Erdoğan: İsrail ayrı, hükümeti ayrı


Washington Post’a konuşan Başbakan Erdoğan, “İsrail'le ilişkiniz sona erdi mi?” sorusuna şu karşılığı verdi: “Ciddî bir ilişkimiz var. Ama şu anki İsrail hükümeti kendisini kontrol etmeli. Bu konuyu önümüzdeki seçimler için istismar etmemeli.”
İsrail ayrı, hükümeti ayrı

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, İsrail’in Gazze’ye saldırılarına karşı gösterdiği tutumun anti-Semitik veya Yahudi halkına karşı olduğunu iddia etmeye çalışanlar olduğunu belirterek, “Bir başbakan olarak anti-semitizmin karşısında durdum. Benim düş kırıklığım, şimdiki İsrail hükümetine karşıydı” dedi.
Davos’ta İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ve forumun moderatörüne gösterdiği tavırla dünya gündemine oturan Başbakan Erdoğan, Washington Post gazetesine konuştu. Erdoğan, İsrail’in Gazze saldırılarından Hamas’a, Olmert ile görüşmesinin perde arkasından ABD Başkanı Barack Obama’dan ne beklediğine dair sorularını cevapladı. Erdoğan, Washington Post ve Newsweek muhabiri Lally Weymouth’a verdiği röportajda, Türk askerlerinin Gazze’de barış gücünün bir parçası olmasının imkansız olduğunu dile getirerek, “Belki sadece gözlemci olarak. Güvenlik gücü göndermemiz bizim için büyük bir hata olabilir. İsrail’in Gazze’ye saldırılarına karşı gösterdiğim tutumun anti-Semitik veya Yahudi halkına karşı olduğunu iddia etmeye çalışanlar var” dedi. Türkiye’de yaşayan Yahudilerin Yahudilere karşı tutumumunun örneği olduğunu belirten Erdoğan, “Bir birey olarak sürekli anti-semitizmin bir insanlık suçu olduğunu ifade ettim. Bir başbakan olarak anti-semitizmin karşısında durdum ve benim düş kırıklığım, şimdiki İsrail hükümetine karşıydı çünkü bize karşı adil davranmadılar” dedi.

01.02.2009