Konu Kapatılmıştır
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Müslümanlar Barışa Razı Ama...

 1. #1
  Ehil Üye Bîçare S.V. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  2.407

  Exclamation Müslümanlar Barışa Razı Ama...

  Umut YAVUZ
  Müslümanlar barışa razı ama...
  Sıkça söylenir, hiç bir din esasında savaşmayı emretmez diye... Buna rağmen dünya tarihinde yaşanmış savaşların bir çoğu doğrudan veya dolaylı olarak din veya mezhep kaynaklı sebeplerden ileri gelmektedir. İnsanlığın dünyada varoluşundan bu yana bir iman-küfür mücadelesi olduğu ve bunun kıyamete dek süreceği kabul edilir. Bu mücadele zaman zaman bildiğimiz savaş boyutuna yükselmiş, bazen de günümüzde yaşandığı gibi fikirsel bazda ve teknolojik anlamda bir mücadeleye evrilmiştir. Ancak şu bir gerçektir ki, savaşlar dünya zemininden hiç silinmemiştir.
  İlâhi dinler dediğimiz dinlerin özünde elbette zulüm, sebepsiz yere savaşmak ve haksız yere insan öldürmek gibi insanlık suçları yer almamaktadır. Ancak bu demek değildir ki, bu dinlerin mensupları bu ilkelere özü özüne sadık kalacak ve hiç bu suçları işlemeyecektir. Ne yazık ki, tarihin de bir çok defalar şahit olduğu üzere hangi din veya mezhepten olursa olsun dünya tarih sahnesinde bu türden zalim ve cahiller ortaya çıkmıştır. Bu bazen dini ilkelerin yanlış yorumlanmasından, bazen de dinin çıkarlara alet edilmesinden ileri gelebilmektedir. Evet bazen dini inançlar kullanılmak ve kışkırtılmak vasıtasıyla savaşlar üretilmekte ve toprak, ganimet gibi tali çıkarlara ulaşmak amacıyla din istismar edilebilmektedir.
  Böylesi bir risk ve tehlikeye karşı samimi dindarların ve doğru dini ve de dine yakışır doğruluğu şiar edinmiş grupların varlığı ve faaliyeti çok ehemmiyetlidir. Bugün gerek İslam dünyasında gerekse ehl-i kitap dediğimiz Hıristiyan ve Yahudi dünyasında böylesi bir anlayışa sahip grup ve kişilere her zamankinden çok ihtiyaç duyulmaktadır. Zira insanlığın kısm-ı azamını oluşturan ve kaynama noktalarında aktif olan her üç dinin mensupları arasında yukarıda bahsettiğimiz şekilde dini yanlış yorumlama ve algılamadan kaynaklı gereksiz düşmanlık duyguları besleyen kitleler mevcut olabilmektedir. Bu tür kişi ve fikirlerin panzehiri ise doğruluğu temsil eden kişi ve fikirlerdir...
  Son ve hak din olduğuna inandığımız İslamiyet, ehl-i kitap adını verdiği ilahi dinlerin mensuplarıyla olan ilişkilerimizde bizlere altın bir kriter vermiştir. Bu kriter mana itibariyle bir çok ayette geçen ama en açık anlamda Al-i İmran suresi 113. ayette zikredilen “Onların (Kitap ehlinin) hepsi bir değildir” kriteridir..
  Evet Müslümanların yaşayış ve hayata bakış prensiplerini belirleyen Kur’ân-ı Kerim’de ehl-i kitap ile münasebetlerle alakalı onlarca ayete rastlamak mümkündür. Her bir ayeti kendi iniş kaideleri ve siyak-sibak denilen öncesi ve sonrasıyla ele alarak değerlendirmek en doğrusudur pek tabii ki. Ancak bu ayetlerin genelinde ehl-i kitaptan olanları tek bir kefeye koyarak değerlendiremeyeceğimizi anlamak mümkündür. Dolayısıyla Müslümanlar bu münasebetlerinde muhatabı olduğu kimselerin değer ve kriterlerini baz alarak sonuca ulaşmak yoluna gitmelidirler.
  Bugün İsrail devletinin Siyonizm’in etkisi altında olduğu ve bu sebeple de Yahudilik adına bir çok zulümler yaptıkları ortada. Çok yakın bir zamanda dünyanın süper gücü olan ABD’nin başındaki evanjelik George W. Bush’un da dindar geçinip dünyanın başına felaketler açtığını unutmayalım. Aynı şekilde İslamiyet’i arkasına alarak her türlü istibdat ve zulmü halklarına reva gören liderler de tarihin sayfalarında yer almaktadır.
  Diğer yandan İsrailli bir Haham olan Menahem Froman’ın Müslümanlarla dindarlık ekseninde barış yapılmasından yana olduğu ve bu yönde mesajlar verdiğine de şahit oluyoruz. Aynı Haham geçtiğimiz sene Mart ayında Filistinlilerin “toprak günü” faaliyetlerine katılmış, barış ve adalet mesajları vermişti. Bununla beraber aynı tarihlerde İsrail’deki Kiryat Arba Yahudileri Hahamı Dov Lior tüyler ürperten açıklamalarda bulunmuştu. Tüm Filistinlilerin etnik temizliğe tabi tutulması gibi garip fikirleri bulunan bu Haham bütün sinagoglara dağıttırdıkları bir bildirisinde “Yahudilikte savaş sırasında sivillerin düşünülmesi diye bir şey yok. Sivillere zarar gelse bile terörizmi yok etmeliyiz” demişti.
  Görülüyor ki, dinlerin temelinde ne olursa olsun onu yorumlayanların bakış açıları ve niyetleri hakikati büsbütün saptırabiliyor. Dolayısıyla biz Müslümanlar hem doğru İslamiyet’i şiar edinmeli hem de ehl-i kitaptan bizimle aynı değer çatıları altında birleşebilecek, özünü kaybetmemiş ve Allah’ın birliği şemsiyesi altında birleşebilecek muhatapları bulup, bunlarla ilişkilerimizi geliştirmeli, geri kalanlarıyla münasebetlerimizde de feraset ve dikkati elden bırakmamalıyız.
  Netice itibariyle barış çağrılarına en başta cevap verecek ve ‘uzatılan dostluk elini’ sıkacak olanlar Müslümanlardır. Zira Kur’ân-ı Kerim’de Enfâl Suresi’nde bu ilke açık bir şekilde beyan edilmiştir: “Eğer onlar barışa yanaşırlarsa sen de yanaş ve Allah’a güven” (Kur’ân, 8/61) Barış isteyenle barışmak Müslümanın faziletindendir ancak herşeyden önce işgale ve zulme son vermek ve gaspedilmiş hakların iadesi şartıyla...

  05.02.2009

  E-Posta: yavuz@yeniasya.com.tr


  "İyyake nâ'büdü ve İyyake nesteîn."

  'Ancak Sana kulluk eder, ancak Senden yardım isteriz' (Fâtiha Sûresi)


  "İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah'a da şükretmez.!" (H.Ş.)

  'Bırak bîçare feryâdı, belâdan; gel tevekkül kıl' (17.Söz.)

  "Şimdi 'OKU' kabirde okuyamazsın" (Z.Gündüzalp)

  'ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR' (YENİASYA)

  Selâm ve duâyla. Bîçare S.V.

 2. #2
  1kul
  Guest 1kul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

  Standart

  Burası Rusya


  Rusya’nın Vladivostok bölgesinde öğrencilerinden Allah’ı inkâr etmelerini isteyen, aksi durumda kötü not vermekle tehdit eden felsefe öğretmeni hakkında savcılık soruşturma başlattı. RUSYA'NIN Vladivostok bölgesinde öğrencilerinden Allah’ı inkâr etmelerini isteyen, aksi durumda kötü not vermekle tehdit eden felsefe öğretmeni hakkında savcılık soruşturma başlattı. Öğrenci haklarını ihlâl etmekle suçlanan öğretmen suçlu bulunması durumunda beş yıl hapis yatacak. Öğretmenin dâvâsının görüleceği bölge mahkemesindeki dâvâ ilgi ile izleniyor. Ria Novosti haber ajansının verdiği bilgiye göre savcılıktan yapılan açıklamada, “Felsefe derslerinde öğretmenin defalarca öğrencilerden inançlarını değiştirmelerini istediği ve ateist olmalarını talep ettiği için hakkında dâvâ açıldı.” denildi. Savcılık öğretmenin inanan çocukları şizofren hasta olarak nitelediğini kaydederek, “Öğretmen inananların normal toplumda yaşamamalarını, onların evlerine kapanarak ibadetleri ile meşgul olmaları gerektiğini iddia ediyor. Öğretmenin inanan çocukları şizofren hasta olarak niteleyerek dersten çıkmaya zorladığı da tesbit edildi.” bilgisini verdi. Ren TV’de yer alan haberde de felsefe öğretmeni Vladislav Radçenko ilk derse girdiğinde öğrencilerden Allah’a inananların ellerini kaldırmasını istemiş. Elini kaldıran öğrencileri şizofren olarak niteleyen öğretmen, kendisinin doktor olduğunu ve bu hastalıktan onları kurtaracağını ifade etmiş. Olayla ilgili açıklamada bulunan Rusya Ortodoks Kilisesi basın bürosu başkan yardımcısı Mihail Moisiyev gelişmeleri ‘inanç ve vicdan özgürlüğüne yönelik çirkin bir olay’ olarak niteledi. Sivil toplum kuruluşlarını göreve çağıran Moisiyev, “Gerekli adlî soruşturma sürdürülmelidir. Suçlu bulunması durumunda sanığa gereken ceza verilmelidir.” dedi. Moskova / cihan

  13.03.2009


 3. #3
  Ehil Üye Bîçare S.V. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Bulunduğu yer
  İstanbul/Üsküdar
  Mesajlar
  2.407

  Standart

  Ren TV’de yer alan haberde de felsefe öğretmeni Vladislav Radçenko ilk derse girdiğinde öğrencilerden Allah’a inananların ellerini kaldırmasını istemiş. Elini kaldıran öğrencileri şizofren olarak niteleyen öğretmen, kendisinin doktor olduğunu ve bu hastalıktan onları kurtaracağını ifade etmiş. Olayla ilgili açıklamada bulunan Rusya Ortodoks Kilisesi basın bürosu başkan yardımcısı Mihail Moisiyev gelişmeleri ‘inanç ve vicdan özgürlüğüne yönelik çirkin bir olay’ olarak niteledi. Sivil toplum kuruluşlarını göreve çağıran Moisiyev, “Gerekli adlî soruşturma sürdürülmelidir. Suçlu bulunması durumunda sanığa gereken ceza verilmelidir.” dedi.
  **********
  Darısı bizimkilere....!
  "İyyake nâ'büdü ve İyyake nesteîn."

  'Ancak Sana kulluk eder, ancak Senden yardım isteriz' (Fâtiha Sûresi)


  "İnsanlara teşekkür etmeyen, Allah'a da şükretmez.!" (H.Ş.)

  'Bırak bîçare feryâdı, belâdan; gel tevekkül kıl' (17.Söz.)

  "Şimdi 'OKU' kabirde okuyamazsın" (Z.Gündüzalp)

  'ASYA'NIN BAHTININ MİFTAHI , MEŞVERET VE ŞÛRÂDIR' (YENİASYA)

  Selâm ve duâyla. Bîçare S.V.

Konu Kapatılmıştır

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Eğer O razı ise!
  By BiRDüNYaUMuT in forum Serbest Kürsü
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 16.02.14, 20:17
 2. Allah(c.c.) Razı Olsun...
  By Garip_Maznun in forum İslami Konular ve İman Hakikatleri
  Cevaplar: 2
  Son Mesaj: 09.02.09, 00:18
 3. Kısmetine Razı Ol Ki ...
  By SeRV-i SiMiN in forum Açıklamalı Risale-i Nur Dersleri
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 08.01.09, 09:38
 4. Sen Allah'tan Razı Ol...
  By akıncı in forum İslami Nitelikli Yazılar
  Cevaplar: 7
  Son Mesaj: 12.12.08, 07:22
 5. Bediüzzaman'ın Doğu İllerindeki Barışa Katkısı
  By nurlu dağ in forum Bediüzzaman'ın Hayatı (Eski, Yeni ve Üçüncü Said Dönemleri)
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 08.04.08, 17:53

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0