Tonlarca gıda ve ilâç havaya uçtu


BM’nin Gazze’deki en üst düzey yetkilisi John Ging, üç gün önce İsrail birlikleri tarafından insanî yardımın saklandığı BM merkez binasındaki deponun bombalanması yüzünden yüzlerce tonluk yiyecek ve ilacın yok olduğunu söyledi.
BİLE BİLE VURDULAR

BİR BM yetkilisi, İsrail’in Gazze Şeridi’nde bir BM okulunu tank ateşiyle vurmasını kınayarak, savaş suçuyla ilgili soruşturma yapılması gerektiğini belirtti. BM sözcüsü Chris Gunness, tank mermisinin atıldığı okulda İsrail’in Gazze Şeridi’ne üç haftadır süren saldırılarından kaçarak sığınan 1600 kişinin bulunduğunu açıkladı. İsrail’in elinde okulun koordinatlarının bulunduğunu ve okulun sığınak olarak kullanıldığını bildiğini vurgulayan Gunness, savaş suçuna ilişkin bir soruşturma açılması gerektiğini söyledi. Gunness, “Kim suçluysa adalet önüne çıkarılmalı” dedi.

YİNE ‘TAVSİYE KARARI’
BM Genel Kurulu, Gazze’deki krizi 2 gündür ele aldığı olağanüstü toplantısının sonunda bir karar alarak BM Güvenlik Konseyinin geçen hafta kabul ettiği 1860 sayılı kararın uygulanmasını talep etti. Genel Kurul 142 oyla kabul edilen kararında, BM Güvenlik Konseyinin Gazze’de taraflara, ‘’derhal ve kalıcı’’ ateşkes çağrısında bulunan ve İsrail birliklerinin tamamen Gazze’den çıkmalarını öngören 1860 sayılı kararına derhal uyulması çağrısında bulundu. 192 üyeli Genel Kurulunun kararları, bağlayıcı nitelikten çok tavsiye niteliği taşıyor.

YENİASYA 18.01.2009