahmut Abbas'a bağlı güvenlik görevlileri dün Ramallah'ta bazı dükkânları dolaşarak Türk bayraklarının satılmaması ve dağıtımının yapılmaması talimatı verdiler. Verilen haberlere göre polisler dükkân sahiplerine bu bayrakları satmaları halinde mahiyetine bakılmaksızın dükkânlarındaki mallara el konacağı tehdidinde bulundular.

Polislerin bu tehditleri bölgedeki Filistinli halkın tepkisine yol açtı. Vatandaşlardan biri basın mensuplarının konuyla ilgili sorusuna verdiği cevapta şu ifadelere yer verdi: “Bu yönetim vatandaşlara, onurlu duruş karşısında sevinçlerini ifade etmelerine izin vermek istemiyor. Bu yönetim bütün halktan Mahmud Abbas'ın Olmert'le görüşmelerinde yaptığı gibi Yahudilerin ayakkabılarını kabul etmelerini istiyor.”

Bu arada 7 Şubat 2009 Cumartesi günü Türkiye'ye gelmesi beklenen Mahmud Abbas'ın başkanlık süresinin 9 Ocak 2009 tarihinde bittiğini ve bugün artık Filistin anayasasına göre herhangi bir temsil sıfatının olmadığını hatırlatalım.

FİEM