Ergenekon operasyonunun 10'uncu dalgasında gözaltına YÖK eski başkanı Kemal Gürüz, Tarafsız Bölge'ye konuk oldu.

- Bütün darbelere karşıyım... '28 Şubat' darbe değildi. Anayasal süreç içinde yapılmış bir işlemdi.

-Benim görev yaptığım dönemde bana ne askeri kanattan ne de sivil kanattan bir talimat gelmedi. Ben Erbakan'ın yerinde olsam o kararları imzalamazdım. YÖK başkanıyken MGK'ya brifing verdim. Ben sicil amiriyim. Görevim gereği Üniversitede çalışanlarına tezkiye doldurdum. Kimseyi fişlemedim. Kimsenin eşinin başının kapalı olması ya da namaz kılması beni ilgilendirmez.

- Anayasa Mahkamesi'nin aldığı türban kararına uymayan benim için dincidir.

- Beşir Atalay irticai faliyetlerden dolayı görevden alınmış rektördür. Çağırdım istifaya davet ettim. Kabul etmedi ben de görevden aldım araya bugün bakan olan Sayid Yazıcı'yı koydu. Bir üyemiz pişman olmuş dedi.

- Beşir Atalay'la gelsin istediğ yerde tartışalım.Hodri meydan

- Atatürkçü Düşünce Derneği'nin düzenlediği bir mitingti. Rektör arkadaşlar beni davet etti gittim. (Ordu göreve pankartlı fotoğrafı anlatıyor) Şu meşhur fotoğraf...Benim o pankartı açan grupla uzaktan yakından ilgim yok. O pankartı sapık ruhlu bir girişim olarak görüyorum. F tipi medya bu fotoğrafı kullanarak hakkımda olumsuz yayınlar yaptı.

- İmam hatipten çıkıp kaymakam olunmaz, imam hatipten çıkıp öğretmen olunmaz, vali olunmaz. Yapa yapa bu hale gelinmiştir.

- Ben Türk milliyetçisiyim. Türkiye Cumhuriyeti'nin çıkarları ABD çıkarlarıyla örtüşüyor. Osmanlı bu tercihini Almanlardan yana kullandığı için battı.

- Demirel'e büyük saygım var. Demirelciyim. Ama son seçimde oyumu CHP'ye verdim. Bu seçimde de CHP'ye vereceğim.

- Ben korkmayacağım, susmayacağım AKP'ye karşı mücadeleme devam edeceğim.

- Geçmişte yaptıklarımdan dolayı hiç pişman olmadım. Bugün olsa yine yaparım. Hatta az bile yaptğımı düşünüyorum .


aktifhaber