İsrail’e soykırım dâvâsıMAZLUMDER'E bağlı bütün şubeler İsrail’in Filistin’de soykırım ve insanlık suçu işlediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu.
Suç duyurusu dilekçesinde, İsrail ordusunun, 27 Aralık 2008 ile 21 Ocak 2009 tarihleri arasında Gazze şehrine düzenlediği saldırı ve işgal sonucunda, yarısı kadın ve çocuk 1350'den fazla Filistinliyi öldürdüğü, saldırılarda ayrıca 5 bin 450 kişinin de yaralandığı kaydedildi. Dilekçede, ''Ağır bombardıman Gazze'nin altyapısını yok etmiştir. Binlerce ev, okullar, hastaneler hatta camiler enkaza dönmüştür. Yabancı ve Arap doktorlar, Gazze'deki sivil halktaki olağan dışı yaralar nedeniyle İsrail'i yasak silahlar kullanmakla suçlamıştır. İsrail hükümet yetkilileri, bu suçlamalar sonrasında beyaz fosfor kullandığını itiraf etmiştir'' denildi. BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un, İsrail'i aşırı kuvvet kullanmakla suçladığı ve Gazze Şeridi'nde BM binalarını bombalayanların hesap vermesini talep ettiği hatırlatılan dilekçede, çeşitli uluslar arası kuruluşların da Gazze'de yaşananlarla ilgili soruşturmalar açılması yönünde taleplerde bulundukları belirtildi.
Suç duyurusu dilekçesinde, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres, Başbakan Ehud Olmert, Dışişleri Bakanı Tzipi Livni, Savunma Bakanı Ehud Barak, Genelkurmay Başkanı Gabi Ashkenazi, Savunma Güçleri Güney Komutanı Yoav Galant, İsrail ordu görevlileri Amir Peretz, Binyamin Ben Eliezer, Avi Dichter, Carmi Gilon, Dan Halutz, Doron Almog, Eliezer Shkedy, Giora Eiland, Matan Vilnai, Moshe Bogie Yaalon, Shaul Mofaz ve ismi tesbit edilemeyen diğer şüphelilerin, ''soykırım'' ve ''insanlığa karşı suç'' kapsamında cezalandırılması talep edildi. Dilekçede ayrıca, söz konusu kişiler hakkında, Türkiye'ye girmeleri halinde tutuklanmaları için yakalama emri çıkartılması istendi. MAZLUMDER'in yurt genelindeki diğer 20 şubesi de Cumhuriyet Savcılıklarına, ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

CEMİL YÜZER / ANKARA

YENİASYA Gz.30.01.2009