+ Konu Cevaplama Paneli
1. Sayfa - Toplam 3 Sayfa var 1 2 3 SonuncuSonuncu
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 ve 29

Konu: Obama: Müslümanlar Yumruğunuzu Açın Elinizi Sıkacağız

 1. #1
  Müdakkik Üye elips - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  686

  Thumbs up Obama: Müslümanlar Yumruğunuzu Açın Elinizi Sıkacağız

  Obama başkanlığı devraldıktan sonra yaptığı konuşmada "Güvenlik ve ideallerimiz arasında bir seçim yapmak zorunda değiliz" diyerek ABD'de yeni bir sayfanın açılacağının altını çizdi.

  Sözlerine "tanrım bana yardım et" diye başlayan Barack Obama, İncil'e el basarak yemin etti. Obama'nın orta ismini kullanıp kullanmayacağı merak konusuydu. Obama BEN BARACK HÜSEYİN OBAMA diyerek yemin etti. Ardından tarihi konuşmasına başladı.

  Obama'nın 17 dakikalık konuşması 4 yıllık başkanlık süresi konusunda ipuçları verdi. Konuşma sade ama çarpıcıydı..

  "Güvenlik ve ideallerimiz arasında bir seçim yapmak zorunda değiliz" sözüyle ABD'de artık yeni bir sayfanın açılacağının altını çizdi.

  ABD'nin 44. başkanı Obama, konuşmasının bir bölümünde Müslümanlara da çağrıda bulundu.

  "Müslüman dünyasına seslenmek istiyorum,


  Yeni bir çağı başlatmak istiyoruz. Karşılıklı çıkarmalarımız ve beklentilerimiz doğrultusunda işbirliği yapacağımız bir barış çağı.. Artık savaş ve şiddetle bir şeyler elde edeceğini sananların bizi kandırmasına izin vermemeliyiz. Yumruğunuzu açın. Elinizi sıkmak istiyoruz. Yumruğumuzu açmazsak yol alamayız. Bizlerin sahip olduğu şansı her ülkeye götürmek istiyoruz. Fakir ülkelere yardım etmek istiyoruz. Dünya artık değişiyor bizde değiştirmek zorundayız. Alçakgönülükle ve şefkatle..."

  radikal

 2. #2
  Dost tutunamayan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2009
  Bulunduğu yer
  izmir
  Yaş
  37
  Mesajlar
  21

  Standart

  Hayırlı olur inşallah tüm dünyaya, okadar güvensizlik varki içimizde, ağzınla kuş tutsa bile işi zor, görelim mevlam neyler..

 3. #3
  Ehil Üye YıldızMisal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Yaş
  38
  Mesajlar
  2.694

  Standart

  Yeni bir çağı başlatmak istiyoruz. Karşılıklı çıkarmalarımız ve beklentilerimiz doğrultusunda işbirliği yapacağımız bir barış çağı.. Artık savaş ve şiddetle bir şeyler elde edeceğini sananların bizi kandırmasına izin vermemeliyiz. Yumruğunuzu açın. Elinizi sıkmak istiyoruz. Yumruğumuzu açmazsak yol alamayız. Bizlerin sahip olduğu şansı her ülkeye götürmek istiyoruz. Fakir ülkelere yardım etmek istiyoruz. Dünya artık değişiyor bizde değiştirmek zorundayız. Alçakgönülükle ve şefkatle..."
  inşaallah

 4. #4
  Pürheves mtnhydr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Bulunduğu yer
  ankara
  Mesajlar
  292

  Standart

  İnşallah beklentilere cevap verir. Beklentilerimiz çok değil ve ondan extradan bişey beklemiyoruz. Gölge etmesin yeter..
  her şey ya bizzat güzeldir ya netice itibariyle güzeldir..

 5. #5
  Vefakar Üye Nil Sultan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  418

  Standart

  bencede GÖLGE ETME BAŞKA İHSAN İSTEMEM SENDEN.

  Obama işe Guantanamo'dan başladı
  Konu Nil Sultan tarafından (21.01.09 Saat 14:19 ) değiştirilmiştir.

 6. #6
  Vefakar Üye Manâ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  297

  Standart Yumruğunu kim açmalı

  Barack Obama görevine başladı, medyadan siyaset dünyasına elitlerin Amerikan rüyasını cesurca dillendirmeleri için yeni bir başlangıç oldu. Kâbusa dönen Bush döneminden sonra Obama'yla birlikte Amerikan rüyası yeniden yeşerdi bir çırpıda.

  Sadece liberal, sağcı, batıcı elitler değil muhafazakar kesimler bile Barack Obama'nın ismindeki 'Hüseyin'e özel vurgu yaparak siyah, Müslüman, öteki dolayısıyla “bizden başkan“a gönderme yapmayı özellikle ihmal etmediler.

  Obama tam bir Amerikan tarzı gösteriye dönüşen yemin töreninde sadece Amerikan halkına değil adeta dünya imparatoru edasıyla yeryüzündeki her din ve ırktan insanlara da seslendi. Zaten seçim kampanyasından başkanlık yeminine kadar reklam şirketlerinin tasarladığı bu süreç Amerikan kapitalizminin temaşa sanatının doruk noktasıydı. Diş macunu reklamı yapmakla seçim kampanyası arasında bir fark gözetmeyen ya da kozmetik ürünü sunar gibi siyasal programlar pazarlayan bir seçim kampanyanın son sahnesiydi o yemin töreni.

  Bir tür kutsal topraklara inmiş Mesih edasıyla mistik bir hava verilen yeni başkanın bizdeki yansımalarına bakılacak olursa bir rüyanın yeniden dirilişinden bahsedilir gibiydi. Köleliği kaldırdığı için amerikan rüyasından bahsedenler şimdi de siyah başkandan dolayı tarih yazıldığından bahis açabiliyorlar. Amerikanın işgal askerleriyle bize fiilen komşu hale geldiği gerçeğini bir kenara iterek, hafızamızla alay eder gibi… Küresel anlamda işgal ve savaş makinesine dayalı bir hegemonik gücün, adeta haraç toplayan imparatorluğa dönüştüğü bir dönemde beyaz sarayın rengi neden değişmişti birden bire?

  Yeni Amerikan imajını oluşturan siyah Obama temel olarak ahlaki ve vicdani bir değişimi mi temsil ediyor? Yoksa beyaz yüze siyah maske takılarak o seçim kampanyasının küresel PR aracına dönüşmüş simgesini mi?

  Obama'nın konuşmasında İslam dünyasına seslendiği bölümde: "Müslüman dünyaya sesleniyorum. Karşılıklı çıkar ve saygıya dayalı yeni bir yolun peşindeyiz. Çatışma tohumları ekmeye çalışanları kendi halklarının da mahkum edeceğini bilmelerini istiyorum. Sıkılı yumruklarınızı açarsanız dostluk elimizi uzatırız.”

  Burada “sıkılı yumruklarınızı açarsanız dostluk elimizi uzatırız” ifadesi üzerinde durmak yeni ve eski Amerikan yaklaşımını anlamak açısından önemli. Müslümanlara atfedilen sıkılı yumruk ifadesi Barack'ın yönetimindeki Amerika'nın Müslüman dünya ile ilişkisini ve bu dünyaya bakış açısını ele verir nitelikte. “Sıkılı yumruk” tanımını bir gösterge olarak alırsak tek taraflı olarak kendilerine karşı öfkeli, çatışmacı, düşmanlık yapan İslam dünyası algısı var. El uzatabilmek, barış içinde olabilmek için yumrukların açılması lazım. Gerçekten durum bu mu?

  Burada kim haklı meselesine girmeden tipik Batılı ve özellikle Amerikan tarzı küçümseyici bir tür oryantalistçe İslam dünyası yaklaşımı, algısı ortaya seriliyor. Düşmanlık ve çatışmacılığın kaynağı Müslümanlar ise karşı tarafa da buna göre pozisyon almayı telkin eden ve her türlü “önlem” ve “yaptırım”ı de meşrulaştıran bir tavır söz konusu demektir. Obama'nın demokrat tavrında gizlenmiş düşmanca bakışın şifreleri ilk konuşmada zaten verilmiş oldu. Bush kadar açık şifrelerle olmasa da daha kibar ama aşağılayıcı bir yaklaşımın ipuçları kendiliğinden ortaya çıkıyor.

  Obama'nın bir cümlesinden yola çıkarak Amerika'nın yeni dönem stratejilerini, Ortadoğu ve İslam dünyasına yönelik tutumunu açıklamak mümkün değil. Ancak genel anlamda Amerikan sisteminin özelikleri ve özelde Demokrat Parti siyasetleri ve Obama'nın bu zamana kadar sarf ettiği sözler niyet okumasına gerek kalmayacak kadar netlikte bazı şeyleri tespit etmemize imkan verecektir.

  Alt alta yazacak olursak şöyle bir Obama resmi çıkmaktadır:

  - Amerikan sistemi ve çıkarları bir başkana bağlı olarak radikal biçimde değişmez. Belki uygulamada yöntem farklılıkları olabilir.

  - Bush ve neocon ekibinin tarzından farklı olsa da Obama da Ortadoğu'da işgale dayalı stratejide fazla değişiklik yapmayacak. İşgali ilkesel olarak değil stratejik olarak eleştirdiğini unutmayalım.

  - Kudüs'ü İsrail'in ebedi ve bölünmez başkenti olarak kabul ettiğini açıklayan Obama'nın Filistin konusunda hangi barışı ve nasıl bir çözümü getireceğini tahmin etmek zor değil.

  - İşkenceden, insan haklarından, barıştan söz eden Obama'nın, mesela, Irak'taki işkenceleri destekleyen eski CIA'li John Brennan'ı terör meseleleriyle ilgili baş danışman ataması bu retoriğin gerçekliği hakkında fikir verebilir.

  - Obama'nın merkezi takviye etmeye yönelik demokrat politikalar izleyeceğinin işaretleri Bush ekibinin şahinlerini tasfiye etmeyip etrafında toplamaya başlamasıyla kendini gösterdi.

  Tüm bu tespitler Obama'dan öte Amerikan sistemini okumaya yönelik değerlendirilmeli.

  'Sıkılı yumruk' imgesi Bush'un 'terörist Müslümanlar' söylemiyle muhteva olarak aynı olmakla beraber ifade ediliş biçimi olarak daha yumuşak bir tarzı simgeler.

  Gazze'deki Filistinlilere yumruklarını açın demek İsrail karşısında ağlayarak merhamet dilenin demektir. Afganistan'da, Irak'ta işgal sürerken, dünyanın dört bir tarafında tarihte eşi görülmemiş bir şekilde askeri üsler kurulmaya devam ederken kimin yumruğunu kimin üstünden çekmesi gerektiği yeniden sorgulanmalı.
  Akif Emre

 7. #7
  Pürheves selmanyildirim - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Mesajlar
  222

  Standart

  konu hakkında güzel bir köşe yazısı:
  bkz:http://genckalemler.moralhaber.net/y...asi-Dunya.html
  Yapılan bir günah ile övünmek, o günahı yapmaktan daha kötüdür. Hazret-i Ali “Radıyallahü anh”

 8. #8
  Vefakar Üye Alâ Nur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  421

  Standart Obama'ya Ayetle cevap

  Obama'ya cevap

  ABD'nin yeni başkanı, 21. yüzyılda İslam dünyasına hitap ediyor ve "siz yumruklarınızı açar ellerinizi bize doğru uzatırsanız biz el sıkışmaya hazırız" diyor, ayrıca ekliyor (mealen) "gelin elbirliği ile bütün insanlara siyasi, iktisadi ve hukuki adalet götürelim".

  Avrupa'nın haçlı seferlerini, sömürge politikasını ve sömürgelerde neler yaptığını hatırlatmıyorum.

  İngilizlerin Avustralya'da yerli Aborijinlere ve Amerika'nın yerli Kızılderililere, Iraklılara, İsrail ile işbirliği içinde Filistinlilere neler yaptığından da söz edecek değilim.

  Madem ki yeni başkan el sıkışmaktan bahsediyor, barış, hürriyet ve adalet vaad ediyor, biz de Müslümanlar olarak onlara karşı tavrımızı ilâhî kitabımızdan aktaralım.

  Kur'an-ı Kerim bundan 14 asır önce Müslümanlar ile Müslüman olmayanlar arasındaki ilişkiyi şöyle belirliyor:

  "Allah, din konusunda sizinle savaşmayan ve sizi yurtlarınızdan çıkarmayanlarla iyi ilişkiler içinde olmanızı ve onlara adaletli davranmanızı yasaklamaz. Allah adaletli olanları elbette sever. Allah ancak, din konusunda sizinle savaşmış, sizi yurtlarınızdan çıkarmış ve çıkarılmanıza yardım etmiş olanlarla dostluk kurmanızı yasaklar. Kim onlarla dost olursa işte bunlar kendilerine yazık etmişlerdir" (Mümtehine: 60/8-9).

  Kur'an Yolu isimli tefsirimizde bu âyeti şöyle açıklamışız:

  Sûrenin başında Allah'a ve O'na inananlara düşmanlık edenlerle dostluk kurmanın yasaklanmasındaki amaca ve bu hükmün kapsamına açıklık getirilmektedir. 7. âyette açıkça ifade edildiği üzere bu yasağın asıl maksadı, aydınlanmanın ve her türlü hayırlı girişimin önünü kesen kör taassup ortamının, inanç ve fikirlerin delilleri üzerinde hür biçimde düşünmeye imkân verecek bir ortama dönüştürülmesi, böylece 1. âyette işaret edildiği şekilde mânevî baskı sebebiyle veya çıkar sağlama düşüncesiyle sergilenen sevgi gösterilerine ihtiyaç kalmaması, gerçek ve riyasız sevgiye erişilebilmesidir.


  8 ve 9. âyetlerde bu yasağın yani 1. âyetteki anlamıyla "düşman" kavramının kapsamı belirlenirken de, İslâmiyet'i kabul etmeme değil, din konusunda müslümanlarla savaşma, onları yurtlarından çıkarma veya çıkarılmalarına yardımcı olma kriterleri esas alınmıştır…

  Nitekim Mekke'nin fethiyle birlikte putperestlerin baskıları sona ermiş, barış ortamının tesisiyle birlikte insanlar akın akın Allah'ın dinine yönelmişler ve rahmet peygamberinin engin sevgi ve hoşgörüsünü yakından tanıma fırsatı elde etmişlerdir (Nasr 110/1-2).


  Bu âyetlerin nüzûl sebebi olarak zikredilen olaylar dolayısıyla bazı daraltıcı yorumlar yapılmış olmakla beraber, –8. âyetin tefsiri sırasında Taberî'nin belirttiği üzere– burada verilmek istenen mesaj belirli olaylarla sınırlı değildir, âyette yer alan olumsuz nitelikler kapsamına girmedikçe hangi dine mensup ve hangi etnik kökenden olursa olsun uluslararası toplumun bütün üyeleriyle iyilik ve adalet esasına dayalı ilişkiler kurulabilir, bu hükümle ilgili nesih iddialarının da dayanağı yoktur (XXVIII, 65-66).

  Bu âyetlerde Kur'an'ın, uluslararası ilişkilerde hemen herkesin mâkul ve ikna edici bulacağı bir temel düstur getirdiği görülmektedir. Şöyle ki, aslolan barış halidir ve dostane ilişkilerin sağlıklı yürüyebilmesi için şu iki şarta titizlikle uyulması gerekir:


  a) İyi niyetli olma ve bunun ilişkilere yansıtılması, b) Bu alanda yapılacak düzenleme ve uygulamalarda, aynı şekilde herhangi bir ihtilâf çıkması durumunda adalet ve hakkaniyetin esas alınması. İstisnaî olan hasmane ilişkiler içine girmenin gerekçesi ise karşı tarafın din özgürlüğünü ortadan kaldırmaya yönelik savaş ilân etmesi ve ülke güvenliğini tehdit eden fiilî davranış ortaya koyması şeklinde özetlenmiştir.

  Dikkat edilirse Kur'an'ın bu konuda ortaya koyduğu esaslar müslümanlara imtiyaz tanıyan veya sübjektif değerlere bağlı ilke ve kurallar olmayıp objektif niteliktedir.

  HAYRETTİN KARAMAN

 9. #9
  Vefakar Üye güneşsu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  433

  Standart Hüseyn Obama İslam’a açılıyor

  ABD Başkanı Barack Obama ülkesinin dünyadaki imajını düzeltmek için hızlı bir başlangıç yaptı. Ortadoğu ve İslam alemindeki ABD imajını düzelmek için ilk resmî röportajını Dubai'den Arapça yayın yapan El Arabiya televizyonuna veren Obama, "Müslüman dünyasına karşı görevim, Amerikalıların sizin düşmanınız olmadığını iletmek" dedi. Obama röportajında ayrıca İran'a zeytin dalı da uzattı.

  Karşılıklı saygıyı tekrar oluşturalım

  Ülkesiyle İslam dünyası arasında 20-30 yıl önce var olan saygı ve ortaklığa değinen Obama, "Bazen hatalar yapıyoruz, mükemmel değiliz, ancak bizim geçmişimize bakarsanız, Amerika'nın bir koloni olarak doğmadığını görürsünüz. Amerika ile Müslüman dünyası arasında sadece 20-30 yıl önce mevcut olan saygı ve ortaklığı yeniden oluşturamamamız için bir sebep yok" dedi.

  Çocukluğunun bir bölümünü Endonezya'da geçiren Obama, o günlerine atıfta bulunarak daha sonradan gittiği Müslüman ülkelerde de insanların, inançları ne olursa olsun ortak umutlar ve hayaller taşıdıklarını gözlemlediğini aktardı. ABD Başkanı artık Müslümanları daha çok dinleyip, görüşlerini alacaklarını da sözlerine ekledi.

  İsrail ile Filistin arasındaki çatışmaya da değinen Obama, "Sadece İsrail ve Filistin sorununu düşünüp, Suriye ya da İran veya Afganistan ile Pakistan ve Lübnan'ı düşünmemek bizim için imkansız" diyerek tüm sorunların çözüme kavuşması gerektiğini vurguladı.

  İran’a zeytin dalı uzattı

  Seçim kampanyasında rakiplerinin tepkisini çeken açıklamalarını tekrarlayan Obama, "İran gibi ülkeler, sıkılmış yumruklarını açmaya isteklilerse karşılarında bizim onlara uzanmış elimizi bulacaklar. Bizim İran'la ilişkilerimizde, diplomasi dahil tüm güç araçlarını kullandığımızdan emin olmamız önemli" ifadesini kullandı. Obama, El Kaide’nin açıklamaları ile ilgili olarak da 'iflas etmiş görüşler' nitelemesi yaptı.

  ABD'nin BM'deki yeni daimi temsilcisi Susan Rice da önceki gün yeni yönetimin İran'la doğrudan diplomasiye girişeceğini duyurdu. Rice, "İran'la doğrudan diplomasi dahil, güçlü bir diplomasi başlatmayı bekliyoruz. Ancak diyalog ve diplomasi, İran'ın BM Güvenlik Konseyi kararları tarafından tanımlanan yükümlülüklerini karşılaması gerektiği ve bu yükümlülükleri reddetmenin, sadece üzerindeki baskının artmasına neden olacağı mesajı ile yürütülecek" ifadesini kullandı.

  Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, Susan Rice'ın Obama'nın dış politika görüşlerini yansıttığını ancak henüz İran konusunda ‘hiçbir belirli girişimin’ olmadığını kaydetti. ABD'nin Ortadoğu temsilcisi George Mitchell da bugün bölgede.

  TARAF

 10. #10
  Gayyur luabe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Bulunduğu yer
  Konya
  Yaş
  33
  Mesajlar
  97

  Standart

  Müslümanlar yumruklarını sıktıysa önce yumruğu sıkma nedenlerine bakmak gerek.Kimse canı yanmadıkça yumruğunu sıkmaz.İnşallah artık akan kanlar ve gözyaşları son bulur.Ne diyelim ''Obama durma ilerle akan gözyaşları ve kanları BARIŞla temizle''...

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Ayasofyayı İbadete Açın
  By ademyakup in forum Bediüzzaman ve Risale-i Nur Çalışmaları
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 25.02.19, 07:03
 2. Lütfen Açın Başınızı !
  By Ahsen Nur in forum Tesettür
  Cevaplar: 28
  Son Mesaj: 06.10.16, 09:11
 3. Cevaplar: 13
  Son Mesaj: 30.10.08, 16:28
 4. İçinizi Rabbinize Açın..
  By Özgürlük in forum Dualar
  Cevaplar: 9
  Son Mesaj: 27.03.08, 10:45
 5. Yanınızda Bana da Yer Açın
  By nuresma in forum Tanışma
  Cevaplar: 8
  Son Mesaj: 19.11.07, 12:50

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0