İki büyük aktör sahneye indi
Doğu Perinçek, Ergenekon Davasındaki savunmasında aniden “Ergenekon şemasında bir numara Hüseyin Kıvrıkoğlu'dur. İddia edildiği gibi İsmail Hakkı Karadayı değildir. Karadayı'nın adı şemada yer almamaktadır." dedi.
Şemadaki Kıvrıkoğlu’nu ifşa etmek neden; Karadayı’yı kollamak neden?
Encümen-i Daniş adına Ankara’da Org. İlker Başbuğ başta olmak üzere kuvvet komutanlarına yapılan/yapılacak ziyaretlerde de Org. Kıvrıkoğlu’nun isminin ön plana çıkartıldığını görüyoruz. Israrla Org. Kıvrıkoğlu’nun ismi üzerinden ziyarete anlam yüklendi medyada.

Veli Küçük geçen hafta “Veli Küçük denen o adamı tanımam” diyen Org. Karadayı ve “Veli Küçük’ü tanımam adımı kullanmış” diyen Org. Kıvrıkoğlu’na cevap vermişti.
Belli ki Ergenekon sıralamasında Perinçek’e göre daha aşağıda olan Veli Küçük, bu iki kritik emekli Orgeneral’le ilgili konuşurken daha dikkatsiz.
İdeolog Perinçek, seçimini iyi yapmış gözüküyor.
Ergenekon Savcısı’nın ağzından Encümen-i Daniş’le ilgili tek soru çıkınca, eksenin nasıl kaydığının, ortalığın nasıl toz duman olduğunun fotoğrafları bunlar.

Org. İlker Başbuğ ve Kuvvet Komutanları’na tek tek ziyaretlere kadar yükseltilmiş ileri alarm düzeyi. Dokunulmazlar Külübü’nde panik var.
Kıvrıkoğlu ve Karadayı perde önünde birer aktör durumundalar artık. İş başa düştü… Bunca isim tek tek toplanınca; toplanmayanlar da ellerindekileri sağa sola, çöpe, dağa tepeye fırlatmaya başlayınca kimi kullanabileceksin ki?
“Ne olursa olsun, bizim için çalışanları bir şekilde kurtarırız” tabusunun dağıtılması, olayların aydınlatılabilmesi için hayati önemdeydi.
Şimdi farklı bir düzeydeyiz. Encümen-i Daniş adına yaptırılan bu ziyaretler sonrası bir hamle bekleniyor. Burada Org. Başbuğ’un tavrı çok önemli. Bugüne kadar Ergeneken’a bulaşmış muvazzafları savcıya tek tek teslim eden komuta kademesi, yargı sürecine saygılı mevcut tutumunu devam ettirmeli.

Bu tutumdan bir sapma olursa, kamuoyunun vereceği tepkiyi; Milliyet Gazetesi’nin manşetinden verdiği A&G Araştırma Şirketinin Ergenekon anketinin sonuçlarından okuyabiliriz.
33 ilde yapılan geniş kamuoyu araştırmasında halkın ezici bir çoğunluğu Ergenekon diye bir örgütün varlığına inanıyor. Bu durum CHP’ye oy vereceğini söyleyenlerde bile yüzde 51.
Ergenekon Operasyonu’na yargıyı dolaylı-dolaysız etkileyerek, mahkeme heyetini çeşitli yollardan sarsarak, dağıtmaya çalışarak herhangi bir müdahalede bulunulursa, yapan altında kalır. Rütbesinin, konumunun, koltuğunun önemi yok.

CEVHERİ GÜVEN