Ergenekon soruşturmasının muvazzaf subaylara uzanmasından sonra Genelkurmay Başkanı Org. İlker Başbuğ'un bir dizi yeni emir verdiği belirtildi. Buna göre, gözaltına alınan veya tutuklanan görevdeki subay ve astsubayların dosyaları incelenecek ve söz konusu askerî personelin, iddia edilen terör eylemine nasıl karıştıkları değerlendirilecek.
ASKERî BELGELER MERCEK ALTINDAMedyaya yansıyan askerî belgelerin gerçek olup olmadığı ve kaynağı araştırılacak. Gerçek olan belgelerin nasıl sızdığı, olmayanların nasıl hazırlandığı incelenecek. Yüksek güvenlikli "e-yazışma" yöntemi geliştirilecek. Telefon haberleşmesi, dinlemeye karşı güvenli hale getirilecek. Kriptolama sistemleri, dijital kodlar sürekli güncellenecek.SİLÂH VE MÜHİMMATLAR İÇİN TEDBİROperasyonda ele geçirilen silâh ve mühimmatların TSK envanterine kayıtlı olup olmadığına bakılacak. Askerî silâh ve mühimmatlar için "alternatifli takip" sistemi kurulacak. Silâh ve mühimmatların amaç dışı kullanımına izin verilmeyecek. Askerî tesislerin giriş ve çıkışlarına hassas teknik donanımlar kurulacak.Genelkurmay, Ergenekon soruşturmasının emekli ve muvazzaf subaylara uzanmasından sonra Mayıs 2008’de başlattığı soruşturmayı derinleştirdi.

Kuvvet komutanlarını toplayan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un bir dizi yeni emir verdiği öğrenildi. Sabah’ın haberine göre orgeneral Başbuğ başkanlığında 7 Ocak 2009’de Genelkurmay Karargâhı’nda kuvvet komutanları ile yapılan toplantıda alınan önemli emirler ve alınan önlemler:DOSYALAR İNCELENSİN EMİR:

Gözaltına alınan ve tutuklanan görevdeki subay/astsubayların dosyaları incelensin. Askeri personelin iddia edilen terör eylemine nasıl karıştıkları da değerlendirilecek.TEDBİR:

TSK’nın yıpratılmasına yol açan, hukuki meşruiyeti olmayan, askeri personelin görev tanımı dışına taşan faaliyetleri yaptırıma konu edilecek.BELGELERE GÜVENLİK EMİR:

Medyaya yansıyan askerî belgelerin gerçek olup olmadığı ve kaynağı araştırılsın. Gerçek olan belgelerin nasıl sızdığı, olmayanlarınsa nasıl hazırlandığı incelensin.TEDBİR:

Yüksek güvenlikli “e-yazışma” yöntemi geliştirilecek. Kırtasiye kullanımı asgariye indirilecek. Telefon dinlemeye karşı daha güvenli hale getirilecek. Kriptolama sistemleri, dijital kodlar sürekli güncellenecek.MÜHİMMATA SIKI TAKİP EMİR:

Ele geçirilen silâh ve mühimmatların TSK envanterine kayıtlı olup olmadığına bakılsın.TEDBİR:
Askeri silâh ve mühimmatları için “alternatifli takip” sistemi kurulacak. Silâh ve mühimmatların amaç dışı kullanıma izin verilmeyecek. Askerî tesislerin giriş ve çıkışlarına hassas teknik donanımlar kurulacak.

YENİASYA 13.01.2009