SUÇLU CEZASINI ÇEKMELİ

‘Derin devlet’ olarak bilinen, icraatları ve yargısız infazları ile darbeye zemin hazırlayan kanundışı yapı ve oluşumların çökertilmesi isteniyor. Daha önce Susurluk olayı, şimdi de Ergenekon dâvâlarında gündeme gelen fail-i meçhul cinayetlerin aydınlatılması, makam ve mevkii ne olursa olsun suçu sabit görülenlerin cezalandırılması ile demokrasi güç kazanacak.
ÇETELER TEHDİT EDİYOR

Öte yandan, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, güvenliğin sağlanmasının özgürlük alanının genişletilmesi anlamına geldiğini belirterek “Güvenlik sağlanmazsa özgürlük diye birşey olmaz” dedi. 81 İlin Emniyet Müdürlerine seslenen Atalay, “Nerede yanlış varsa üzerine gidelim. Nerede karanlık nokta varsa aydınlatalım. Nerede bir çete varsa bunu çökertelim” diye konuştu.

Karanlık nokta kalmasın

İÇİŞLERİ Bakanı Beşir Atalay, güvenliğin sağlanmasının özgürlük alanının genişletilmesi anlamına geldiğini belirterek, “Güvenlik sağlanmazsa özgürlük diye birşey olmaz” dedi.
Bakan Atalay, 2008 yılı Emniyet ve Asayiş hizmetlerinin genel değerlendirmesi, 2009 yılı projeleri, iç güvenlik, emniyet ve asayiş konularıyla ilgili İl Emniyet Müdürleri toplantısında konuştu. Dengeli bir güvenlik politikasının vatandaşın huzuru ve mutluluğunu sağlayarak hayatı kolaylaştırarak kişilerin hak ve özgürlüklerini kullanmalarının önündeki engelleri kaldırarak demokratik toplum düzeninin güçlenmesine katkı verdiğini dile getiren Atalay, insanların korkusuz yaşamasının sağlanamaması halinde diğer özgürlüklerin çok fazla bir önem taşımayacağını ifade etti.
Atalay, suçların aydınlatılmasında Türkiye’nin Avrupa’da en iyi ülkelerden birisi olduğuna dikkat çekerek, önleyici tedbirlerin artırılmasıyla suçlarda azalma olduğunu kaydetti. “Ülkemiz faili meçhuller ülkesi olmaktan kurtuldu. Bu da arkadaşlarımızın daha başaralı çalışmalarıyla sağlanıyor” diyen Bakan Atalay sözlerini şöyle sürdürdü: “İç güvenlikte en önemli konumuz terördür. Başta bölücü terör örgütü olmak üzere tüm terörist yapılanmalara karşı mücadelemiz sürecek. Bu konuda da daima hukukun içinde kalmaya özen göstereceğiz. Nerede yanlış varsa üzerine gidelim. Nerde karanlık nokta varsa aydınlatalım. Toplumumuzu rahatsız eden organize suç örgütü, bir çete varsa bunu bertaraf edelim, çökertelim. Polisimizin, güvenlik birimlerimizin arkasındayız, cesaret veriyoruz. 2008 yılında 37 ilde gerçekleştirilen 118 operasyonda 2 bin 237 çete üyesi yakalanmış, bunların 903’ü tutuklanmıştır.”

24.01.2009