+ Konu Cevaplama Paneli
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 ve 3

Konu: Erk Arıyorsanız, Encümen-i Daniş'i Takdim Ederim

 1. #1
  Vefakar Üye güneşsu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  433

  Standart Erk Arıyorsanız, Encümen-i Daniş'i Takdim Ederim

  Son dalgayla gözaltına alınanlara 'Encümen-i Daniş' hakkında soru sorulduğunu yazdı gazeteler. Dikkatinizi çekmişse merak da etmişsinizdir. Çok meraklılarınız arasından beni ayıplayanınız çıkmışsa sevinirim.

  Geçen yılın başlarında bazı komutanların birbiri ardına itirafları medyaya yansıdığında bu işin arkasında başka bir iş olacağından duyduğum kuşkuyla yazdığım Kulis'in başlığı 'İtiraf mevsimi' idi. Org. Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun görev süresi biterken yerine Org. Hilmi Özkök gelmesin diye katlandığı zahmeti yazmıştı bir meslektaş...

  Kıvrıkoğlu'nun “Bu açıklamaları yapmaya bir-iki eski bakan da beni teşvik etti” dediğini işitince şunları yazmıştım: “Encümen-i Daniş'ten arkadaşları olmalı o eski bakanlar... Belki de, bu tarzda bir çıkışı Encümen-i Daniş olarak planlamışlardır... / Yoksa hiç duymadınız mı Kıvrıkoğlu'nun da içinde yer aldığı, bazı eski politikacılar ve akademisyenlerden oluşan Encümen-i Daniş'i... / Ben onu anlatmaya başlayana kadar 'Neden?' sorusu üzerinde düşünün derim.”

  Şimdi fark ediyorum ki, o günlerde verdiğim anlatma sözünü tutmamışım.
  Oysa Encümen-i Daniş bir zamanların kudretlularının ileri yaşlarda da güç politikası oynamalarını sağlayan kuruluşun adı.

  'Kuruluş' dediysem “Üyeleri kimlerdir?” merakından kurtulmak için Dernekler Masası'na müracaat ederek cevap alabileceğinizi sanmayın. Herhangi bir merkezi de yok bu kuruluşun... Ancak kendileri fena halde varlar. 15 günde bir toplanıyor ve ülkenin durumunu görüşüyorlar. Genel Sekreterin kaleme aldığı raporu Başkanın imzasıyla seçtikleri devlet yöneticilerine gönderiyorlar.

  Süleyman Demirel ile Ahmet Necdet Sezer Çankaya Köşkü'nde otururlarken onlara gönderirlermiş, başbakanlara da... Sezer “Aksatmadan gönderin” demiş, gönderileni okur ve gereğini yerine getirirmiş...

  Öğrendiğime göre, Encümen-i Daniş'in 'mektup arkadaşı' listesinde Abdullah Gül ile Tayyip Erdoğan yok... Herhalde Meclis Başkanı Köksal Toptan ile Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'a gidiyordur raporları...

  Eski başbakanlar, bakanlar, genelkurmay başkanları, kuvvet komutanları, sefirler, tanınmış bürokratlar, bazı üniversite hocaları... 40 kişiyle sabit tuttukları, ancak ölümle boşalan üyeliklerine mevcutların tamamının onayıyla yeni isim seçen kuruluşun üyeleri hep devlette üst düzey görev yapmış insanlar...

  Moda Deniz Kulübü'nde iki haftada bir yapılan toplantılarına katılım genellikle yüksek oluyor...

  Çok çok uzun yıllar önce toplantı mekânlarına tesadüfen uğrayıp bu kadar önemli simayı birarada gördüğümde merakım tutuşmuştu. Aradım, o zaman yazdığım Encümen-i Daniş yazımı bulamadım. Ortalıkta dönmekte olan garipliklerin kaynağını keşfettiğimi düşünmüştüm o gün; şimdiden geçmişe bakınca fazla hatalı düşünmediğim anlaşılıyor...

  Sağolsun, dönemin başbakanı Tansu Çiller 40 kişi adına önemli bir şahsın imzasıyla kendisine gönderilen mektubu 1995'te basına sızdırmıştı da Encümen-i Daniş adıyla bir kuruluşun varlığını geniş kitleler o vesileyle öğrenmişti.

  “Uzun zamandan beri açıkça ve pervasızca, anayasaya dayalı demokratik ve laik düzenimizi kökten tahrip etmeyi ve yerine şeriata dayalı devlet düzenini zorla uygulamayı amaçlayan beyan, eylem ve davranışlara girildiği görülmektedir” diye başlıyordu mektup ve “Türkiye'yi temelinden yıkmak, ülkeyi ve milleti bölmek isteyen sorumsuz kurum ve kişilere karşı şu yasal, idari ve yargıya yönelik ciddi tedbirlerin alınmasını öneririz” diye devam etmekteydi.

  İstedikleri, öncelikle Kur'an Kurslarının yaygınlaştırılmaması, İmam Hatiplerin sayısının da azaltılmasıydı.

  1995'te talep ettiklerinin hayata geçirilmesi için 28 Şubat post-modern darbesinin yaşanması gerekti. Ülkeye 28 Şubat sürecini yaşatan komutanların hepsi, istisnasız hepsi, Encümen-i Daniş'te üye olarak hizmet veriyorlar bugün...

  DP iktidarının daha en başlarında garip bir-iki icraatı vardır; meselâ Milliyetçiler Derneği'nin kapatılması... O icraatların Encümen-i Daniş üyelerinin Bayar ve Menderes ikilisine gönderdikleri mektupların sonucu olduğu anlaşılıyor.

  Yakın zamanların en önemli -fakat akim kalmış- eylemlerinden biri de, Turgut Özal'ı cumhurbaşkanı seçtirmeme girişimiydi. Encümen üyeleri aralarından Fethi Çelikbaş'ı aday göstererek seçimi kilitlemeyi düşündüler; bunu yaptılar da... Özal onlara rağmen seçildi.

  2007 yılında yaşanan 367 saçmalığı ile cumhurbaşkanlığı seçiminin kilitlenmesinde oynadıkları rolü bilmiyoruz; ama tahmin edebiliyoruz.

  Tarihini 1800'lü yıllara kadar dayandırıyor, yakın tarihini bile Atatürk'ün silâh arkadaşlarıyla başlatıyorlar, ama Encümen-i Daniş'in bir 'erk' (yoksa 'ERKE' mi demeliydim?) haline gelişi Fahri Korutürk dönemiyle başlıyor. 1980 sonrasının bir ürünü Encümen-i Daniş, 1980 sonrası olanların bir bölümü de onların ürünü...

  Demek savcılar 'Encümen-i Daniş' konusunu da soruşturuyorlar ha!

  Taha Kıvanç - Yenişafak

 2. #2
  Pürheves gündüzalp_58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesajlar
  176

  Standart

  Günümüz karışık ve bulanık ortamında herkes bir şeyleri gün yüzüne çıkarıyor, keşfediyor ya da yeni fark ediyor. Oysa Üstad hazretleri Nur'ların bir çok yerinde yaptığı gibi, 11. şua, 11. meselenin hatimesinde Felak suresinin asrımıza bakan yönlerini izah ederken,

  "bu umumî harpleri yapan ecnebî gaddarların, hırs ve hasetle bizdeki Hürriyet inkılâbının Kur'ân lehindeki neticelerini bozmak fikriyle tebeddül-ü saltanat ve Balkan ve İtalyan harpleri ve Birinci Harb-i Umumînin patlamasıyla maddî ve mânevî şerlerini, siyasî diplomatların, radyo diliyle herkesin kafalarına sihirbaz ve zehirli üflemeleriyle ve mukadderat-ı beşerin düğme ve ukdelerine gizli plânlarını telkin etmeleriyle.."

  " ecnebî muahedelerin icbarıyla bu vatanda ehemmiyetli sarsıntılar ve felsefenin tahakkümüyle bu dindar millette ehemmiyetli tahavvüller vücuda gelmesine.."

  "kendi menfaatleri için küre-i arza ateş atan üfleyicilerin ve sihirbaz o diplomatların.."

  şeklinde yaptığı tanımlamalarla bu dahili ve harici ifsad komitelerini bunların niyetlerini ve fiillerini açıkça göstermiştir. Zaten Nur Talebeleri ahirzaman hadisatı içerisinde, Nur'ların ve Üstad'ın açıkladığı üzere ve hizmetleri gereği, hem aynel yakin, hem ilmel yakin hem de hakkel yakin bu oyunları, kahramanlarını, piyonlarını, amaçlarını çok iyi biliyorlar.

  Ancak, bu yazıda izaha muhtaç bazı satırlar bulunmakla beraber, özellikle kafama takılan iki paragraf var.

  1.
  DP iktidarının daha en başlarında garip bir-iki icraatı vardır; meselâ Milliyetçiler Derneği'nin kapatılması... O icraatların Encümen-i Daniş üyelerinin Bayar ve Menderes ikilisine gönderdikleri mektupların sonucu olduğu anlaşılıyor.
  Eğer ben cümleyi yanlış anlamadıysam; ifsad komitelerine fırsat vermediği ve direndiği için, ötesi fazlası yok, hayatını veren Menderes nasıl olur da Encümen-i Daniş'lerin dümen suyuna girdiği şeklinde yorumlanabilir ya da gösterilebilir? Yok eğer tam manasıyla değil de nadirattan olarak bu tarz hadiseler Menderes tarafından mecburen uygulanmışsa, niçin özellikle burada zikredilmek zarureti hasıl olmuştur?

  2.
  Yakın zamanların en önemli -fakat akim kalmış- eylemlerinden biri de, Turgut Özal'ı cumhurbaşkanı seçtirmeme girişimiydi. Encümen üyeleri aralarından Fethi Çelikbaş'ı aday göstererek seçimi kilitlemeyi düşündüler; bunu yaptılar da... Özal onlara rağmen seçildi
  Ülkemizde cereyan eden bütün anarşi, terör, cunta, darbe vb fiil ve girişimleri bu ifsad komitelerinin organize ettiği aşikar, sağır sultan bile bunu duymuş ve farkında. 12 Eylül bu komitenin en çok başarıya ulaştığı, hürriyeti ve demokrasiyi, özellikle dindar kesimi hallaç pamuğu gibi atıp karıştıdığı gün gibi ortada iken, yine bu "netekim"ler avanesinin bir numaralı maşası konumunda olarak, bunların darbe sonrası icraatlarını devam ettiren Özal, onun anap'ı ve tüm avanesi olduğu görmeyen gözlerin bile gördüğü bir gerçek iken, neden Özal'ı bu şekilde lanse etmeye çalışıyor?

  Hürriyetçi, demokrat, millet sevdalısı, "İslam kahramanı" Menderes Encümen-i Daniş tarafında, darbecilerin adamı, yasakçı, lakayd memuriyet ve siyasetin mimarı, 28 şubatçıları işbaşına getirecek askeri kadroların yerleşmesine sebebiyet veren projenin mimarı, Özal karşısında öyle mi?

  Acaba; önceleri Bilderberg toplantılarına katılanları şüpheyle karşılarken, kendisi katıldıktan sonra eski tereddütleri kalmayan, dindar-sağ-muhafazakar kesim içinde son 20 yıl, özellikle akp iktidarı ile birlikte "bir ve tek bilen" konumuna getirilmeye çalışıldığını düşündüğüm "Allame-i Cihan-ı (Türkiye-i) Ceridiyyun" Taha Kıvanç nam Fehmi Koru bunu bilmiyor mu, gözünden mi kaçmış, bizde mi eksik bilgi ve tecrübe var, yoksa "cambaza bak cambaza" taktiğiyle birilerini ve bir şeyleri gözden ırak tutarak başka "Encümen-i Daniş"lere zemin oluşturmaya çalışmak suretiyle yer/meydan açma çabasında mıdır anlayabilmiş değilim?

  Anlayan varsa ve bize de açıklarsa memnun oluruz?

  Ma'as-selam.

 3. #3
  Vefakar Üye güneşsu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jun 2008
  Mesajlar
  433

  Standart

  Encümeni danişi masonlar kurmuş.

+ Konu Cevaplama Paneli

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)

   

Benzer Konular

 1. Tavsiye ederim
  By *SAHRA* in forum Klip, Video, Film ve Animasyon
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 01.09.13, 23:30
 2. Encümen-i Daniş : Ergenekonla İlgimiz Yok
  By güneşsu in forum Gündem
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 18.01.09, 07:15
 3. Tavsiye Ederim Dinlemenizi
  By Medresetü'zZehra in forum Ezgi, İlahi ve Kur'an-ı Kerim Tilavetleri
  Cevaplar: 5
  Son Mesaj: 26.08.08, 14:58

Bu Konudaki Etiketler

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
Google Grupları
RisaleForum grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0